BUITENLANDSCHE BERiCTEN zijne fraaije collectie anjelieren te bezigtigen. Met regt moet men zich over H. M. tegenwoordigheid in onze omstreken verbeagen als men in aan merking neemt de menigvuldige weldaden, die II. D. aan onze gemeente bewijst. Dadelijk na de terugkomst van Z. M. den Koning uit Engeland keert de Koningin naar den Haag terug, om daarna met Z. M. naar Limburg en, gelijk sommigen willen, ook naar Luxemburg te vertrekken en die Provincie en dat Groot-Hertogdom met een bezoek te vereeren. TURKYE. KONSTANTINOPEL, 16 Julij. Sedert verscheiden maanden beersebt er in de hoofdstad zeer groot gebrek aan water, ten gevolge van aanhoudende droogte. De meeste bronnen waren uitgedroogd en de prijs van het water stond gelijk met dien van den wijn. Aanzienlijke geldsommen zijn door den Sultan en grooten des Rijks voor de ongelukkiger! door den brand te Smyrna overgemaakt. Ook heeft de Grootvorst Constantijn bij zijn verlaten van die stad 20,000 piasters geschon ken. De stad moetvolgens bevel van den Snltanop eene regelmatige wijze herbouwd en tusschen iedere houten woning een brandmuur opgetrokken worden. Een schrikkelijk voorvalden llden dezer maand op de Zwarte Zee voor gevallen heeft de bevolking onzer hoofdstad op nieuw in rouw gedompeld. De Turksche stoomboot Mezeraï-Tidjaret, koers hebbende van Trebizondc naar deze stad, heeft des avonds omstreeks elf ure, tegen het schip Usandar, va rende van hier naar Trebizonde, gestolen. De schok was zoo hevigdat de Mezeraï-Tidjaret binnen 15 minuten zonk; 130 personen, zijnde 124 passa giers en 6 matrozen zijn het slagtolFcr van dit ongeluk geworden. De 48 passagiers en 27 matrozen, die gelukkig genoeg geweest zijn zich te redden, zijn den 12den aan boord van de Usandar in de haven aangekomen. RUSE A YB. PETERSBURG, 25 Julij. Z. M. beeft strenge bevelen uitgevaardigd tegen hen die rekruten ophou den of verbergen. - Van de Russische grenzen wordt gemeld, dat bet onlangs medegedeelde bcrigtalsof de Regering eene hervorming der R. K. kerkzoo als die thans bijna allcrwcge in Duitschland plaats heeftin hare Staten zou verhinderen en onderdrukken, geheel bezijden de waarheid is, daar zclls die hervorming in Russiscb-Polcn ongehinderd voortgaat. GR1EKEHL A YB. ATHENE, 20 Julij. Eene belangrijke stemming heeft in de Kamer van Afgevaardigden plaats gehad, omtrent de reorganisatie van de H. Synode. De strijd was tusschen de partij, welke voor de kerk een onafhankelijk bestaan wilde, zonder dat de wereldlijke magt haar in iets zou te bevelen hebben, en die welke liet oppergebied van de wereldlijke magt wilde verzekerendoor aan de Kroon de benoeming op te dragen van een' Voorzitter der H. Synode. Deze partij heeft gezegepraald. Van vier onderscheiden voorstellen is deze met 50 tegen 44 stemmen aangenomen: De leden van de Synode, alsook de plaatsvervan gers, worden om de twee jaar door de Regering benoemd en wel volgens hunne anciënniteit in bet episcopaat. Onder deze 5 leden benoemt de Koning den Voorzitter. SPA Y JE. MADRID, 28 Julij. Den 23sten hebben de Koninginnen Saragossa verlaten en zich naar Tudela begeven; den 31slcn zullen zij bare intrede te Pampeluna houden. Zij zullen den 7dcn Augustus te San Sebastian aankomen. De 4 Ministers, die van Ma drid te Saragossa gekomen waren, zijn herwaarts wedergekeerd. De voornaamste ingezetenen van Malaga hebben den Commandant verzocht de uitvoering der vonnissendie tegen de beschuldigden wegens poging tot opstand mogtcn uitgesproken wordenuit te stellen tot dat men omtrent hen den wil der Koningin kan weten. ZWITSEREAYD, GENEVE, 30 Julij. Onze Staatsraadvoorziende dat de Jcsuitenin Frankrijk genoodzaakt hunne inrigtingen te sluiten, beproeven konden er eene op ons grondgebied te vestigen, hebben de bepaling aan de burgerij herinnerd dat aan eiken vreemdeling verboden wordtzich met bet onderwijs bezig te houdenzonder bijzonder verlof der Regering. Men vreest evenwel, dat zij eene kostschool zullen oprigtcn in eenigc Sardinische gemeente aan ons kanton grenzende, hetgeen aangezien de kleine uitgebreidheid van ons grondgebiedons bijna even gevaarlijk zou wezen, als dat zij er eene op ons grondgebied openden. De Bisschop d'Annccy is wel niet gunstig voor de Jesuitcn gestemd, doch hij zal waarschijnlijk niet geraadpleegd worden. Overigens is misschien nergens in Zwitserland op dit oogenblik de openbare geest beter, dan alhier. Gematigd heid en vastberadenheid zijn de spreuk vau onze raadsvergaderingen geworden. Ecnige heethoofden van de Proteslantsche en Roomsche Godsdiensthebben in den laatsten tijd ijdelc pogingen aangewend om dien geest te verontrusten. De massa der bevolking is bedaard gebleven en heeft geen deelzelfs geene ernstige belangstelling in dien strijd genomenwaarin de booze driften ccn veel grooter rol spelen dan godsdienstige gevoelens. PRIIISSEY. BERLIJN, 30 Julij. Z. M. de Koning heeft aan het Collcgie van Etonin Engelandhet Nie- belungen-gcdicht gezonden naar de uitgaaf, die op het laatste eeuwfeest van de vermeendeuitvinding der boekdrukkunst door Guttenberg, in het licht is verschenen. Dit prachtig werk in folio, van 155 bladzijden, is gebonden in purper-fluweel en van gouden sloten voorzien. Het is een van de twee exemplaren op velijn papier, welke voor onzen Koning en Koningin gedrukt werden. Het volgende opschrift is door Z. M. eigenhandig op de eerste blad zijde geschreven «Aan het Collegie van Eton, de hoop der toekomende geslachten, de bevorderaar van alles wat goed en edel is, de bewaarder van den ouden Saksischen geest. Dit heldengedicht van het Duitsche volk, dit aandenken aan eene Duitsche uitvinding, wordt aangeboden ter gedachtenis van zijne reis in Engeland in 1842 en tot erkentenis van de hartelijke ontvangst die hem is te beurt gevallen, door Frederik Wilhelm, Koning van Pruisscn." FRANKFORT. 31 Julij. De Studenten van de Haogeschool te Breslau hebben beslist, dat alle zaken van eer aan een eeregcrigt zouden worden onderworpenhetwelk onder goed keuring der Regering zou worden benoemd. Deze maatregel strektom ccn einde te maken aan het tweegevecht. De vergadering der Duitsche Rabbijnen, alvorens den 275tcn uiteen te gaan, heeft besloten een fonds bij elkaar te brengen tot bet stichten van een of meer Israëlitisch-Tlieologische Seminariën in Duitschland. EYGEL.A YB. LONDEN, 2 Augustus. Het Parlement zal uiterlijk den 2dcn geprorogeerd wordenen II. M. nog dienzelfden dag naar het vasteland vertrekken. Omstreeks den middag is er een zware brand ontstaan in de magazijnen van den lieer Moxontheehandelaar in Blackmoore-street, eene zeer bevolkte wijk van Londen. De brand nam spoedig zoo zeer in hevigheid toedat de bewoners van de huizen aan den overkant der straat, die moesten verlaten; echter is dezelve bedwongen en heelt zich niet verder dan tot genoemde maga zijnen uitgebreid, doch de schade is aanzienlijk. De Artillerie-Officieren van het garnizoen van Woolwich hebben aan de Vlag-Officieren van het Ned. Stoomschip de Cycloop een schitterend feestmaal gegevenook hebben de Officieren van de Koninklijke Marine hen op ccn gastmaal onthaald. Door een walvischvaarderin de haven van Huil aangekomen is het berigt aangebragt, dat de vrede in Nieuw-Zeeland hersteld was bij een trac- taat, geteekend door den Engelschen Gouverneur en de inlanders. Het Parlement heeft dezer dagen 22,000 aangewezen om de bezetting op dat eiland te versterken. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Augustus. Sommige dagbladen melden, dat de fleer Jarnac, Zaakgelastigde te Londen aan Z. M. den Koning der Nederlanden ccn eigenhandig schrijven van onzen Koning zou overhandigd hebbenwaarbij Z. M. uitgenoodigd wordtom op zijne terugkomst Frankrijk te bezoeken. BELEIE. BRUSSEL, 3 Augustus. De Moniteur deelt de hervorming van het Kabinet mede. Door zeven Ko ninklijke Besluiten vernemen wij, dat het ontslag van de Ministers Nothomb, Mercier en Goblet zijn aangenomen, en die van de Heeren Dechamps, d'Ane- than, Dupont en de Muclenaere van de hand gewezen. Vier nieuwe mannen treden in het kabinet: de Heeren Van de Weyer, Malou, HofFschmidt en d'lluart. Het Ministerie is dus zamengesteld als volgt: Binnenlandsche Zaken, Van de Weyer; Buitenlandsche Zaken, Dechamps; Finantiën, Malou; Justitie, d'Anethan; Openbare werken, d'HofFschmidtOorlog, Dupont; zonder porte feuille De Muclenaere en d'lluart. Daar de nieuwe ministers genoegzaam be kend zijn, onthouden wij ons van hier hunne levensbeschrijving te maken. Jonker Dechampsdie het Departement der Openbare Werken tegen dat der Buitenlandsche Zaken heeft verwisseld, denkt waarschijnlijk, dat hij uit de zelfde kool als Iferkules geboren is, om zoo maar alles zonder handschoenen aan te pakken; maar wij zullen hem weldra aan bet werk zien, wanneer het op de Conventie van 16 Julij 1842 en de Hollandsche privilegiën zal aanko men. Nothomb blijft provisioneel zonder plaats achteraan loopen; maar Mer cier zou Gouverneur van Braband worden, in vervanging van den Baron De Vironwelke men in pelgrimaadje naar Rome wil zenden. STABS RERICITEY. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen, het Tweede gedeelte van het primitieve Kohier der Patenten, dienst 1845 en 1846, hetwelk op den 29stcn Julij is executoir verklaarden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den 4 Augustus 1845. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2