LEYDSCHE COURANT. N°. 04. WOENSDAG, 6 ACGÜSTÜS. BIJVJNEJNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prys dor Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ft/ r StV- i-> LEYDEN, 5 Augustus. lieden wordt alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 17lJe geboortedag van H. K. H. Prinses Louize, Dochter van HH. KK. H1I. Prins en Prinses Erederik der Nederlanden. Door ccne bijzondere correspondentie zijn wij in staat gesteld het adres mede te deelen hetgeen de Kerkeraad van de Nederduitsehe Hervormde Ge meente te Londen aan Z. M. den Koning der Nederlanden aangeboden heeft. (Zie ons vorig Nommer.) Sire Wij de Kerkeraad der Ncderdnitsche Hervormde Gemeente te Londen hebben Uwe Koninklijke tegenwoordigheid gezochtten einde, bij gelegenheid van Uwer Majesteits komst in dit land uitdrukking te mogen geven aan onze gevoelens van blijvende en trouwe gehechtheid aan Uwen Koninklijken Persoon en Huis, en van warme belangstelling in de welvaart van het Vaderland, Uwer Majesteits Rijk. Gelijk wij bij de verheffing van Uwe Majesteit tot den troon der Neder landen onze vurigste wenschen voor het heil van Vorst en Vaderland met die der ganschc natie hebben vereenigdverheugen wij ons thans ongeveinsd Uwe Majesteit de verzekering daarvan, zoowel uit naam der Gemeente als voor ons zeiven persoonlijk te kunnen aanbieden. Wanneer wij van onze Gemeente, welke nu bijna drie eeuwen binnen deze stad gevestigd isde geschiedenis in het geheugen terugroepengeeft het ons steeds de levendigste voldoening, dat zij tot de vroegste grondlegging van Nederlandsche vrijheid en onafhankelijk volksbestaan zoo krachtiglijk heeft medegewerktdat zij ook in later tijd hare helpende hand waar die gezocht of verlangd werd, nooit onttrokken heeft; en tot op dezen dag is voortgegaan, aan velen harer ongelukkige of behoeftige landgenooten hulp en ondersteuning, en aan den ouderdom eene rustige wijkplaats te verleenen. »Op dien grond, Sire! wagen wij het haar in Uwe Koninklijke gunst en bescherming aan te bevelen terwijl wij onze ernstige beden opzenden tot den Iloogsten Gever alles goeds, dat zijne beste zegeningen rijkelijk op Uwe Majes teit mogen worden uitgestort. «Gedaan in Consistorie, den 26sten Julij A. D. 1845. H. Gehle Theol. Dr. President. Eene deputatie uit den Kerkeraad, onder geleide van Dr. Gehle en bestaande uit de Ileeren T. G. Smith Senr., F. W. SackJ. Vink, L. B. Schroder en P. van den Ende, was benoemd om bovenstaand Adres, in kalographie op hoornparkement gecopiëerd, den Koning te overhandigen. Z. M. bepaalde hiertoe Dingsdag den 29steD Julij, den dag waarop aan het Corps Diplomatique audiëntie zou worden verleend. Het Adres door Dr. Gehle voorgelezen zijnde, werd door den Koning op de minzaamste wijze beantwoord en aangenomen. Z. M. onderhield zich daarna een geruimen tijd met de leden der deputatie, het voornemen te kennen gevende om aanstaanden Zondag de Godsdienstoefening in hunne kerk bij te wonen. Z. M., die reeds de betrekking van Generaal van bet Engelsche leger be kleedde, is door II. M. de Koningin tot Veldmaarschalk verheven In 1811 verkreeg Z. M. den graad van Luitenant-Colonel en Colonel, in 1813 dien van Gencraal-Majoor, en in 1814 dien van Luitenant-Generaal en Generaal. De Sun deze benoeming vermeldende, voegt er dit bij: «Wij berigten met veel genoegen de eerwelke onze Koningin aan een dapper en liberaal Koning bewezen heeftdie in zijne jongelingsjaren onder ons nationaal vaandel tegen den magtigen algemeenen vijand gestreden en zijn bloed gestort heeft. Deze daad is in alle opzigten onzer natie waardig en zal de grootste genoegdoening bij het leger verwekken." II. D. heeft Woensdag de wedrennen van Goodwood bijgewoond en voor die van het volgend jaar beloofd als prijs te schenken een beker van 3,600 welke de Oranje-beker zal heeten. Zaturdag zou Z. M. de troepen in de hoofd stad in oogenschouw nemenvervolgens bij den Minister Peel en Zondag bij den Minister Wellington het middagmaal gebruiken. De Heer Posno, die onlangs benoemd is tot Consul-Generaal van Tur kije, residerende te Amsterdam, belast zich, naar incn verneemt, met liet ontvangen der liefdegiften, die men voor de door den brand te Smyrna onge lukkig gewordenen mogt wenschen at te zonderen. De Heer J. W. van der Biezen, Consul-Generaal van Saksen-AVeimar Eisenach en Saksen-Coburg-Gotha, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, van de Eikenkroon en der Saksische Ernestinische orde, is ten ge volge van een noodlottig toeval den IS'16" Julij op den Rhijn boven Bonn overleden. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat op 6 Aug. aanstaandedoor de digting van de Kerkwetering te Aalsmeer alle gemeenschap tusschen de ringvaart aan de oostzijde met het Haarlemmermeer, zal zijn afgesneden en die gemeenschap tot nadere aankondiging alleen zal bestaan bij de Oude Wetering en aan het Spieringgat bij Halfweg. In het Handelsblad van gisteren leest men Eene vriendelijke hand heeft ons, ter waarschuwing aan den handel, medegedeeld, dat er stukken van 25 Cents van Berlijnsch zilver in omloop zijn. Zij dragen het jaartal 1826zijn zeer kunstig en fraai gegoten. De klank echter is minder fijn en ook zijn zij iets kleiner dan de echte. Het beste middel om dezelve te erkennen is in het gewigt, daar deze valsche stukken merkbaar ligter zijn dan de echte. Wij vestigen hierop niet alleen de aandacht van bet publiek en van den handel, maar tevens die der autoriteiten. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in de maand Julij vervoerd 84,695 personen, als: 10,925 van hier, 16,785 van 's Gravenhage22,661 van Haarlem, 28,831 van Amsterdam, 1,130 van Veenenburg, 1,047 van den Vogelenzang, 1006 van Voorschoten enz. Er is ontvangen 79,231.59. Totaal der ontvangsten in de 7 verloopen maanden van dit jaar 378,552.94. Totaal der reizigers 366,047. 's GRAVENHAGE 5 Augustus. Z. M. de Koning wordt morgen of overmorgen van II. D. togt naar Londen, in deze residentie terug verwacht. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zijn weder van de bad plaats Ems op bet Loo teruggekeerd, en men ziet hunne terugkomst alhier he den of morgen te gemoet. H. K. H. Prinses Albert van Pruissen heeft Napels verlaten en zich over Civita-Vecchia en Genua, naar II. D. buitenverblijf, aan het meer van Como begeven, om er hare kinderen te zien, die van Berlijn aldaar aangekomen zijn. Z. Exc. de Graaf von Königsmarck, buitengewoon Gezant en gcvolmag- tigd Minister van Z. M. den Koning van Pruissen bij het Nederlandsche Hof, heeft eergisteren deze residentie verlaten om zich naar Stolzenfels te begeven. ROTTERDAM, 4 Augustus. In de Nieuwe Hotterdamsche Courant leest men Onze Correspondent uit Londen meldtdat te Liverpool gearriveerd is de Lintinkomende van Bombayhebbende vijf personen aan boord van de manschap van den Jan Hendrik, welke hij had overgenomen van de Eliza, Kapt. Snellvan Greenock naar Zuid-Wallis bestemddit laatste schip had de overbleven manschappen van de Jan Hendrik, die op de SU Paulus- eilanden waren achtergelatentijdens het redden der vroeger reeds aangebragte schipbreukelingen door de Chance, aan boord genomen. Heden middag ten 2A ure overleed alhier de Hoog-Edel Gestr. Heer Mr. M. C. Bichon van IJsselmonde, Oud-Burgemeester dezer stad, Staatsraad in buitengewone dienstenz. enz. Met leedwezen moeten wij meldendat de luchtreis van den lieer C. Kirsch gisteren een zeer ongelukkig einde heeft gehad. Bij het nederkomen te Alphen, gisteren avond te half acht ure, was het hem door den sterken wind onmogelijk om zijn ballon te bedwingen hij werd een eind wegs over den grond, en ruim uur ver door het water gesleurd. Zijn leven heeft al dien tijd in het grootst gevaar verkeerd en niet dan met de uiterste moeite werd hij door onderscheiden te hulp gesnelde boeren gered. SOEST4 Augustus. H. M.wier verblijf op Soestdijk dit jaar langer is, dan in de laatste jaren het geval is geweest, geniet eene volmaakte gezondheid en doet dagelijks kleine wandelritten in den omtrek. Benige dagen geleden bezocht II. D. het paveljoen op het Larcner-IIoogt en eenigc buitenplaatsen. Onder anderen vereerde H. D. den lieer van der Plaat van Ilonswijk met een bezoekom

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1