K E N N I S G E V I N G. slaven naar Brazilië over te brengen. Men rekent dat jaarlijks nog door 120 schepen 60,000 slaven uit Afrika worden weggevoerd, zoodat. de Engelsche kruisers tot nu toe slechts in het vermeesteren van een tiende der slaven- haalders geslaagd zijn. De Heer II. Poltinger, onlangs uit China wedergekeerd, heeft op een gastmaal hem door den Lord-Mayor van Londen aangebodengezegd dat bijzondere berigten hem melddendat de Chinezen de gelukkige gevolgen van het traetaat beginnen te waarderenen dat zij zich beijveren hunne handelsbetrekkingen met andere natiën te verbeteren. Aangaande het edict des Keizers, hetwelk den invoer der Heilige Schriften in zijne Staten veroor looft, merkte hij op, dat dit verlof veel beperkter was dan men in den be ginne geloofd heeft; hetzelve strekte zich slechts tot de vijf havens uit, die in het traetaat genoemd worden. Hij vermeldde ditom Engeland te waar schuwen, van de eerste gelegenheid, om bet Christendom in China in te voerenniet dan met de uiterste omzigtigheid gebruik te maken. De goede uitslag zou grootendeels daarvan afhangen. De beroemde luchtreiziger Green is den 28s,cn met zijne groole lucht bal vergezeld door 12 andere personenvan Londen opgestegenen is bij Edmonton behouden ncdergekomen. In de Engelsche dagbladen wordt het volgende medegedeeld Het Russische schip Hoppct, bevond zich den lstcn Junij in de Middcll. Zee, uit Napels naar Spanje stevenende; het schip was in ballast, en had aan boord slechts cenige schilderijen, mineraliën en verzamelingen van natuur zeldzaamheden. De wind waaide uit het Z. O.; het schip, zijne leizcilen bij gezet hebbende, zeilde vier mijlen in het uur. Eene soort van komeet, met een' witten ring omgeven, werd boven het schip waargenomen; bet was 8 ure 'savonds, en de wacht zag een verschijnsel, als een vuurstroom, die langs den grooten mast afdaalde, en even zoodra barstten geheel de achter steven en een gedeelte van het wand aan bakboordzijde uiteen, met een' knalals die van een kanonschot. Het schip stond in brand van den groo ten mast af tot aan den spiegel. Oogcnblikkelijk opende men de achterluiken, en wierp water in het ruim, maar de vlammen, in stede van gebluscht te worden schenen nog geweldiger uit te slaan. Na verloop van eenige minuten zag men de ïloppet met snelheid zinken, en had men naauwelijks den tijd om de booten in zee te brengen, zonder dat men kompas noch mondvoorraad kon medenemen. Zoodra was niet de be manning in veiligheidof de brand sloeg tot de masten overen geheel door de vlammen omringd ging het schip te gronde. Na 8 uren bereikten de schip breukelingen geholpen door eene frissche windkoelte uit het Z. W.het eiland lvica. De oorzaak dezer zonderlinge gebeurtenis is nog in een diep geheim gehuld, en den geleerden moet het overgelaten blijven, te beslissen of het schip op een tijdstip van kalmte en zonder storm door de electrieke vloeistof getroffen zij, dan wel, of onder de mineraliën eene plotselijke ontbranding hebbe kunnen ontstaandie eene zoo groote kracht kan aangenomen hebben zonder dat de 18 zich aan boord bevindende personen daarvan iets hadden bespeurd FRANKRIJK. PARIJS, 31 Julij. De Hertog en Hertogin van Nemours zetten hunne reis door het zuidelijk gedeelte des Rijks voort en worden overal met veel gulhartigheid en voor komenheid ontvangen. Aan aanspraken, en antwoorden daar op, ontbreekt het niet; in menigte worden zij door de Fransche bladen medegedeeld. -Don Carlos is den 26sten op de badplaats Grcoulx aangekomen. Men zegt, dat hij aan de Regering de magtiging gevraagd heeft, om op zijne terugreis Parijs te mogen bezoeken en dat hij zich daarna te Rome zal vestigen. Het is eene merkwaardige historische daadzaakdat de Regering van het stamhuis van Hugo Capet geëindigd is met het bestuur van 3 broeders, Lode wijk X, Philips V en Karei IV; even zoo die van het huis van Valois, van hetwelk de laatste Koningen waren, de 3 broeders Frans II, Karei IX en Hendrik IIIook de regering van liet huis van Bourbon is met bet bestuur van 3 broeders geëindigd, Lodewijk XVI, Lodewijk XVI1I en Karei X. Te Bouillonin het departement Neder-Pyreneënis eene boven-ver- dieping, waar de teregtzitlingen gehouden worden, en waaronder eene school was, met bijna 100 kinderen, den lijden ingestort; men waande eerst al de kinderen verpletterd, doch gelukkig stonden zij met-hunnen onderwij zer bij een bord onder eenen balkdie het gehouden beeften bekwamen niet het minste letzel. Degenendie met den zolder naar beneden zijn ge vallen zijn grootendeels zwaar gewond. BELGIË. BRUSSEL, 31 Julij. Indien men zekere inlichtingen moet geloovenzou het ministerie her vormd zijn. De tleer van de Weyer, Ambassadeur te Londen, zou eene portefeuille aanvaard hebben, en dewijl bij in het nieuwe kabinet de hoofdrol wil spelen, zou hij het Departement der Binnenlandsebe Zaken aanvatten. De Heer Malou, zou het bestuur der provincie Antwerpen nederleggen, oui den treurig beruchten Mercier in het ministerie van Finantiën te vervangen. De Heer d'lloflfschmidt zou tot Minister der Openbare Werken worden be noemdin vervanging van den Heer de Champs, welke tot de Builenland- sclie Zaken zou overgaanin de plaats van den Generaal Goblet. De Baron d'Ancthan zou de portefeuille der Justitie en de Generaal du Pont die van Oorlog behouden. Men is nieuwsgierig te weten of de Moniteur deze com binatie zal bevestigen. De Clara van 35 ton heeft zijne eerste reis naar Nederland met Belgi sche manufacturen aanvaard. De uitvoer naar Nederland eerst in April II. langs de Maas begonnenheeft reeds meer dan 100,000 ton bedragen, bestaande in manufacturen, kalk, stcenen en steenkolen. §TA19S» RERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, gelet hebbende op het 2e en 3e Hoofdstuk van liet Reglement voor het Bestuur dezer Stad gearresteerd bij Z. M. besluit van den 4den Januarij 1824, N°. 108, brengen bij deze ter kennis van derzei ver ingezetenen, dat, ten einde het Kics- Kollegie voor liet, ingevolge Art. 22 van genoemd Reglement, op den 30slc" September aanstaandeaftredende een derde gedeelte der Kiezers, weder aan te vullen, op den 31stcn Augustus aanstaande, aan de steingeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personen, die de vercischten bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en geslotenop den vierden dag na de rondzendingvan wege dit Kollegie, door de Stads-boden, aan de huizen zullen worden opgehaald in eene geslotene kistterwijl degcen welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben gehouden wordt, ditmaal te hebben afgezien van de uiloefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigdenvan heden tot den 15den Augustus aanstaande de Zondagen uitgezonderd's morgens van 10 tot 1 ure, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer Stad, ten einde aan een' ieder, welke verineenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op dezelve, ol op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch welke lijsten op den gemelden 15Jcn Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn zoo van hetgeen vereischt wordt om stemgeregtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt bij dezen herinnerd aan de navolgende artikelen van meergenoemd Reglement: Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende het laatstverloopene jaar ingezetenen der stad of van dcrzelver grondge bied geweesten nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patent-regt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldens aan de wettelijke verpligtingen aan gaande de nationale militienaar aanleiding der grondwetop hen gelegd tot op bet oogenblik toehebben voldaancn niet vallen in de termen van uilsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van bet stemregt zijn uitgesloten zij die in dienst zijnof pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheidbuiten au torisatie des Konings die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden alsmede die, aan welke geregtclijk een raadsman is toegevoegd; die in staat van faillissement zijn, die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van stemopneming nog in staat van crimi nele beschuldiging zijn. Ait. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de boven gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montanl, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te bctalene belasting alof nietin eene andere gemeente wordt voldaanzul lende echter diegenen, welke dcrzelver belasting betaling in eene andere ge meente ten deze zullen willen doen gelden verpligt zijnom daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekendmits de personen, welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid lot het kie zerschap zouden willen ontleenen, werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Art. 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wordende buizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doelt door de huurders aan ben restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijven, als alleen daarvoor bij de Ontvangers bekend staande. Art. 7. Zij welke gehuwd zijn het zij in gemeenschap van goederenof daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde somme in de bovengemelde be lastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niettemin ter uitoefening van het stemregt worden toegelaten, wan neer zij de overige vereischten in zicli vereenigen zoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde somme in de belastingen opbrengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt bevoegd zijn tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigtc van een' meerderjarigen zoon, of eenen der meerderjarige zoons tan eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uit oefening geschiedezullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoonsdoor wien zijbij voorkomende gelegenhedende uitoefening tot weder opzeggings toe zouden begeeren verrigt te hebbenaan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-weduwen voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijnof door hetzelve ondersteld worden in de termen te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of onge huwd is, en al, of niet, bij de moeder-weduwe inwone, mits hij den ouder dom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden gevorderd wor dende, bezitte, voor zoo verre bij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om lol

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3