'sHRRTOGENBOSCH, 30 Julij. Sedert 8 dagen heeft men opgemerkt, dat de bijen van de hun anders zoo geliefkoosd voedsel-gevende bloem der boekweitgeen honig meer kunnen inzamelenwaarom deskundigen op de gedachten zijn gekomen die bloem van meer nabij waar te nemen en is alstoen bevondendat ofschoon daartoe de tijd aanwezig iser zich weinig of geen korrels aanzetten en de bloesem een verwelkt aanzien krijgt; hetgeen echter voor een onkundig oog niet zigt- baar is, daar de boekweit niet van nabij beschouwd, alsnog een schoon ge- zigt oplevertde gegronde vrees hestaat echter dat de oogst van dat graan voor het grootst gedeelte in deze omstreken, vooral naar den kant van Ros malen Nuland Geilen enz. zal mislukken ook in de tarwe en rogge be vinden zich eene grootc menigte bijna onzigtbare insectendie van een' kle- verigen aard zijn des avonds verdwijnen en op den dag zich wederom doen zien. IÏU1 ÏEiNLAJNDSCnE BERIGTEN. «OST-INDIE. BATAVIA, 22 Maart. De bcrigten van deze dagteckening melden dat ook de kusten van Peka- longanvan Samarang en Japara door zeeroovers verontrust werden. Den 10<icB Maart zijn op de hoogte der rivier Babalan (residentie Samarang) twee ten anker liggende praauwen door eene met 15 koppen bemande rooverspraauw aangerand en uitgeplunderd. Twee dagen later is elders bij de kust dierzelfde residentieeene praauw door een met 30 a 35 koppen bemand rooversvaartuig aangevallen. Wijders zijn twee praauwenvan Rembang en Karimon Djawa naar Samarang varende, op reis door zeeroovers aangevallen, en een dcrzelvc uitgeplunderd. Op bet naderen van de tegen hen afgezondene gouverncmenls- kruisboot, hebben deze laatste roovers de wijk genomen, 4 der opvarenden medevoerende. In de residenliën Tagal en Pekalongan zijn in de laatste dagen van Fe- bruarij hevige regenbuijen gevallen, waardoor zware overstroomingen ontstaan zijnen op verscheidene plaatsen aanzienlijke schade is aangerigtzoo aan de suiker-, rijst-, indigo- en kolfijveldcnals aan gebouwen. In het begin van Maart was te Batavia berigt ontvangendat de ge zondheid op Amboina niets te wcnschen overliet. De epidemie was geheel gewekenen de sporen van dezelve bestonden nog slechts in de vele vroeger aan de Amboinsche koorts geleden hebbende personen, welke door dezelve chronische ziekten hadden bekomen. Voorts wordt gemeld dat zekere door den suikerfabrikant P. A. O. van VVavcren Pancras Clifford tegen den resident van Japaraden Heer II. S. van Son, ingebragte beschuldiging, als zoude hij aan Chinezen het aanplanten en vermalen van suikerriet hebben toegestaanen van de daaruit gesproten voor deden betalingen hebben genoten, ongegrond is bevonden, en dat dien ten gevolge eene gcregtelijke vervolging van eerstgenoemde bevolen is. TEXAS. 30 Junij. De Senaat en bet Huis van Vertegenwoordigers hebben de inlijving in de Vcrecnigde Staten bijna met algemeene stemmen goedgekeurd. Den 4dcn Julij zal er in de hoofdstad Austin eene staatsregclendc vergadering bijeenko men om eene voor Texas afzonderlijke staatsregeling optestellenwaar de inlijving uit naam des volks nog nader zal bekrachtigd worden. Dc Regering der Vereenigde Staten heeft dadelijk 3,000 man naar de grenzen van Texas gezonden, om dit gemeenebcst ties nootls met kracht van wapenen tegen Mexico te Iieschermenwant de Senaat van Texas heeft het vredesverdrag met Mexico, waarbij eerstgenoemde Staat zou verklaren, zich niet aan de Vereenigde Staten aan te sluitenmet algemeene stemmen verworpen. Men is dus nog in bet onzekere hoe Mexico nu handelen zal. Den 7',en Junij is een nieuwe opstand in dc stad Mexico beproefd, on der de leiding van den Brigadier Range], die ziel» aan het hoofd van 250 man gesteld bad; de opland is echter in zijne geboorte gestuit. Den 28slcn Junij is in de stad Quebec andermaal een brand uitgebar sten, die 1300 huizen in de aseli gelegd, en omstreeks 6000 menschcn van woning heeft beroofd onderscheiden waren door den brand omgekomen. Nog zulk een brand, schrijft men, en Quebec is uit de lijst der steden uitgewischt. TURKTE. SMYRNA, 9 Julij. In deze door den gcmelden hevigen brand getroffen stad is een Committc aangesteldom ook in hel buitenland geldelijke bijdragen op te zamelen ter leniging van den nood van duizenden. Met deze bewoordingen wendt zij zich tot weldadige mcnschenvrienden »Door het vertrouwen onzer medeburgers geroepen om een Committé van Onderstand voor de door den brand ongelukkig gewordenen te vormen, komen wij andermaal ons wenden tot de edelmoedige menschenliefde onzer broeders in bet buitenland, en ben smecken, aan zoo veel rampen zoo veel lijden te hulp te komen. Reeds vroeger hebben zij aan onze stad de doorslaande blij ken hunner weldadigheid gegevendan dat wij niet de hoop zouden voeden diezelfde gevoelens in hunne harten andermaal te zien ontwaken. Tolken der armoede en tolken der door den brand geteisterde armoede, moet onze slem alle voor barmhartigheid vatbare gemoederen in beweging brengen: bun getal is groot. Hunne weldaden zullen voor ben de bron van dat genoegen zijn dat er steeds aan verbonden is, al ware bet dat de juichstem der dankbaren niet op bun hootd die belooningen inriepwelke de Opperste Gever van al het goede daaraan heeft toegezegd." (Als correspondent in Nederland is aangewezen de Heer G. Psicha, koopman te Amsterdam, op de Prinsengracht bij de Westermarkt.) Een nader berigt van den 12den meldt, dat dc brand den 7dcI> weder was uitgebarsten in een groot magazijndoch dat door hulp van de man schap van een Fransch en Oostenrijksch schip het na eene inspanning van 4 uren gelukt was, de nevensstaande gebouwen te bewaren. Men vreest meer dan ooit een' opstand tegen den Gouverneur, dien men beschuldigt, de stad te hebben laten branden, zonder hulp te verleenen. De Groot-Vorst Constantijn van Rusland is in den avond van den 11 Jen hier aangekomen. RUIL AND. PETERSBURG, 22 Julij. Uit den Kaukasus worden berigten medegedeeld van eene tweede overwin ning door de Russen op de bergvolken behaald, en wel bij een dorp Hogatle, door Schamyl-Bcy zeiven verdedigd. De Russische troepen hadden veel hin der gehad van het weder, daar het den 22stcn Junij sterk was gaan sneeuwen en vriezen, op welke hinderpalen men in het midden van den zomer niet gerekend, en dus geen brandhout medegenomen had. Den 255tCD was het weer beter geworden. Naar de opgaaf hadden de Russen weinigde bergbe woners veel verlies geledenofschoon deze de hoogten bezet bidden en de eersten hen daarvan moesten verdrijven. De stad Andy en omliggende dorpen waren door den vijand in de asch gelegdvóór de troepen dezelve naderden. SPATJE. MADRID, 25 Julij. Er is te Malaga een uitgebreid complot ontdekt; het huis, waarin zich de zamenzweerders vereenigd haddenwerd op order van den bevelvoercnden Generaal omsingeld en verscheiden hunner gevangen genomen. Eene militaire commissie is dadelijk aangesteld om de schuldigen te vonnissendie tot de partij van den vooruitgang hehooren. Onderscheiden officieren van de bezet ting waren in hechtenis. ITALIË. ROME, 14 Julij. De Lucernsehe Priesters, welke in Februarij 11. hier heenkwamen, om aan de Pauselijke Regering te verzoeken, dat aan de Jesuitcn geen vergunning voor dezelve zou gegeven wordenom zich in bun Kanton te vestigenen die daarop in hechtenis zijn gezetbevinden zich nog steeds in dc gevangenis. De Consul van het Eedgenootschap bij ons hof, heeft te vergeefs op dc vrij lating van die Priesters aangedrongen. BOHERE. De stad Polizka is den 10llen Julij voor een groot gedeelte door brand ver woest; in twee uren tijds zijn 286 gebouwen in de asch gelegd wegens de groote droogte en gebrek aan water, was aan geen blusschen te denken en ieder kon slechts in het veld vlugten om het leven te behouden. Onder scheiden menschcn zijn van dien hrand de slagtoffere geworden. PKUISSEN. KOBLENTZ29 Julij. 1111. MM. dc Koning en Koningin, benevens dc Prins van Pruissen zijn gisteren avond uit Biberich op het slot Stolzenfcls aangekomen. Eene ontel bare menigte uit onze stad had zich op den weg naar Capcllen en naar het slot begevenom de geliefde Vorsten te zien en te begroeten, Dr. Ilavernickeen der beroemdste Hooglecraren in de Oosterschc talen aan de Hoogcschool te Koningsbergen, is den 19',tn dezer in den ouderdom van 34 jaren overleden. Er is besloten lot het leggen van eenen spoorweg van Trier naar Luxem burg deze zal een' tak naar Saarbouck en een' naar Metz hebben. BARET. 26 Julij. De spoorweg tusschcn onze hoofdstad en Oos is gisteren met veel plegtigheid geopendzoodat thans de Badensche ijzerbaan van Mannhciin tot onze stad voltooid is. Uit Mannheim meldt men, dat sedert de wederopening van dc scheep vaart in dit jaar, regtstreeks aldaar uit Nederlandsche havens zijn aangeko men 96 zeilvaartuigen met 259,200 centenaars lading; bovendien werd door de Ncderlandscbe Stoombootmaatschappij eene hoeveelheid van 25,900 centen, uit Rotterdam aangebragt. Deze massa goederen (285,100 cent.) gaat die in het vorige jaar grootelijks te boven, daar zij alstoen slechts 98,000 centen, bedroeg. Over het geheel is er eene aanmerkelijke vermeerdering van aanvoer en verkeer in Mannheim zigtbaarhetgeen men aan de vermeerderde groote middelen van gemeenschap toeschrijft. EXEELAND. LONDEN, 30 Julij. Volgens eene onlangs door de Engclsche Regering openbaar gemaakte op gave, zijn in den loop van 1844 in de nabijheid der westkust van Atrika 13 schepenals verdacht van slavenhandel te drijven door dc Engelsche kruisers opgebragt. Van deze 13 schepen zijn 12 door het gemengde geregtshof van Sierra Leona veroordeeld. Zij waren allen, zonder onderscheid, bestemd om

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2