LEYDSCHE COURANT. 1845. MAANDAG, 4 AUGUSTUS. N°. 93. BfNiNENLANDSCHE BERIGTEN. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. v .- y r De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEiY2 Augustus. Heden is alhier op (le gebruikelijke wijze gevierd de 27sle geboortedag van Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden. De woonplaats van Thomas van Stralen is in onze vorige verkeerd opge geven bij woont niet in de Galgstraat, maar aan het Galgewaterachter het Noordeinde in eene Poort, bezijden de TahaksschuurWijk. I, N°. 58. Het halve eeuwfeest van zijn' trouwdag valt den 16den Augustus aanstaande in. Z. M. de Koning heeft zich den 25sten, dadelijk na zijne aankomst op het eiland Whigt, naar het paleis der Koningin begeven, en aldaar het mid dagmaal gebruikt, den nacht op het kasteel van Norris doorgebragt, den volgenden dag aldaar een bezoek van de Koningin en haren Gemaal ont vangen, met wien Z. SI. toen een zeetogtje rondom het eiland gedaan heeft, en is toen, vergezeld door Prins Albert, naar het vaste land teruggekeerd. Z. SI. heeft zich daarop langs den spoorweg van Portsmouth naar Londen bege ven bij den Graaf Jersey het middagmaal gebruikt, den 27sten een bezoek aan de Koningin weduwe gebragt en bij den Hertog van Cambridge gedineerd. Den 28sten woonde Z. SI. een feest bijhem ter eer door den Hertog van Norfolk gegeven. Den 29sten heeft Z. M. gehoor verleendzijn hem al de te Londen aanwezige vreemde Gezanten voorgesteld, en heeft een adres aangenomen, H. D. door eene bezending van den Kerkeraad der Nederduitsch-IIervormde gemeente te Londen aangeboden. Dien dag heeft Z. SI. het middagmaal bij de Hertogin van Glocester gebruikt. Den 2dcB Augustus zou Z. SI. een gast maal bijwonendoor den Slinister Peel ter zijner eer te geven. In de Utrechtsche Courant leest men, na eene voorafgaande mededee- ling omtrent de sterfte der aardappelenplant in sommige streken van ons va derland het volgende Slen heeft opgemerkt dat de hoog gelegen gronden tot hiertoe zijn vrij ge bleven, en die gronden het meest zijn aangetast, welke óf laag gelegen, óf langs de dijken aan het kwelwater onderhevig zijn. Neemt men nu in aanmer king, dat in het afgeloopen najaar vele pootaardappelcn nat zijn ingeoogst, zóó zelfs, dat er van den ingekuilden voorraad eene groote menigte is verrot, cn dat de geheele lente en zomer het water in de rivieren een' buitengewoon lioogen stand heeft gehaddan is het niet onwaarschijnlijk aan het overvloe dige vocht van den ondergrond toe te schrijven dat dit treurig verschijnsel op de aardappelvelden zijnen oorsprong heeft, hebbende de natgewonncn pootaardappelen welligt eene voorbeschiktheid tot deze kwijning cn sterfte der planten gegeven. Sloge het voor als nog niet uitgemaakt zijn, door welke oorzaak deze treurige verschijning bewerkt ishet strekt ons tot genoegen te kunnen mcdedeelendat de waarlijk dreigende ramp in de laatste dagen niet is voortgegaan, en door de hoop wordt geleenigd, dat niet alles verloren zal zijn. Wél zijn er hier en daar op de akkers plaatsen van 6 of 8 voeten in den omtrek, waar de struiken met wortel en al weg zijn, doch bij de meeste struiken, die ook geheel zwart zagen en de bladen lieten vallen, ziet men met blijdschap nieuwen wasdom, door het uitspruiten van jeugdig blad aan de stengels, en bij onderzoek is bet gebleken, dat de wortels, waaraan zich reeds de jonge aardappelen hebben gezet, niet, of ten minste niet zigtbaar hebben geleden. In een berigt uit Tiel leest men daaromtrent nog het volgende: Het is te voorzien dat de aardappelbouw dit jaar nog veel ongunstiger dan in het vorige jaar zal uitvallen, en te hopen, dat de landman geleerd zal hebben, in het volgende jaar zich voor schade te wachten, opdat het in ons land niet worde gelijk in sommige streken van Duitschland, vooral in den Paltz, waar men, door het verzuimen der voorbehoedmiddelen, op het laatst bijna geene onbesmette aardappelen meer had. Men kan de beschrij ving der kanker-ziekte in de aardappelen en de voorbehoedmiddelen daarte gen, lezen in een klein stukje, in het begin van dit jaar door den Heer P. J. Campagne geschreven, getiteld: Korte beschrijving der thans heerschende aardappelen-epidemieen der middelen tegen hare verspreidinguitge geven bij C. Campagne te Tiel en G. van Eldik Thieme te Arnhemde prijs is slechts 12i Cent. Op den 16deB dezer maand bevond zich Hilbert van Veenturfschipper van Blokzijl, des avonds ongeveer 9 ure, met zijn schip op de Zuiderzee, Augustus. den 7de"14deB en 21^" Au- ter hoogte van Harderwijk, als wanneer hij een lek onder het vlak aan bak boordzijde van zijn schip, groot nagenoeg 10 a 12 duim in den omtrek, bekwam, welke lek zoodanig toenam, dat niettegenstaande het aanhoudende pompenbinnen den tijd van een hall uur13 palm water in het schip klom, en binnen korten tijd het vaartuig tot aan het dek wegzonk, zoodat de schipper en zijn gezin niet anders dan den dood voor oogen hadden. In- tusschen ontdekten zij een vaartuig in zee, hetwelk bevaren door Willem Goosens, van Zwartsluis en bestemd naar Leyden, op het noodgeschrei bij draaide, terwijl de brave Goosens geen oogenblik aarzelde, den ongelukkigen alle hulp en bijstand te verleenen. Goosens kwam aan boord van het zin kende schip, narn dadelijk de vrouw en 3 kinderen in zijn tjalkschip over, liet een knecht tot adsistentie aan boord van bet vaartuig van van Veen, nam hetzelve op sleeptouwen bragt het naar de haven van Monnikendam ofschoon zijne reis naar Leyden bestemd was. Zonder deze hulp zoude het vaartuig van van Veen gezonken, en, wat meer beteckent5 menschenlcvens eene prooi der golven geworden zijn. Eere den schipper Goosens, die de waarde zijner daad heelt verhoogd, door gecr.e geldelijke belooning te willen aannemen 's GRAVENIIAGE2 Z. Exc. de Minister van Eeredienst zal gustus geene audiëntie verleenen. Den 11 den zal door de Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Gorin- chem worden aanbesteed het afbreken van de nog bestaande gedeelten van de oude Kerk en het leggen der grondslagen voor de nieuwe. HAARLEM 31 Julij. Heden werd alhier de vereeniging of jaarlijksche bijeenkomst van de Alge vaardigden der Walsche Kerken in ons Vaderland geopend met eene leerrede door den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Valeton, Predikant te Middelburg, benoemd Hoogleeraar in de Oosterscbe talen aan de Hoogeschool te Groningenover I Kor. 3. 101', uMaar een iegelijk zie toe, hoe hij daarop bouwt." ARNHEM, 31 Julij. Gisteren heeft het Provinciaal Geregtshof den persoon van C. A. Hubert, oud 42 jaren, tot de straffe des doods veroordeeld, omdat hij-een huis onder Hengelo in brand had gestokenuit wraak dat de dochter des huizes hem zijn aanzoek tot een huwelijk had geweigerd. WAGENINGEN, 31 Julij. Gisteren morgen omstreeks 10 uren brak boven deze stad en omstre ken een onweder los, hetwelk is ingeslagen in den kerktoren van het dorp Setten, gelegen in de Betuwe. De brand is eerst later ontdekt, doch heeft gelukkig niet veel schade aangerigtdaar alleen de spits des torens is verbrand en een gedeelte der balkenwaaraan de groote klok hangtis doorgezakt cn blijven rusten op eenen anderen balk. Den brand is men zeer spoedig meester geweest, door de aangebragte bluschmiddelenwaaronder die uit deze stad zeer hebben uitgemunt. Het kruis van den toren is gelukkig niet op de kerk of pastorie gevallenmaar tusschen dezelve in. Tot verwondering van velen verneemt men, dat op het dorp Setten geen brandspuit aanwezig is. Te Schayk aan gene zijde der Maaswerd ook de toren door den bliksem getroffen, die eveneens brand veroorzaakte, doch spoedig werd gebluscht. Aan den molen te Keent, onder Nijmegen, was een timmerman, Gerar- dus van Wees, bezig eene der roeden te herstellen, toen hij, door den bliksem getroffen viel en roerloos bleef liggen. Deze man verkeert nog in groot levensgevaar. Het groot jagthuis te Malden, gemeente Heumen, bewoond door de Wed. P. Henkrikswerd mede door den bliksem getroffen. Deze kwam door de schuurverbrijzelde aldaar eenen oplegger sloeg vervolgens in eene kamer en verliet bet huis door den schoorsteen, eenen onverdragelijken slank en damp achterlatende. Overigens heeft dit ongeval weinig schade berokkend. HARLINGEN, 31 Julij. Den 30sten Junij is in de Jetting aangekomen de Groenlandsvaarder Dirkje AdamaCommandeur O. Melden, met 3 visschen2000 robben en 250 quardeelen spek.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1