■voor de godsdienstoefeningen van Duitsch-Katliolijken op een aantal plaatsen ontmoet heeft, en over de beweegredenen waarmede men dien tegenstand heeft trachten te regtvaardigen. »Zoo lang ik derhalve, ten aanzien van de Katholijkc Afgescheidenen geene andere bepalingen maak" wordt vorder in die kabinets-order gezegd, moet het bestaande verbod gehandhaafd worden. Daar echter, volgens ingekomen berigten, op vele plaatsen het aantal der Katholijke Afgescheidenen sedert de uitvaardiging van dat verbod, aanzienlijk is toegenomenen er aldaar buiten de Evangelische kerk geen ander voor de godsdienst der Afgescheidenen geschikt en genoegzaam ruim locaal aanwezig isterwijl er gewigtige bedenkingen bestaan tegen het houden dier gods dienstoefeningen in de open lucht, zoo wil ik de Opper-Presidenten magtigen, om onder overleg met de consistorienen op grond van de toestemming van den Predikant en den Kerkeraadop die plaatsen waar reeds vóór het verbod van 17 Mei aan Katholijke Afgescheidenen Evangelische kerken ten gebruik zijn toegestaan, of waar in het vervolg het gebrek aan een geschikt locaal voor de godsdienstoefening zich mogt openbarenbij wijze van uitzondering toe te laten dat de Katholijke Afgescheidenen van Evangelische kerken voor hunne godsdienstige zarnenkomsten gebruik makenwaarbij echter zorg ge dragen moet wordendat die zarnenkomsten niet het karakter eener openbare godsdienstoefening aannemen, waartoe zells formeel gedulde godsdienstige ge nootschappen niet geregtigd zijn." Het getal kinderen, dat in dc 12 armscholen alhier onderwijs er langt,, bedraagt 9,223. Meermalen is dezer dagen in onze berigten het slot Stolzenfels genoemd waar de Koningin van Engeland door den Koning van Pruissen in deze maand zal ontvangen wordenniet onbelangrijk zal het daarom wezenomtrent dit slot het volgende mede te deelen liet slot Stolzenfels, gelegen nabij het dorp Kapel len, op ruim een uur afstands van Koblentzop een vrij hoogen bergheuvel is in de 13de eeuw gesticht door Theodorik II, Graaf van Wied en> naderhand door zijnen opvolger Arnold II, Graaf van Isenburg, die over het erfsticht Trier heerschte, merkelijk uitgebreid. De stichter zelf ontving er reeds in 1235 Isabella, zuster van Koning Hendrik III van Engeland en verloofde van den Duilschen Keizer Frederik IInaderhand heeft het meermalen gediend tot ontvangst van vorstelijke vreemdelingen. Op last van den tegenwoordigen Koning is het vóór eenigc jaren nog aanmerkelijk vergroot, doch het oud en eerwaardig voorkomen van den burgt is bewaard gebleven. SARSKA. LEIPZIG, 21 July. De Slaats-Minislcrsdie met dc Kerkelijke aangelegenheden belast zijn hebben de volgende bekendmaking uitgevaardigd: »De pogingen tot afschaffing of althans tot verandering van de gemeen schappelijke geloofsbelijdenis, welke zich sedert eenigen tijd hier en daar ook in de Protestantsche kerk geopenbaard hebben, en zich laatstelijk ook tot dc Saksische gewesten schijnen uit te strekken hebben eene rigting genomen welke geschikt isom hij allenwien het bestaan der kerk ter harte gaat levendige bezorgdheid op te wekken. Want ofschoon aan ieder staatsburger persoonlijk volledige gewetensvrijheid is verzekerdofschoon geloofsdwang ver werpelijk te achten zij; ofschoon integendeel de Evangelische kerk juist in de vrijheid van gewetenin het onbelemmerd onderzoek van de Heilige Schrift hare hcchtste waarborgen moet vindenzoo gaan toch die pogingenbij de rigting die zij genomen hebbende palen der gewetensvrijheid blijkbaar te buitenen kunnen zij maar al te ligt daarhenen leidendat het bij het volk diep gewortelde geloof, gelijk het zuivere Woord Gods en dien overeenkomstig de Protestantsche kerk hetzelve bevordert, wel verre van bevestigd, veeleer ondermijnd de ware vrijheid niet beschermd maar aan den dwang eener toevallige meerderheid van stemmen en aan onbeperkte willekeur onderworpen, de eenheid en kracht der kerk niet bevorderd en versterkt, maar verscheurd cn gebroken, en welligt de gemeenschappelijke kerk in afzonderlijke secten gesplitst worden. »De Evangelische Staatsministers, als vertegenwoordigers van het hoogste Kerkelijke en Staatsgezag voor de Evangelisch-Luthersche kerk in de Saksische Landen, geroepen om voor de instandhouding der op de Augsburgsche confessie gevestigde kerk te zorgen, de eenheid derzelve te bewaren, het ontstaan van secten in dezelve te voorkomen, door hunnen eed verpligl te waken dat tegen de geloofsbelijdenis derzelve zoo min heimelijk als in het openbaar iets worde ondernomen, voelen zich gedrongen op die gevaren opmerkzaam te maken, tegen de bedoelde pogingen te waarschuwen en opentlijk te verklaren, dat zij, gedachtig aan hunnen eed en aan den op hen rustenden pligt, die pogingen met nadruk zullen tegengaan, dat zij dus ook de vorming van veree- nigingen, alsmede vergaderingen, welke ten doel hebben dc geloofsbelijdenis der Augsburgsche confessie op losse schroeven te stellen of aan te randen, niet kunnen toelaten en dienvolgens een verbod daartegen uitgevaardigd hebben, verklaren dit opentlijk, zoowel ter geruststelling en bemoediging dergenen die wegens de instandhouding onzer kerk bezorgdheid koesteren, als ter waarschuwing voor degenen, welke dergelijke pogingen mogten aanmoedigen, en in dc stellige verwachtingdat bepaaldelijk dc geestelijken in dezen dc pligten die zij bij dc aanvaarding van hun ambt onder aflegging van een plegtigen eed op zich genomen hebben, in allen deele getrouwelijk zullen vervullen." Deze bekendmaking heeft hier en in geheel Saksen een slechten indruk te weeg gebragt, en men verwachtte dat zij juist eene tegenovergestelde uitwer king zoude hebben dan de bewindslieden zich daarvan voorstelden. FRANKFORT. 2G Julij. In de Vergadering der Rabbijnen alhier is ter sprake gebragt de voor- dragt, betreffende de godsdienstige emancipatie van bet vrouwelijk geslacht. Alleen dat gedeelte der vraagof de vrouwelijke jeugdeven als de manne lijke, tot het vervullen van godsdienstige pligten behoorde opgevoed cn aan gespoord te wordenwerd eenparig in een' bevestigenden zin beantwoord terwijl de vragenof aan het vrouwelijk geslacht in het Jodendom dezelfde regten cn verpligtingen moesten toegekend cn opgelegd wordenenof vrouwen onder het aantal personen, die gevorderd worden tot het houden van eene openbare godsdienstoefening (10), mede zijn te rekenen, tot de eerstvol gende Vergadering werden verdaagd. Daarop werd het voorstel tot de invoe ring van een stichtelijk handboek voor de huiselijke godsdienst aangenomen en eene Commissie benoemd tot de redactie van zulk een boek. De geopperde vraag van een' Israëlitischen landbouwer: of het geoorloofd was, op den sab bath den veldarbeid door niet-Joden te doen verrigten, zal nader behandeld worden. Verder werd besloten, het uitgebragte verzoek vaneen' Israëliti schen landbouwer, dal de Vergadering zich tegen het vooroordeel tegen het varkensvleesch mogt verklarenin eene geheime bijeenkomst af te doen. Daarop werd een verslag voorgelezen, welke deze Zitting tot eene der gewig- tigsle der Vergadering maakte. Volgens grondendie ook uit een Talmudiseh gezigtspunt niet verwerpelijk konden schijnen, stelde de Heer Geiger voor, dat de Vergadering zou verklarendat iedere tot de godsdienst behoorende verrig- ting, d. i. niet alleen het reeds veroorloofde bespelen van het orgel, maar ook het reizen te voet of met een rijtuig enz.met het doelom eene godsdienst oefening bij te wonen, op den sabbath zou geoorloofd zijn; dat het bespelen van muzijk-instrumenten niet als eene ontwijding van den sabbath te beschou wen was; dat in gevallen, waar het levensgeluk, de eigendom enz. eens menschen van de eene of andere verrigting afhing, die op den sabbath zou mogen plaats hebbendat alhoewel op den sabbath de beroepsbezigheden behooren stil te staandesniettemin elke arbeid als verdienstelijk behoort be schouwd te wordendie tot veredeling cn opluistering der godsdienst strekt en eindelijk dat even als het levensgeluk van bijzondere personenzoo ook en nog veel meer het welzijn van het algemeende wetten op den sabbath ophief, en alzoo Joodsche soldaten ambtenaren enz., hoewel in hun bijzon der leven voortdurend tot viering van den sabbath en der feestdagen verpligt, van de onderhouding derzelve verschoond zijn. Na eenige beraadslaging werd besloten, dat deze belangrijke quaestie tot de eerstvolgende Vergadering zou uitgesteld worden, welke te Brcslau zal worden gehouden. Naar men verneemt zal de nieuwe wet op het huwelijk insgelijks in deze Zitting niet voorkomen. Er werd ook nog voorgelezen een schrijven van Dr. Feist uit Hongarije, strekkende tot invoering van eene meer aan den geest van onzen tijd beantwoordende handelwijze bij stervende en overledene Israëli ten alsmede dat voortaan de ontleding van Joodsche lijken zou zijn toe gestaan. Een nieuw geschrift van Ronge ziet het licht, waarin hij als vruchten der beweging onder de Katholijkcn opnoemt: het herstel van vrede en een- dragt in vele familienen den opgewekten godsdienstzin. Hij vermaant in dat geschrift zijne vrienden, om in alles bedaard en kalm te blijven en in dc 19de eeuw geen bloed in naam van de godsdienst der liefde te vergieten. EXGELAIVD. LONDEN, 27 Julij. De Lord-Kanselier heeft in het Hoogerhuis te kennen gegeven dat de Re gering door bekwame regtsgeleerden een wetboek zou doen opstellen, betref fende de behandeling der criminele zakenomdat die regtsoefening in Engeland zoo ingewikkeld cn verward is. Lord Brougham merkte aan dat er niets meer over bleef, dan een wetboek op te stellen van de talrijke dikwijls tegen strijdige wetten waarvan sommige opgeheven of in onbruik geraakt waren cn de regtsoefening zeer belemmerden. Zoo de Regering het volgend jaar daaromtrent geen voorstel deed, zou hij zelf het initiatief nemen. Het eenige puntdat hem nog bezwaartisof het noodig is even als in Frankrijk dc criminele wetgeving te verdeden in een strafwetboek en in een wetboek van criminele instructie. O'Connell heeft berigt, dat hij thans bezig is, om eenige Bills in orde te maken, om ze aan de Engelsche wetgevende magtbij de aanstaande zit ting ter beraadslaging te onderwerpen. Onder deze voorstellen van wet vindt men ook deze: Aan de Koningin de magt te geven, om haar Parlement in Ierland te zaam te roepen; voor altijd de volstrekte gelijkheid in te stellen van alle gezindheden, en in Ierland alle wettelijke oppermagt te verhinderen; de grondeigenaars, die meer dan zes maanden van het jaar uit Ierland afwezig- zijn, met eene boete van 20 te straffen; aan de pachters het regt van ver goeding te geven voor alle verbeteringen, door hun op de pachthoeven ge maakt; den verkoop van landerijen, bij kleine gedeelten te doen plaats heb ben; de eigendommen van de Kroon, die voor het algemeen niet nuttig zijn, te verkoopen. In de afgeloopenc week is de aanvoer van levensmiddelen en vooral van vee van bet vaste land ongemeen groot geweest. Alleen met dc Batavier zijn van Rotterdam aangebragt 73 ossen en 50 schapenallen in den besten staat. Hetzelfde schip heeft eene groote hoeveelheid tuingroenten van Ilollandsche kweeking, overgebragt. Deze aanvoeren van levensmiddelen zijn inzonderheid voor de binnenlandsche fabrijkdistricten bestemd. Ilct vleesch is zeer hoog in prijs.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3