indien liet toevlugtsoord eenigzins aan deszelfs uitgestrekte bestemming zal beantwoorden. >s HERTOGENBOSCH, 28 Julij. In den nacbt van den 26sten dezer is op de heide bij het dorp Leende eene schuur, waarin 25 stuks vee door den eigenaar geplaatst waren, ten einde van dezelve mest te trekken om een gedeelte der heide te bebouwenmet al het vee eene prooi der vlammen gewordenzonder dat men de oorzaak er van weetniets was gewaarborgd. MAASTRICHT, 28 Julij. Eerst thans is een moord ontdekt, den 19den dezer reeds gepleegd op zekere Maria Jacobs laatst gediend hebbende te Amsterdam. Het lijk is reeds in staat van gevorderde ontbinding in een korenland in de gemeente Sichen-Sussen en Bolré gevonden; een zijden paraplui, gouden ketting en slot en ƒ30, welke zij bij haar had toen zij het ouderlijk huis verliet, worden vermist. BU1TEINLA1NDSCHE BER1GTEN. RUSL AKD. PETERSBURG, 17 Julij. De Raad der Rijkscrediet-instelling heeft in hare jaarlijksche zittingden 12llen dezer gehoudenbekend gemaaktdat er eene leening a 4 pCt. groot 12,000,000 roebels, tot aanleg van den spoorweg van Moskou, met het ban kiershuis Stieglitz was tot stand gekomen. De buitenlandsche termijnschulden beliepen dit jaar 25,665,000, de binnenlandsche 46,709,580, en de vaste schulden 227,996,840 roebels. Volgens eene nieuwe telling van Ruslands bevolking, zijn van dezelve lijfeigenen, namelijk van de 53,000,000 inwoners, 42,000,000 lijfeigenen. Van deze behooren 15,000,000 aan de Kroonde overige 27,000,000 staan onder de heerschappij van den adel. (iKI E ÏA E A' L A A Nadat, de Koning en Koningin zoo als wij in onze vorige gemeld hebben van hunne reis van Athene aan den voet van den Parnassus waren aangeko- j men braken zij den 10'len Junij weder op trokken door een olijfbosch over het dorp Chryso naar Delphien van daar naar het groote dorp Arachora op eene hoogte aan den zuidelijken kant van den Parnassus. De Koning was reeds vóór elf jaren in dit schoone oord geweest, de Koningin kwam er voor het eerst. Zij werd door vrouwen en meisjes met bloemenkransen en gezan gen ingehaald en toen de Koning en Koningin van de paarden afstegen om zich met de zangeressen te onderhouden zeiden de eenvoudige dochters van liet gebergte tot den KoningGa gij nu slechts tot de mannen spreken gij zijt vroeger hier geweestheden willen wij de Koningin alleen hebben wijl zij voor de eerste maal hier komt." Om 's morgens zoo vroeg mogelijk den top te bereikenwas er besloten om anderhalf uur hooger bij de Korykische grot te overnachtenwelke ruim 1,000 Ned. ellen boven de zee Jigt. Ongelukkig viel er onderweg weder zware regen, zoodat zij die geen tenten hadden in de morsige hutten moesten vlugtcndie zoo vroeg in het jaar nog onbewoond zijn. Tegen den avond hield de regen open men ging eerst laat ter rust om reeds te twee ure weder op te staan. Te half drie was men opgezetennu niet op paarden maar op muilezels en reed in donker onder hooge dennen opwaarts. Na een uur kwam men op den kalen bergrugde dag begon aan te brekende koude werd gevoelig en nam toe. De berg is boven zeer woest, de noordewind laat er geen boom groeijen en slechts zelden is om dezen tijd de sneeuw reeds zoo ver gesmolten dat men den top kan bereikenzoo als thans. Het was nu zoo koud, dat ook de dames de muilezels hadden verlaten, om zich door het gaan te verwarmen. Na een' togt van dr ie uren was men aan den voet van den hoogsten top, ter hoogte van 2,459 Ned. ellen. Slechts bij afwisseling was bet uitzigt helder, en dan weder in nevelen gehuld. Verrassend was de verschijning van een' kleinen sclicrpgeteckenden regenboog in een zeer nabij- liangenden nevel, waarin de schaduw der reizigers zoo duidelijk zich aftee- kende en schijnbaar zoo nabijdat men wanen zou ze met de band te kunnen grijpen. De lucht betrok meer en meeren de terugreis ving aan vier uren ging het op en af over steenen en sneeuwveldenlangs diepe afgrondenzoodat zelfs de zekere tred der muilezels gevaarlijk scheen, en de Koning en Koningin meest te voet gingen. Na een' togt van vier uren over het klooster Jerusalem bereikte men het dorp Davlia, en de bouwvallen van Daulis. Het was vijf ure namiddag en men was sedert twee uur 'snachts grootendeels te voet, in onafgebroken beweging geweestmaar er werd zoo weinig aan vermoeidheid gedacht, dat de Koning en Koningin nog 'savonds na het eten eene wandeling op den Akropolis of het kasteel van Daulis dedenen den volgenden morgen te 5 ure bereids weder in het zadel zalen. Den 12den Junij ging de reis over het groole Sb Lucaskloostereen der oudste en schoonste van Griekenland, naar dat van Seraphim aan de zuidzijde van den Helikon. De weg is hier ongebaand en de landstreek woest en een zaam. Aan dat klooster gekomenmaakte de Abt groote zwarigheid om dames te logeren als tegen den kloosterregelmaar toeh de Koningin aan de poort zijns kloosters af te wijzen, scheen hem te hard. Overwegende dat naar Grieksch kerkbegrip de persoon des Konings de priesterlijke waardigheid deelachtig isen de Koning en Koningin zelfs door de middeldeur (y aqaia nily) die alleen voor de priesters toegankelijk is, het allerheiligste plegen binnen te gaan, verklaarde bij tot groote tevredenheid der kloosterbroeders dat hij gedwaald had en bare Majesteit zijn buis niet zou weigeren, 's Morgens vertelde hij, dat de II. Seraphim hem in den droom was verschenen en zijne handelwijs had goedgekeurd. Men had nu nog twee dagreizen tot Athene. Den eersten dag reden Hunne Majesteiten over Steveniko naar Zagarawelk dorp aan den noordooslelijken kant van den Helikon ligten tegenover welke zuidelijk de bron Ilippokrene. Van de talrijke oude gedenkstukkendie in dezen omtrek ten tijde van Pausanias overig waren ziet men nog slechts eenige verstrooide steenen en opschriften, meest tot het bouwen van kleine kapellen gebezigd, en de digte myrtenstruiken die nog voor tien jaren ten deele dezen omtrek bedekten, heb ben al op vele plaatsen voor den akkerbouw moeten wijken. Evenwel mag men verwachten dat bij de afgelegenheid van dit oord in de nabijheid der Aga- nippa nog wel met goed gevolg opgravingen ondernomen zouden kunnen wor den. De weg liep nog drie kwartier uurs langs wijnbergen naar Erinokastron over de heuvelen van Thespia alwaar men overnachtte. Den volgenden mor gen reden de hooge reizigers over de meermalen bezochte slagvelden van Leuctra en Platea, en over den Citharon naar het groote dorp Vilia, vervol gens werden bij Eleuthera de paarden met den wagen verwisselddie ben over een' goeden straatweg naar Athene bragten. Meer dan 150 uren gaans waren nu in zeventien dagen voorspoedig afgelegdgrootendeels langs onge baande wegenmaar door grootsche en schoone herinneringen van fabelleer en geschiedenis versierde streken, wier wonderbare bekoorlijkheid zich onuitwisch- baar in het geheugen prent. Den 29sten Mei hadden de Koning en Koningin Athene verlaten, waren van Chalkis door het noorden van Euboea gereisd, van daar met eene stoomboot naar de vaste kust en te land naar de nieuwe stad Amaliopolis op de uiterste grenzen aan de golf van Volo. De Koning die zich persoonlijk van den toestand der grenslanden wilde overtuigentrok alleen onder bedekking van een dozijn grenssoldatenmet zijne gemalin veilig langs de Turksche grenzen zonder ergens eenige vijandelijke gezindheid of kwaadwilligheid te hebben ontmoet. SPAS.IE. SARAGOSSA, 24 Julij. II. M. de Koningin is met haren moeder, den eersten Minister en verder ge volg gisteren alhier aangekomen, en kort daarna al de Ministers uit Madrid, welke beraadslagen zullen over het al of niet oorbare van eene reis naar de Baskische provinciën. De meeste dagbladen verklaren zich nog bij voortduring sterk tegen die reisomdat zij daarin bet begin der uitvoering willen zien van het tot stand brengen eens huwelijks tusschen de Koningin en den zoon van Don Carlos, hetgeen zij met alle magt zoeken tegen te houden. ITALIË. ROME, 17 Julij. Gregorius XVI is naar volgorde de 258ste Paus, die zit op den II. Stoel sedert 2 Febr. 1831 den 18den September e. k. zal bij den ouderdom van 80 jaren hebben bereikt. Het collegie van Cardinalen telt 55 leden van welke 3G door Gregorius benoemd zijn62 zijn er gedurende zijne regering gestorven. De oudste Cardinaal is 87 de jongste 36 jaren oud. De Pauselijke Regering heeft de vraag wegens den aanleg van spoorwegen door zijne Staten eens voor al ontkennend beslist. Zij vreest, dat in een land, waar groote ontevredenheid en gisting heerschtde spoorwegen tot minder wenschelijke gevolgen zouden kunnen leiden. Aan de Regering waren door binnen- en buitenlandsche kapitalisten voordeelige aanbiedingen gedaan, en het publiek zag reikhalscnd naar spoorwegen uit. Den lldcn dezer is hier overleden Ch. Candida, President of Gouverneur van de Maltezer-ordein den ouderdom van 85 jaren. Hij was met zijn 25ste jaar Jn f]e or(]e getreden, doorliep alle rangen, werd in 1834 Gouver neur, en bragt door zijnen ijver veel bijdat deze Orde hersteld werd. ZWITSERLAND. De Baseier Zeitung deelt een gerucht mede, volgens hetwelk de Moorde naar van den Meer Leu von Eberzoll ontdekt en in hechtenis genomen zoude wezen. Die persoon, Redlinger genaamd, zou als daglooner in dienst van den Heer Leu geweest en door hem om slecht gedrag weggejaagd zijn doch zich nog in het huis van den vermoorde bevonden hebben. Het wapen waar van hij zich bediend bad, was, volgens zijne bekentenis, een oud jagtgeweer geweest. Gelukkig voor de eer van Zwitserland, zegt genoemd blad, schijnt hier derhalve toch geen staatkundige moord gepleegd te zijn." Dit berigt echter wordt door eene nadere tijding weder tegengesproken en zelfs gemeld, dat ondanks de strengste nasporingen, niemand als dader nog ontdekt is. De liberale partij houdt vol dat Leu zich zeiven van kant heeft gemaakt, dat hij gedurende eenige nachten reeds een geladen pistool op de bcddetafel had geplaatst en dat een afgeschoten pistool in zijn bed gevonden is. Ondertusschen is het lijk te Hochdorf met buitengewone plegtigheid en onder toevloed van bijna 10,000 personen, ook uit andere kantons, ter aarde besteld. PRITISSEN. BERLIJN, 20 Julij. Z. M. heeft dezer dagen eene kabinets-order uitgevaardigd, waarbij 'sKo nings ontevredenheid wordt te kennen gegeven over den tegenstand dien het in Mei jl. uitgevaardigde verbod van het afstaan van Evangelische kerken

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2