LEYDSCHE COURANT N°. 92. VRIJDAG, I AUGUSTUS. BIKNEJN LAINDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven.öze va/z Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; fT; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 31 Julij. Overmorgen vieren Thomas van Stralenvoormalig sjouwer, oud 84 ja ren, beboorende tot de R. K. Kerk, en Maria lloheinoud 74 jaren, behoo- rende tot de Hervormde Kerkwonende in de Galgstraat Wijk I. N°. 58 hunne gouden bruiloft. Dat is een opmerkelijk feestmen kan er vooreerst uit leercnhoe men in weerwil van armoede, ja van gebrek, er toch toe komen kan om zijne gouden bruiloft te beleventen andere, hoe men in weerwil van verschil van geloofsbelijdenis, 50 jaren lang in liefde en vrede te zamen kan wonen, en ten derdehoe Christelijke liefdadigheidwie zou er aan twijfelen een der laatste gedenkdagen van een arm grijs paar, wel tot een feestdag zal weten te verhoogon. Heden morgen had even buiten de Stad een groot ongeluk kunnen plaats hebbendaar van een wagenvan Katwijk aan Zee komendebevracht met vischen waarop zich tien menschen bevondenhet achterwiel is afgeloopen door bet niet goed bezorgen van de spij. Dit gebeurde juist op de brug van de Witte Poort; de wagen sloeg tegen het hek, en een bejaard man en drie vrouwen werden van denzelvcn af in den Singel geworpen. Gelukkig was het water daar niet diep, zoodat men spoedig geslaagd is allen te redden. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de eerste verjaardag ge vierd van Z. H. Karei August, Zoon van HH. KK. HH. den Erfgroothertog en Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach. Z. M. heeft betreffende de provincie Zuid-Holland beschikt over bet nog voorhanden zijnde bedrag der 2 pCt. van de gewone inkomsten der steden en gemeenten over 1844 en bewilligddat die aan de Plaatselijke Besturen zullen gelaten worden ter gedeeltelijke bestrijding van onkosten voor wegen bruggen waterleidingen pastorijenschoollocalen enz.doch dat daarvan in de eerste plaats zal moeten voldaan worden het benoodigde voor de bewaring en bijhouding der kadastrale plans en leggers. 'sGRAVENHAGE, 31 Julij. Z. M. heeft tot Griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland in plaats van den Heer D. J. ten Zeldam Ganswijkvroeger eervol ontslagenbenoemd den Heer V. A. Just de la Paisières, thans commies, chef der eerste afdeeling bij het Provinciaal Gouvernement van Zuid-Holland. Z. M. heeft kwijtschelding van de doodstraf verleend aan J. Loender en C. Okke Evers, waartoe zij door het Prov. Geregtshof van Groningen veroor deeld waren, wegens diefstal gepleegd bij nacht, door meer dan één persoon, van welke één gewapend door middel van uit- en inwendige braak en in klimming in een bewoond huis, met geweldoefeningverwonding en be dreiging om van het wapen gebruik te maken. De straf is veranderd in gee- seling, brandmerk met den strop om den hals en 20 jaren gevangenis. Z. M. heeft de kinderen van wijlen den Heer H. A. A. Coenen erkend als behoorende tot den Adelstand der Nederlandenmet het praedicaat van Jonkheer. ROTTERDAM, 30 Julij. De persoon die dezer dagen in verschillende bladen is aangewezen als eene portefeuille met papieren van den Schoenmaker Mareyne, te Scheveningen te hebben ontvreemden die getracht heeft dezen met twee acceptatiën op te ligtenis alhierter zake van diefstal van een horologiegevat. Ook hier heeft hij opgegeven van Boxel genaamd te zijn. AMSTERDAM, 30 Julij. Naar wij vernemen is op heden door de Leden der Arrondissemcnts-Regtbank alhier opgemaakt de aanbevelingslijst, welke aan Z. M. den Koning zal worden aangeboden, ter vervulling van de bij dezelve ontstane vacature, door de benoeming van den Heer Mr. H. C. Hooft Graaflandtot Raadsheer in bet Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland. En zijn op die lijst gebragt de Heercn Mrs. J. J. Splitgerber, C. F. Gulcher en D. A. Portielje, alle Regter- Plaatsvervangers bij dezelve Regtbank. liet Genootschap voor Leeraren aan de Nederlandschc Gymnasiën hield heden te dezer Stede zijne IS116 Algemeenc Vergadering, onder voorzitting van den Heer W. C. L. Clarisse, Rector te Harderwijk. Deze bijeenkomst onder scheidde zich door volmaakte overeenstemming ten goede en door de belang rijkheid der behandelde onderwerpen. Mogten de onvermoeide pogingen dezer Vereeniging ten nutte van onderwijs en wetenschap overal gewenschte onder steuning vindenen daardoor heilzame vruchten worden voortgebragt voor Letterkunde en Vaderland! NIJMEGEN, 26 Julij. De Molenpolder van WamelDreumel en Alphen (N. Brab.) heefteen tweede rampspoedig jaar. Sommige bouwlanden liggen nog braak; het wei- en hooi land staat, meerendeels nog onder water; veel vee staat nog op de stallen, en wordt zeer gebrekkig met vlot-gras gevoederd; ander vee loopt deels in het water, en allen lijden veel door het waterachtige voedsel, terwijl men ook nog, met betrekking tot het veevoeder, den winter met kommer te gemoet ziet, vooral de arbeidende klasse, bij welke nu reeds gebrek hecrscht. Aller hoop is gevestigd op eene daartestellen stoommachine van water-uit- maling, met eene dubbel werkende persbuis, volgens de geoctroijeerde inventie van den Heer Ingenieur Fijnjewaartoe door de Provincie Gelderland eene toelage van ƒ10,000 is verstrekt, terwijl men grond heeft te verwachten, dat van landswege eene aanzienlijke subsidie zal toegestaan worden. Reeds heeft men met de daarstelling van het werk een begin gemaakt. GRONINGEN, 28 Julij. Er bestaat hier een planom een gesticht lot stand te brengen voor Pleeg zusters en een Toevlugtsoord voor zedelijk verwaarloosde kinderen en uit de gevangenis ontslagene vrouwen en meisjes. De bestemming van het eerste gesticht isom daarin op te nemen en tot geschikte Zieken-ver- pleegstcrs te vormen ongehuwde vrouwen en weduwen uit alle standen der maatschappij, tusschen de 25 en 40 jaren oud, van goeden aanleg, onbe sproken gedraggodsdienstigen zingezond van ligchaam en die lust en liefde hebbenom hun leven door den Geest van Christus geleidaan de lijdende menschheid te wijden. Al wat tot de uitwendige zieken-verpleging behoort, zullen ze leeren onder de leiding van de Hoogleeraren in de Genees kunde; met hare innerlijke vorming zullen andere leden der Commissie zich opzettelijk bezig houden. Zoo genoegzaam voorbereidzullen ze uitgaan om, hetzij kosteloos, hetzij voor eene matige vergoeding voor het Geslicht, zieken te verplegenwaar ze geroepen en gezonden worden zoo binnen als ook buiten de stad; niet alleen echter, om ligchamelijke diensten aan het krankbed te bewijzenmaar om ookvooral bij onkundigen en verwaarloos den te dienen tot teregtwijzingvertroosting en heiliging van den geest, enz. De bestemming der tweede, hiermede verbondene instelling is reeds duide lijk in den naam van Toevlugtsoord voor zedelijk verivaarloosde kinderen en uit de gevangenis ontslagene vrouwen en meisjes. Deze zijn toch in waarheid voorwerpen van deelnemende zorg; en de Christelijke poging, om ze uit de ligchamelijke en geestelijke ellende, waarin ze zijn verzonken, op te heffen, en hen, tot deugd en godsvrucht opgeleid, als bruikbare menschen aan de maatschappij terug tc geven, verdient zeker achting, lof en onder steuning. De Commissie, die uit 7 heeren en 7 aanzienlijke vrouwen bestaat, met den waardigen Hoogleeraar Muurling, als President, aan het hoofd, heeft daarom voor beide instellingen de ondersteunende hulp harer mede-Christenen met vertrouwen ingeroepen, hetzij door het toezeggen van eene jaarlijksche contributie of van eene meer aanzienlijke som in eens. Ook de voordeelen der uitgave van de Bijdragen tot bevordering van het Christelijk levendoor de Heeren Muurling en Amshofl sedert twee jaren uitgegeven, en waarvan elk stukje slechts 40 Cents kost, zullen tot dit doel aangewend worden. Of de door de Commissie reeds bij de ingezetenen per circulaire aangevraagde geldelijke bijdragen en ondersteuning aan de verwachting hebben beantwoord, en er dus gegronde hoop bestaat tot de verwezenlijking der gemaakte plannen, is ons nog niet Ier ooren gekomen. Zeker is het echter, dat de beoordeelin gen over deze zaak zeer uiteenloopen en dat er bij de velen, die aan het welgelukken van de wezenlijk veel goeds en nuttigs belovende ontwerpen geloovenook velen zijndie daaraan wanhopen op grond van de kostbaar heid vooral van een toevlugtsoord in eene zoo volkrijke stad, als Groningen; de daartoe benoodigde gelden zullen vrcezen zijnimmer uit liefdegiften lleen kunnen worden bestreden; want duizenden zullen bcnoodigd zijn,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1