LEYDSCHE COC f 845. MAANDAG, 28 JULTJ. N°. 90. KENNISGEVING. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. lie Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEY- DEN brengen bij deze, ter voldoening aan eene ontvan- gene circulaire van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 17Jen dezer maand Provinciaalblad N°. 64,) ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat, behalve de reeds openstaande gelegenheid tot verwisseling, een iedergedurende de vier laatste dagen dezer maand zijne dan nog overige oude dubbeltjes bij de Rijks-Ontvan gers en den Directeur van het Postkantoor zal kunnen ver wisselen tegen tiencents-stukken of, deze ontbrekende, te gen andere speciemet uitnoodiging om daarvan gebruik te maken, ter voorkoming van de schade, wrelke men zoude kunnen ondervindenbij het ontmoeten van zwarigheid in het uitgeven van oude dubbeltjes met en na den lsten Au gustus aanstaande; zullende na den 3Jsten dezer maand deze specie niet meer in Rijks- of Stedelijke kassen wor den aangenomen. Aldus gedaan en afgekondigd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 21stcn Julij 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve van PUTTKAMMER. LEYDEN, 26 Jnlij. Z. M. heelt bij besluit van den 23stcn dezer tot Regter in de Arrondisse- ments-Regtbank alhier benoemd Mr. Johan van Outeren, thans Regter-Plaats- vcrvanger. "Wij meenen de aandacht onzer lezers te mogen vestigen op de hieronder volgende aankondiging van wege Commissarissen der hier bestaande Maatschappij voor Toonkunst. Dikwerf toch, zelfs in opentlijke schriften wordt er geklaagd, dat het orgelspel in de Ned. kerken over het algemeen veel te wenschen over laat, dat er vaak zonder overeenstemming met depoezij wordt gespeeld en men van de verscheidenheid en kracht van het orgel geen partij trekt. Thans is er gelegenheid geopend om van lieverlede alhier in dat gebrek te voorzien, van welke wij wenschen dat een vruchtbaar gebruik moge gemaakt worden. En het is niet alleen ter zoo noodige verbetering van het orgelspel voor de open bare eeredienstmaar ook voor huiselijk gebruik belooft deze inrigting goede gevolgendaar men thans de kinderen tot het spelen der kerkliederen op eene stelselmatige en minkostbare wijze zal kunnen doen bekwamen. Mogen deze pogingen ter verbetering en bevordering van muzijkale beschaving, ook in de Kerkmnzijk, hier ter stede met eenen gunstigen uitslag bekroond worde Bij Zr. Ms. besluit van den 22steD Junij 11., is bepaald, dat het Rabbi naal collegie zal worden vervangen door eene Rabbinale Commissie, bestaande uit vier geestelijkenwaarvan twee tot de Portugeesch Israëlitische en twee tot de Duitsch Israëlitische gemeenten zullen behooren, zullende aan die Commissie het afnemen van de Godgeleerde examina worden opgedragen. Bij dit besluit wordt voorts bepaald, dat zij die verlangen geëxamineerd te worden als oefenaar, leeraar of rabbinaal aspirant, eerst bij de algemeene Commissie van examinatoreningesteld bij Zr. Ms. besluit van den 27sten Julij 1844het wetenschappelijke examen zullen afleggenen na door die Commissie te zijn goedgekeurd door voornoemde Rabbinale Commissie zullen worden geëxamineerddat laatstgemelde Commissie zal afgeven de getuig schriften houdende dat de belanghebbenden de vereischten bezittenom als studenten in de theologie te kunnen worden aangemerkt, en wijders dat, wan neer iemand tot het Portugeesch Israëlitiesch kerkgenootschap behoorendeeen Godgeleerd examen verlangt af te leggenof wel zich te doen onderzoeken om als theologisch student te worden erkend, hij door de twee leden der Commissie van het Portugeesch kerkgenootschap en een der Duitsch Israë litische leden zal worden geëxamineerd; zullende, in geval hij tot het Duitsch Israëlitische behoort, zulks geschieden door de twee Duitscho leden en een Portugeesch lid der Commissie. Eergisteren is Z. M.vergezeld door den Minister van Koloniën Baud en den Baron van Coehoorn met het stoomschip Cycloop, Luitenant Cocrtsen van llellevoetsluis naar Engeland gestevend. ROTTERDAM, 25 Julij. Den 22slen werd het orgel in de Groote Kerk alhier weder voor de eer ste maal na de ondergane reparatie hij de godsdienstoefening gebruikt. Na den afloop derzelve verschafte de verdienstvolle organist, de Heer Tours, aan de daar vergaderde menigte de gelegenheid, om het orgel in deszelfs bijzon dere doelen en kracht te hooren, door het voordragen van verschillende stuk ken in den echten orgelstijI. Het nu bijgevoegde vierde klavier bestaat geheel uit echo-geluiden, alle eigenaardig geïntoneerd. Het geheele werk is werkelijk in kracht vermeerderd, waartoe in 't bijzonder heeft bijgedragen, dat onderscheidene pijpen, die vroe ger van hout waren, zoo als de bazuin 32 voet, bazuin 16 voet en onderschei den andere, thans van tin zijn vervaardigd. De Heeren orgelmakers J. Batz en C°. van Utrecht door het vervaardigen van een aantal voortreffelijke werken hekend, aan wien de werkzaamheden der verbeteringenveranderingen en reparatiën waren opgedragenhebben hier nieuwen lof ingeoogsl en zich zeer verdienstelijk betoond. Ilct orgel verstrekt nu tot een der fraaiste sieraden dezer stad; het is een der grootste in Europa, heeft 72 sprekende registers op 4 klavieren, en 4762 pijpen, en verdient daardoor, zoowel als door deszelfs schoonen uitwendi- gen bouw, dat ieder vreemdeling die deze stad bezoekt, zich naar de fraaije Sb Laurenskerk begeeft, die, bij zooveel merkwaardigs, nu nog bet schoonc orgel aan hunne beschouwing aanbiedt. Heden zijn bier de vier eerste steenen gelegd boven de fondamenten van de nieuwe Zniderkcrk. Deze plegtigheid is met de meeste eenvoudigheid ver- rigt, alleen in tegenwoordigheid van Heeren Gecommitteerden der Nederduitsch Gereformeerde gemeente alhier, door vier zonen van dezelve, terwijl al het werkvolkde architecten en den aannemer er bij tegenwoordig warenbene vens de echtgenooten der Gecommitteerden. De Maatschappij tot Redding van drenkelingen alhier heeft hare gouden medaille toegekend aan den Engelschen Kapitein Roxby, van het schip Chance, die 7 schipbreukelingen van den Jan Hendrik gered heeft. AMSTERDAM, 25 Julij. Naar wij met zekerheid nader vernemen, is de inwijding onzer nieuwe Beurs op Woensdag den 10 September e. k.bepaald, en zal op 26 Augustus e. k. een begin met het afbreken der Hulpbeurs gemaakt worden, ten einde vrije ruimte op den Dam te verkrijgen voor de feestelijke plegtigheden der inwijding, die met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning zal vereerd worden. Er zal in den tusschentijd van 26 Augustus tot 10 September beurs gehouden worden op het Rcmbrandspleinhetwelk met eene schutting omheind en naar behooren tot het voorgestelde doel zal worden ingerigt. Door de Commissie belast met het bestuur over het Amortisatie-Fonds der stedelijke schuldis bekend gemaakt het berigt en plan eener negotiatie groot 1,900,000 ten laste dezer stad, rentende 4pCt. in het jaar, en waar voor den 5dcn en zoo noodig ook nog den 6,lcn Augustus e. k. inschrijvingen ter Thesaurie zullen worden aangenomen. Deze negotiatie zal binnen den tijd van 32 jaren geheel moeten zijn afgelost, en de gelden uit de negotiatie voortspruitendezullen gebezigd worden tot aflossing der 5 en 4A pCts. Los renten, ten laste dezer stad. De betaling geschiedt in eens, in contanten of in evengenoemde Losrentenberekend a pari. Met den besten uitslag werd op den 18den dezer de laatste put ingeslo ten, voor den dijk tot omringing van het westelijk deel van den Anna Paulowna-polder in Noord-Holland. In ruim 14 weken zijn nu dus 3,200 bunders land door eenen dijk van 14,500 ellen of meer dan 21 uur gaans lengte, van de zee afgesloten en aan dezelve ontwoekerd zullende deze dijk binnen weinige weken zoodanig ver-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1