SCHUTTERIJ, PUBLICATIE. willend en deelnemend over den inwendigen toestand en behoefte der Protes- tantsche gemeente, en deed hem daarop 500 fl. uitbetalen tot tegemoetkoming voor de gemaakte onkosten ter bouwing van cenc nieuwe kerk. De mare hiervan verspreidde zich weldra en vervulde de gemeente met innige vreugde en dankbaarheid jegens den Koninklijken gever den Vader des Vaderlands welke alle zijne kinderen met gelijke liefde omvat, Eene Commissie uit de gemeente zal Z. M. den algemeenen dank gaan betuigen. HANOVER. 12 Julij. Z. M. heeft de volgende verordening uitgevaardigd j> Terwijl het de regel is dat door onze studerende onderdanen Duitsche inrigtingen van onderwijs bezocht wordenis het tot dusverre niet zelden voorgekomendat Hanoveranen zich huiten Duitschland begeven hebben om zich daar op de Katholijk-Theologische studiën toe te leggen. Daar zulk eene buitenlandsche voorbereiding voor het binnen den Duitschen Staat uit te oefenen leeraars-ambt in het algemeen niet doelmatig kan geacht worden, zoo vinden wij ons genoopt hij deze te verordenen Dat het voortaan aan geen Hanoveraan, die den werkkring van Katholijk geestelijke verkozen heeft, zonder voorafgaande bijzondere vergunning van ons ministerie voor het onderwijs en de geestelijke aangelegenheden zal vrijstaan een buiten Duitschland gelegen gesticht van onderwijs te bezoeken. «Degenen, die dit verbod overtreden, zullen binnen ons Koningrijk niet kunnen worden aangesteld als geestelijken of als onderwijzers, en niet tot de geestelijkheid der llannoversche dioecesen gerekend mogen worden. Dit verbod is niet toepasselijk op hendie vóór de uitvaardiging van deze verordening hunne studiën aan een buitenlandsch gesticht van onderwijs reeds begonnen hadden." WURTEMBERG. STUTTGARDT, 12 Julij. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een voorstel aangenomen om de Regering te verzoeken 39,150 fl. in drie jaren te verleenenvoor den aanbouw, de bewerking en verbetering van vlas en hennep; onder anderen 9,000 fl. om uit België ecnige bekwame werklieden te ontbieden 5,000 ter oprigting van 10 spinscholenin welke het onderwijs op kosten van den Staat zou gegeven worden 15,000 voor de oprigting van eene weefschoolde aan koop van goede werktuigen en vergoeding van reiskosten aan jonge bekwame wevers; eindelijk 10,000 fl. toelage aan onze bleekerijen, om zich op de hoogte van de verbetering, dezer dagen ingevoerd te kunnen stellen. SAKSEN. LEIPZIG, 8 Julij. Duitschland bezit thans 257 stoomwerktuigendie de kracht hebben van ongeveer 20,000 paarden, en van welke 180 uitsluitend voor de rivieren en de 77 anderen ook voor zeetogten dienen. Nederland heeft 71 stoomwerktuigen met de kracht van 5,500 paarden 48 op de rivieren en 23 ter zee. Rusland telt er 148 van 8,900 paardenkracht92 voor de dienst der bin nenwateren en 56 voor die op zee. Er zijn thans in Duitschland 326 Duitsche mijlen aan spoorwegen voltooid. Volgens de genomene maatregelen zullen er in minder dan 5 jaren ruim 1000 gereed zijn. ENGELAND, LONDEN, 16 Julij. Een voorstel van den gewezen Minister Palmerston, om al de voortbreng selen van Spanje en zijne koloniën bij den invoer in Engeland met die der meest bevoorregte natiën gelijk te stellen, is in het Lager-Huis met 175 tegen 87 en in het Hooger-Huis met 28 tegen 14 stemmen verworpen. Er zijn weder in Ierland onlusten tusschen de Oranjelieden en de andere partij ontstaan. Te Armagh onderanderen zijn de eersten bij gelegenheid van een' plegtigen optogt met steenen geworpen, en toen hebben zij op hunne te genstanders geschoten, een' jongeling gedood en anderen gewond. O'Connell keurde de handelwijze van de II. Katholijken zeer af, omdat zij de aanvallers geweest waren. Het schip Uruguay, geladen met manufacturen ter waarde van 50,000 is bij Kaap Vcrt eene prooi der vlammen geworden; de schepelingen hebben zich kunnen redden In de eerste maanden van dit jaar zijn in de onderscheiden havens 221 schepen meer binnengekomen dan in 1844; dezelve bevatten 63,706 tonnen inhoud meer, dan de 2,942 binnengekomen schepen in laatstgenoemd jaar. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Julij. De Minister Guizot heeft in de Kamer der Pairs inlichtingen gegeven, ten aanzien van de onderhandelingen met Rome omtrent de terugroeping der Je- suiten. Hij heeft verzekerd, dat niet met den Generaal der Jesuitcn, maar met het hof van Rome alleen gehandeld is. De daadzaken, zeide de Heer Guizot, de wetten, de stemming der gemoederen in Frankrijk, dat alles is getrouwelijk aan het hof van Rome onder het oog gebragt, en toen heeft de Regering des Konings er bijgevoegd: «Wij bezitten de middelen om het kwaad te stuitenmiddelen van geheel zedelijken aardwaarbij de wapenen der wereldlijke magt niet gebezigd zullen worden: wij verzoeken u intusschen de uwe te gebruiken.'' Wat de Regering ten aanzien van het hof van Rome deed, heeft het hof van Rome ten aanzien der Jesuiten gedaan. Gelijk de Regering alleen zedelijken invloed had willen duen gelden, alleen de waarheid had zoeken bloot te leggen, de zaak vervolgens aan de beslissing van het geestelijk gezag overlatende, zoo heeft ook het hof van Rome denzelfden weg met opzigt tot de Jesuiten bewandeld. Het heeft, even als wij, zijne wereldlijke en wettige wapenen niet gebezigd. Het heeft den waren slaat van zaken aan het genootschap der Jesuiten blootge steld en dat genootschap zelf laten heoordcelen, wat daaraan, in het belang der openbare rust, der kerk, der godsdienst, te doen stond. Het strekt mij tot genoegen te kunnen zeggen, dat in dezen het gedrag van elk en een iegelijk wijs, eervol en overeenkomstig ieders pligt is geweest. Het genootschap van Jcsus heeft, begrepen dat het verpligt was den staat van zaken te doen ophouden, waarover Frankrijk zich beklaagde, en die de openbare rust, de kerk en de godsdienst met gevaren bedreigde. Er is dus aan alle kanten uit vrije overtuiging en met voorkomendheid gehandeld. Ik vraag het aan de Kamer, was dit niet de meest vrijzinnige, meest godsdien stige, meest vredelievende wijze om het vraagstuk op te lossen? De incest vrijzinnige, want wij hebben geen ander middel gebruikt, dan dat der ovcrrc- ding, ons tot het vrije oordeel, het gezond verstand gewend der magt, met welke wij handelden; die magt is op gelijke wijze van hare zijde te werk ge gaan. De meest godsdienstige, want het is aan de geestelijke magt zelve, aan het hoofd der kerk, dat wij ons hebben gewend. De meest vredelievende ein delijk, want w ij hebben ons niet in cenen strijd gewikkeldalles is in der minne, door onderlinge overeenstemming en vrijen wil van allen ten einde gebragt. Dit was, ik durf het zeggen de verhevenste en te gelijk de voor/.igtigste staat kunde, die tot het geraken uit eene zoo ernstige moeijelijklieid kon worden aangewend. Ruim 100 timmerbazen van de 260 dezer hoofdstad hebben bewilligd in een nieuw tarief van arbeidsloon voor hunne knechts, eri 1000 werklieden hebben zich ter hunner beschikking' gesteld de andere bazen behelpen zich nog met soldaten die timmerlieden van beroep zijn. Het blijkt thans, dat de ratificatie van het verdrag met Marokko niet onvoorwaardelijk geschied is, daar er ten aanzien van de handelsbetrekkin gen tusschen de beide Rijken verdere onderhandelingen moeten plaats hebben en waartoe de Keizer een buitengewoon Gezant naar Parijs zou zenden. BELGIE. LUIK, 17 Julij. Een tot dusverre zeer in twijfel getrokken en betwist beginsel is dezer dagen door de regtharik van eersten aanleg' alhier, bij vonnis aangenomen en ook door het Hof van Appel bevestigd; te weten: dat de patiënten van eene plaats de wettige eigendom zijn van de aldaar gevestigde apothekers chirurgijns en doctorenzoodat deze allen bij vervolging van iemand ter zake van onwettelijke uitoefening der geneeskundegeregtigd zijnzich in het proces tot civiele partij op te werpenom van den patient schadevergoe ding voor het hun ontvreemde te eischen. Het openbaar ministerie vervolgde iemand wegens zoodanige overtreding; 71 apothekers, chirurgijns en doctoren hebben zich als zoo vele civiele par tijen in het proces gemengd. De beklaagde heeft zich hiertegen willen ver zetten maar de regtbank heeft de interventie deugdelijk verklaard, en den beklaagde wijders veroordeeld tot 200 fr. boete, en de kosten gesteld op 37 fr. 6 c.; aan de 71 civiele partijen is tot schadevergoeding toegekend eene som van 1,700 fr.uitmakende het bedrag van de door haar gemaakte kos ten. Het hof van appel heeft dit vonnis, waarover in beroep gekomen was in alle deelen bevestigd. STARS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, volgens Art. 15 der Wet op de Schutterijen, van 11 April 1827, benoemd tot het onderzoe ken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Stadop Woensdag den '>3stcn Julij aan staande 's namiddags ten 5 ureen worden diensvolgens opgeroepen 1°. Al de zoodariigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben. 2°. Degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen, en geboren zijn in de jaren 1811 lot 1819 ingesloten. 3°. Zij die ambtshalve zijn ingeschreven en ee?iige redenen lot vrijstelling vermcenen te hebben. 4°. Degenen die na hunne indienst stelling bij de schutterij, regl op vrij stelling hebben verkregenalsmede die hij het Bataillon om lig- cliaams gebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5°. Degenen die, volgens L en M. der Wet, als tot de Nacht- of Brand wacht beboorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen. Om zich voor gemelde Commissie, op hovengcmelden dag, al ware hel, dat bij dezelve geen oproepings-biljet was ontvangen, te sisterenten einde over derzelver reclame uitspraak worden gedaan terwijl zij die alsdan niet compareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit, van den 28 Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Aldus gedaan en gearresteerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 14den Julij 1845. DU RIEU, Ter Ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3