den personen waren reeds in hechtenis genomenen eenigen volgens vonnis van den krijgsraad doodgeschoten. Een Madridsch dagblad, el Castellanobeweert, dat aan Spanje de eer toekomt van de ontdekking der electrische telegrafen. Tot staving dezer zijne bewering, voert hij de volgende zinsnede uit de Gaceta de Madrid aan, van den November 1796 i »De Prins Delia Pax vernomen hebbende, dat Don F. Sal vaaan de akademie der Wetenschappen cene verhandeling had voorgelezen over de toepassing der electriciteit op den telegraaf, en ter zelfder tijd eenen electrieken telegraaf van zijne uitvinding had vertoond heeft dit werktuig willen in oogenschouw nemen, en verrukt over de gemak kelijkheid, waarmede het werkte, heett hij hetzelve aan den Koning en aan geheel het Hof laten zien, en zelf, ten overstaan van HH. MM. er eene proefneming mede bewerkstelligd. Na deze proeve heeft Don Antonio een anderen meer volledigen telegraaf willen vervaardigen, en heeft zich bezig gehouden met te berekenenwelke kracht van electriciteit er zoude noodig zijn, om zich, op verschillende afstanden, hetzij té land of ter zee, van den telegraaf te bedienen. Er hebben voorts nog nuttige proefnemingen plaats gehad, van welke wij later zullen lierigt geven." Daarbij zijn, zegt el Castellanoten gevolge der eigendommelijke laauwheid en onverschillig heid onzer regeerders, de zaken gebleven. ZWITSERLAND. ZURICH, 12 Julij. Gisteren is het door de Afgevaardigden van Unterwalden hij den Landdag gedane voorstelom de vereeniging der eedgenootschappelijke troepen dit jaar niet te doen plaats hebben, met 12 en 2 halve tegen 7 en 1 halve stem verworpen. De tegenstemmers meendendat deze verzameling bij de tegenwoordige gisting onder de bevolking, nadeelig voor de rust van het land zou kunnen zijn, terwijl de anderen geloofden, dat dezelve juist de rust zou bevorderlijk wezen door eene onderlinge toenadering te bewerken. FRUISSEN. BERLIJN, 12 Julij. Z. M. heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken van Arnim op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend en hem wegens zijne bewezene diensten tot Lid van den Staatsraad verheven. Voorloopig zal zijn Departement door den Staats- en Kabinet-Minister von Bodelschwing wor den waargenomen. De beroemde reiziger Jhr. Dr. Pb. Fr. v. Siebold, welke zich sedert eenigen j tijd hier bevindtheeft gisteren in de Klinische school van Dieffenbach eene zeer- belangrijke voorlezing gehouden: over den toestand der geneeskunde in Japan. Zijn lang verblijf in dat land heeft hem in staat gesteld om dit vraagstuk met de grootste zorg te onderzoeken. De Japansche geneesheer, zegt "hij, vermijdt met eene bijgeloovige angstvalligheid alle bloedontlasting, als tegenstrijdig met de leer van het Buddhisme. Ook is de uitoefening der geneeskunde vooral in handen van Buddhistische monnikenwier handboek niets anders is dan cene Japansche vertaling van het beroemd werk van Hufe- land de Isunst om. lang te levenEene geheel bijzondere geneeswijze der Japanezen bestaat in de acupunctuur, namelijk in eene zachte prikkeling der huid met eene speldhetgeen volgens hen de levenskracht in het gcheele or- ganismus zou opwekken. Dit middel wordt bijna bij alle ziekten aangewend. De speelbank te Aken heeft weder voor 5 jaren octrooi gekregende winsten zullen ten algemeenen nutte worden besteed. MUNSTER, 12 Julij. De gedenkdag van de 50-jarige dienst van den Bisschop Casper Maximiliaan, Vrijheer Droste tot Vischering, valt den 6den September aanstaande in. De zelve zal op eene luisterrijke wijze gevierd worden, en reeds worden daartoe door kerkelijke en burgerlijke auctoriteiten toebereidselen gemaakt. In de voor onheugelijke tijden gegraven mijngroevcn bij Lüderich is een aarden lamp gevonden, die nog 11J talk bevatte welke nog zeer goed brandde; dezelve bad waarschijnlijk 1000 jaren in de groef geweest. SEIJËREV. MUNCHEN, 7 Julij. Het kanaal ter verbinding van den Rhijn met den Donau zal nog vóór het einde van dit jaar zoover voltooid zijndat het met den aanvang van 1846 voor het algemeen gebruik zal opengesteld worden. HAMBURG. 5 Julij. Heden kwam hier aan bet driemastscbip de Pruissische Arend, van wege de Koninklijke Zeehandel-Maatschappij te Vegesack op de Weser gebouwd en bestemd voor reizen tusschen deze stad en China, onder bevel van den Kapitein Schicht, die reeds een reis rondom de wereld heeft gedaan met de driemaster Louize, van dezelfde Maatschappij. Het is van ongeveer 300 last, 37 Pruissische voeten lang en 30 breed heeft 17 voet diepgang en voert 8 6-ponders. Men heeft bij dat schip gebruik gemaakt van de nieuwste uitvin dingen zoo voor de sterkte en veiligheid als voor de sierlijkheid en het gemak. HE§SEN-DAR1ISTADT. MENTZ, 12 Julij. Gisteren avond is hier een felle brand uitgebarsten in de nabijheid van het stadhuis, in het magazijn van een' koopman, door het ontvlammen van eene kist lucifers; de brand heett zich aan de belendende gebouwen medege deeld, doch het eerste alleen is in de ascb gelegd. ENGELAND, LONDEN, 14 Julij. De wet tot het vestigen van drie nieuwe inrigtingen voor middelbaar on derwijs in Ierland is eergisteren in het Huis der gemeenten voor de derde maal gelezen, en dus met 177 tegen 26 aangenomen. De Iersche katho- lijke partij heeft zich tot het laatst toe ten ernstigste tegen dezen maat regel verzet. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Julij. De Minister van Onderwijs had reeds in de maand Maart aan de Univer siteit een brief gezondenwaarin hij de noodzakelijkheid aanwees dat de Hoogleeraren zich naauwkeurig binnen de palen hielden van hetgeen hun het progamma hunner lessen voorschreef. Bepaaldelijk was deze brief gerigt aan de Ileeren Quinet en Miclielet, welke bijzonder tegen de Jesuiten hebben uit gevaren. Deze brief is den 12den ter tafel van de Hoogleeraren gebragt, eu na veel onderhandelingen is eindelijk met 13 tegen 11 stemmen bepaald, den Minister te antwoorden: dat genoemde Hoogleeraren geen oogmerk gehad had den, om verder te gaan, dan het programma hunner lessen. De Heercn Qui net en Miclielet hebben zich sterk tegen dat genomen besluit verklaard, als strijdig met de vrijheid, welke aan iedereen moest gelaten worden. De Rege ring schijnt echter met die verklaring te vrede te zijnsommige meenen daartegendat te dezen aanzien eene koninklijke ordonnantie verschijnen zal. Het Journ. des Déb. bevat een vertoog over de onliepaalde vrijheid van onderwijs aan de Universiteit, bij gelegenheid van de afwijkingen van hunne eigenlijke onderwerpen, welke de Hoogleeraren Miclielet en Quinet zich veroor loven, en waaromtrent zij van den Minister bovenvermelde teregtwijzing hebben bekomen. Daarin wordt onder anderen te regt opgemerktdat er gecne on begrensde regten in eene gevestigde Maatschappij bestaan vooral niet in eene vrije maatschappij want alle onbegrensd regt verwoest zich zelve door zijne eigene buitensporigheden, of wordt een dwingelandij en een ondragelijk voorregt. De voorbereidende maatregelen tot opheffing der Jesuilenvesligingen bier te lande beginnen reeds uitgevoerd te worden. Men berigt (zegt het Journal des Débats) de aanstaande komst te Parijs van den Provinciaal-Generaal der orde van de Jesuiten, van R.ome herwaarts gezonden om het opperbewind te houden over de te gelde making der goederen, welke de compagnie in Frank rijk bezit. Reeds wordt almede gemeld, dat cene door den Staat veroorloofde congregatie, aan de Jesuiten eene aanzienlijke som voor hun eigendom in de Posterij straat heeft doen aanbieden. De in en uitgaande regten te Marseille die in het eerste halljaar des vorigen jaars ruim 18 millioen francs hadden opgebragt, bobben dit halfjaar ruim twee millioen meer opgeleverd. Voor de tabaksrookers is eene belangrijke ontdekking gemaakt. Men heeft namelijk een papier uitgevonden, hetwelk uit louter tabaksbladen bestaat en bladsgewijze als gewone vellen papier wordt verkocht. Men snijdt een stuk van dit papier af, zoo groot als inen verkiest, rolt het op en heeft een cigaar geheel gereed. Deze ontdekking is zoo sterk in gebruik gekomendat het gouvernement, als tabaks-monopolist, reeds met den uitvinder in onderhan deling moet zijn getreden. BELGÏE. BRUSSEL, 15 Julij. Er is van Regeringswege eene stoompacket-dienst vastgesteld tusschen België en Engeland ter overvoering van passagiers en brieven. Er is tot het aankoo- pen van 3 booten, een crediet van 1,000,000 fr. geopend, te dekken door de uitgifte van schalkistbilletten. STAM BERIGT. SCHUTTERIJ, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, volgens Art. 15 der AVet op de Schutterijen, van 11 April 1827, benoemd tot het onderzoe ken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Stadop Woensdag den 23slcn Julij aan staande 's namiddags ten 5 ureen worden diensvolgens opgeroepen 1°. Al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben. 2°. Degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen, en geboren zijn in de jaren 1811 tot 1819 ingesloten. 3°. Zij die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige redenen tot vrijstelling vermeenen te hebben. 4°. Degenen die na hunne indienst-stelling bij de schutterij, regt op vrij stelling hebben verhregen; alsmede die bij het Bataillon om Jig- chaams-gebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5°. Degenen die, volgens L en M. der AVet, als tot. de Nacht- of Brand wacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen. Om zich voor gemelde Commissie, op bovengcmelden dag, al ware het, dat bij dezelve geen oproepings-biljet was ontvangen, te sisterenten cintk? over derzelver reclame uitspraak worden gedaan terwijl zij die alsdan niet compareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit, van den 28 Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben-, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Aldus gedaan en gearresteerd bij IIII. Burgemeester en Wethouders der Stad Levden, op den 14den Julij 1845. DU RIEU, Ter Ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMA1ER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3