BUlTEINLAINDSCilE BER1GTEJN. 6°. De opcenten op de hoofdsom der volgende belastingenaccijnsen en regten, daaronder begrepen die, welke ten behoeve van het opgeheven Amorti satie-Syndicaat waren ingesteld, te weten: a. achttien opcenten op de grond-belasting waaronder twee opcentenwelke naar aanleiding van de 2dc zinsnede van art. 15 der wet van 12 Junij 1821 (Slbl. n°. 9) voor de gemeenten hebben kunnen geheven worden en die ten behoeve van het rijk zullen worden betaald; b. twintig opcenten op het personeel c. acht en twintig opcenten op het patentregt, zullende de opcenten op bet personeel en het patentregt geheven worden over het geheele belasting-jaar, eindigende den laatsten April 1848; d. acht en veertig opcenten op de accijnsen op de suiker, den wijn, het binncnlandsch gedisteleerdhet builenlandsch gedisteleerdbenevens op het collectief zegeldaartoe behoorende en op de vervoer-biljetten voor al de accijnsen e. acht en dertig opcenten op de accijnsen op het geslacht, het zout, de reep, de' bieren en azijnen, en de steenkolen, alsmede op het collectief zegel daartoe behoorende acht en twintig opcenten op den accijns op den turf, benevens op het collectief zegel daartoe behoorende; g. drie en twintig opcenten op den accijns op het gemaal en op het collec tief zegel daartoe behoorende; h. acht en dertig opcenten op de regten en boeten van registratie, zegel en successie, alsmede op de griffie en hypotheek-regten i. dertien opeen ten op de regten op den in-, uit- en doorvoer en het bui- tenlandsch tonnengeld. k. dertien opcenten op het regt van den waarborg der gouden en zilveren werken. 7°. De opbrengst van te verkoopen goederen, verjaarde rentenwinst op rentende renten en verdere inkomsten van den Hoogen Raad van Adelde inkomsten van het Grootboek der Nationale Schulddie wegens uitkeeringen van Belgie voor de uitloozing der Vlaamsche wateren en voor een aandeel in de pensioenen aan vreemdelingen toegestaande sleeploonen voor de sleep dienst op de Waalbuitengewone inkomsten en alle verdere toevallige baten. 8°. De onvervreemdbare rente van viermaal honderdduizend gulden op het Grootboek der twee en een half pCts. schuld, ten laste van het Koningrijk België en ten behoeve van het Koningrijk der Nederlanden ingeschreven krach tens art. 681°. van het tractaat van 5 November 1842 en de wet van 4 Fe bruary 1843 [Stil. N°. 3.) 9». Eene uitkcering van zes millioen vijfhonderd duizend gulden, uit de geldmiddelen der Ovcrzeesche Bezittingen van den Staat, ter kwijting der ren- teD ten laste dier bezittingen daargesteld Volgens art. 1 van de wet van 24 April 1836 StilN°. 11) van een kapitaal groot honderd veertig millioen gulden. b. Volgens art. 4 van dezelfde wet van een kapitaal nog groot twee en twin tig millioen vijfhonderd duizend gulden. 10°. De sommen in de jaren 1846 en 1847, beschikbaar zullende blijven als het batig slot van de ontvangsten en uitgaven der volkplantingen en be zittingen van het rijk in andere werelddeelen, overeenkomstig art. 59 der grondwet en die, wanneer het juiste bedrag daarvan zal kunnen worden be paald, nader bij de wet aan de schatkist zullen worden toegewezen. De Heer Hughes, die gedurende drie jaren de betrekking van Zaakgelas tigde der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij ons Hof vervulde, is in den nacht van Zondag 11. naar zijn land teruggekeerd. Men verneemt, dat het Hoofdbestuur der Nederlandsche Rbijnspoorweg- Maa'tschappij tot haren Commissaris voor de overname van den spoorweg be noemd heeft den Heer N. J. v. d. Lee, Ingenieur bij den waterstaat, thans te Oosterhout. Men verneemt, dat de beer de Vries, graveur alhier, eene medaille zal uitgeven ter gedachtenis van Gijsbert Karei Graaf van Hogendorp. ARNHEM, 15 Julij. In de vergadering van de Staten van Gelderland is, met 47 tegen 11 stem men beslotenom den Aartspriester binnen genoemde provincie te kennen te geven, dat zijne, deels onbepaalde, deels onbewezene klagten, over het niet handhaven der verordeningen op het lager onderwijs (betreffende het onderwijs der bijbelsche geschiedenis op de scholen) voor alsnog geene gunstige beschikking op zijn ingediend adres toelaten. NIJMEGEN, 15 Julij. Gisteren zijn onze stad doorgeredenvan het Loo komende en zich naar Ems begevende, IIH. KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje. In den ochtend van gisteren is op eene uiterst behendige wijze uit de gevangenis alhier ontsnapt de persoon van Johannes Thcodoris Visser, ook genaamd Peelen, en bijgenaamd Schooijer Hannes, oud nagenoeg 15 jaren van beroep koehoeder, doch laatstelijk een zwervend leven geleid hebbende. Deze mèt de daad groote deugniet, die zich aan onderscheidene diefstal len heeft schuldig gemaakt, en veel aanleg had om een beruchte boos wicht te worden is door de naauwe openingen der kruiselings over elkan der zittende ijzeren spijlen in een buitenraam heengedrongen en door eenen belendenden tuin der pastorij van de Predikhecren alhier, ontvlugt. Zijn tengere ligchaamsbouw maakte zoodanige ontsnapping mogelijk. Onmiddclijk zijn de vercischtc nasporingen tot achterhaling in werking gesteld. GRONINGEN, 14 Julij. Met leedwezen verneemt mendat de Hortulanus onzer HoogeschoolJ. C. Hoffmann, na een langdurig lijden is bezweken. Dit overlijden zal voorzeker ieder leed doendie dezen verdienstelijken ambtenaar in zijnen werkkring heeft gadegeslagen en de zorg heeft kunnen opmerkenwaarmede de in de laatste jaren aanmerkelijk vergroote en verbeterde Akademische plantentuin hier werd onderhouden. Na vroeger in eene ondergeschikte betrekking aan den Hortus te Leyden werkzaam geweest te zijn, is hij gedurende verscheidene jaren Hortulanus te Franeker, en nu sedert 1828 als zoodanig alhier geplaatst geweest. Hij overleed in den ouderdom van ruim 51 jaren. KAAP DE GOEDE HOOP. De Morning-Chronicle bevat de volgende meer breedvoerige nieuwstijdingen uit dit land, omtrent den strijd tusschen de oude Nederlandsche Volkplanters, gewoonlijk de Boeren genaamd en de Griquas, van het laatst van April; van wel ken strijd wij in ons N°. van 1. 1. Maandag met een woord melding maakten. De geheele provincie van het Noord-Oosten tot voorbij Colesberg is geheel in de wapenen. De zendelingspost van Philippolis is geheel verlaten. Van den 6den tot den 16den April hebben de Boeren en de Griquas onophoudelijk ge vochtenzonder lijfsgenade te geven, de gevangenen werden terstond gedood. De troepen en de artillerie begaven zich van allen kant naar de Noord-Oostelijke grenzen en Sir Maitland had de Kaapstad verlatenom zich naar het tooneel van den krijg te begeven. Het schijnt dat de Griquas overwinnaren zijn ge bleven; maar de Boeren hebben renboden naar Natal gezonden om versterking te bekomen. Deze ontmoetingen hebben ook de Kaffers in beweging gebragt en de krijgsopperhoofden van den nabijgelegen Kafferpost (Victoria) hebben naar Grahamsstad om versterking gezonden. Maandag 11.schrijft men van Colesberg van 4 April, hebben de Boeren vele woeste uitvallen tegen de Griquas gedaan, die zich op de hoogten voor Philip polis hadden verschanst; zij zijn er in geslaagd om ze gedeeltelijk te verjagen, maar hebben velen hunner in den aanval verloren. Zeven Griquas zijn door overmagt aangetast en omringd maar hebben zich tot hun laatste patroon verdedigd en zich alleen op het uiterste overgegeven en zijn toen door de Boeren afgemaakt. Donderdag en Vrijdag daaraanvolgende hebben de Boeren Philippolis vol vrouwen en kinderen stormenderhand trachten in te nemen en hoewel afgeslagen, namen zij toch nog achthonderd stuks vee weg. Elf honderd Boeren van top tot teen gewapend hebben alle gemeenschap tusschen de Griquas te Philippolis en de naburige stammen afgesnedenzij zullen een ontzagwekkende magt tusschen Philippolis en de noordoostelijke streek der volkplanting, die onder Engelsch gebied is, trachten in te rigten. De vraag is of het 91ste reg. voetvolk en het 7d<! dragonders tijds genoeg komen zullen om Philippolis te redden. Het gansche land is onder de wapenen. Zoo zullen wij bij een volgende tijding weten of de staatkunde van Lord Stanley geen algemeenen oorlog tusschen de Boeren en de Engelschen heeft voortge- bragtzoowel als tusschen de Boeren en de Griquas. BRASIL.IE. RIO-JANEIRO, 3 Mei. De wetgevende vergadering heeft een besluit genomen volgens hetwelk de uit Engeland en deszelfs koloniën afkomstige katoenen waren 20pCt. boven de thans vastgestelde regten zouden moeten betalen, tot tijd en wijle Engeland aan de Brasiliaansche suiker bij den invoer in Engeland dezelfde voorregtcn wil toekennen, die aan de van elders ingevoerde suiker onlangs verleend zijn. TURKÏE. KONSTANTINOPEL25 Junij. De tegenwoordigheid van den Grootvorst Konstantijn heeft onder de afge scheidene Christen-bevolkingen diepen indruk gemaakt. Terwijl de boot van den Grootvorst den Bosporus doorvoer, zag men een menigte Grieken en Ar. meniërs geknield langs den oever, 's Maandags toen bij Konstantinopel door. liep om de Móskeën te bezoekenwas een geweldige menigtealleen uit Grieken en Armeniërs bestaandeop zijnen wegen vooral op den weg van Jenidjanir, naar de Moskee van St. Sophia, voorheen de Christen-hoofdkerk te Konstantinopel. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 26 Junij. Er zijn vervolgingen begonnen legen eenige personen wegens uitgesproken redevoeringen gedurende de feestenaan de Zweedscbe en Noorweegsche Stu denten aangeboden. De Deensche Kanselarij heeft den Fiscaal-Generaal belast in staat van beschuldiging te stellen, een' Candidaat, Kapelaan en Advocaat bij het Hooge Hof; deze laatste is bovendien uit zijne betrekking ontzet. SPANJE. MADRID, 8 Julij. De sterke daling der openbare fondsen hebben hier reeds nieuwe schorsingen van betaling, bankbreuken en andere geldelijke moeijelijkhcden ten gevolge gehad. Personen echter, der zaken kundig, meenendat binnen weinige maanden zich het vertrouwen van lieverlede herstellen zal. BARCELONA, 9 Julij. De opstand heeft zich bijna over geheel Katalonië uitgebreid; de Carlisten zoowel als de aanhangers van Espartero maken van de heerschende gisting gebrnik, om het hoofd weder op te steken. Deze stad is in staat van beleg verklaard en de Kapitein-Generaal heeft versterking ontboden. Onderschei-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2