Tripoli. De Grieken zijn verspreid. Door deze verdeeldheid der Christenen zijn zij in weerwil van hun meerder getal tegen over de Druzen, die nog eene soort van Heidendom belijden, de minsten, terwijl de Druzen nog dikwijls bij de Turksche overheden oogluiking ja ondersteuning vinden, en het is de pligt van de Porte dat zij krachtdadig de orde handhaaft in provinciën die ze alleen aan de tusschenkomst van het Christelijk Europa verschuldigd is. RUSLA1VO. PETERSBURG, 22 Junij. Er zijn in dit rijk in den loop van het jaar 1844 verschenen 837 oorspron kelijke werken en 53 vertalingen. Een getal van 56 tijdschriften is aan de boekcensnur aangeboden, de meeste van een wetensohappclijken aard. Er zijn vele werken in het Arabisch en Turksch uitgekomen, en sedert eenige jaren neemt het getal werken toe, die in het Hebreeuwsch worden uitgegeven. 718,713 boekdeelen zijn van buiten ingevoerd, in 1843 was dat getal bijna 600,000. 1,339 boekwerken zijn door de censuur aan de eigenaars terugge zonden. In Polen zijn er 459 werken uitgekomen van welke 325 in de Pool- sche en 134 in de Hebreeuwsche taal, behalve de tijd- en tooneelschriften die onder bijzonder toezigt staan 92,384 boekdeelen zijn van buiten inge voerd. UT O OR WE GEN. CHRIST1ANIA, 20 Junij. Er is hier eene Maatschappij opgerigt ter instandhouding van de oude ge denkstukken van Noorwegen. Haar doel is om alle gedenkstukken en oudhe den, die uit een geschiedkundig oogpunt of als voorwerp van kunst, verdienen bewaard te worden te doen steendrukken en in korte maar zakelijke beschrij vingen toe te lichten. DENERARKEN. KOPENHAGEN, 24 Junij. Gisteren avond kwamen hier drie stoombooten aan met. de gasten die aan het Skandinavische feest zullen deel nemen. Meerendeels zijn het Noorweegschc en Zweedsche studenten doch ook andere geleerden en burgers bevinden zich in hun midden. Bij het landen aan de kaai van het tolkantoor werden zij door de studenten van onze hoogoschool met liederen en toespraken verwel komd en daarna trok de gehecle stoet, ongeveer 1,500 personen sterk, in gelederen van vier naar het akademiegebouw. Overal waren de stralen met nieuwsgierigen opgevuld, en op vele plaatsen met vlaggen en groen versierd. Onderscheidene feestelijkheden zullen er plaats hebben tot het houden van een' maaltijdis door den Koning eene zaal in bet kasteel Christiaanburg afgestaan. SPANJE. MADRID, 25 Junij. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eenen rondgaanden brief aan do gezagvoerders in de provinciën gezonden ten einde bij de pogingen der aanhan gers van Don Carlos om hunne onwettige aanspraken te doen herleven, de orde te verstoren en het volk op nieuw aan de rampen van burgerkrijg bloot te stellen, een waakzaam oog op zulke rustverstoorders te honden en hunne pogingen met kracht te onderdrukkenvermits de Regering de wetten ter bescherming van de regten der Koningin, der veiligheid van den troon en der staatsregeling ten strengste zal handhaven. ZWITSERLAND. BERN, 28 Junij. De beklagenswaardigste regeringloosheid hcerscht in een groot gedeelte van ons Kantontooncelen van wanorde en gewelddadigheden zijn aan de orde van den dag. Vrijdag 11. is een inwoner van Lucerndie met de diligence naar Zurich reed, door vleeschhouwerskncchts en studenten er uitgehaald onder den ,voet getraptdeerlijk mishandeld en half dood op de straatstecnen achtergelatenzoodat men voor zijn leven vreest. PKUIISE1N. AKEN, 1 Julij. Ons dagblad meent uit goede bronnen te kunnen verzekeren, dat de Ko ning van Pruissen, in Augustus aanstaande met den Koning der Franschen en de Koningin van Engeland eene bijeenkomst op het slot Stolzenfels aan den Rhijn zal houden. ANHAL.T-DESSAIT. De Hertogelijke Kamer alhier heeft onlangs een verbod uitgevaardigd tegen het met honden voortjagen van slagtvee, inzonderheid varkens, kalveren en sohapenalsook het vervoeren dezer dieren in karren zonder eene genoegzame onderlaag van stroo en met langs het voertuig afhangende koppen zoowel omdat dit een onbarmhartig en nutteloos folteren van het vee isals omdat het vleesch der dus gekwelde en in angst gejaagde dieren schadelijk voor de gezondheid kan worden. Op de overtreding van dit verbod is eene boete van 1 tot 10 thalers gesteld, of daarmede overeenkomende gevangenisstraf. ENGELAND, LONDEN, 2 Julij. Z. M. de Koning der Nederlanden wordt hier omstreeks den 15deD dezer ge wacht. De Koning en Koningin der Belgen zullen eerst na zijne aankomst vertrekken. Men heeft alhier eene proef genomenten einde in de garenspinnerij het vlas door eene stof te vervangen, getrokken van eene soort van lang gras, uit China ingevoerd. Men verzekert, dat het alle hoedanigheden van het vlas bezit, maar in een' hoogeren graad, en zelfs dat het bet vlas in fijn heid sterkte en duurzaamheid overtreft. Wij hebben een staal op die wijze vervaardigd voor ons; het gelijkt veel op Fransch batist, maar heeft meer een' zijden weerschijn. Hetgeen het belang van deze proef vermeerdertis de omstandigheid, dat deze grondstof in onbepaalde menigte in China tot zeer lage prijzen kan verkregen wordenzoodat de koopprijs slechts die van de vrachtkosten zou zijn, die niet hoog kunnen wezen, omdat het genoemde gras tot ballast kan dienen. ER ANK RIJIK. PARIJS, 3 Julij. De Kamer der Afgevaardigden heeft een ontwerp van wet aangenomenbij hetwelk eene som van 2,650,000 frs. wordt toegestaan tot herstel der be- joemde Lieve Vrouwe Kerk (Nötre Dame) te Parijs, welk merkwaardiggothisch gebouw door langdurige verwaarloozing op verscheidene punten inwatert en bouwvallig is geworden. De beweging onder de timmermansknechts schijnt nog niet spoedig te zul len gestild worden; echter zijn bijna 1,000 man voor het gewone loon weder aan het werk gegaandoch brengen elk ie.Jeren dag eene zekere som bijeen om hunne medewerklieden te onderhouden en hen te helpen eene verdedigende stelling vol te houden. De opvraag van gelden in de spaarbank was de laatste week zeer groot, zijnde 1,025,000 fr. opgevraagd en slechts 536,120 inge- hragt. De bazen evenwel schijnen zich nu in massa tegen de eischen der werklieden te willen verzetten, tegen de begeerte van sommigen, die hun hooger loon wilden toekennen. De echtgenoot van den beroemden uitvinder der Luchtballons, de Mont- golfier, is hier in den ouderdom vau 111 jaren overleden. De afgebroken onderhandelingen met Marokko zijn op de oude grondsla gen hervat, zoodat er geene vrees meer bestaat voor nieuwe vijandelijkheden. 18 EEG EE. ANTWERPEN, 3 Julij. De Koninklijke Maatschappij tot aanmoediging der Schoonc Kunsten heeft den 25sten 1. 1. uitspraak gedaan op de ingekomen prijsvragen voor de Vlaam- schc en Fransche Letterkunde, cn is de prijs in de Vlaamsche poëzij Karei de Stoutebehaald door den alom voordeelig bekenden letterkundige, den Heer P. F. van Kerckhoven, en in het Fransche proza een opstel over het geen de Belgen bij de beoefening der kunsten kenmerktdoor den Heer J. B. de Coninck alhier. Aan twee ingekomen antwoorden voor het Vlaam sche proza en de Fransche poëzij is eene eervolle vermelding te beurt gevallen, en zullen de schrijvers uitgenoodigd worden vrijheid te geven tot het openen van hun naambriefje. Een Koninklijk besluit van 17 Junij bepaalt, dat een gedeelte der jaar lijks voor de schoone kunsten toegelegde gelden zal gebruikt worden om door de beste kunstenaars des lands te doen vervaardigen de historische standbeel den cn schilderijen bestemd om het Paleis der Natie (in hetwelk de beide Kamers te Brussel vergaderen) te versieren. Ingevolge deze schikking zijn 6 beeldhouwers belast met het vervaardigen der volgende standbeeldende Heer Simonis, met het standbeeld van Pepyn van Herstal, de Heer J. Geels, met dat van Graaf Boudewijn van Konstantinopelde Heer J. B. de Cuyperinet dat van Hertog Philips den Goeden; de Heer L. Jehotte, met dat van Graaf Diederik uit den Elzas de Heer D. Geertsmet dat van Hertog Jan 1en de Heer de Bay, dc vader, inet dat van Keizer Karei V. Deze standbeel den, uit Franschen steen gebeiteld, zullen met de plint of het platte voet stuk 2 Ned. ellen en 4 palmen hoog moeten zijn. Als iets opmerkelijks wordt gemeld dat men sedert 1844 tot op den huidigen dag 230 nieuwe huizen in de 5de wijk alhier heeft gebouwd. Sedert de omwenteling van 1830 had men zulke bouwwoede nog niet gezien. In de zes eerste maanden van 1844 kwamen alhier 576 schepen bin nen en in die van dit jaar 777. De vervaardiging van schietgeweer, waarvoor de Luiksche fabrijken reeds sedert zoo lang beroemd zijnblijft nog aanhoudend toenemen. De hoeveelheid geweerloopendie in het jaar 1840 te Luik aan de openbare proefnemingen onderworpen werden, bedroeg 156,647 stuks; in 1844 heeft dit bedrag het cijfer van 237,529 stuks bereikt. Men schrijft deze aanmer kelijke vermeerdering toe aan de verbeteringen, die nog gedurig in deze fa- brijkaadje gemaakt worden. Ongelukkig is er te Luik thans gebrek aan goede werklieden, omdat er velen naar Pruissen, Nederland, Frankrijk en nog on langs zelfs naar Java verhuisd zijn. Met dat al is bet verbruik van Luiksche schietgeweren in Frankrijk aanmerkelijk verminderd, zoo ten gevolge van het besluit, hetwelk er den invoer, verkoop cn het dragen van zakpistolen verbo den heeft, als door dc werking der nieuwe wet op de jagt. STADS BERIGT. In de Maand Junij 1845, zijn binnen de Stad Legden overleden 93 perso nen, als: 18 Mannen, 18 Vrouwen, 29 Zoons en 28 Dochters, levenloos aangegeven acht. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 93 kinderenals50 Zoons en 43 Dochters, waarbij vier paar tweelingen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3