SPA1ÏJE. MADRID, 19 Junij. De Minister van Finantiën heeft gisteren de nieuwe organisatie van het cen trale en provinciale beheer der geldmiddelen voor de regeling van het nieuwe belastingstelsel bekend gemaakt. Alhier zijn aanzienlijke hoeveelheden gemunt geld aangekomen, door het huis Rothschild in vcreeniging met dat van Salamanca afgezonden. Zatur- dag zijn 8 millioen realen in goud aan de bank van San Fernandoen giste ren aan die van Isabella II240 kisten gemunt zilver ontvangen. Deze geld- toezendingendie spoedig door nog meerdere gevolgd zullen wordenhebben plaats gehad uit hoofde van de hooge rente, waarop dezer dagen het geld te Madrid stond, waardoor de aandacht der bovengemelde huizen en van an dere bankiers getrokken is, die, zoo als wij gemeld hebben, voornemens zijn aanzienlijke sommen over te zenden. Volgens particuliere berigten zouden de belastingen over de maand Mei, door de bank van San Fernando geïnd, ruim 20 millioen realen minder dan de raming hebben opgebragt. Het te kort schijnt voor de volgende maand nog aanzienlijker te zullen zijn; ook zou de hank weigeren, om aan de schatkist te blijven voorschieten en aan den Minister van Finantiën hebben gemeld, voornemens te zijn de voorschotten van 80 millioen realen op 50 millioen te verminderen. ITALIË. ROME, 15 Junij. Onderscheidene Duitsche werklieden, welke in het voorjaar herwaarts over komen, hoewel er dan zeer weinig te verdienen valt en zij meestal genoodzaakt zijn te bedelen, hebben dit jaar bedacht in hunnen nood te voorzien, door zich bij de geestelijke genootschappen aan te geven, om tot het Rgomsch ge loof over te gaan, waarop 33 staat; niet alleen Protestanten, maar zelfs Roomschen hebben dien vond bedacht, oin aan geld te komen, en sommigen zelfs herhaalde malen bij onderscheiden genootschappen. Deze zijn nu gevan gen genomen en zullen onder de beschuldiging van opligting en heiligschen nis voor eene kerkelijke vierschaar te regt staan. Voor eenen bekeerling van de Joodsche godsdienst wordt ƒ60 a 70, en voor een Heiden die Rooinsch wordt 160 betaald (50 Romeinsche scudi). De Mallhezer-Orde is wederom in hare opkomst, en nu de Oostenrijk- sche Aartshertog Frederik er lid van is geworden, heeft zij eenen nieuwen verdediger gekregen, welken men meent, dat spoedig tot Grootmeester zal worden verheven De Ridders hebben aan de Sicilische Regering aanvraag gedaan, om het eiland Ponsa te mogen bezitten, hetgeen ten zuidwesten van Tcrracina eene goede, hoewel niet grootehaven heeft; aldaar willen zij eene quarantaine voor de geheele westelijke kust van Italië aanleggen. Men heeft de Riddel's aangemoedigd, om thans hel zwaard tegen den slaven handel te trekken. De Kardinaal Capaccini is den 15den Junij in 62jarigen ouderdom over leden. Hij was te Rome in den middenstand geboren en een der bekwaam ste staatsmannen van zijnen tijd, en tegelijk een merkwaardig verschijn sel door de zuiverheid cn onschuld van zijn waarlijk kinderlijken inborst. Zoo lang hij aan het roer van zaken stondzoo als bij zijne zendingen naar Ne derland Portugal en Spanje het geval washad niemand een zoo ruimen kring van bezigheden als hij want de neteligste staatszaken werden hem op gedragen en zijn doordringend oordeel zoo vindingrijk in hulpmiddelen zonder tot bedrog of leugen zijn toevlugt te nemen, wist ze te beslechten. Dit maakte zijn aandenken geëerd bij de kabinetten met welke hij onderhandelde. Hij werkte regelmatig tien uren daags, stond altijd te vier uur op, arbeidde tot 2 urete 12 ure nam hij er eenige oogenblikken af voor vergelijking zijner sterrekundige tijdwijzers. In den namiddag nam hij eenige uitspanning door arbeid in zijnen bloementuin. Daar was hij slechts voor zijne naaste vrienden toegankelijk. Afkcerig van leugen in zijn bijzonderzoo wel als in zijn openbaar levenwas hij grootmoedig bij beleedigingen c-n kende geen grooter geluk dan bemind te zijn. Hij zou ieder land tot sieraad zijn geweest. De vriendschap, zegt de schrijver van dit verslag in de Auysb. Zeit. en door ons met eenige bekorting overgenomen schreef deze regelen met volle waar heid, zoo zeker als deze, onder de deugden des edelen vereeuwigde schitterde. ZWITSERLAND, LUCERN, 25 Junij. Nogmaals heeft de liberale partij eene groote overwinning op de Jesuiten- partij behaald, daar bij de verkiezing voor den stedelijken raad den 22 en 23s«cn Jezer, allen mannen van de eerstgenoemde partij gekozen zijn op het platte land heeft juist hel tegenovergestelde plaats. Mevrouw Steiger is na een verhoor ondergaan te hebben, wederom in vrijheid gesteld. PRVISSEN. BERLIJN, 24 Junij. Z. M. is gisteren van zijne reis naar Kopenhagen alhier teruggekeerd. De beweging in de Kalbolijke kerk maakt in Posen weinig opgang. Geen Katholiek heeft het nog gewaagd om zich voor de hervorming te verklaren. Deze godsdienstige beweging zal slechts in Silezie en de provincie Pruissen beduidenden voortgang maken; het Protestantsche Berlyn geldt niet, en wat in het overige Duitschland geschiedtschijnt minder in de wezentlijkheid dan in de berigten der Dagbladen te bestaan. Onze hooggeachte Aartsbisschop gaat voort om aan alle kanten liefde cn verzoening te prediken j waarvoor hem alle nadenkende Christenen van wat belijdenis ook opregten dank schuldig zijn. Alleen de overregtzinnige priesters zijn met zijne waarlijk Christelijke gezindheid niet te vrede, en nog altijd in den waan dat men zijne vijanden door maatregelen van geweld uit den weg kan ruimen. Zij spuwen derhalve vergif en prediken haatdoch hun werkkring is eng. Groot opzien baart het hier dat de Katholijke geestelijke, de regeringsraad Bogedain, die sedert eenige maanden den post van Censor van alle Poosche geschriften had overge nomen en met onbarmhartige gestrengheid alle vrijzinnige gedachten door schrapte, zijn post den lstea Juhj weder zal neerleggen. Of de algemeene kreet over zijne onwettige gestrengheid hem tot dien stap hebbe bewogen, is onbekend maar het bewijst al weder dat de posten van Censor en Katholijk Priester onvereenigbaar zijn. SAKSEN. LEIPZIG20 Junij. In het gebied der godgeleerdheid zijn hier eenige belangrijke veranderingen op handen. De Heer Harlessvroeger Uoogleeraar te Erlangenis als gewoon Hoogleeraar herwaarts beroepen. De buitengewone Hooglecraren Theile en Fleck zien hunne benoeming als gewone te gemoet. De beroemde Hofprediker Am nion te Dresden is voornemens om wegens zijne hooge jaren zijne betrekking neer te leggen. Als zijn opvolger wordt genoemd zijn schoonzoon, den tegen- woordigen Akadernieprediker Ds. Kehl. De bouwlust neemt hier zeer toe; sedert tien jaren zijn hier zeker dui zend nieuwe huizen gezet. Leipsig dat te voren wel zeven groote tuinen of wandelplaatsen had, ziet ze allengs met aanzienlijke huizen bezet, cn des niettegenstaande rijzen de huurprijzen nog gestadig. BEIJEREN. MUNCHEN, 23 Junij. De klasse voor de geschiedenis bij de Koninklijke Akademie van wetenschap pen, heeft in plaats van den verdienstelijken Staatsraad van Stichaner, die zijne betrekking als Secretaris der klasse heeft nedcrgelegd, eenstemmig den Voorzitter van het Protestantsch opperconsistorie, den Rijksraad Dr. von Rotli, tot haren Secretaris verkozen. ENGELAND, LONDEN, 28 Junij. IIH. MM. de Koning en Koningin der Belgen zijn hier aangekomen. Binnen kort zal Z. M. de Koning der Nederlanden aan onzen Koningin een bezoek geven en zijn intrek nemen in Mivarls hotel, hetgeen Z. M. meer malen betrokken heeft, toen hij nog Prins van Oranje was; alles wordt daar tot zijne komst gereed gemaakt; H. D. verblijf zal 2 of 3 weken duren. De Minister Peel heeft op de aanmerking van een lid van het Lager-FIuis: dat alle pogingen tot afschaffen van den slavenhandel sedert 1814 meer kwaad dan goed gedaan en aanzienlijke schatten hadden gekostaangemerkt: dat die pogingen zeker tot nog toe weinig nut hadden uitgerigt, doch dat het daarom dwaas zou wezen alle belemmeringen van dien handel te doen ophouden. Het transportschip Apollo met troepen naar Canada is bij New-Found- land verongelukt en zijn 80 jpenschen verdronken. Alhier is een middel uitgevonden, om brand te blusschen. Men schiet dien namelijk uit, door een zeker gaz, ontstaande uit een mengsel van kolen, salpeter en gisp, welke door eene slang, even als het water, naar de brandende plaats geleid wordt en de vlammen in een' rook omhult, welke haar verstikt. Uit alle oorden van het Rijk ontvangt men hoogst verblijdende tijdingen omtrent den te veld staanden oogst. Dezer dagen is hier overleden de Heer J. James, reeder en scheepsbouw meester, zoon van eenen schuitenvoerder, een fortuin van 25,000,000 na latende, hetgeen hij door eigen inspanning en ijver bijeen had gebragt. Gisteren is de eerste maandelijksche regtstreeksche post-expeditie naar China vertrokken, welke in 48 dagen over Suez, Calcutta, Ceylon, Singa pore naar Hongkong gaat. FRANHRIJK. PARIJS, 29 Junij. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrooting met 232 tegen 43 slem- men aangenomen. Een voorstel, om de benoeming van Ridders van het Legioen van Eer door den Moniteur publiek te maken, is aangenomen met 137 tegen 132 stemmen; dat, om er tevens de reden der benoeming bij te voegen, is met eene kleine meerderheid verworpen. Het getal der primaire scholen was hier te lande in 1841, 55,342, thans 59,838; het getal leerlingen was in 1840, 2,896,964, thans 3,164,297; het getal onderwijzers in 1840, 62,859, op het einde van 1843, 75,535. Van dat getal scholen waren 56,812 bijzonder voor de R. Katholijken, 1,080 voor de Protestanten, 115 voor de Israëhten en 1,831 gemengde scholen. Daar de Katholijke bevolking van het koningrijk 33,050,178 zielen is, zoo hebben deze ééne school op de 581 zielen; de Protestanten tellen 1,100,000 zielen, dus ééne school op de 1,018, eindelijk de Israëliten 80,000, dus ééne school op de-695 zielen. Er zijn thans reeds heerlijke abrikozen en pruimen in de hoofdstad uit Algerie aangevoerd. Deze vruchten zijn ongelukkig zeer duurkostende 3 fr. het stuk. Zoodra echter de spoorweg naar Marseille gereed zal zijn, zal Parijs Algiersche vruchten en groenten in elk saizo-n en goedkoop ontvangen, daar alsdan de overbrengst in 3 dagen zal gcschie len.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2