LEYDSCHE col KAM, w, N°. 7 1845. MAANDAG, 30 JUNIJ. BJN1NEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. 1 - - BUITENLAJNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en 'rijdag uitgegeven. Zaturdag avond uit. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN28 Junij. Bij de jongste verkiezingen zijn tot leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland benoemdDoor de RidderschapJhr. R. F. Groeninx van Zoelen Jhr. Mr. H. J. CaanP. A. Baron Sirtema van Grovcstins en Jhr. N. J. Steen gracht van Duivenvoorde, bij herkiezing. Door den Stedelijken StandMr. J. van Dam van Noordeloos Mr. M. C. Bichon van ljsselmonde, P. J. M. Fauchey, D. Blankenheym, Jhr. Mr. J. C. de Jonge, Mr. P. F. Hubrecht, Dr. P. G. van Hoorn, A. van der Linden, Mr. H. P. Hoog, Mr. H. van BerkelMr. A. Boxman, allen bij herkiezing, E. H. Baron Rengcrs van Warmenhuyzenin plaats van J. J. Baron van Ryckevorsel, en C. A. van Boles in plaats van J. Loopuijt. Door den Landelijken StandMr. H. GeversG. G. Murray J. L. A. de Grave, E. H. G. Thesingh, P. Smits Jzn., Mr. W. L. Diemont van Langerak, G. van HattemL. KluitA. VlielanderP. N. J. Lette AncmaetJ. D. Preuijtallen bij herkiezingen Mr. N. van Beeftinghin plaats van C. H. Baron van Pallandt. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlem mermeer heeft bekend gemaakt, dat ten gevolge der digting van het Nieuwe- meerde rcgtstreeksche scheepvaart van den Overtoom op het Haarlemmer meer is gestremddat de scheepvaart alzoo zal moeten plaats hebben van het punt der digting, door de ringvaart, hetzij noordwaarts tot aan het Spieringgatvoorbij Halfweghetzij zuidwaarts tot nabij Aalsmeerdoor welke beide openingen de schepen vooreerst nog in het Haarlemmermeer zul len kunnen komen; dat op de noodige plaatsen ponten en jaagpaarden voor handen zijn, van welke laatste gebruik kan worden gemaakt, tegen betaling van het volgende bij Koninklijk besluit vastgesteld tariefVan het Nicuwe- meer naar Aalsmeer en omgekeerdvoor ieder paard 0.65en van het Nieuwcmeer naar Halfweg en omgekeerdvoor ieder paard 0.60. 'sGRAVENIIAGE, 27 Junij. Z. M. heeft aan den Heer J. D. Kruseman eervol ontslag verleend als Direc teur der Finantiën in Nederlandsch Indië. Z. M. zal, naar men verneemt, binnen kort een bezoek bij de Ko ningin van Engeland afleggen. Heden heeft ecne Commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal zich in plegtigen optogt naar het paleis des Konings begevenom aan Z. M. bet adres betrekkelijk de kolonie Suriname, waarmede Eerste Kamer zich verecnigd heeftaan te bieden. Men verneemt met genoegen dat ter zake van het wederregtelijk opbren gen te Palamos van het Nedcrlandsche vaartuig de Vrouw Johannaeene vol doende schadeloosstelling is verleendalsmede dat buiten en behalve de plaat sing van een artikel in de officiële Courant te Madrid omtrent het vrijgeven tan het genoemde schip en deszclfs ladingde Spaansehe Regering haar leed wezen heeft betuigd over het vergrijp jegens de Nederlandschc vlagbij gele genheid van het voorgevallene met dat vaartuig. [Staats-Cour.) Wij hebben dezer dagen een kunststukje van gravure gezienvan de hand des Heeren Schweickhardt alhier. Het is het Onze Vader op een zesde gedeelte van een stuivertje. Hoe klein natuurlijk de letters zijn zijn zij nogtans duidelijk afzonderlijk te onderscheiden er zijn 312 in zulk een klein bestek bevat. Afdrukken zijn verkrijgbaar bij den Boekverkooper Bak- liuyzen alhier. 28 Junij. In de vereenigde Zitting van de beide Kamers der Staten-Generaalvan beden, is de gewone Zitting derzelve van 18441845 door Z. Exc. den Mi nister van Staat, belast met de Zaken der Hervormde Kerk enz., op last des Konings, gesloten. In de aanspraak, die door den Minister bij deze gelegenheid is gehouden heelt Z. Exc. herinnerd aan de verschillende voorstellen van gewigtigen aard, die gedurende de algeloopene Zitting door de Regering aan de Kamers zijn gedaan, en die getuigd hebben van hare zucht, om voortdurend al te doen wat strekken kan om in de behoeften te voorzien en daaraan te beantwoorden. Enkele voorstellen, die den bijval der Vergadering niet hebben mogen weg dragen zullen in nadere overweging worden genomen. Andere bleven on afgedaan, als de Ontwerpen tot uitvoering van art. 6 der Grondwet, nopens het Stem- en Kiesregt, alsmede dat betrekkelijk de Schutterijen; het eerste op verlangen der Tweede Kamer; het andere ten gevolge van den te ruimen omvang van het onderwerp, bij den ver gevorderden tijd der Zitting. Zoowel die ontwerpen als de voordraglen, tot herziening van het eerste boek van het Wetboek van Strafregt, zullen tot de werkzaamheden van de eerstvol gende Vergadering behooren. Onderscheidene wetten kwamen tot stand. Aan den grooten finantiëlen maatregel werd de laatste hand gelegd. Tot de verbetering van het belas tingstelsel werd een groote stap voorwaarts gedaan. Nopens de Munt werden voorzieningen genomen. Betrekkelijk het Tarief van regten op den in-, uit en doorvoer, kwamen wettelijke voorzieningen tot stand, waarvan voor het vervolg goede vruchten zijn te verwachten. Het stelsel van Spoorwegen heeft, door de aanneming der wet, ten aanzien van de Steenkolenmijnen te Kerk- rade, ecne uitbreiding ondergaan. Eindelijk zijn de inkomsten en uitgaven van den Staat voor 1846 en 1847 verzekerd. Ook nu dus, heeft het gehouden gemeen overleg een gewigtigen uitslag opgeleverd; moge dat gemeen overleg al meer en meer strekken tot bevor dering van het geluk des Vaderlands! Men verneemt dat Z. M. op het adres der Staten-Generaal, nopens de Surinaamsche aangelegenheden, het volgend antwoord gegeven heeft: »Edee Mogende IIeeren Levendig is Mijne belangstelling in het lot der kolonie Suriname. «Mogten de voorzieningen, reeds door Mij bevolen of voorbereid, gevolgd «moeten worden door eenen wettelijken maatregel, dan zal ik dien met ver- trouwen aan de Staten-Generaal voordragen." ROTTERDAM, 27 Junij. De Heer Kirschdie gisteren avond om 7 ure hier zijne 76ste luchtreis ondernam, is in den besten welstand ten 8 ure 15 minuien te Woudrichem nedergedaald. Het weder was fraaide wind N. N. W., hooger Westde bereikte hoogte was ruim 4,500 Ned. ellende temperatuur ongeveer de zelfde als bij de vorige reisnamelijk 6 graden beneden nul Reaumur, doch de koude doordringender; de lucht zoo fijn, dat de reiziger ruim 10 minu ten het gehoor verloor en zich genoodzaakt vondeenigzins te moeten dalen. De gaz in de ballon, die bij de opstijging niet meer dan op drie vierde ge vuld was, zette zich zoodanig uit, dat de ballon dreigde te zullen bersten. Nu liet de reiziger eenig gaz uit; daardoor gedaald zijnde, wierp hij weder ballast wegzoodat hij eene middelmatige hoogte bleef houdenen zich te AVoudrichem neder liet, alwaar hij bij den Burgemeester eene zeer gulle ont vangst vond. 's HERTOGENBOSCH, 26 Junij. De Sl. Jans linnenmarkt van den 26s,en is niet zeer druk bezocht geweest en er is dus niet veel omgegaan. De prijzen waren over het algemeen laag hetgeen moet worden toegeschreven eensdeels aan den grooten aanvoer van fabrijklinnensanderdeels, en wel voornamelijk, aan de kwijning van de alge- mcenc welvaart en aan de onmogelijkheidwaarin de boeren van de oevers van de Maas verkeerden om zich naar de markt te begevenuit hoofde van den steeds voortdurenden lioogen stand van het water. CHINA. De Regering van Macao heeft de havengelden verminderdmet het doel om den handel dezer kolonie te verlevendigendaar deze door de mededinging van Hong-Kong met een geheel verval bedreigd werdde schepen zullen nu ontheven worden van de opgelden, waarmede men ze onvoorzigtiglijk bezwaard bad; slechts is een gering regt van bijna ƒ2 per ton behouden. Te Hong-Kong heeft men den naam van twee kleine steden, op last der Regeringin die van Stanley en Aberdeen veranderdter eere van de twee Engelsche Ministers. Het zou regtvaardigcr geweest zijn hen Elliot en Pottinger te noemen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1