uitgaven op 12,308,228 geraamd; de civiele lijst des konings bedraagt 1,000,000. Onder de uitgaven zijn echter de renten en aflossing niet be grepen van de door de beschermende Mogendheden gewaarborgde leening, om dat men vertrouwde, dat Griekenland vooreerst van de betaling daarvan zon verschoond blijventot dat zijne finantien op beteren voet stonden. SPAIÏJE. De begrooting van 1845 is als volgt: Huis der Koningin 43,500,000 realen, Hooge Kollegiën van Staat 1,142,300 r.Buitenlandsche Zaken 10,213,220 r.; Justitie 18,788,219 r.; Binnenlandsche Zaken 122,610,491 r.; Oorlog, de burgerwacht er onder begrepen, 322,334,007 r.Marine, Koop handel en Koloniën 88,422,681 r.Financiën 352,755.178 r.Amortisatie kas 99,115,628 r.; Geestelijkh. 125,495,447 r. Totaal 1,184,377,173 r. ITALIË. ROME, 4 Junij. De opgravingen op de goederen van den Prins van Canino, neet'van Napo leon, hebben cenen allerprachligsten oorlogswagen doen ontdekken; deszelts getimmerte is wel merkelijk beschadigd, maar de bronzen sieraden zijn gaal bewaard gebleven. Daarnevens heeft men ook de geraamten van twee paarden gevonden en verscheidene allerkeurigst bewerkte bronzen vazen. ZWITSERLAX». ZURICH, 21 Junij. Dr. Steiger is ontsnapt en met drie I.ucernsche jagers en cenige vrienden over de grenzen van het kanton gegaan. Hij is gisteren ten half 9 ure, te midden van een algemeene geestdrift, onze stad binnengekumen, in een rijtuig met twee paarden bespannen. Het koffijhuis la tour rouge waar hij was afge stapt was als belegerd. De drie gendarmen die hem bewaaktenhadden hem een uniform bezorgden zoo vermomd was hij buiten de stad geraaktwaar het rijtuig hem wachtte. De ontvlugting scheen lang voorbereid. Hij is denzelfdcn dag ten 3 ure naar Frauenfeldin Thurgau, een Protestantsch kanton vertrokken. De Groote Raad van het Kanton Tessin welks bevolking tot de R. K. Kerk behoort, beeft bij groote meerderheid van stemmen aan zijne Afge vaardigden voor den Landdag de volgende instructiën gegeven 1. De Afgevaardigden zullen het beginsel verdedigendat het vraagstuk der Jesuiten, een bondgenootschappelijk vraagstuk is. 2. Zij zullen stemmen tegen de verdere toelating van die orde, in welk gedeelte van Zwitserland het ook zij. 3. Zij zullen dus ook daarvoor stemmendat bet kanton Lucern formeel uitgenoodigd worde om bet beroep der Jesuiten te laten varen. 4. Ingeval Lucern verklaart te willen voortgaan in zijn besluit, of het binnen een door den Landdag bepaalden tijd niet te willen intrekken, zullen de Afgevaardigden daarvoor stemmen, dat men middelen aanwende, om bet binnenkomen der Jesuiten in Lucern te verhinderen. 5. Zij zijn daarenboven geregtigd om in dat geval te stemmen voor de verwijdering der Jesuiten buiten het grondgebied van bet Bondgenootschap zelfs door strenge maatregelenindien dit mogt noodig zijn. 6. Ten einde in een vraagstukdat zoo zeer de rust en de zekerheid van Zwitserland betreft, een' goeden uitslag te verkrijgen, worden de Afgevaar digden gemagtigd om voor andere ontwerpen te stemmenwelke hunne in structiën nabij komen. Het getal der bij den jongsten inval der vrijcorpsen in Lucern gesneu velden bedraagt 104 personen, en wel 57 uit Aargau 17 uit Lucern, 13 uit Bazel-Landschap en 17 uit Bern en Solothurn. Aan de zijde der Lucerner Regeringstroepen telde men 11 dooden, 2 vermisten en 31 gewonden. FREIBURG, 14 Junij. De Groote Raad van dit kanton heeft met 42 tegen 19 stemmen besloten het eenig gesticht van onderwijs in het Katholijk gedeelte des kantons, het geen tot nog toe van de Jesuiten onafhankelijk was gebleven, onder hun opzigt te stellen. 1IOAGARIJE. Dat het zoogenaamde Lynchregt (het cigenmagtig uitoefenen van regtspraak en regtsvolvoering door den gemecnen hoop) niet alleen iu Noord-Amerika te buis behoortbewijst bet volgende Onlangs werd te Kövago-Eörseen dorp in het Szalader-comitaathet vol gende afschuwelijke feit gepleegd. Twee personen een man en eene vrouw, begingen door inbraak in zeker huis, een diefstal van eetwaren, spek, vlceschvet, enz. Na eenige weken werden zij ontdekt door de inwoners, die grootendeels uit zoogenaamde Cortes (Boeren-edellieden) bestonden, gevat en ook door deze ter dood veroordeeld. Men bragt de schuldigen buiten het dorp, hier werd voor hunne oogen een graf gedolven, en zij toen op de pijnlijkste wijze met stokken doodgeslagen. Daarna haalde men eenen geneeskundigedie onderzoeken moest of zij zich ook dood veinsden. Toen hij ben dood verklaard bad, werden zij in het graf geworpen, hetwelk men met eenen steenhoop bezwaarde. De Regering doet thans onderzoek naar de zaak, maar er zijn voorbeelden dat zulke handelingen ongestraft gebleven zijn. De Gazette d1 Osner meldt, dat de ongelukkige landlieden van Opper- Ilongarijë, door de overstroomingen van de vorige maand tot de uiterste ellende gebragtnaar Pesth heen stroomenwaar zij eene ware hal van mcnscben- vleesch hebben opgerigt. Zij verkoopen hunne dochters van 810 jaren voor 4 fl.de jongens voor 1020 kreutsers. Zeer velen worden verkocht. Onderscheiden streken in Zevenbergen hebben dit jaar veel te lijden van eene soort van muggen wier steek voor paarden en runderen doodelijk iszij waren bij gchecle zwermen komen opdagen en meer dan 200 stuks paarden en vee waren reeds omgekomen. IMIFISSEA. BERLIJN, 18 Junij. Dr. Rosentheim die tot bet Genootschap, ter hervorming van bet Jodendom heeft behoorddoch er onlangs is uitgetredenheeft de oorzaak hier van bekend gemaakten wel 1°. omdat het genootschapin plaats van Mosaïsten Deïsten (ontkenners van de Openbaring) wil vormen2°. omdat zijvóór een fundament van geloot te hebben gelegdbepalen wat zij gelooven zullen 3°.omdat het hervormingswerk tot nu toe in niet anders bestaan heeft, dan in het voortbrengen van onbepaalde magtspreuken en een chaos van verwarring is. Algemeen en aanhoudend zijn de klagten over gebrek aan werk in do fabrijken want de slecht uitgevallen jaarmarkten dwingen onderscheiden fa- brijkantcn om hun personeel te verminderen. In de afgeloopen week zijn 500 zijdewevers uit de dienst ontslagenen dit ten gevolge van het bevel der Rus sische Regering, naar hetwelk de Joden in Rusland en Polen hunne oorspron kelijke kleedcrdragt eerst dan mogen behouden, wanneer zij zich aan eene aanzienlijke belasting onderwerpen. Verscheidene van onze voorname zijdc- fabrijken, welke aan Israëliten toebehooren en een' beduidenden afzet naar Busland en Polen hebben, zien zich door dien maatregel gevoelig getroffen. Hij, die weet, hoe de Joden in die landen met zekere godsdienstige vercering aan hunne kleedcrdragt en opschik gehecht zijn en liever een' vinger verloren dan hunne haarlokken of zijden mutsen en mantels, zal gemakkelijk geloo ven, dat zij alles aanwenden, om de belasting bijeen te brengen; maar zeer velen zal dit onmogelijk zijnzij zullen zich in den mantel en den pels der Russen steken moeten, om niet naar Siberië te moeten trekken. Men kan het alzoo onzen zijdc-fabrijkantcn niet euvel duiden, wanneer zij hun verkeer met Rusland, in dit opzigt, voor een goed deel als vernietigd beschouwen. Wat nu de menigte broodsgebrek lijdende arbeiders met hun talrijk gezin be ginnen zullenis zeer moeijelijk te bepalendaar er bijna geen uitzigt be staat dat er ondcrstands-verecnigingen zullen opgerigt wordenietsdat zeer te beklagen is. BRESLAU, 19 Junij. Dr. Theinervroeger hoogleeraar aan onze Hoogcschool en laatst R. K. Pastoor te Hnndsfeldheeft aan den Bisschop te dezer stede bekend gemaakt, dat hij zich van de R. K gemeente afscheidde, om tot de Duitsch-Kalholijke gemeente overtegegaan. Hij is een man die vooral onder de mindere Katho- lijkc geestelijkheid veel aanzien geniet en grooten invloed uitoefent. B A D E H. In Januarij dezes jaars was van den Aartsbisschop alhier aan de geestelijken een order uitgegaan, waarhij zij bij gemengde huwelijken eerst de voorwaar den bij den Aartsbisschop moesten inzendenom daar de noodige wijzigingen te ontvangen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken verklaart, dat de Aartsbisschop dit gedaan heeft buiten weten en zonder goedkeuring van de Regering, en dat deze verordening, uit haren aard, doel en inzigten onbe staanbaar met de lands-wetten en de tot hiertoe plaats gehad hebbende ge woonte, buiten werking wordt gesteld. De Graaf van Erbach Fürstenau, te Hesscn-Darmstadtna veeljarige afwezigheid onlangs in het vaderlijk huis teruggekeerd, is gedurende zijne uitlandigheid tot de R. K. Kerk overgegaan. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Junij. De Keizer van Marokko blijft bij zijne weigering volharden om het ver drag nopens de grensscheiding, zelfs met de wijzigingen, die daarin gebragt zijn te ratificeren. Men meentdat de Regering weder genoodzaakt zal zijn maatregelen van geweld te nemen, om den Keizer te dwingen zijne aangegane verbindtenissen gestand te doen. Te Marzy, bij Nevers, was een nieuw gemeentehuis gebouwd. Bij het eerste huwelijk dat er zou ingezegend wordenbragt een oud volksoordeel dat zoodanig paar een ongeluk moest treilen, de gemoederen zoo zeer in onrust, dat in weerwildat de Burgemeester bet gebouw door den Pastoor had doen inzegenenzij er toch niet gerust op waren. Een der bruiloftsgasten offerde in stiltein een nabij zijnd vertrek aan de onderaardsche godeneen hoen dat hij onder zijn jas had medegebragten vernieuwde alzoo in 1845 het heidensch offer dat bij de huwelijken der Romeinen gebruikelijk was! De Secretaris maakte zich spoedig van het offer meester, en at het 's avonds met de zijnen op. LYON, 15 Junij. De Heer Brady, Bisschop van Perth, hoofdstad van oostelijk Australië, is over Rome alhier aangekomen. Die prelaat, wiens bisdom een deel van het uitgebreide bisdom van Sidney uitmaakteheeft bijzonder in last de wilden in de binnenlanden van Nieuw Holland te bekceren. Hij heeft de hulp der propaganda ingeroepen om de zendelingen uit te rusten, die hij binnen kort wil mede nemen. Ook is hier aangekomen de Heer Trioche, Bisschop van Babyion, afgevaardigde van den Paus, in het Oosten. ROUAAN20 Junij. Men is gisteren begonnen met de marmerblokken te ontschepen voor het graf van den Keizer bestemd. Er waren er acht: vier van negen duizend en vier van vijf en twintig duizend Ned. ffi. Zij zijn zoo hoog opgeheschen, dat het schip kon weg varen en een schuit die ze naar Parijs moest voeren in plaats kon worden gelegdwaarop men ze toen behouden heeft nedergelatcn.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3