LEYDSCHE NW 1845. VRIJDAG, 27 JUNIJ. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN26 Junij. In de pleglige teregtzitting van den 24sten dezer der Arrondissements-Regt- bank alhier, had de installatie plaats van Mr. E. de Wendt, als Substituut- Officier bij dat Collegie. Zoowel de Officier van Justitie als de Voorzitter der Kegtbank voerden daarbij het woorden verwelkomden den nieuw be noemde tevens aan zijnen voorganger en diens uitstekende bekwaamheden ecne ongeveinsde hulde toebrengende, 'tgeen door eerstgemelde op de meest gepaste wijze werd beantwoord. Het getal der aangebragte lammeren op de vijf laatste Vrijdagen waarop de lammeren-markten alhier jaarlijks worden gehouden, is geweest als volgt: 23 Mei4,335 stuks. 30 9.715 6 Junij8,556 13 4,379 20 672 te zamen 27,657 stuks. Hiervan zijn ongeveer 3,200 stuks ten tweedenmale aan de markt gebragt, omdat dezelve onverkocht warer. overgebleven. Z. M. heeft benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst den Heer Mr. J. H. Ketjenvoormalig Directeur der directe belastingen enz. in Gelderland, Z. Exc. de Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat den 42den Julij de wet op de regten van in-, uit- en doorvoer afgekondigd en den lsten Augustus in werking zal worden gebragt. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden, de navolgende schepen als Voor Amsterdam: Johanna CatharinaKapt. Wilschutvan der Werf, van Duyvenbooden; China, N. N.; Cornelis Houtman, Rulman Passaroeang, Fulbrun Admiraal de RuyterSchnijder; Baros, Borchers; Helena, Blom; Claudius CivilisIngerman Straat Balie Mulder Generaal ListSandman Walvisch, Th. Schut; Philips van Marnixvan Duyn Koning Willem II, Eefting; Cornelia en Henrielte, J. Schut; Batavier, Grim; Jupiter, de Jong; Maria Elisabeth, Flens Wzn, van 's Gravenhageen PadangZwart, van Rotterdam. Voor RotterdamKenau Hasselaar, Kapt. Schuyld'Elmina, Jansen; Ger trude, Schaap; Admiraal van KinsbergenGlazener; Courier, Teygeler; Elisabeth en Johanna van Velthoven IJssel, Verbrug Stad 's Gravenhage Moolenaar; Vrouw Johanna, van der Hoeven, en Diligentia, Horneman. Voor Dordrecht: Zwijger, Kapt. Muggc, en Ceres, Kapt. Kettler, van Rot terdam. Voor Middelburg: Mercurius, Kapt. Veeneman. 'sGRAVENHAGE, 25 Junij. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van lieden heeft de Centrale Afdeeling verslag gedaan over de nieuwe voordragtenbetreffende de IIIde en XIIde Hoofdstukken der begrootingalsmede over de stukken over Suriname. Deze alle reeds gedrukt en rondgedeeld zijndezoo worden de beraadslagingen onmiddelijk geopend. Het IIIde Hoofdstuk Bwitenlandsche Zakenwordt na eenige woordenwis seling over de vermindering van ƒ5,000 die daarin was gebragt voor het Gezantschap in België en welke door sommige leden ongepast wordt geacht door anderen doeltreffend geoordeeld, als mede over de meerdere noodza kelijkheid van Gezantschappen of Zendingen door Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken verdedigd. Hij gaat eerst na, wat over de bezuiniging, in verschillenden zin, gezegd is. De Regering is aan het verlangen der Kamer tegemoet gekomen zonder dat echter de dienst zal lijden. Z. Exc. zegt voorts dat aan de betrekking van Attaché geen tractement was verbon den, onvoorwaardelijk hebben deze aangenomen, om zonder bezoldiging te dienen. Bij de toelating van Secretarissen en Attachés zal men voortaan strenger te werk gaan. Het plan tot opleiding van jonge lieden tot Diplo maten is echter zoo pas opgekomenmoeijelijk zal het dus zijn te zeggen wat het programma van bet te houden examen zal bevattenmaar men kan dit verzekerendat het volledig zal zijn. Wat de Consuls betreft, Nederland bezoldigt er weinige; al onze Consuls in Europa zijn althans onbezoldigd. Zij behooren meest tot gevestigde handels huizen en zij worden niet dan na zeer goede informaliën gewettigd. De intrekking van sommige Zendingen is het gevolg geweest van den drang der omstandigheden; in de meeste Hofplaatsen echter waar handel gedreven wordt, zijn ook Consuls die de Gezanten onderrigten. Slechts enkele stemmen hebben de nu opgegeven bezuinigingen afgekeurd. Wat de zaak van Turin betreftreeds in de vorige week meent Z. Exc. te hebben aangetoond, dat dezelve overeenkomstig het belang des Lands, de waardigheid der Regering en de eer der Kroon is behandeld en dat het Be wind daarbij de op hetzelve rustende verpligtingen heeft vervuld. Ter stemming overgegaan zijnde, is het IIlde Hoofdstuk aangenomen met 28 tegen 19 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Hoffman van GoltsteinAneinaet Gevers, van Panhuys, Storm, van Dam van IsseltBoreelScbooneveld, Wichers, de Man, Duymaer van Twist, Thorbecke, Verwey Mejan, Neder- burgliLuzacde KempenaerRepelaer en de Backer. Daarna is beraadslaagd over het XJIde Hoofdstuk omtrent de Onvoorziene Uitgaven. De Heer Romme erkent dat er steeds zoodanige uitgaven zijn ingewilligd. De Heer Gevers zegt dat zij onvermijdelijk zijn cn het ontwerp thans is verbeterd. Het massale cijfer der begrooting kan toch niet worden overschre den hetgeen volgens de verworpen voordragt had kunnen geschieden. Men behoort nu dezen post toe te staan. De Heer Thorbecke houdt de splitsing van deze uitgave voor elk departe ment voor eene verbetering maar heeft nog bedenkingen tegen bet ontwerp. De Heer van Dam van Isselt geeft toe dat er geheime uitgaven noodzakelijk kunnen zijn, die aan den Koning zonder verantwoording behooren te worden toegestaan. Z. Exc. de Minister van Finantiën zegt dat de Regering getracht heeft aan de wenschen der Kamer te voldoen. De voornaamste bezwaren waren geput 1°. dat er geene middelen werden aangewezen en 2°. dat er geene behoorlijke rekening werd gedaan. Maar er zijn hier geene middelen noodigcn de vraag, of door het XIIde Hoofdstuk het een of ander Hoofdstuk der begrooting kan worden verhoogd, beantwoordt de Minister rondborstig met neen. Sedert 1842 bedragen de geheime uilgaven geen vijfde van de geheele som. Van het meeste is dus rekening af te leggen. Z. Exc. vergelijkt de sommen van 1800 tot 1809 voor onvoorziene uitgaven. In 1800 was dit op eene begroo ting van 77 mill. _/l,300,000; in 1801 op 71 mill, eene som van ƒ1,855,000; in 1802 op 65 mill, 800,000; in 1803 op 53 mill, 498,000; enz. Hierna is de voordragt aangenomen met 34 tegen 13 stemmen. Minderheidde Heeren: Luzac, de Kempenaer, Strens, Anemaet, van Panhuys, Storm, van Dam van Isselt, SchooneveldWichers, de Man, Duymaer van Twist, Thorbecke en Verwey Mejan. Vervolgens gaat de Kamer over tot de behandeling der Surinaamsche aan gelegenheden. De Heer Thorbecke zegt dat eenige zijner medeleden en hij een amendement op de conclusie hebben aangebodenom als het ware zuiver te doen uitko menwaartoe het onderzoek der Commissie in deze beeft geleid; als: 1°. dat de kolonie vereischt eene regeling naar de wet2°. dat de huishoudelijke belan gen van de kolonie door het bestuur zijn veronachtzaamden 3°. dat bij besluit van Nov. jl. de koloniale regten en waarborgen zijn geschonden. De koloniën behoeven regeling bij de wetom aan het bestuur regel en vastheid te gevenom de verant woordelijkheid ten aanzien van de Grondwet, en om de veiligheid van personen en eigendommen te verzekeren. Spreker betoogt dat het octrooi van 1682 niet is afgeschaft of door geen latere wet vervangen. De Heer de Kempenaer betoogt almede dat de regten der Kolonie en der Grondwet zijn overtreden. Hij zwaait allen lof toe aan het rapport der Com missie en beweert even als de vorige spreker dat het octrooi niet is afgeschaft of vervangen. De Heer van Dam van Isselt keurt het adres goed. Hij hoopt dat de aan neming de Kroon zal overtuigen van de noodzakelijkheid, dat het regerings reglement van Suriname, voorzien van de noodige waarborgen voor de inge zetenen, eene wettelijke kracht erlange, zoodat het een Minister of een Gou verneur-generaal niet vrijsta daarvan af te wijken.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1