BU1TENLAJNDSCHE BERIGTEN. piaiJissBiv. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. De Heer van Dam van Isselt merkt op, dat nu niet blijkt waarom dit hoofdstuk is verworpen: óf om de inrigting der begrooting, óf om afkeuring van den gang des bestuurs? Hij acbt dit een gevolg van de gebrekkige wijze van beraadslagen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over Hoofdstuk IV {Justitie.) De Hecren Faber van Riemsdijk, Tliorbecke, van Panhuys, Uytwerff Sterling, Luzac en anderen maken verschillende bedenkingen. Bij het afzenden dezes duren de beraadslagingen voort. AMSTERDAM, 18 Junij. De Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten heeft bekend gemaaktdat de wedstrijd ter verkrijging van den grooten prijs in het vak der bouwkunde, zijnde ƒ1,200 gedurende 4 jaren ten einde zich buiten 's lands in de studiën te bekwamengeopend zal worden den 14den Julij aanstaande in liet lokaal der Akademie. Spoedig na de voltooijing van het nieuwe Beursgebouwzal bij den Boek handelaar G. Portielje een Werk het licht zien, getiteld: De Beurs van Amsterdam,hetwelk zal kunnen beschouwd worden als een gedenkboek der oude en van de opening der nieuwe Beurs. De bewerking van hetzelve is opgedragen aan den Heer P. Scheltema, terwijl de platen zullen worden geleekend door den Heer V. Bing, en gegraveerd door de Heeren J. E. Lange en D. J. Sluijter. HASSELT, 16 Junij. De inwoners dezer plaats hebben den kok en een sjouwerman van de Zwol- sclie stoombootwelke door de directie hierheen waren gezonden om de uit Duitschland komende grasmaaijers aan te bieden tegen de betaling van 75 cents met de stoomboot mede te varen verhinderd de stad binnen te komen en hen zeer mishandeld. TURKTE. KONSTANTINOPEL, 28 Mei. Op de nota, welke de Gezanten der vijf Mogendheden aan de Porte gezon den hadden omtrent de woelingen onder de bevolking van den Libanon heelt de Porte geantwoord dat deze niet te wijten zijn aan eenige fout in het bestuur van den Pacha van Syrië, maar aan den onderlingen en ondoof baren haat tusschen de Maroniten en Drusen; en dat voortaan zonder tusschen iemand i onderscheid te makenallen die pogingen deden om de rust te verstoren j streng zouden gestraft worden. ITALIË. NAPELS, 3 Junij. De wolmarkt te Foggia is dit jaar bijzonder voordeelig voor de schaapfok kers geweest; er waren op dezelve verscheiden Engelschen, Duitschers en Franschcn, welke omstandigheid de verkoopers hoogmoedig maakte, die hunne prijzen aanmerkelijk verhoogden en toch afzetteden. Voor de inlaridsche l'abrij- kanten is die prijsverhooging zeer gevoelig, daar zij ze op hunne fabrijkalen niet kunnen verkrijgen. Er blijft hier ten aanzien van dezen tak van nijver heid nog veel te doen overwant van de zorgwelke men baar in Duitschc landen gewijd heeft, zijn wij nog ver verwijderd. De goede gang in den wol- verkoop is te meer gcwenscht en welkom daar helaas de graanhandel geheel ter neder ligten geen vraag naar dat voortbrengsel is. Met 1°. Julij wordt bier de brievenport tot de helft verminderdzulks wordt echter niet op de dagbladen toegepast. Deze bepaling is geheel onver wacht uitgevaardigd en met vreugde aangenomen. Het weder is hier zeer buitengewoontot heden is er nog geen regt warme dag geweestmeestal is de hemel bewolkt en de avonden zijn zeer koel. Heden is het zelfs een ware winterdag. Den 18dpn, 19(len en 21sten Mei werden te Corleone en den 23sl<" te Solmona onderscheiden aardscbuddingen gevoeld, die echter geene schade hebben aangerigf. ZWITSERLAND. LUCERN, 14 Mei. De Groole Raad heeft besloten, geene algemcene en onvoorwaardelijke am nestie te verleenen, even min om die amnestie te verleenen onder voorwaarde >an schadevergoeding. De aangevangen processen zullen dus haren loop moe ten hebben. Er zouden in het geheel nog over de 700 personen te vonnissen zijn. Dr. Steiger zou toegestemd hebben om naar Genua in ballingschap te gaan, behoudens slads-arrest en politie-toezigt. OOSTENRIJK. Onderscheiden geneesheeren hebben aan de Regering verlof gevraagd en hekomen om in Nederlandsche koloniale dienst te mogen treden. Aan officie ren bij het leger is ecne dergelijke aanvraag geweigerd. BERLIJN, 15 Junij. De in de laatste weken in den Staatsraad aangenomen wet omtrent de Oud-Lutherschen zal binnen kort worden uitgevaardigd en de erkenning der Oud-Luthersche gemeenten als geduld en beschermd kerkgenootschap uitspre ken. Zoo zal de wanvoegelijkheid geëindigd wordendie tot biertoe op iede- s-en standvastigen belijder van de oude leer drukte: die in de laatste jaren bij menigte het land verlaten en vele vlijtige handen en niet onbeduidende kapitalen aan het vaderland onttrekken. De actewelke hun bescherming toezegt, is des te meer cene daad van regtvaardigheiddaar hun niet kan voorgeworpen wordendat zij nieuwigheden bedoelenveel meer zou hun misdrijf daarin bestaan, dat zij het geloof hunner vaderen niet willen verlaten. Te Posenwaar de verwijdering tusschen Joden en Christenen zoo groot plagt te zijnis een' Jood met groote meerderheid tot lid van den Raad verkozen. REIJEREN. MUNCHEN, 15 Junij. Onze stad, welke in 1808 slechts 1,964 buizen en 48,000 inwoners had, had bij de laatste telling voorleden jaar 3,581 huizen en 94.000 inwoners. Met opzigt tot den oogst komen zeer gunstige berigten in zoodat de graanprijzen sterk aan het dalen zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junij. De Academie des Inscriptions et Belles Lettres heeft in hare zitting van den 14deD dezer den prijs van 9,000 fr.voor het beste geschrift over de geschiedenis, vermaakt door den Heer Gobert, toegekend aan het werk van den Heer de Petigny, getiteld: Etudes sur VHistoireles Lois el les Institutions de Vépoque Métovingienne en het accessit van 1,000 fr. aan l-Histoire des Francais des divers Etatsdoor A. Monteil. De Barones von Carlowitz, reeds twee malen bekroond voor hare schoone en voortreffelijke vertaling van de Messiade van Klopstock en van de ge schiedenis van den ZO jarigen oorlogvan Schiller, heeft den eersten prijs behaald, door de Academie Francaise toegekend aan hare uitstekende vertaling van de geschiedenis der Hebreeuwsche Dichtkunstvan Herder. RELGIE. ANTWERPEN, 17 Junij. In een onzer vorige nommers deelden wij een berigt uit deze stad mede, bevattende, dat er een groot gebouw werd opgerigt, dat voor entrepot moest dienen. Het Provinciaal Antwerpsch Nieuwsblad wijst ons hieromtrent te regt, mededeelenrJedat het entrepot, dat thans vergroot wordt, reeds vóór de September-omwenteling begonnen was, door middel eener leening van Koning Willem I, doch thans in bezit der Belgische Regering is, die het op bare kosten doet vergrootenen niet op die van het Tolverbond zooals wij medegedeeld hadden. STARS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat de alphabetische naamlijst van al de personen, die, overeenkomstig de wet van 11 April 1827, aan de loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van 16 tot 23 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ureen dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel: Op Dingsdag den 24sten Junij 1845's morgens ten 9 ure. Wordende de zoodanigenwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met der woon hebben gevestigd, tot cene na-loting opgeroepen, mede op Woensdag den 24stcn Junij 1845's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen oin tot de loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen. die verhinderd mogten wor den zelve tot de loting op te komenzich door een' gemagtigden kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de loting geschie den door een der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat hij de genoeirnle loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen verineenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren, waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtig den de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebtwelke hen tot den Wapenhan del voor liet tegenwoordig oogenhlib of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en 570 strepen. 3". De Geestelijken van alle Gezindheden zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de HoogescholenAthenaea en Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleeden door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren. rang Bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vori- gen of in hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn. en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de verpiigting niet, om zich Ie doen inschrijven.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3