ZWOLLE, 12 Janij. Eergisteren reed een der welvarendste landlieden, met zijn zoontje, bij de herberg de Krieger, in het land van Vollenhove van den dijk, en had het ongeluk, van den wagen te vallen en door de raderen verplet te worden. Met genoegen zien wij hier aanhoudend aardappelen uit Koblentz aan voeren en tot zeer matige prijzen verkoopen. Wij hebben dezen aanvoer ge deeltelijk aan de matigheid-genootschappen te danken. BUITEISLANDSCHE BERIGTJBN. KAAP DE GOEDE HOOP. KAAPSTAD, 15 April. De berigten van Port Natal luiden gunstig, minder die van de noord-oos telijke grenzen, waar men weder bloedige gevechten tusschen de boeren en de kaffers vreesde, zoodat de krachtdadige tusschenkomst van de Regering spoe dig zou worden gevorderd. In de districten van Albanië en het Kafferland zijn thans 23 statiën van het zendelingsgenootschap, 20 zendelingen, 1479 ledematen en 4000 scholieren, in het district Bcchuna 654 ledematen en 1100 scholieren. CALIFORNIE. Deze Staat heeft zijne onafhankelijkheid van de Mexicaanschc Regering opentlijk verklaard en zich tot een Gemeenebest gevormd. Of liet zich later aan de Vcreenigde Staten zou aansluitenwas nog niet bekenddoch de New- York-lier aid deelt dit berigt met eenigen ophef mede, als een bewijs hoe Mexico langzamerhand al meer en meer verzwakt. Deze voormalige Mexi caanschc provincie maakt een gedeelte uit van het vaste land van Amerika door de Engelschen Nieuw-Albion genoemd. SPAKJE. MADRID, 7 Junij. II. M. is den 5dcn dezer te Barcelona aangekomen doch door de bevolking vrij koel ontvangen. De tentoonstelling alhier heeft volgens de mededcclingen omtrent den buitenlandschen handel van het Ministerie van I.andbouw en Koophandel te Parijs, veel vooruitgang in het fabrijkaat van manufacturen opgeleverd maar de wonderbaarlijkste verscheidenheid in prijzen van fabrijkaten van dezelfde soortdenkelijk aan de onvoldoende middelen van vervoer in Spanje toe te schrijven. liet goudsmidswerk van hier komt het Fransche nabijook waren er cenigc fraaije piano's de chemische voortbrengselenijzeren gereedschappendruk- cn bindwerk waren zeer middelmatigen over 't algemeen schijnt de Spaan- sche nijverheid zich te willen opbeuren, zij heeft echter nog niets dat de Fransche kan verontrusten. Men leest in de Ileraldo van een geheim genootschap, onder den titel van het Jonge Spanje. Het bestuur te Madrid noemt zich de grootc pla neet en onder hetzelve zijn er satelliten die weder in verband staan met vaste sterren onder welken fionkersterrenstralen en eindelijk nog vonken staan. In de provinciën schitteren planeten van den tweeden rang. Het getal der leden zou ruim 38,000 zijn. Ieder betaalt eene maandelijksc.hc bijdrage. Het doel is verkrijging van ware burgerlijke en godsdienstige vrij heid en nationale souvereiniteit in alle uitgebreidheid. Gelijkheid voor de wet. Vrijheid van godsdienstoefeningen. Afschaffing van alle misbruiken. Geen Koningen meer, zelfs gcenc constitutionele, maar een volkomene volks-staats- rcgeling. Afschaffing van allen adel, behalve die van kennis en talenten. ZWITSERLAND. LUCERN, 5 Junij. Te Sursec heeft op Pinkster-Zondag het graauwaan de partij der Jcsuiten toegedaan, den vader van Dr. Steiger, een' 76-jarigen grijsaard, die met eene hlindc dochter te Sursce woontbelecdigd en mishandeld. Hij ging uit de kerk naar huis, toen een aantal soldaten der landweer hem eerst met scheldwoorden hegroetvervolgens hem aangetastop den grond geworpen en zoodanig geteisterd hebbendat hij onder hunne handen dood gebleven zou zijn, zoo niet verstandiger en beter denkenden hem aan die woestaards ontrukt hadden. Laatstleden Zondag is te Freiburg de door den Jesuit Morel inge voerde Maria-dienstwelke de gansche Meimaand geduurd heeft, met een preek van den Bisschop op de door de Jesuiten behaalde overwinning, onder een' geweldigen toeloop gesloten. Op last van den Bisschop is die overwin ning ook in de kerken van het kanton Waadtland, to Neuenburg en Geneve gevierd. AugsbZeit.) SAKSEN. LEIPZIG, 3 Junij. De nieuwe kerk voor de R.-Katholijken alhier zal op een stuk gronds van het aan dewandeling gelegen plein voor 9,000 daalders daartoe aangekocht, in Golhi- schen stijl worden opgebouwd. Reeds is er eene som van 50,000 rtlilr. door rle Apostolischen Vicaris-Bisschop Nauermann ingezameld. Er zijn nog 10,000 rtlilr. noodig doch alhier kan men weinig verwachtennaar mate de stem ming der Protestanten uit vreeze voor de pogingen der Jesuiten en het ge beurde te Lucern ongunstiger is gewordenen de Katholijke gemeente hier gering is, zoodat men hulp van buiten 'slands zal behoeven, om den bouw naar het gemaakt bestek te kunnen volbrengen. OOSTENRIJK. Een bankiershuis te Venetië heeft verlof gevraagd tot den aanleg van een' spoorweg van Verona naar Bregenz, in Tyrolaan het meer Constans over Roveredo, Trente, BotzenMeran, Landeck en Feldkirch. PRUISSEN. BERLIJN, 14 Junij. De Minister van Openbaar Onderwijs heeft den Hoogleeraar Kngler, sedert lang als geschiedschrijver der schoone kunsten aan zijn Ministerie verbonden den last opgedragen om in Frankrijk, Belgie, Nederland, Zwitserlanden Beijeren de inrigtingen van onderwijs in de schoone kunsten en die ter bewa ring van nationale gedenkstukken in derzelver bijzonderheden te onderzoeken. Te Bonn is dezer dagen de uiterste wilsbeschikking van Dr. Schegel geopend. Hij heeft al zijne handschriften aan den vermaarden Hoogleeraar in de OudheidkundeWclckervermaakt, met verzoek om die uit te geveu. Zijn inktkoker, kunstig uit massief zilver vervaardigd, die weleer aan Mevr. de Staël toebehoorde, welke beroemde vrouw ze aan Schegel ten geschenke gaf, heeft hij aan den Koning van Pruissen vermaakt. BEIJEREN. MUNCHEN, 13 Junij. De nagelatene betrekkingen van Jean Paul Richter hebben zich inet een verzoekschrift tot den Keizer van Oostenrijk gewend, om opheffing van de bepaling waarbij verboden werd de werken van dien beroemden schrijver in de Oostenrijksche Staten in te voeren. WIJRTEJIBERG. STUTTGARDT, 14 Junij. De Kamer der Afgevaardigden heeft dezer dagen met algemecnc stemmen beslotenomnaar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek van ettelijke Israëliten, het hoog bewind uit te noodigen tot het voordragen cener wet tot uitbreiding der staatsburgerlijke regtcn der belijders van die godsdienst. Alhier is dezer dagen eene Duitsch-Katholijke gemeente tot stand gebragt. De van de Roomsch-Katholijke kerk afgevallene Dissenterste Darm stadt hebben zich den 3den dezer als gemeente gevestigd onder de voorstan ders bevindt zich de bekende dichter en schrijver Eduard Duller. ENKEL AND, LONDEN, 15 Junij. II. M. heelt gisteren eene wapenschouw over de troepen van liet Koninglijk Huis in het park van Windsor gehouden zij was te paardgekleed in een blaauw amazonen gewaad met lluweelcn kraag, op den regter schouder had zij de nestels van Veldmaarschalkop de borst de ster van den Kousenband en op het hoofd eene militaire muts met goud garneersel. Zij was vergezeld van Haren Gemaal en den Hertog van Nemours te paard, en de Hertoginnen van Kent en Nemours in een open rijtuig. Het Lagerhuis heeft eene som van 100,090 tot oprigting van nieuwe universiteiten in Ierland, en eene jaarlijksche som van 21,000 tot goedma king der kosten toegestaan. Zondag 11. is O'Connel te Cork in triomf binnengehaaldmen zou ge zegd hebben dat het een Vorstelijk persoon waswien men eene bijzondere hulde wilde bewijzen. De opgezetenen van het land, van 20 mijlen in den omtrekhadden zich bij den stoet gevoegddie hem binnen haaldedes avonds was de stad geïllumineerd. O'Conncll heeft van het lersche volk reeds 250.000 genotensedert hij zich aan het hoofd der beweging gesteld heeft ter herroeping der Unie; ook zijne zonen en vrienden hebben belangrijke sommen ontvangen. Te Leeds is een fubrijkant, de Heer J. Marchallin 79-jarigon ouder dom gestorven, een vermogen nalatende van ƒ20,000,000. Zijn oudste zoon is lid van het Parlement. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Junij. Het schijnt dat de Regering inderdaad voornemens is de wetten tegen de Jesuiten slriktelijk uit te voeren. Gisteren had in de Kamer der Pairs de Graaf de Montalembcrtter gelegenheid van gevraagde supplementaire credie- ten voor het ministerie van Justitie en Eerediensten, eene interpellatie om trent het punt der Jesuiten gedaan. In het antwoorddoor den zegelbe waarder, de Heer Martin (du Nord) gegeven, wordt de volgende zinsnede opgemerkt aDrie jaren geleden leefden kerk en staat in vrede; die toestand is thans veranderd, en waarom? De Katholijke partij heeft zich gevormd. Zij heeft noch het concordaat, noch de wetten des Koningrijks, noch de jurisdictie van den staat onaangetast gelatenzij heeft die tot een voorwerp van be spotting gemaakt; die partij heeft zich tot de uitsluitende verdedigster der belangen van de Bisschoppelijke waardigheid opgeworpenzij heeft haar gezegd, dat hare regten miskend werden, en dat de Regering de grenslijn, die het wereldlijke van het geestelijke scheidt, wilde overschrijden; zij heeft zich tot martelaar van het ultramontaanschap gesteld en er eenen nieuwen kruistogt komen prediken. Dit zijn afdwalingen die de godsdienst in ge vaar brengen. Dc Regering moet dus met vastheid in de vervulling der haar opgedragen zending volharden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3