BÜITEINLA1NDSCHE BER1GTEJN beginsel genomenom overalwaar bovengemeld en een gelijk of hooger getal als het thans aanwezige van stem- en kiesgercgtigden zullen op leveren den vroeger voorgedragen census onveranderd te latenmaar daar entegen voor die stedenten aanzien van welke debij de wels-ontwerpen vroeger voorgedragen census vermindering in het thans bestaande getal stern en kiesgeregtigden zou hebben te weeg gebragtdien census zoodanig te ver minderen dat men het thans bestaande getal geregtigden verkrijge. »llieruit volgt, dat het getal dier geregtigden voor de steden, verre van vermindering, ook thans vermeerdering zal ondergaan. «Wat den landelijken stand betreftrusten de nu voorgedragen wijzigin gen op het beginselom in geen der kics-districlen den census voor het stem- regt hooger dan op ƒ50en dien van het kiest egt nergens hooger dan op ƒ150 te bepalen. Dientengevolge zijn voor 21 districten de vroeger voorge dragen sommen voor het stem- en kicsregt, of voor beide, verminderd. «Daarentegen is, met betrekking tot 2 districten (het 10(le in Gelderland en het 8stc in Limburg,) het bedrag van den census voor het stemregt ecnig- zins verhoogd, omdat het, bij nadere overweging, voegzamer geoordeeld is, hetzelve ten platten lande nergens op minder dan ƒ13 vast te stellen." 12 Junij. liet onderzoek over de ontwerpen van wet, uitmakende de Staatsbegroo- ling over de jaren 1846 en 1847, is thans in de afdeelingcn van de Tweede Kamer der Statcn-Gcncraal ten einde gebragt. Men verwacht alzoo weldra het algemeen verslag en daarna spoedig de beraadslagingen over die ontwerpen. Heden hebben de alilcclingen een aanvang gemaakt met het nader onder zoek van de ontwerpen van wet, ten aanzien van het stem- en kiesregt. AMSTERDAM11 Junij. Deze stad betreurt het verlies van eene waardige beoefenaarster der schil derkunst, Mevrouw Elisabeth Kiers, geboren Haancn. Zij werd in 1838 Lid van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier, en onder scheidde zich door een fijn en allerbcvalligst penscelwaarvan de laatste Tentoonstellingen zulke uitnemende proeven opleverde. Zij mogt slechts den ouderdom van 35 jaren bereiken; vervulde hare pligten als dochter, zuster, gade en moeder stiptelijk, en wijdde hare jeugdige krachten en uitgespaarde uren met smaakvlijt en inspanning aan die kunstwaarin een vader met veel beleid twee zonen en twee dochters opleidde, zoodat allen eene beroemd heid te beurt viel, zeer zeldzaam in eene en dezelfde familie aanwezig. ZIERIKZEE, 9 Junij. Den Sten dezer zijn alhier in twee percelen aanbesteed, de vereischte wer ken tot omkading der lage landen in den polder van Schouwenmet het graven der waterleidingen aan den buitenkant enz.het eerste perceel is aan genomen door den Heer van der Sluisvan Werkendam en het tweede door den Heer P. Labrijn Dz.van Nieuwerkerkin Duivelandte zamen voor de som van 50,500. 'sHERTOGENBOSCH, 10 Junij. Den 7llcn dezer overleed alhier de Heer Mr. J. van BlarkomRidder der Orde van den Nederlandschen LeeuwProcureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshol' van Noord-Braband. ALGER1E. 30 Mei. Bijna al de stammen zijn ontwapend. De Maarschalk hoopt zijne krijgs- verrigtingen voor de helft van Junij volbragt te hebben. In den herfst denkt hij cencn weg aan te leggen van Bougia naar Setif en heeft in verband daar mede eenen vcldtogt tegen de Kabijlcn van Bougia in den zin. De werken aan de recde alhier worden dag en nacht met de meeste volharding door gezet. De menigvuldige lichten, die's avonds bij den arbeid worden aange stoken, geven een schoon gezigt uit zee op deze haven. GRIEHE1VLA1VD. ATHENE, 23 Mei. Er hebben zich 66 leden der Kamer van Afgevaardigden vercenigd om van het Ministerie de afzetting van 180 ambtenaren te verkrijgen, welke hun over- laxlig toeschijnen. Indien die stap gedaan wordt, wordt dezelve natuurlijk door het ministerie afgekeurd, die er niet anders dan eene willekeurige han delwijs in zien kanof indien de genoemde leden veel aanhang mogten vin den zou hel ministerie zijn ontslag moeten nemen. - De Minister Koletti krijgt hoe langer zoo meer de openbare denkwijze tegen zich. SPAKJE. MADRID, 2 Junij. De Heraldohet ccnigc bladdat de stukken betrekkelijk den afstand van Don Carlos niet heeft medegedeelden daarom ook niet in beslag is genomen treedt echter in eene uitvoerige beschouwing daarover, en zegt onfier anderen: De bedoeling van deze komedie is duidelijk. Men wil eene vcrbindtcnis mogelijk makenwaartegen zich het nationale belangde waardigheid van den troon, gewigtige redenen van Slaat, het bloed van duizenden slagtoffere, de billijkheid en het regt verzetten. Wij hebben meer dan eens aangetoond dat het huwelijk onzer jeudige Koningin met eenen der zonen van den oproe- rigen Vorst eene ramp zou wezen. Die noodlottige maatregel zou gelijk staan met. de invoering van het absolutisme, met afzetting van Donna Isabella If, en zoude in één oogenblik de vruchten van zoo vele jaren van bloedigen strijd vernietigen. Daarom is er geen enkel lid van de talrijke liberale partij die deze vcrbindtcnis voegzaam en staatkundig acht. Neen, die bedriegelijkc vertooning van vcrzocnings-gczindheid der aanhangers van hem, die den troon der wettige Koningin heeft willen overweldigenkan niemand om den tuin leiden. Wat Don Carlos van het volk niet heeft kunnen verkrijgentoen hij aan het hoofd van een magtig leger stond tegenover eene zwakke Regering, dat zal hij thans door geen arglist noch vleijefij, de wapenen van den zwakke, erlangen. Mogelijk zou hem dit ten decle gelukt zijn, zoo degenen, die men in den strik wil lokkenniet gewaarschuwd waren maar het is onmogelijk nu aan de natie de oogen omtrent haar belang geopend zijn nu een ieder weetwat die vcrbindtcnis zou betcekencn. Wij wcnschen dat het kleine gedeelte der Carlistische partij, hetwelk dien Vorst nog aanhangt, zich weder met de Spaansche natie kome vcreenigen onder den schepter van Isabella II en onder de regering der constitutie. Die verceniging is mogelijk en wij wcn schen haar van harte maar wat wijen met ons de liberale partij zonder eenigc uitzondering, onmogelijk achten, is, dat twee beginselen, die lijnregt met elkander in strijd zijn, overweldiging en legitimiteit, vrijheid en abso lutisme zich met elkander vermengen cn in vreedzame en gelukkige verbind- tenis zouden kunnen leven. Het dagblad El Globo verzekert, dat de Regering eene krachtige nota aan het Hot van Rome heeft gezondenl>etreiFende bet concordaat en de ver vreemding der nationale goederen. Men zou den Paus verklaren dat na al de vergunningen die reeds aan de geestelijkheid gedaan zijnde Regering gccne nieuwe eischcn van Rome meer kan toegeven. PRUI§§EH, In de Silesische Zeitung leest men het volgende De Koninklijke kabinets-order van 30 April betrekkelijk de zaak der Duitsch- Katholijken heeft hier algemeen een zeer gunstigen indruk gemaakt. Het levert een nieuw bewijs op, dat de Pruissische Staat als eerste beginsel in zaken van godsdienstde gewetensvrijheid zijner burgers erkent. Daarom is die kabinets-order niet alleen voor de Duitsch-Katholijkcnmaar voor alle ingezetenen van den Staat, die op gewetensvrijheid prijs stellen, een onschat baar bewijsstuk van de denkwijze des Konings. Het is zoodanig als wij het onder de bestaande omstandigheden slechts hopen cn verwachten konden. Daarin wordt het hoogc belang uitgesproken, dat de Staat in de Duitsch- Katholijkc beweging stelt cn stellen moet; daarin wordt verwezen op den nog onzekeren toestand der meeste gemeenten die zich nog slechts in het eerste tijdperk der ontwikkeling bevinden, en daaruit wordt algeleid dat de tijd, om in dezen eene beslissing te nemenvoor den Staat nog niet gekomen is weshalve te regt aan de overheden geboden wordt om zich van alle bemoei- jenis daarmedehetzij ten voor- of ten nadecle der zaak te onthouden. De Duitsch-Katholijkcn zouden wel reden hebben om bij een eenstemmig dank- adres aan den Koning hunne erkentelijkheid te betuigen, dat de Regering niet ontijdig hunne zelfstandige ontwikkeling wil bcmoeijelijkcnen vooral daarvoor dat Z. M. de Koning hun door zijne kabinets-order een bewijs van vertrouwen beeft gegevenhotwelk de gewigtigste zedelijke gevolgen kan hebben. ELBERKELD, 4 Junij. Er zijn hier 2 giraffen aangekomen, 1 mannetje en 1 wijlje, 3 a 4 jaren oud de eerste onderscheidt zich door zijne levendige kleuren. Deze 2 dieren zijn afkomstig uit Abyssinië en behooren aan een' Franschmanzij zijn onder geleide van een 16jarigen neger, die vrij vlug Fransch spreekt. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Junij. Volgens het rapport van het Britsch Bijbelgenootschap heelt de Heer dc Pressensé in het vorige jaar in Frankrijk verspreid 145,267 Bijhels en Nieuwe Testamentenzoodat nu reeds 1,248,905 exemplaren door het agent schap in Frankrijk verspreid zijn. Te MarseillesBordeaux en Nantes zijn depóts opgerigt. In eerstgenoemde plaats is een colporteur, die bepaald be last is met het bezoek der schepencn het afgeven der Bijbels aan de scheepsliedenmen meende Gods woord daardoor ook in Italië cn de Levant te verspreiden. In Frankrijk zijn 84 colporteurs voor het agentschap werk zaam. Het Fransche genootschap blijft ijverig werkzaam met het drukken en verspreiden der Heilige Schriftenhet leverde 57,572 exemplaren af, cn deed 7,000 Bijbels en 56,000 N. Test. drukken. Het Britschc Genootschap schonk aan hetzelve 6,000. De Heeren Courtois te Toulouse hadden van het Engelsch Genootschap 500 N. Test. ontvangen, waarvan zij er 100 in de gevangenis hadden geschonken. De gevangenen lazen ze vlijtig, en dc Heeren Courtois meenden, dat Gods woord onder hen veel nut zoude stichten. De Aartsbisschop van Parijs heeft het dagblad le Bien Social in den ban gedaan, en den Redacteur, zijnde een priester, van alle geestelijke magt in het kerspel van het Parijssche Aartsbisdom vervallen verklaard. Dit blad had ten doel, om, zooals het zich uitdrukte: «de lage geestelijkheid van de dwingelandij der Bisschoppen te verlossen." Onderscheidene geestelijken werk ten er aan; deze worden ook met ontzetting van hun ambt bedreigdindien zij na afkondiging van den ban, hun geschrijf niet opentlijk herroepen. Het getal der spoorweg-maatschappijen die voor dc aan te leggen linicn hebben getracht in te schrijven, beloopt 54, een kapitaal voorstellende van 3,550,000,000 fr.waarvan 274,900,000 fr. als tiende of twintigste gestort zijn door dc maatschappijen, die reeds bare actiën hebben uitgegeven.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2