reiden de werkzaamheden tot het bonwen van een nieuw dorp zijn nu afgeloo- 1 pen, doch bet ontbreekt aan geld tot yoortzetting. LAUSANNE, 28 Mei. Uit deze plaats, ecne der grootste van Zwitserland, de hoofdstad van Waad- land, wordt het volgende gemeld: De godsdienstige vervolgingen houden hier niet op, daar zij gedurig aange moedigd worden door de lage uitrollen van zekere redenaars in den Grootcn Raad. Men heeft nog geen beschermenden maatregel kunnen nemen, om die geweldadigheden te doen ophouden. De geachtstc Protestantsche geestelijken leggen de een na den ander hunne bediening neder. De Dissenters worden bedreigd, van de wet van 20 Mei 1823 tegen zich te zien opgraven, welke hen en de geestelijkheid aan het martelaarsschap wijdt. Men heeft in der tijd een trek aangehaald van een' agent van policie, die, binnengekomen zijnde in een huis hem aangewezen als een verblijf van Methodisten, aldus zijn proces verbaal begon: »Ik heb die personen op de misdaad zelve betrapt, den bijbel lezende." De geregtshoven werden er in gemoeid, en de Advocaat merkte in zijne verdediging op, dat, indien de beschuldigden in de plaats van den bijbel, de Pucelle van Voltaire of de Guerre des Dieux van Parny op tafel hadden gehad, de regter van instructie zich bij hen had moeten veront schuldigen. In het vervolg zal het nog onbeschaamder toegaan, indien de maatregel van vervolging weder van kracht wordt, vooral indien het souie- reine volk zich aanstelt als regtstreekscheu beoordeelaar van godsdienstige gevoe lens, ecne bediening die volgens de oude wel, aan de vredereglersde gen darmen en de veldwachters was opgedragen. In de hoogste, of ten minste in de gegoedste klasse der burgers van Waadlandtellen de Methodisten de meeste aanhangers. Vele rijke Engelsche reizigers behooren thans tot die sekte. De een en ander zal zich verwijderen, wanneer er voor hen hier geene veiligheid meer te hopen is. Ons onverdraagzaam gemeen zal er zijne rekening niet bij vindenen dit zal ecne nieuwe oorzaak van rampspoed wezen bij al de overi gen, welke het radicalismus over ons land brengt. FRANKFORT. 3 Junij. Er zijn zeer ongunstige berigten uit Bayreuth, Neurenberg, Bamburg, Weimar en andere plaatsen ingekomenomtrent overstroomingen door zware regens en wolkbreuken veroorzaakt. Eenige rivieren zijn buiten hunne oevers getreden, groote verwoesting is over de te veld staande gewassen te weeg ge- bragt en onmetelijke schade aan de inwoners berokkend. BADEN. MANNHEIM, 2 Junij. De onderhandelingen tusschen onzen Staat en Nederland over het verminde ren van den Rhijntolen tot verligting van den invoer van Duitsche voort brengselen in Nederland, worden nog, en zoo men verneemt met de hoop op den besten uitslag voortgezet. ENGELAND, LONDEN, 2 Junij. De beraadslagingen over de wet tot verhoogde toelaag aan het collegie van Maynooth zijn in het Hoogerhuis aangevangen. Vele leden verklaarden zich cr stellig tegen, en de Graaf Roden heelt een amendement voorgedragen, om eene Commissie te benoemen, die naauwkeurig onderzoek zou doen naar den aard van die inrigting en de in dezelve gebezigde boeken. De tweede lezing van bet wets-ontwerp omtrent de nieuwe Akademiën in Ierland, is in het Lagerhuis met 311 tegen 46 stemmen doorgegaan. Te Dublin beeft den 30slen Mei 11. de viering plaats gehad van den l5tcn verjaardag der bevrijding van O'Connell uit de gevangenis. Meer dan 250,000 menschen zoo uit de omstreken als uit de stad zelve hadden zich naar de rotonde begeven, waar zich O'Connell en zijne vrienden bevonden. 'Er wer den hem zoo vele adressen van gelukwensching overhandigd, dat dit meer dan drie uren duurde, waarna hij in het kort op al die adressen geanta woord en de zaak der Ieren als zeer gunstig afgeschilderd heeft. Toen heeft de stoet hem naar zijne woning teruggeleid en is in de grootste orde uiteen gegaan. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Junij. Bij besluit des Konings heeft heden de waarneming van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken door den Graal Duchatcl een einde genomen en aanvaardt de Heer Guizot weder zijne portefeuille. De Hertog en Hertogin van Nemours hebben den 3dcn de stad verlaten, om zich naar Londen te begeven, waar zij zich 14 dagen zullen ophouden. De reis van de Koningin van Engeland naar Frankrijk zal dit jaar geen voort gang hebben, doch zij zal, zoo men meent, de familie van haren gemaal in Duitschland gaan bezoeken. Voor het Hof van Assises van het Departement de l'Ardèche, zullen eerlang drie geestelijken te regt staan, beschuldigd van op eene onwettige wijze een jong Protestantsch meisje opgesloten te hebbenmet het doel om haar tot het Katholijke geloof te bekeeren. Uit het bagno te Rochefort zijn 8 galeiboeven uitgebrokendoor mid del van een' onderaardschen weg, welken zij hebben weten te maken, en het doorbreken van den dikken buitenmuur. Buiten gekomen, hebben zij den schildwacht geen' tijd gegevenzijn geweer te lossenen nadat deze zich manmoedig verweerd had, zijn zij naar onderscheiden kanten gevlugt. He werklieden aan het kanaal van de Marne naar Aisne, hebben meer dan 40,000 Ned. fij beenderen van paarden, kooijen schapen, varkens en honden ontdekt, bij elkander in het bed van de oude rivier Vesle, tusschen de poorten van Vesle en Fléchambaultwaaronder ook gebakken vazen werktuigen voor offeranden twee kleine lepels en een koperen schaal, eenige uit beenen gedraaide voorwerpen en Romeinsche penningen van Hadrianus, Antoninus, Marcus Aurelius, Septimius Severus en Julia Domna, en alzoo van de tweede tot de derde eeuw onzer tijdrekening. De Maire van Bordeaux heeft eene oproeping gedaan tot verdere bijdra gen van 5 francs door het Franscbe volk, ter vollooijing van marmeren stand beelden voor den beroemden schrijver der 16de eeuw, Montaigne en den be roemden regtsgeleerde der 18de, Montesquieu, waarvoor uit de stadskas bereids 15.000 fres was gegeven welke som door giften van wege den Staathet Departement en andere tot 52,000 was aangegroeid, van welke na afloop der voorbereidende werkzaamheden en aankoop van het marmer nog slechts 8,000 fres. overschiet, welke som bij lang na niet voldoende is ter voltooijing. BELCIIE. BRUSSEL, 5 Junij. De Bisschop van Luik, heeft gedurende zijn verblijf te Rome, zich bij den Paus laten bevestigen in de overdreven magt, welke hij reeds over de plaats vervangende geestelijken uitoefende, en deze magt is thans uitgestrekt tot alle Belgische Bisschoppen. Daaruit vloeit voort, dat voortaan die geestelijken, welke volgens de oude tucht der kerk onverplaatsbaar warenkunnen ver plaatst of afgezet wordenzonder dat zij het regt hebbenzoo drukt zich het dagblad van den Bisschop uitte onderzoeken of het opperhoofd van het kersspel, wanneer hij hen verplaatst of afzet, binnen de palen is gebleven van regtvaardighcid en gematigdheid. De berigten omtrent de te veld staande gewassen luiden zeer gunstig sedert vele jaren was het aanzien der velden op dezen tijd des jaars niet zoo schoon; het koolzaad, dat als verloren werd beschouwd, belooft op vele plaat sen nog tamelijk goed te zullen uitvallen. STARS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN Gehad hebbende het verzoek van Pieter Lambertus Klink, Kuiper, wo nende binnen deze Stad, strekkende ter bekoming van de vereisehte vergun ning, om in de huizinge staande en gelegen op de Langegracht, Wijk V. N°. 670, een Kuipers schoorsteen te mogen doen stellen. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31slcn Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrijken en trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende pan den ten opzigte der informatiën de Commodo et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Dingsdag den 10dcn Junij aanstaande, des middags ten twaalf ure, zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen worden, tegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Ley den5 Junij 1845. DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AHADEME-N1EUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCHOOL, Den 6dcn Junij, de Heer J. Pijnappel Gz., van Amsterdam, in de Letteren, na Publieke verdediging van zijn Specimen, continens: Vitas ex Lexico Biographico Ibn- Cullicanisquae non exstant nisi in codice Amsteloda- mensi PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 5den Junij, de Heer P. F. A. Ketelaar, van Arnhem, met Theses. VLAARDINGEN, 2 Junij. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heeft, uit het vroeger vermeld twaalftal van Predikanten, gekozen het vol gend zestalalphabetisch gesteld: DD. Berkhout, te Monster; Blom, Th. Dr., in 't Woud; Burgerhoudt, te Dirksland; Jungius, te Rijswijk; Matthes, te Valkenburg, en van der Scheer, te Giessen Nieuwkerk, waarvan op hel drietal zijn gebragt: DD. Blom, Burgerhoudt en van der Scheer. APVERTENTIEN. Op den 4den Junij beviel van eenen ZOON, die den volgenden dag is overleden, Vrouwe LYDIA ADRIANA SOPHIA CHARLOïTA MESS, Geb. van den bergh. Leiden, 7 Junij 1845. Heden beviel voorspoedig van cenen ZOON, M. c. van GKKRgeboren cockoit. Leiden 7 Junij 1845. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3