gelijk is, dat de rnst en liet welzijn des lands op hechte en duurzame grond slagen hernstc. «Mijne Regering erkent de waarde van de magtiging die gij aan hetzelve hebt verleend tot regeling der openbare schuld. Bij eene zoo teedere zaak zal het zich alleen door billijkheid en regtvaardigheid laten leiden; het zal zooveel mogelijk de lasten verligtendie op den Staat drukken en welke de goede trouw zich niet kan onthouden, te erkennen; doch zal zich tevens onthouden den minsten stap te doen, welke de belangen of de eer der natie zoude kunnen kwetsen. «Dank zij uwer voorzigtigheid, heeft mijne Regering het begonnen werk kunnen voortzetten en de vooruitgangdie zich in de natie vertoontdoet voorzien wat zij in de toekomst zal kunnen worden, wanneer zij zich tot dien trap van welvaart en grootheid zal verheffendien zij met zoo veel regt verdient." Na dat de Koningin deze rede met eene vaste stem had uitgesprokenver klaarde de President van den Raad der Ministers namens H. M. de Zitting der Cortes van 1844 voor wettig gesloten. Onmiddelijk daarna werden aan de Senatoren en de Afgevaardigden exem plaren uitgereikt, van de hervormde constitutie door de Koningin bekrachtigd. Dit stuk is ook in een bijvoegsel der Gaceia de Madrid bekend gemaakt. {El Heraldo.) De voorlaatste zinsnede der troonrede is algemeen met welgevallen ontvangen. H. M. werd bij hare komst zoowel als bij haren terugkeer luide begroet door de bevolking, die zich op haren weg verdrong. H. M.vergezeld van hare zuster en van de Koningin-Moederis heden avond naar Barcelona vertrokken. Verschillende Fransche en Engelsche dagbladen verzekerendat er op nieuw sprake zou wezen van een huwelijk der Koningin met den Prins van Asturieden zoon van Don Carlos. In het door den Heer Castillo overgezonden convenioschijnt de erkenning van Koningin Isabella noch bij formele verklaring, noch op eenige voldoende wijze opgenomen. De Paus eischt, dat de Katholijke Godsdienst te eeuwigen dage de eenige en uitsluitende Godsdienst van Spanje zijdat de nog onver kochte goederen der beide geestelijkheden teruggegeven worden; dat er in de vrouwen-kloosters nieuwelingen worden toegelatenen dat zelfs enkele monni ken-kloosters hersteld zullen wordenwijders stelt hij het concordaat van 1753 voor, en het overzenden van bet Itevé tot goedkeuring van den verkoop der nationale goederen stelt hij uittot zoo lang, dat de Spaansche Rege ring een eervol en onafhankelijk bestaan aan de geestelijkheid verzekerd zal hebben. Men kan zich bezwaarlijk een denkbeeld maken van den zwaren schok welk de jongste depeches uit Rome hier veroorzaakt hebben, de gisting is al gemeen en het zoo onverwacht daarmede overvallen ministerie is als met verbaasdheid geslagen. Bijzondere berigten uit Madrid van heden melden dat de Regering de uit Rome ontvangen overeenkomst reeds met hare aanmerkingen derwaarts heeft teruggezonden. In het antwoorddat hetzelve vergezeldkomt hoofdzakelijk het volgende voor Het gedrag van den Vertegenwoordiger van Spanje te Rome, is er verre af van de goedkeuring van de Regering te hebben verworven. De grondslagen der overeenkomst die hij had op zich genomen te teekenenen die de Rege ring weigert te bekrachtigen, worden hem teruggezonden. Hem wordt bevo len aan te dringen om de onmiddelijke erkenning der Koninginalsmede de goedkeuring van de tot heden verkochte nationale goederen. Bijaldien deze beide voorwaarden niet worden vervuldontvangt hij bevel om onmiddelijk de Kerkelijke Staten te verlaten. Indien de H. Stoel deze beide punten toe staat, dan wordt hij door zijne Regering gemagtigd te verzekeren, dat Spanje niets zal nalaten om op de meest behoorlijke wijze te voorzien in het onder houd der eeredienst en geestelijkheid, en alle pogingen zal aanwenden om de banden van vriendschap tusschen Madrid en Rome naauwer toe te halen. Don Carlos heeft nu werkelijk afstand gedaan van zijne aanspraak op de Kroon van Spanje. In eenen brief uit Bourges van den 18(len heeft hij dit aan zijnen oudsten zoon verklaard. Voortaan zal hij den titel van Hertog van Molma aannemenzijn zoon dien van Hertog van Montemolinwelke tevens een manifest aan de Spaansche natie heeft uitgevaardigdwaarin hij woorden van vrede en verzoening spreekt. PBÏJISSEJi. BERLIJN, 26 Mei. Onze Regering heeft thans eenige bepalingen omtrent de nieuwe Katholijke gemeenten vastgesteld. Zij worden als zoodanig erkend, en bare godsdienst oefeningen haar toegestaan zoolang echter de gemeenten onderling nog tot gecne vaste bepaling harer geloofsbelijdenis cn eeredienst gekomen zijnzal haar de benaming van Duitsch-Katholijke of Apostolisch-Katholijke, in ambte lijke bescheiden niet gegeven worden, ook zullen zij nog van geene kerk gebouwen mogen gebruik makenen de kerkelijke plegtigheden en de inzege ning van het huwelijk door Evangelische leeraars moeten geschieden. SAKSEN. Volgens de laatste telling bestaat de bevolking van dit Rijk uit 1,757.800 personen, van welke 855,620 tot het mannelijk en 902,180 tot het vrouwelijk geslacht. Van deze behooren 1,724,342 tot de Evangelisch-Luthersche kerk 5 2,074 tot de Hervormde; 30,375 tot. de Katholijke; 127 tot de Grieksche, en 882 tot die der Israëliten. De toeneming der bevolking bedraagt, naar eene ondervinding van onderscheidene jarenéén ten honderd jaarlijks. ENGEL, AND. LONDEN, 31 Mei. Het voorstel der wet, om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de bevoegdheid te ontnemenorn verdachte brieven op de post te openenis in het Iluis der Pairs met 55 tegen 9 stemmen verworpen. Dingsdag 11. was te Liverpool de Officier van Politie van Londen aan gekomen, om een persoon gevangen te nemen, die met eene som van ƒ40,000 uit Amsterdam ontvlugt was. Hij en de Nederlandsche Consul trollen dien persoon aan op het oogenblikdat hij gereed stond zich naar Amerika in te schepen; doch de Officier ontdekte toen, dat hem het noodige bevelschrift tot gevangenneming ontbrak, en de schuldige kon ongehinderd zijne reis voortzetten. F1ANKE1JK. PARIJS, 1 Junij. De Kamer der Pairs heeft in hare zitting van den 31sten Mei met 118 tegen 28 stemmen verworpen het ontwerp van wet, nopens de conversie van de 5 pCts. BELGÏE. BRUSSEL, 1 Junij. Heden heeft de nieuw benoemde Nederlandsche Gezant, de Baron Bcntinck aan Z. M. in een plegtig gehoor zijne geloofsbrieven overhandigd. De Gezant is door een Koninklijk rijtuig afgehaald en terug geleid. Den 30stcn Mei 11. zijn te Antwerpen langs den spoorweg 700 Duitsche landverhuizers aangebragtom naar New-York te worden overgevoerd. STADS BERIGTEN. LEYDEN, 3 Junij 1844. In de Vergadering van den Edel Achtbaren Raad dezer Stad van gisteren zijn tot leden van de Staten der Provincie Zuid-Holland herkozen, de Hecren: Mr. PAUL FRANCOIS HUBRECHTen Dr. PAULUS GODFRIED VAN HOORN. In de maand Mei 1845, zijn binnen de Stad Leyden overleden 87 per sonen; als: 25 Mannen, 23 Vrouwen, 22 Zoons en 17 Dochters. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 93 kinderenals43 Zoons cn 50 Dochters; levenloos aangegeven 6. AK AÖEMÏE-NIEU WS UTRECHT, 2 Junij. De Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Domela Nieuwenhuis, Predikant alhier, heeft het beroep als Hoogleeraar aan het Luthersch Seminarium te Amsterdam aangenomen. LOTERIJ. De Minister van Finantiën Gelet hebbende op deszelfs resolutie van heden waarbij krachtens Zijner Majesteits besluit van den 3Üsten Augustus jl.No. 3, wordt vastgesteld eene 196ste Loterij brengt bij deze ter ken- nissc van een ieder, die verlangen mogt in genoemde Loterij deel te nemen, dat ten aanzien van dezelve zijn gemaakt de navolgende bepalingen 1. De 196ste Loterij zal bestaan Uit een en twintig duizend vijf honderd loten tien dui zend zeven honderd vijftig prijzen en veertien premienovereenkomstig het plan aan deze ge hecht 2. Ten behoeve van 's Rijks schatkist zal worden ingehouden vijftien ten honderd van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven en tien ten honderd van alle prijzen van zeventig gulden en daarbeneden, alles onvermiuderd de bijlage van twee gulden voor ieder klassikaal lot, hetwelk voor de laatste klasse verwisseld wordt; 3. De loten zullen in geene kleinere declen mogen gesplitst worden dan in twintigsten; 4. De toelating van splitters en debitanten zal moeten geschieden, met inachtneming van de be palingen in Zijner Majesteits besluiten van den 5dcn November 1818 Staitsb'ad No. 37), 13 dito 1827 No. 145 tStaatsblad No. 50) en No. 146, en van den 6den Januarij 1831, No. 68 Staats blad No. 2)vervat; 5. De klassikale loten voor de eerste klasse zullen yoor den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der 195ste Loterij met niet zijn uitgekomen, mits tot het bekomen derzclvcn len kantore van den Ontvanger-Generaal der Loterij te 's Gravenbage of van een der Collecteurs aanvraag gedaan worde binnen dc twee eerste weken na de opening der collecte; 6. De voornoemde Ontvanger-Generaal zal, bij de opening der collecte voor de 196ste Loterij voorlooping een getal van een duizend loten afzonderen en beschikbaar houden om daaruit aan ingezetenen van het Rijk, geene loterijhandelaren, doch hem bekend zijnde als loten voor eigen rekening te willen spelen, mitsgaders aan zoodanige personen, welke, uit hoofde hunner vroegere betrekkingen tot dc loterijen hier te lande, aanspraak daarop kunnen maken, cn hem daartoe bij zonder door den Minister zullen kunnen worden aangewezen, gcheele loten tegen den inlegprijs té kunnen afgeven zoo lang dc voorraad strekt, mits de prijs van de alzoo afgegevene loten aan hem in ééns voor alle klassen voldaan worde 7. De Ontvanger-Generaal meergenoemd zal van de uitgifte der voornoemde loten eene behoorlijke opgave aan den Minister inzenden 8. De collecte der 196ste Loterij zal geopend worden op Maandag den 26sten Mei 1845, en worden gesloten op Zaturdag den 7den Junij daaraanvolgende; 9. Dc trekking van de eerste klasse der Loterij zal plaats hebben en geheel moeten afloopèn op den 23, 24, 25 en 26sten Junij 1845; die der tweede klasse op den 7, 8, 9 en lOden Julij 1845; die der derde klasse op den 21 22, 23 en 24sten derzelfde maand; die der vierde klasse op den 4, 5, 6 en 7den Augustus 1845, en die der vijfde of laatste klasse op den 18, 19 20, 21, 25, 26, 27 en 28sten Augustus, 1 2348910 en llden September 1845, ter wijl de laatste 100 nommers op Vrijdag den 12den September 1845 zullen getrokken worden. 10. De collecteurs, splitters en debitanlen zullen bij het verkoopen of verhuren van lolea niet meerder mogen vorderen dan Bij verloop I. Van loten voor alle klassen of doorgefourneerde Gcheele loten69.00. Halve - 34.50. Vijfde 13.80. Tiende - 6.90. Twintigste - 3.45.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3