negenheidinzonderheid jegens degenen die onder hem geplaatst waren en zich zulks waardig maaktenkenschetsten zijn edel hart. Op den ouderdom van IC jaren in dienst getreden had hij meer dan GO jaren werkelijke dienst, toen hij in 1844 op pensioen werd gesteld. Daar van was hij ruim 10 jaren, namelijk van het begin van 1830 tot Augustus 1840, als Directeur-Generaal, met het bestuur van het Departement van Marine heiast. Opregte verkleefdheid aan Vorst en Vaderland en de zucht voor de eer en het welzijn van de marine, waren steeds de drijfveren van zijne handelingen en hij betreurde het in zijn hart, dat de omstandigheden destijds hem verhin derden, om aan dezelve meerdere opbeuring en die uitbreiding te kunnen ge ven, welke hij zich had voorgesteld, en die hij als hoogstwenschelijk voor het belang des Rijks beschouwde. Bij velen zijner wapenbroeders en anderen die hem kenden en 's mans deugden wisten te waarderenzal zijne nage dachtenis in welverdiende vcrcering blijven. Zitting van Dingsdag 3 Junij. Opening ten half 12 ure. De Heer Strens doet verslag op verschillende verzoekschriften. De Heer Telling brengt verslag uit over onderscheidene adressen nopens het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. De beraadslagingen deswege worden geopend. De Heer de Monchy laat zich tegen zoogenaamde beschermende bepalingen uiten vindt het onderhavige voorstel daarvan niet vrij. Hij zou wenschen het leggen van 1 pCt. op alle goederen hij den invoer, en prijst het voorbeeld van Engeland aan waar van tijd tot tijd gedeelten van het tarief in overwe ging worden genomen. Spreker betoogt het tegen elkander inloopende, dat men allerwege in hel Va derland spoorwegen wil aanleggen, en dat men dan door beschermende tarieven den vervoer der goederen wil belemmeren. Er komen wel 60 a 70 verhoo- gingen van regten in de voordragt voor. De klagten over het behoud der wet van 1835 betrekkelijk de granen worden steeds luideren de Regering er kent hoe nadeelig hare bepalingen werken, en nogtans handhaatt zij die wet. Spr. zegt, dat wij ons voor lastige formaliteiten, enz. moeten hoeden. Hij eindigt met den voorstander eener staatkundige hervorming uit Vriesland hier na te zeggenHet zal nu uitgemaakt wordenof wij den weg van vooruit gang willen betreden." De Heer Duymacr van Twist betoogt dat, indien wij geheel en al vrij konden handelen, het zaak zou wezen om de beschermende regten at te schaffen. Men moet letten op hetgeen huiten en ook binnen Nederland be staat. Dat bestaande binnen 'slands moet niet eensklaps vernietigd worden; en ook op de finantiële belangen des Rijks dient gelet te worden. Ware deze voordragt tijdelijk, hij zou er vóór zijn; maar zoo neen, dan tegen. Hij zal den verderen loop der beraadslagingen afwachten, om te zien of er tegen het nemen van eenigen tijdelijken maatregel eenig overwigtig bezwaar bestaat. De Heer Thorbecke zegt dat het vonnis over de beschermende regten is ge streken; dat de eenc tak van nijverheid niet hoven den ander mag worden bevoordeeld. Hij verlangt een matig regt op den invoer en vrije uit- en door voer; niet op eens, maar van lieverlede. Maar hij had gehoopt dat men van het stelsel van bescherming althans voor goed zou hebben afgezien. (Bij het afzenden dezer hcrigten was deze redenaar nog aan het woord). AMSTERDAM2 Junij. Door de Nedcrlandsche Ilandel-Maatschappij zijn bevracht geworden de navol gende schepen, als: Voor Amsterdam De IJstroomkapt. Detering; van der Werf, van Duy- venboden; Geertruida Maria, Spiegelberg; Hendrik Wester, N. N.; Ambarra- wa; Karst; Erfprinses SophiaHillersKoning Willem II, Rocquette; Necr- landsch Indië, Delclisur; Nassau, Duintjer; Sara JohannaVersterVier GebroedersJaskiCornélia DeinumLewe van Nijenstein Sickens. Voor Rotterdam: Bornéo, kapt. Hansen; Erasmus, van Dijcke; Prins van Oranjede Boer Prinses MarianneScottJohanna CorneliaKaleshoek Drie Vrienden, Ruhaak; Java Packet, Jansen; Edouard, Harkema; Formosa, Reiniersen; Jan Daniel, Zeeman; Vice-Admiraal Gohius, Bonn; Generaal Chassé, de Winter. Voor DordrechtJunokapt. Chevalier. Voor Middelburg: Phoenix, kapt. Kasse. HARLINGEN30 Mei. Thans heeft ook de afzetting der handen plaats gehad aan den beklagens- waardigen Rintje de Wilde, die zoo men weet 11. voorjaar van een' oogen- schijnlijken dood gered werdtoen hij uitgegaan om te visschenin het ijs bezet raaktevóór eenige weken werden hem zijne heide voeten afgezetdie even als zijne handen bevroren waren geraakt. De Provinciale Friesche Courantwelke dit berigt mededeelt, verzoekt hetzelve ter algemeene kennis te brengen, ten einde edelmoedige menschen op dien ongelukkige en zijn huis gezin opmerkzaam te maken en door hunne liefdegiften hun lot eenigzins te verzachten. VLISSINGEN, 31 Mei. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden kwam heden morgen met Zr. M'. stoomjagt de Leeuw ter rcede dezer staden begaf zich aan boord van het fregat de Rijn. Z. Exc. de Heer Baron van Doorn van Westkapelle bevond zich dezen morgen insgelijks hieren begaf zich aan boord van Zr. Ms. fregat Jasonbij Z. Exc. den Gouverneur-Generaal Rochussen. Heden in den namiddagkwamen met de stoomboot de Stad Vlissingen verschillende leden van het Corps Diplomatique van Brussel herwaarts, welke door genoemde stoombootaan het ter recdc liggende fregat Jason zijn j afgezetten einde bij Z. Exc. den gewezen Nederlandschen Afgezant in België bun afscheidsbezoek te brengen. Zp. Ms. stoomboot Cycloop, Kapitein- Luitenant ter zee Courtsenkwam insgelijks in den morgen ter reede dezer stad, terwijl het stoomjagt de Leeuw naar Rotterdam is teruggekeerd, om Z. M. den Koning op morgen herwaarts over te brengen. MAASTRICHT, 29 Mei. Boven deze stad en omstreken heeft gisteren een zwaar on weder verge zeld van hevigen hagelslag gewoed, waardoor niet alleen bloemen en bladeren van boomen afgeslagen en planten vernield werden, maar ook ecne menigte glasruiten verbrijzeld en zelfs dakpannen gebroken zijn. Te Wel sloeg de bliksem in een huisje, waarin eene vrouw zich bevond, die de klompen aan de voeten werden stuk geslagen doch zij zelve bleef ongedeerd te Wetten echter trof de bliksem drie mannen op bet veld, doodde er een', en kwetste de beide anderen. BülTEiNLAINDSCHE BER1GTEJN. MEXICO. De dagbladen deelen de memorie mede van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan het Congres, betrekkelijk de aanhechting van Texas aan de Vcr- eenigde Staten. De Minister erkentdat het even moeijelijk voor de Mexica nen zou zijn om den oorlog aan de Verecnigde Staten aan te doen als om Texas te heroveren. Hij meentdat daarom het beste zou zijn om de onaf hankelijkheid van dat land te erkennen, dewijl zoodanige maatregel het gevolg kon hebbendat Texas verhinderd werd zich met de Vereenigde Staten tc vereenigen. SOORWEGEX, CHRISTIANIA 9 Mei. De beraadslaging over de godsdienstige vrijheid is in de eerste afdeeling der Storthing geëindigd. Er is bepaalddat men vrije en openbare uitoefening van eeredienst aan al de Christelijke sekten zou toestaan. De godsdienstige opvoeding der kinderen, uit gemengde huwelijken geboren, zal aan de keus der ouders worden overgelaten. Alleen de Lulherschen zullen tot openbare ambten worden toegelatenomdat de Luthersche godsdienst de hcerschende is. De overige bevolking is verdeeld in Calvinisten, EpiskopalenKwakers en Roomscb-Katholijken. DENEMARKEN. De overeenkomst tusschen onze Regering en die van Engeland omtrent den verkoop van de Deenschc bezitingen op het vaste land van Indië aan de Oost- Indische Compagnie, zijn de volgende: 1°. De verkochte bezittingen zijn: de stad Tranquebar, op de kust van Coromandel, en al de districten bij die stad behoorende; de stad Fredericsna- gore of Serampore en haar grondgebied, in Bengale; een grondgebied in de provincie Ealassore; en al de Koninklijke domeinen gelegen in deze bezittingen. 2°. De prijs van den verkoop is ƒ1,562,500 te betalen binnen 6 maan den te Calcutta in wisselbrieven op Londen of in klinkende munt. 3°. De inwoners der verkochte bezittingen zullen bij voortduring dezelfde godsdienstige, staatkundige, burgerlijke en handels vrij heden genieten, die zij thans bezitten. 4". Omtrent processen hangende voor de Geregtshoven en de Hoven van Appel, zal naar de Deensche wetten, thans in gebruik, uitspraak worden gedaan. 5°. De Deensche zendelingen hebben het regten zullen het altijd behouden, om in die bezittingen te arbeiden aan de bekeering der heidenen en de voort planting van het Christendom. SPANJE. MADRID, 24 Mei. Uit de aanspraakwaarmede gisteren de Koningin de Zitting der Cortes ge sloten heeft(zie ons vorig nommer) laten wij hier de voornaamste punten volgen: uDe hoop die ik koesterde, toen ik bij de opening der Zitting u rondom mijnen troon vereenigd zagis volkomen bevestigd geworden. xi Het eerste, dat gij hebt tot stand gebragt, was de hervorming der consti tutie, hervorming volbragt na eene wijze en doordachte beraadslaging, en die door de natie met dien eerbied en dat vertrouwen is ontvangen, welke de over eenstemming der hooge magten van staat verdiende, welke hunne zorgen wijd den aan de bevestiging en verbetering der Grondwet van het Rijk. xx Ik dank u voor de vrijgevigheid waarmede gij hebt voorzien in de toelage van mijn Koninklijk buis en van mijne geheele familie, die zoo vele blijken heeft ontvangen van uwe getrouwheid en edele onbekrompenheid. x) Onder de talrijke en belangrijke wettendie uwe goedkeuring hebben erlangd, verdient de wet tot voorloopige toelage aan de eeredienst en de geeste lijkheid in afwachting dat die op eene bestendige en onafhankelijke wijze worde vastgesteld, mijne bijzondere vermeldingalsmede de gewiglige maat regel tot teruggave der onverkochte nationale goederen. Gij hebt daardoor het duidelijkst bewijs gegeven van uwen geest van billijkheid, door plegtig de belangen en de regtenwelke door de wetten waren gewaarborgd te verze keren regten en belangendie nimmer en onder geen voorwendsel zullen worden gekrenkt. xx Ten slotte hebt gij met bijzondere zorg de begrooting onderzocht. Mijne Ministers hebben zich met den meesten ijver aan die moeijelijkc taak gewijd daar zij innig overtuigd waren dat zonder de naauwste overeenstemming tus schen de finantiën en de verschillende takken van administratiehet onmo-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2