lien gegeven. Een dezer, de Heer Brnce, heelt gemeend, in de verklaring des Ministers geenszins die onbepaalde zucht tot behoud, waarop was gedoeld, te moeten ontwaren, en heeft zijne hoop te kennen gegeven, dut het bewind, meer en meer ingelicht, de noodwendigheid zoude gevoelen om aan het alge meen verlangen te voldoen. Na menige woordenwisseling is, op bet voorstel van den Heer Verwey-Mcjan, de vraag ter spraak gebragt, of de Kamer thans een voorstel zou doen tot verandering en bijvoeging in de Grondwet (met andere woordenof de Kamer het initiatief zoude nemen). Daarop hebben de voorstellers, bij monde van den Fleer Thorbecke, ver klaard, dat zij het regt zouden hebben, om te vorderen, dat hunne voor dragten afzonderlijk werden overwogen, ten einde zich te kunnen verdedigen tegen de in hunne oogen allezins onjuiste opvatting hunner bedoelingen; maar dat zij van dit regt willen afzienindien de Kamer de vraag ontkennend mogt beantwoorden. Na nog ecnige wisseling van denkbeelden over den inhoud der gestelde vraag, is dezelve, op het duidelijk uitgedrukt verlangen der groote meerder heid, in omvraag gebragt, en toen, met 34 tegen 21 stemmen, ontkennend beantwoordwaarmede deze aangelegenheid als afgedaan is aangemerkt. Voor het nemen van bet initiatief hebben gestemd de Hecrcn de Man, de Backer, van Rosenthal, van Heioma, BoreelBruce, van I'anhuijs, Storm Schooneveld, van Goltstein, Luzac, Anemaet, Wichers, Thorbecke, van Heemstra, van Rechtcrenvan Twist, Corneli, Strens, de Monchy en de Kcmpenaer. Bij de stemming waren afwezig de Heeren v. Dam, v. Fleeckcren (beiden wegens ongesteldheid) en Michiels van Verduijnen. De vergadering is daarna gescheiden tot Dingsdag, als wanneer de beraad slaging over het tarief van in- en uitgaande regtcn, waarin wel ligt nog ver anderingen zullen worden gemaakt, zal aanvangen. ROTTERDAM, 30 Mei. Den 27sten dezer is hier in den ouderdom van 66 jaren overleden het voor malig lid der Tweede Kamer, de Heer Mr. F. Frets, Ridder der Orde van den Nederlandscben Leeuw, President der Arrondissements-Regtbank ter dezer stede. AMSTERDAM30 Mei. Heden nacht is er brand ontstaan in het bierhuis de Bijenkorf, in de War moesstraat, van J. G. Smit, hetwelk met het naast gelegen perceel, bewoond door den kastemakcr Worst, geheel is uitgebrand; de tegenover liggende hui zen hebben veel schade geleden. Onze stadgenoot, de Fleer P. C. Claasen beeft een werktuig uitgevonden, waarmede kan voorkomen wordendat rijtuigen op spoorwegen buiten de sporen geraken. BU1TENLAEDSCHE BEUIGTEN. TURKTE. KONSTANTINOPEL30 April. De Courtier de Constantinople somt de huwelijksgeschenken op voor de Sultane Adilé, jongste zuster des Sultans die met Mehcmed-Ali-Pacha is ver loofd. Die geschenken werden door een deftig geleide naar het paleis van Tihcragan overgehragt en aan de voeten der verloofde neergelegd. De optogt door verscheidene aldeelingen krijgsvolk Officieren en Generaals van allerlei wapenen verzeld waarbij zich de Groot-Visier en Riza-Pacha hadden gevoegd is in de volgende orde voortgetrokken Honderd dertig Cawa's, honderd dertig korven op hunne hoofden dragende, gevuld met confituren in prachtige porceleinen en kristallen vazen twee rij tuigen met vier paarden ieder met een kist, met fluweel en zilveren beslag, vol met de fijnste en kostbaarste reukwerken. Daarna volgden twintig Cawa's even zoo vele massief-zilveren korven dragende, met de rijkste stoffen en bad- gereedschappenmet edelgesteente bezet. Vooral merkte men een paar sanda len of voetzolen opmet bijzonder groote diamanten van het eerste water. Vijf andere Cawa's droegen in prachtige zilveren korven 500,000 gouden piasters in rood satijnen zakken. POLEN. WARSCHAU, 21 Mei. Z. M. de Keizer is gisteren alhier aangekomenvergezeld van den Prins Emilius van Hessen en den Vorst Paskewitsch. Z. M. zal de krijgsoefeningen der talrijke troepen bijwonen die rondom deze stad hijeen zijn getrokken. Z. M. heeft bepaalddat tot 13 Julij, zomerrogge, tarwe, garst, haver, aardappelen, erwten en boonen, vrij vari alle regten te Pernau en Riga zullen mogen worden aangevoerden de uitvoer van al die artikelen uit genoemde plaatsen het gehccle jaar verboden wordt. De in hot Russisch gouvernement Wladimiren wel te Alexandrow bestaande Beranoffsche garen-vcrwerij is eene der aanzienlijkste. Er worden daar jaarlijks, behalve andere artikelen, omtrent een millioen ponden garen met het zoogenaamd Adrianopel-rood geverwd. Het binnenland levert thans de vcrwslof op die te voren uit Nederland en Frankrijk getrokken werd men bespaart daardoor jaarlijks 4 a 500,000 roebels aan meekrap. ZWITSERLAND. ZURICH, 21 Mei. Het Voorzittend Kanton heeft de Staten van het Bondgenootschap tot den gewonen Landdag van 1845 opgeroepen. In de brieven van oproeping wordt gezegddat het oogenblik niet gekomen isom aan eene herziening van tie Verbonds-acte te denkendat de zaak der kloosters van Aargau als af gedaan moest worden beschouwd, en dat bet Voorzittend Kanton van plan is, om op de begrooting van het Bondgenootschap eene som te brengen van 130 a 150,000 fr.om de som van 500,000 fr. vol te maken, bestemd om aan I.ucern schadevergoeding te geven. Het vraagstuk der Jcsuiten komt op dat programma niet voor, en schijnt dus bij gevolg niet op nieuw door den gewo nen Landdag te zullen beraadslaagd worden. LUCERN, 24 Mei. De Groole Raad vernomen hebbende, dat er eene poging zou aangewend worden, om Dr. Steiger te bevrijden, beeft hem eene gevangenis aangewezen, die 30 voet onder den grond is. De Raad heeft nog geen uitspraak omtrent zijn lot gedaandezelve is den 23steD gescheiden zonder een bepaald besluit te nemenen zal eerst den 9den Junij zijne vergaderingen weder aanvangen. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Mei. Tot de tentoonstelling van voorwerpen der Nijverheid alhier hebben meer dan 1,600 inzenders medegewerkt, om dezelve bij uitnemendheid luisterrijk te doen zijn. Op de tentoonstelling van 1840 hadden slechts 732 personen voorwerpen ingezonden. De meeste artikelen zijn uit Neder-Oostenrijkname lijk 870, waarvan 625 alleen uit onze stad. Uit Bohème 220, Opper- Oostenrijk 148, Moravië 112, Stiermarken 66, Lombardijë 66, Tyrol 57, Hongarije 36 Illyrië 36 Gallicië 15Zevenbergen 14 en eindelijk uit Dal- matië 6 artikelen. Door medewerking van de Gustaaf-Adolf Vereeniging is dit jaar aan de Protestantsche gemeente te Linz 7,000 daalders gezonden, waardoor zij haar- nieuw bedehuis heeft kunnen voltooijen. Sedert twee eeuwen moesten de Linzcr-Pro testen ten een op drie uren afstand gelegene Dorpskerk als bedehuis gebruiken. PRUISJSEN. BERLIJN, 23 Mei. Aan de Augsb. Zeitung wordt uit Berlijn gemeld, dat de tweespalt over de geloofsbelijdenis bij de nieuwe Katholijke gemeente weder is bijgelegdonder leiding van Dr. I'riebel, Secretaris van het Bijbelgenootschap, tien jaren gele den R.-K. Pastoor in Boheme, die uit geloofsinziglen zijne betrekking beeft nedergelegd en door hel gebruik van het Avondmaal, onder beide gedaanten, zich aan de Evangelische kerk heeft aangesloten. Nu is hij lot de nieuwe Ka tholijke toegetreden en zal er de dienst mede waarnemen. Te Elberfeld hield de uit de R.-K. kerk overgegane Pastoor Licht, den Hden dezer de eerste plegtige godsdienstoefening. Te Swersenzin Posenwaar thans ook een nieuwe Katholijke gemeente is gevestigd, die zich al sedert jaren met bijbellezen bezig hield, had deze hare overheden om afschaffing van verscheidene gebruiken invoering van missen in de moedertaal, en ook om een' andere geestelijke verzocht, doch geen antwoord bekomen. De bladen die deze beweging voorstaan beweren dat er zich in de Pruissche Rhijn- en Moezellandenals te Crefeld Trier enz. kleine gemeenten vormen, die van Rome afvallen. De groote Rhijnsche bladen zwij gen daarover. In het Pruissische schijnen ccnigc jonge R.-K. geestelijken te zijn overgegaan. Te Frankfort beeft Muller van Berlijn de godsdienstoefening op zich genomen. In verscheidene steden stemmen de gemeenteraden voor kleine jaarlijksche bijdragen aan de nieuwe kerk. In Silcsië zijn twee aan zienlijke Joden tot baar overgegaan. Katholijke en streng-Protestantsclie bladen vinden in de uitkomsten van de Leipsiger Kerkvergaderingen de aanstelling van sommige Protestantsche geestelijken in de gemeenten, die zich nog Kalho- lijk noemenin de bijvoeging van Joodsche elementenkortomin de ligt- vaardigheid waarmede de geloofsbelijdenissen ineen vlocijengrond tot beris ping van de nieuwe kerk. Flét gerucht dat de Flanoversche Regering een soort van verbod tegen de nieuwe kerk te Flildeshcim zou hebben doen uitgaan wordt niet bevestigd. Men meentdat de Regering de erkenning aan het Consistorie beeft overgelaten en denkt, dat bun als den Hernhutters en Men- noniten vrijheid van godsdienst zal verleend worden. Overigens schijnt de nieuwe beweging in Baden, Wurtemberg, noch ergens elders opmerkingswaar- digen weerklank te vinden, ENGELAND. LONDEN, 28 Mei. De R.-K. Bisschoppen van Ierland, in Synode te Dublin vereenigdhebben verklaarddat zij hunne toestemming niet konden geven aan het voorstel van wet op bet onderwijs door tie Engelsche Regering aangeboden. Zij moeten eene memorie aan den Onder-Koning van Ierland aanbieden om gewigtige wijzigin gen in dat ontwerp te vragen. Een zware brand beeft in den nacht van den 2Gslcn het logement van den Heer Raggettin Dovcrstreetvernieldwaarbij tevens 5 menschcn zijn om het leven gekomen en eene schade van 20,000 M is veroorzaakt. BELGIE, BRUSSEL, 29 Mei. Aan het postkantoor alhier werden sedert geruiinen tijd aanzienlijke geld sommen ontvreemd, die te zamen verscheiden 100,000 fr. beliepen, zonder dat men den dader had kunnen opsporen thans is een beambte van het postkantoor in hechtenis genomen op wien vermoeden gevallen was. Bij een eerste onderzoek is reeds geblekendat hij binnen eene maand meer dan 80,000 fr. had verteerd nog 5,000 fr. werd in zijn bezit gevonden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3