BUITEINLAINDSCHE BERIGTEN. liet noordwestenzoodanigdat het gevogelte van angst zijne schuilhoeken opzocht. Ten zelfden tijde zag men hoog in de lucht verscheiden voorwerpen rondfladderen, die men in het eerst voor vogels hield, doch welke al spoedig kleedingstukken bleken te zijndie door eene windhoos van eene bleek waren opgenomen. Op onderscheidene plaatsen in en buiten de stad zijn ze neder- gevallen. Dit weder loste zich daarna op in eene hevige hagelbui, en in den verderen avond en nacht had men nog verscheiden sterke regenbuijen. TËREEH1GDE STATES!. WASHINGTON, 22 April. 6e Voorzitter heeft een' Consul voor Japan benoemddoch het is te be twijfelen of de nieuwe Consul door de Regering van dat land zal ontvangen worden. Ingeval van weigering zou het wel kunnen gebeuren dat het Ame- rikaansche Kabinet tot geweld zijne toevlugt namom Japan te dwingen minder onverdraagzaam tegen vreemdelingen te zijn, dan tot hiertoe bet geval was. Een zeker middel om er toe te geraken zou wezenom de transport vaartuigen der Japanezen te bemagtigen, welke in groot getal zijn en dat der Amerikaanschc zeemagt geene moeite zou kosten. AVie weet ot de Ver- eenigde Staten nog niet eens in Japan dezelfde rol zullen spelen als de Engel- scbcn in China, of hun de eer niet zal verblijven, van met dat Rijk de ge meenschap te hebben geopend. Omtrent den kerkdijken toestand der Duitschers in Noord-Amerika deelt een dagblad het volgende mede In den jongsten tijd zijn jaarlijks omstreeks 50,000 Duitschers aan Noord- Amerika's kusten aangeland. Het land telt over het geheel 2 a 3 millioenen bewoners van Duitsche afkomst. Zoo sterk deze stroom van volksncêrzet- ting is, even zoo zwak is de invloed der Christelijke kerk op dezelve. In Pensylvaniewaar hetin dit opzigtnog niet zeer voordeclig uitziettellen de vier Duitsche Synoden der Hervormden (Calvinisten) aldaar 53 predikan ten bij 256 gemeenten. In den Staat Ohio zijn in de twee Duitsch-Luthersche Synoden van dien Staat 39 predikanten en proponenten bij 163 gemeenten. Zoo ook is het gesteld in de overige oostelijke en midden-Statenalwaar men in het geheel 627 Duitsch-Luthersche gemeenten, met 191 predikanten, en 800 Duitsch-Hervormde (Calvinistische) gemeenten met 180 predikanten rekent. In de westelijke Staten langs de oevers van den Mississipi en Missouri zijn echter nog volstrekt geene gemeenten of althans uiterst weinige gemeenten gesticht. Uitgestrekte landstreken, waar men vele Duitsche volkplantingen ont moet, reist men door, zonder eene kerk of een' zielenherder aan te treffen. En echter groeit liet getal der aldaar wonende Duitschers en dat der door hen gestichte volkplantingen van jaar tot jaar aan. CUBA. Dc orkaan van den 4den en 5dcn October II. heeft te Ilavanah zoo veel schade, vooral aan de suikcr-labrijkcn toegebragt, dat daardoor eene vermin dering van 500,000 kisten op den oogst van 1844 zal ontstaan. Men zou onderscheiden jaren noodig hebben om zich van de geledene schade te herstel len en de gewone hoeveelheid suiker te kunnen afzetten. KAAP DP GOEDE HOOP. 25 Maart. Door bet Koloniaal Bewind zijn landmeters naar Natal gezonden voor de opmeting der kolonie en dc uitgifte of den verkoop der landerijen. De wijze daarvan scheen den derwaarts uitgewekenen weinig te behagen. Volgens berigten uit Natal hadden de bewoners van eenige gedeelten dier kolonie veel te lijden van dc rooverijen der Boschjesmannenen was er onder hen voort durend sprake van eene nieuwe verhuizing naar het noordwaarts gelegen Por- tageschc grondgebied. Er werden toebereidselen gemaakt voor eene groote expeditie, die in Maart naar Delagoa zou vertrekken, om het land te onder zoeken en mot den Portugeschen bevelhebber aldaar te onderhandelen. TURKTE. SMYRNA, 30 April. De vcreeniging van de propaganda beeftin overleg met den Aartsbisschop van Smyrna, het bestuur en de administratie van het collegie van de pro paganda in onze stadaan de Lazaristen toevertrouwd die den lsten Jul ij aanstaande bezit van die inrigting zullen nemen. Dat besluit, aan welks ver- wezenllijking de Markgraaf deSegur-Montaigne, Consul-Generaal van Frankrijk, zoo wij wel zijn ingelicht een werkzaam deel heeft genomen, verzekert de toekomst van eene inrigting, waarin het land het levendigst belang stelt. ZWITSERLAND. LUCERN, 17 Mei. Het Opperste Gcregtshof, waarvoor de beschuldigde zelf zich met buiten gewone welsprekendheid verdedigde, heeft het in eersten aanleg tegen Dr. Steiger uitgesproken doodvonnis met 7 tegen 3 stemmen bevestigd. Er heerschte hier na het bekend worden der uitspraak eene algemeene verslagen heid. De menigvuldige vrienden van Dr. Steiger en zij, die beseffen, welke gevol gen de uitvoering van het doodvonnis waarschijnlijk zou hebbenhoopten op den Grooten Raad bij wien een verzoek om begenadiging zou worden inge diend, waarvan velen zich echter weinig hei Is voorspelden. De kw eekclingen van het Jesuitcn-Collegic te Freiburg hebben 700 fr. bijeengebragt en hier heen gezonden om onder de «overwinnaars van de vrijcorpsen" verdeeld tc worden. Soortgelijke bijdragen zijn ook uit andere gedeelten van Zwitser land en zelfs door de Zwitsersche studenten te Munchen overgemaakt. BERN, 18 Mei. AVij hebben hier nog een ergerlijk voorval te betreuren. In den nacht van 15 op 16 Mei had een voerman van Lucernwiens broeders bij den landstorm waren geweest, zijn rijtuig voor eene berberg, op drie mijlen van hier, neer gezet. Het rijtuig is 'snachts weggevoerd, en met al de koopwaren die het bevatte, verbrand. Tot nog toe is het onmogelijk geweest de daders te ont dekken. In het kanton Aargau waren dergelijke buitensporigheden ook me nigvuldig. OOSTENRIJK. AVEENEN, 11 Mei. De Adel heeft op het hoofdtooneel te Schönbrun eene vertooning gegeven, ten voordeele der inwoners van Hongarije, die door overstrooming geleden hebben, welke vertooning zulk een goed gevolg heeft gehad, dat men er eene tweede gereed maakt. A'erscbeidene PrinsenGravenBaronnen en hunne Dames hebben rollen op zich genomen. Dc prijs van een loge is 50, die van eene zitplaats 12.50. PRUIIIEN. BERLIJN, 20 Mei. Er zal hier op last der Regering eene algemeene ladings- en losplaats op het Köpnickplein worden ingerigt, voor al de ijzeren wegen die van bier uitgaan ot hier op aanloopenook zullen die wegen aan dat punt worden aangetrokkenwelke maatregel voor de reizigers van groot nut zal zijn. Men verzekert dat de Regering eene bank wil oprigtengelijk aan die van Frankrijken omtrent dit plan aan al de Staten van het tolverbond openingen heeft gegeven. BROMBERG, 19 Mei. De AVeichsel is in de laatste dagen weder lot op 8 voet 8 duim gestegen, en heeft alhier eene overstrooming veroorzaakt. In dit distriet hebben in April 40 maal branden plaats gehadwaardoor 3 molens en 131 gebouwen zijn in de asch gelegd. In het stadje Budzin zijn alleen 22 huizen, 23 stal len en 6 schuren een roof der vlammen geworden. Eenige personen zijn ge vat, als beschuldigd van brandstichting. ENGELAND. LONDEN, 21 Mei. In dc groote Zaal van het O. I. Compagnie-gebouw is den 17dcn een prachtig zilverwerk ten toon gesteld, dat de Compagnie aan Mehemed-Aii wil vereeren, ten blijk van hare erkentenis voor den ijver, waarmede hij heeft medegewerkt tot de oprigting van geregelde gemeenschap van Engeland met deszelfs bezit tingen in Azië, dwars door Egypte. Dit stuk is eene fontein van massief zilver, tien voet hoog, met bloemen en vruchten in half verheven beeldwerk, waarbij men zich heeft moeten bepalen, omdat het Islamismus alle afbeeldingen van menschcn en dieren verbiedt. Op het voetstuk staat het volgende opschrift in de Engelsche, Latijnsche, Arabische en Pcrsiaauschc talen «de Britanni- schc O. I. Compagnie aan Mehemed-AliOnder-Koning van Egypte." Deze fontein uit de werkplaats van Smith, een der goudsmeders van dc Kroonweegt ongeveer 12,000 oneendie eene innerlijke waarde vertegen woordigen van 36,000. REL.CIÏE. BRUSSEL, 22 .Mei. Mevrouw dc wed. Baesen-AA'inck heeft haar huis in deze hoofdstad voor 150,000 frs. verkocht aan eene nonnen-congregatie. Het dagblad le Beige zal trouwen met la Franchiseen dan ver schijnen onder de firma la Franchise Beige. Het nieuwe of verjongde blad belooft een onafhankelijke tolk van vrijheid en orde te blijven. ANTWERPEN, 22 Mei. Eene lraaije handelsvlootbestaande uit een 20-tal schepen zeilde heden morgen, van eene oostelijke koelte gebruik makende, statig onze rcede af. Alen bemerkte onder deze bodems den Belgischen driemaster Macassar, onder bevel van den Heer Schwartz, Officier der Koninklijke marine, met onder scheidene voortbrengsels der nationale nijverheid, naar Batavia en Singapora bestemd; de Amerikaanschc driemasters Platina en Tremont, welke met Duitsche landverhuizers naar New-York stevende, en de Belgische barken Jan Key en Indépendancebeide geladen met verschillende goederende eerste naar Ilavanah en de andere naar Rio-Janeiro. De Amerikaansche brik Cameo, welke insgelijks landverhuizers aan boord beeftzal vermoedelijk morgen de bovengemelde vloot volgen. AKADEMIE-WIEUWS. -i PUBLIEKE PROAIOTIEN AAN DE LEYDSCHE 1IOOGESCHOOL. Den 23stcn Aleide Heer J. Al. Fuchs, van Amsterdam, in de Aledicijnen, na verdediging van zijn Specimen, continens: Nonnullas Historias Morborum. Dienzelfden dag, de Heer J. de la Alar, van Amsterdam, in de Aledicijnen, na verdediging zijner Dissertatie, continens: Quaesliones Quasdam de Mor- bo Varioloso. UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. De Geneeskundige Faculteit onzer Hoogcschool heeft den Chirurgijn-AIajoor Bosch, Inspecteur over de geneeskundige dienst in Oost-Indië, honoris causa benoemd tot Doctor in de Geneeskunde.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2