LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 26 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond vit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 Mei. Te Leeuwarden is dezer dagen het kolossale en waarlijk prachtig ingerigte Magazijn van Manufacturen van den Heer A. Sinkel, opengesteld. De sierlijke gevel, met een portique rustende op zes gebronsde kolommen, de buitenwone ruime winkel, keurig gestukadoord en door een smaakvolle lantaarn goed verlicht, de net bewerkte toonbanken en winkelkasten, en al de verdere toe stel in zoodanig magazijn vereischt, zijn even doelmatig als keurig, maken dit gebouw tot een der schoonste sieraden van het ruime plein, waarop het staaten het geheel strekt lot eer van onzen bekwamen stadgenoot den Heer Th. Molkcnboer, onder wiens directie het is opgerigt. Bij besluit van 20 Mei heeft Z. M. de Heeren L. J. Enthoven en Comp., Gower Nephews en Comp., Thomas Wilson en Zoon, Fred. Ricketts, W. J. Cha plin, M. Uziëlli en C. Dcvaux, verklaard te zijn Concessionarissen van den spoor weg van Amsterdam over Utrecht naar Arnhemvan den zijtak tot verbinding van den Rijnspoorweg met het entrepot-dok te Amsterdamvan de uitbreiding en voltooijing van den Rijnspoorweg van Arnhem in de rigting van Emmerik tot de Pruissische grenzen, en van den zijtak van Utrecht langs Gouda tot Rotterdam. Bij dit besluit wordt voorts bepaald, dat deze concessie plaats beeft op dert voet en de voorwaarden, vervat in de overeenkomst, den 16deD Mei jl. door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsehe Zaken en voornoemde Concessionarissen aangegaan, welke door Z. M. mitsdien tevens in haar geheel wordt bekrachtigd. De genoemde overeenkomst behelst onder anderen de volgende bepalingen: Onverminderd de regtcn der houders van obligatiën in de leening van negen millioen gulden voor ecnen spoorweg van Amsterdam naar Arnhem, waarin door deze overeenkomst geencrlei verandering wordt gemaakt, zal de exploi tatie van den spoorweg van Amsterdam tot Arnhem, met al deszelfs toebehoo- ren, in den ruimsten zin, niets hoegenaamd uitgezonderd, aan de ondergetee- kenden ter andere, van nu af, als Concessionarissen, worden overgedragen. Tegen die overdragt aanvaarden de Concessionarissen alle lasten zonder uit zondering. De Concessionarissen verbinden zich om te voldoen aan alle de verpligtingen, welke ten behoeve van de bonders der obligatiën voortvloeijenzullende lot dat einde over den spoorweg van Amsterdam naar Arnhem afzonderlijk worden boek gehouden, tot zoo lang al de voornoemde obligatiën zullen zijn afgelost, terwijl een door den Koning jaarlijks te benoemen Commissaris, vóór de vast stelling der balans, van de boeken en bescheiden inzage zal nemen, ten einde voor de belangen en regten van de houders dier obligatiën te waken. Voorts wordt aan de Concessionarissen vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie: 1°. Van eenen zijtak tot verbinding van den Rijnspoorweg met het en trepot-dok te Amslerdam, daaronder begrepen hel maken van eene kade of loswal, aan de nieuwe vaart of gracht aldaar; 2°. Van de uitbreiding en voltooijing van den weg van Arnhem, in de rig ting van Emmerik tot de Pruissische grenzen; 3°. Van een zijtak, uitgaande van het station te Utrecht, langs Gouda en Rotterdam, met twee takken nabij laatstgenoemde stadde eene leidende naar de rivier de Maas, en de andere tot nabij het station van den Ilollandschen ijzeren spoorweg. De concessie wordt verleend voor 50 jarenna verloop van welken tijd het Rijk niet anders de bevoegdheid zal hebben de exploitatie terug te nemen en zich in het bezit te stellen van de wegen en het daarbij behoorend materieel, dan onder de bij de overeenkomst vastgestelde voorwaarden. Jaarlijks zal van wege de concessionarissen eene uitkeering aan het Rijk plaats hebben van zoodanig bedrag, als bij een reglement op het aanleggen en exploiteren van spoorwegen door particulieren of bijzondere maatschappijen voor de kosten van het fóezigt en beheer dier spoorwegen zal worden bepaald zonder dat dit bedrag echter in eenig geval het maximum van drie vierden per duizend van het kapitaal der onderneming zal mogen overschrijden. De concessionarissen zijn geheel vrij omin de vaststelling van de vrach ten voor het vervoer van personen en goederende verhouding van het thans voor den weg van Amsterdam naar Utrecht bestaande tarief naar goedvinden te verlagenmaar mogen dit niet overschrijden. Van hare zijde is de Regering bij magte, indien dit door haar in het alge meen belang van handel en nijverheid noodzakelijk wordt geoordeeld, met betrekking tot koopmansgoederen eene vermindering van het bestaande tarief te gelasten. Ten aanzien der brieven-posterij zijn de concessionarissen aan dezelfde ver pligtingen onderworpen als alle andere ondernemers van openbare middelen van vervoer. Zij zullen verpligt zijn, alle zoodanige bepalingen na te leven, en zich aan alle zoodanige voorwaarden te onderwerpenals de Regering voor het vervoer der brievenmalen mogt noodig achten. De termijnen voor het in gebruik brengen der aan te leggen spoorwegen zijn bepaald: voor den zijtak naar het Entrepotdok te Amsterdam op 2 jaren voor den zijtak van Utrecht naar Rotterdam, 3 jarenvoor de uitbreiding van Arnhem naar de Pruissische grenzen3 jaren nadat de aansluiting met Prnissen zal zijn geregeld, en ingeval de concessionarissen in gebreke mogten blijven de gestelde voorwaarden te vervullen zal het door hen gestorte waar- borgs kapitaal van ƒ500,000 zijn verbeurd en ook de verleende concessie ver vallen. Bij besluit van gisteren heeft Z. M. op nieuw aflosbaar gesteld een ge deelte der 4i- pCts. schuldbekentenissen van het voormalig Amort. Syndicaat, en wel de schuldbekentenissen welke begrepen zijn in de dertig aan de beurt liggende reeksen, welke bij de algemeene loting van 31 Maart jl. zijn uitge trokken, en alzoo een kapitaal van zes millioenen guldens. De in die 30 reeksen begrepene schuldbekentenissen zijn in geld aflosbaar den 15dcn Junij aanstaande. Na dien dag is geene rente meer op dezelve verschuldigd. De houders kunnen dezelven, met de onverschenen coupons, ter aflossing aanbie den bij den Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam, op 15 Junij en vervolgens. Het kapitaalmet twee en eene halve maand rente, wordt hun voldaan bij assignatie op de Nederl. Bank. Z. M. beeft benoemd tot Regter in de Arrondissemcnts-Rcgtbank te WinschotenMr. C. W. DullAdvocaat te Groningen. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie verworpen van K. Winkels door het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland wegens geldsnoeijerij ter dood veroordeeld. 'sGRAVENHAGE23 Mei. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, heeft de Heer Luzac, op het oogenblik, dat de openbare beraadslagingen over de wet betrekkelijk het tarief op den in-, uit- en doorvoer stonden te beginnen, voorgesteld, om deze beraadslagingen nog uit te stellen, op grond, dat de eerst in den laten avond van gisteren aan de leden bekend geworden wijzigin gen zoo gewigtig warendat daarover een nader onderzoek in de afdeelingen behoorde plaats te hebben, vooral op die, volgens welke de voorgestelde be palingen nopens de regten op sommige graansoorten geheel uit het tarief zou den wegvallenen dus de partiële verandering der wet van 29 December 1835, betrekkelijk de belangen van den landbouw, bij dit ontwerp geene plaats zou vinden; meenende de spreker, dat daardoor van het beginsel zelf, waarop de wet steundewas afgegaan. Sommige andere leden hebben dit denkbeeld ondersteund, anderen beweerd dat het niet noodig was. Ten laatste is met 39 tegen 15 stemmen beslist, dat de beraadslaging over bet. tarief zou worden verdaagd tot na die over het aanhangig voorstel be trekkelijk de grondwetsherziening; dat deze laatste beraadslaging op Maan dag aanstaande een aanvang zou nemen en dat inmiddels al wat het tarief betrof, op nieuw naar de afdeelingen zou worden verzonden. Na een en andermaal door het ongunstig weder te zijn uitgesteldheeft de luchtreiziger Kirsch gisteren avond eene opstijging beproefd, die echter onder anderendoor dat het schuitje in een boom verward raaktebij den aanvang heeft moeten gestaakt worden. Eenige oogenblikken voor die opstij ging trof een der helpers, bij het vullen, een droevig ongeluk; zijne kleede ren namelijkwaarover spiritus gestort wasgeraakten in brand met dit ongelukkig gevolg, dat de man in zoo deerniswaardigen toestand naar het gasthuis heeft moeten vervoerd worden dat men voor zijn leven vreest. GRONINGEN, 22 Mei. Bij het koude en gure weder, dat sedert eenige dagen heerscht, had men hier 11. Dingsdag, terwijl de thermometer slechts 48° teekende, des avonds te 6 uur, plotseling een' hevigen wind, vergezeld van eene zeer dikke, lage e.i on weder voorspellende lucht, komende uit het oosten, in de rigting naar

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1