ZWITSERLA5TD, BERN, 10 Mei. De Regering van ons kanton heeft den Hoogleeraar in de Regten W. Snell afgezet, die een der hevigste radicalen was en vooral de studerende jongeling schap tegen de Regering ophitste. Dit ontslag had echter veel misnoegen verwekt. LENZBURG, 10 Mei. In deze plaats, gelegen in het kanton Aargau, heeft eene groote verwarring en beginsel van oproer plaats gehad. Een zeker veehandelaar uit Lucern was op de markt te Lenzburg met varkens gekomen en werd door een' Aargauer die tot de vrijcorpsen behoord had, herkend als dengene die hem had ge plunderd hij stal daarop eenige varkens van hemdoch door dezen aange klaagd werd hij in de gevangenis gebragtalsook eenige anderendie ook tot de vrijcorpsen behoord hebbende, hem wilden bevrijden. Doeli nu werd de ontevredenheid algemeen; het volk nam tegen de Regering eene drei gende houding aan en zij was genoodzaakt de gevangenen los te laten; waarop de ongeregeldheden ophielden. OOSTENRIJK. AVEENEN, 7 Mei. De Keizer heeft gelast dat de groote tentoonstelling van inlandsche nijver heid ter eere van Vorst Mettemieb die sedert 36 achtereenvolgende jaren de leiding der staatszaken bestuurt, op diens 72sten jaardag zou worden geopend. HESSEN. OFFENBACH, 16 Mei. Den 18Jon zou alhier eene plcgtige godsdienstoefening der Duitsch-Katholijke gemeente gehouden wordenonder de leiding van de gewezen priesters Kerbler en Licht, in de daartoe afgestane Protestantschc kerk. en had men reeds bet verlof der Groothertogelijke Regering bekomen, toen gisteren uit Darm stadt geheel onverwacht een besluit van het Staatsministerie overgezonden werd het verbod van deze zoowel als van alle andere openbare en bijzondere godsdienstoefening, met bedreiging van gestrenge straffen, aankondigende. De reden daarvan weet men niet te verklaren. De gemeente telt hier reeds 400 leden en breidt zich dagelijks verder uit. IIAMBTR Cr. 5 Mei Het zijn heden 3 jaren, dat de verschrikkelijke gebeurtenis, die een ge deelte onzer stad verwoestte, en zoo vele nog bloedende wonden heeft geslagen, een aanvang nam. Bij de herinnering aan dien dag paart zich een voorval dat hier niet weinig opspraak maakt. Onlangs namelijk ontstond brand in de woning van eencn koopman alhier, en wel onder zoo verdachte omstandig heden dat dezelve tot een regterlijk onderzoek geleid heeftten gevolge waarvan welligt de oorzaak van den grooten brand van 1842 zou kunnen worden opgelost. De omstandigheid welke benevens anderede aandacht der policie heeft opgewekt, is, dat gezegde koopman ook met eene aanzienlijke partij goederen deel had aan dat huis, in hetwelk, volgens het algemeen gevoelen, vermoedelijk de verwoestende brand een aanvang heeft genomen cn dat er sedert, behalve den tegenwoordigen elders reeds twee branden in hem toebehoorende gebouwen hebben plaats gehad, al welke gebouwen voor brandschade verzekerd waren. Men is natuurlijk zeer nieuwsgierig naar den afloop van gemeld onderzoek. BA® E N. MANNIIEIM, 10 Mei. De paardenmarkt alhier is door een groot aantal paardenfokkers uit ver schillende streken van Duitschland bezocht. Er waren zeer schoonc paar den onder die welke ten verkoop waren aangebragt; maar de Franschc trek paarden van het Normandische ras waren vooral gezocht. Het is wonder dat de Franschcn nog niet aan de voordeelen hebhen gedacht, welke de aan lokking in het groot van dat paardenras hun zou kunnen opleveren. Onderscheiden Duitsche bladen bevatten het volgend herigt uil Constanz. De vereeniging van Pastoraal-geestelijken van het kapittel van Constanz, welke den 23sten April te Radoll'zell gehouden is, heeft met algemeene stemmen tegen 4 besloten, aan het Ordinariaat, op deszelfs vraag omtrent de oorzaken vier kerkelijke bewegingen van onzen tijdte antwoordenDeze oorzaken zijn te zoeken in den teruggang der Katholijke Kerkdaarom zal het Aartsbis schoppelijk Ordinariaat weder tot dat stelsel terugkeerenhetgeen vroeger vooral in het Bisdom Constanz, door AVessenberg gevolgd werd. Het tegen woordig onderwijs in de Godgeleerdheid, de vorming van jonge geestelijken in de Seminariënde wijze waarop de kapittels-vergaderingen gehouden wor den, de teruggang in de godsdienstige handelingen, het verdringen der volks taal in dezelve, de tegenspraak in welke de kerk is, met de door den tijd gevorderde verbeterde volksscholen en de opvoeding van het volkhet ullra- montanismus en zijne gevolgenvooral dat geheel verzuimen van kerkelijke vereenigingen, die eene wezentlijke en noodzakelijke instelling der Katholijke Kerk zijn, dat alles is oorzaak van de tegenwoordige ontevredenheid in vla Katholijke Kerk. Aan dat kwaad moest van hooger hand paal en perk gesteld worden. De kapittels-vereeniging van Engen heeft op de afschaffing van den ongchuwden slaat der priesters, op de invoering der volkstaal bij de godsdienstcn op het houden van kerkelijke vereenigingen aangedrongen. ENCELAND. LONDEN, 17 Mei. Aanstaanden Woensdag zullen de Roomsch-Katholijke Prelaten eene verga dering te Dublin houden, om de voorstellen der Regering, tot uitbreiding van het Akademisch onderwijs in Ierlandin overweging te nemen. Een der vermetelste ontwerpen, die immer zijn opgevat, is ongetwijfeld dat van den Ingenieur R. Stephensondie voornemens is om het kanaal van Menai tusschen Chesshire en het eiland Anglesea door middel van eenen han genden tunnel, over te trekken. Deze tunnel, bestaande in eene ijzeren buis, zal hangen in kettingendie aan de beide oevers in de rotsen zullen zijn be vestigd. De buis zal 25 voet breed en 15 voet hoog en zamengesteld zijn even als een ijzeren vaartuig, namelijk uit geklonken ijzeren platen. Er zullen twee buizen zijneene voor elke dubbele spoorlinie. Het doel dezer reusachtige onderneming is, het kanaal van Menai tusschen Chester en Holyhead met eenen spoorweg over te trekken zonder de scheepvaart te hinderen. De Generaal Pasley Inspecteur-Generaal der ijzeren wegenheeft erkend dat het plan alle waar borgen van veiligheid aanbiedt. Te Redmoor-fen, op het eiland Ely, zijn AVoensdag, na eene korte on gesteldheid overleden de Heer en Mejufvrouw Plaisance, van welke de eerste den buitengewoon hoogen ouderdom van 107 en de tweede van 105 jaren be reikt heeft. Derzelver eenig overig blijvende en bj hen inwonende doch Ier telt eenen leeftijd van 84 jaren. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Mei. Door het Ministerie is 2,650,000 fr. aangevraagd voor herstellingen aan de kerk Notre-Dame en 200,000 fr. voor de viering der Julij-dagen. Het schijnt dat de luchtgesteldheid even koud in het zuiden is, als hier; want wij lezen in een dagblad van Toulouse: De landbouwers zijn zeer ongerust voor de verschillende oogstenen vooral voor de w ijnbergendoor de voortduring van het koude en regenachtige weder, dat ons dit jaar een winter van acht maanden doet ondergaan. Het is zeker, dat de westen- en noord westen wind zelden met zooveel aanhoudendheid heeft gewaaid, en de oudste lieden onzer streken herinneren zich niet, ooit in het midden van Mei, onder onze schoone zuider luchtstreek zoo van koude getrild te hebben. Te Hazebrouckeen stadje van ruim 7,000 inwoners, digt bij Rijsscl, heeft dezer dagen, bij de begrafenis van een protestant, een schandelijk en onze tegenwoordige zeden onwaardig tooneel plaats gehad. De Katholijke menigte heeft de begraafplaats omringd, en op het oogenblik waarop de na bestaanden en vrienden van den overledene met de kist naderden, heeft de menigte hen gehoond en uitgejouwd en den toegang door de gewone deur ont zegd; de kist is door een gat, dat in de ringmuur gemaakt was, moeten bin nenkomen. Toen, terwijl twee doodgravers, die niet in de gemeente te huis behoordenwant niemand der inwoners had zijn dienst willen leenen om een ketter te begraven de kist in het graf nederlieten is de dweepzieke hoop op de genen aangevallen die de kist verzeldenen heeft hen onder vreeselijk geschreeuw geslagen en van de begraafplaats gejaagd, en God weet tot welke bloedige uitersten deze geweldadigheden nog zouden zijn gekomen als de Deken van Morbecqueeen nabij gelegen stadjeniet midden in de wanorde tusschen beide ware gekomen en bij een waardig begrip zijner zendingde woede dier razenden niet had gestuit. Journdes Déhats.) «AVelke overwegende redenen om het oriderw ijsde verlichting in de laag ste diepten der bevolking te doen doordringen, en alzoo vele ongelukkigen in staat te stellen zich van zoo vele domme vooroordeelenvan zoo vele rampzalige bijgcloovigheden, van zoo veel onverzoenlijke dwecperij te ontdoen! AA'at zal men naar kalmte, overleg, zelfbeheerscliinggevoel van regtvaar- digheid vragen aan verlatene wezens die door domheid zijn verstompt, door ellende bedorven, wier lijden hen verbittert en met welke de Maatschappij zich niet bemoeitdan wanneer het te pas komt om hen tot dwangarbeid te ketenen of aan den beul over te leveren." (Sue. Juif Errant DOUAl, 15 Mei. In weerwil van de koude valt er veel onweder. Verleden week is in de nabuurschapte AVandegicrs-Sur-Escaillonde bliksem ingeslagen door de schoorsteenbrak de stoel waarop de bewoner bij het vuur zat en heeft zijn spoor nagelaten op al de ijzeren voorwerpen in de kamer. Een bajonet van een geweer dat aan de schoorsteen hing, is gespleten, twee schroeven zijn er van losgeslagenhet slot van eene kast in de kast algeslagen, geen ijzerwerk bleef onbeschadigd. BELCilE. BRUSSEL, 18 Mei. Bij besluit van Z. M. van den 17icn dezer is de Zitting van 1844 tot 1845 van de Wetgevende Kamers gesloten. In den Impartial de Bruges leest men Het is bijna twee jaren geledendat de Roberts Macaires van Brussel be gonnen hebben Belgen naar hunne begraafplaats van (de kolonie) St. Thomas over te voeren. Het getal der kolonisten heeft bijna 900 bedragenAVil men weten hoe velen er nog van die ongelukkigen in leven zijn er zijn er slechts 150 overgebleven, en zoo men nog eenigen lijd geduld heeft, zal er niet ecu enkele meer over zijn. AVij tarten de kolonisatie-maatschappij uit, te durven bewerendat wij onwaarheid spreken.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3