Volgens een' brief van Vera-C'ruzbeeft het Congres besloteniedereen in staat van beschuldiging wegens boog verraad tc stellendie een voorstel zou doen om de onafhankelijkheid van Texas te erkennen, of zijne vereeniging met de Vereenigde Staten te dulden. Den 7dc' heeft eene hevige aardbeving de stad Mexico getroffen. De schokken zijn ten 3 ure 52 minuten begonnen en hebben 2 minuten voortge duurde Sommige derzclve zijn verschrikkelijk geweest. Een groot aantal huizen is geheel of gedeeltelijk omver geworpen. Het hospitaal van San- Lorenzo is geheel verwoest, als ook de prachtige kapel van St. Therèse, waaruit zich echter de mensehen nog hebben kunnen redden vóór zij in stortte. Er is bijna geen huis, geen gebouw, dat in de algemeene ramp niet heeft gedeeld. Omstreeks 7 ure zijn er nog twee schokken gevoeld, die ech ter minder hevig waren. Het getal der omgekomenen schijnt aanzienlijk te tullen wezen, reeds 17 lijken waren in den avond van dien dag opgedolven. AhfiERIE, ALGIERS, 8 Mei. De stammen van de landstreek Dahara zijn in onderwerping gekomen. Zij hebben tot onderpand van hunne onderwerping 500 geweren aangeboden, maar de Colonel Saint-Arnaud heeft er 1000 geeischt. Zij zijn reeds gevolgd. Den eerste der maand was de Luit.-Generaal Lamoricière uit het kamp van Sidi-Bel-Abbas op marsch gegaan met 500 man en 200 Afrikaansche ruiters om eenige oproerige bewegingen te dempen. Een nieuw dagblad In France Algériennedat te Algiers uitkomt, deelt een' brief mede uit Milianah van den 6dc" Mei, welke meldt dat de zaken goed staan in den omtrek van Orleansvillle en daar waar de Generaals Reveux en de Boussolly zich bevinden, en dat de verschillende afdeelingen zich meer en meer denken aan te sluiten aan den Generaal Lamoricière, op wiens hulp zij rekenden om des te beter de opstandelingen te omsingelen, wier vijande lijke handelingen ernstiger zijn dan men bij het vertrek vermoedde. RVSLAA». PETERSBURG, 8 Mei. Dr. Possclt, Hoogleeraar in de geschiedenis te Dorpat in Lijflandheeft bij zijn verblijf alhier elf eigenhandige, deels Latijnsche, deels Duitsche brieven ontdekt van den beroemden wijsgeer Leibnits aan Peter den Groote, over weten schappelijke onderwerpen. Hij stelt zich voor dezelve uit te geven. Het ijs op de Newa voor deze stad is den 4dcn in beweging gekomen en geschiedde den 6dcn de overtogt met booten. Tusscbcn de stad en Kroonstadt zat het echter nog onbewegelijk vast, en kon men de opruiming nog vooreerst niet te gemoet zien. ZWERE1V. STOKHOLM, 1 Mei. De Koning isdezer dagenuit Noorwegen alhier teruggekeerd. Bij de heerschende spanning omtrent het al of niet invoeren van hervormingen in de Staatsregeling, werd door alle partijen evenzeer naar 'sKonings terugkomst verlangd daar 's Konings eigen denkwijze ten slotte de zaak zal beslissen want geeft de Koning die denkwijze eenmaal te kennen, zoo vervalt alle tegenstand bij den Senaat en ook bij de geestelijkheid. Uit dien hoofde trekt men dan ook bijna niet in twijfel of de beslissing zal ten gunste van de hervorming uitvallen, want evenzeer als het bekend is, dat wijlen Koning Karei Jan een vijand was van alle nieuwighedenevenzeer is het bekend dat Koning Oscar lot het invoeren van verbeteringen overhelt. GRIEKENLAND. ATHENE, 2 Mei. Uit eene volkstelling die dezer dagen is gedaan, blijkt dat deze hooldstad 20,606 ingezetenen bevat, 510 militairen die de bezetting uitmaken en ruim 5,000 vreemdelingen. SPANJE. MADRID, 12 Mei. Men schrijft van daar aan het Journal des Déhats Het ministerie zegepraalt in al de vragen die aan het Congres worden onder worpenhoewel de tegenpartij bij verschillende gelegenheden merkelijk is aangegroeid. Het is niet te ontveinzen dat de toestand van het ministerie moeilijk wordt en verscheiden voorname mannen der gematigde partij zich van de meerderheid hebben afgescheiden. Onder de voornaamsten bevindt zich Murillode raadsman die het meest het oor der kroon had en die ver klaart dat het gedrag van het Kabinet hem óf de zegepraal der regeringloos heid óf die van het onbeperkt gezag deed vreezen. Ongelukkig maakt de gema tigde partij geen gesloten ligchaam uit, dat een bepaalde gedragslijn heeft; de Carlistische partij is magtig en beradendie van den vooruitgang behoudt al- lijd eene vijandige houding. De Regering biedt tegenstand met een geestkracht die haar eer doetmaar is ook verpligt om eene groote magt op de been tc houdendie de uitgaven verhoogt en daardoor hare verlegenheid vermeerdert. In dezen staat van zakenis het twijfelachtig of de verkiezingen haar gunstig zullen geweest zijn en het is te vreezen, dat de vrienden van den vooruitgang het in de kies-collegiën winnen waar zij in grooten getale en vastberaden zich zullen vertoonen. Het ministerie weet het welook denkt het er niet aan om de Cortes te ontbinden, om die op de leest der nieuwe staatsregeling te schoeijenwelke trouwens nog niet is afgekondigd. Sedert eenige dagen wacht men met ongeduld het concordaaten het con cordaat komt niet. De dagbladen der tegenpartij hebben berigtdat de Regering het al had ontvangenmaar het niet wil mededcelenomdat het voor de natie vernederende bedingen zou i nhoudenen eene strekking hebben tot herstel der kloosters. Ik geloof dat zij dwalenen dat de Regering het concordaat zal afkondigen, zoodra zij het zal hebben ontvangen. De hooge geestelijkheid in Spanje dwarsboomt opentlijk de bedoelingen der- Regering en heeftzegt menden Paus tegen het Kabinet opgestookt. De Koningin zal den 24sten Mei naar Barcelona vertrekkenalleen door den Generaal Narvaez en den Minister de Ia Roza verzeld. Volgens het dagblad El Ileraldo is er berigt uit Rome, dat het con cordaat den 27sten April was geteekend en tot grondslag had de erkenning der Koningin en de geldigheid der verkoopen van de nationale geestelijke goederen. Een ander dagblad El Especlador meldt, dat het concordaat de volgende punten zou bevatten: 1°. Alle uitgewekene Bisschoppen zullen in Spanje terugkeeren, zonder een eed op de Staatsregeling af te leggen. 2®. In de hoofdstad van iedere provincie zullen er twee kloosters zijn waar al de leden van verschillende geestelijke orden zich zullen vereenigen. 3°. De Regering zal daartoe de noodige gebouwen stichten. 4°. Men zal in het onderhoud der monniken voorziendoor eene kerkelijke belasting van 15 ten honderd waaraan de koopers der geestelijke goederen zullen onderworpen zijn die alleen op deze voorwaarde van den ban zullen ontheven zijndie nu op hen ligt. 5°. De onbezette kerspelen zullen door geestelijke Gouverneurs bestuurd worden, en deze niet door de kapittels, maar door de naaste Bisschoppen worden benoemd. Het dagblad El Esperanza berigtdat er een courier van Rome is aangekomen, die tijdingen brengt, dat de Paus geen schikking weigert; maar eerst de oplossing van zekere belangrijke punten vordert, waaronder de voornaamste betrekking heeft op de nonnen. ITALIË. ROME, 3 Mei. Een der Fransclie dagbladen bevat eenen brief uit die stad uit welke het Journal de la Hage het volgende mededeelt: Er is te Rome iets dat nog magtiger is dan een Bisschop, ja zelfs dan een Cardinaal dat is de Jesuit. HÜ is te Rome niet meer dezelfde als elders men ziet dat hij zijn terrein kent, hij zet de borst vooruit en spreekt als magthebbende. Als men hunne ontzagchelijke en prachtige gebouwen ziet, gevoelt men wie de meesters van Rome moeten zijn. En niets geschiedt dan door het kanaal der Jesuiten: alles ligt aan hunne voeten, de andere gods dienstige orden zelve zijn verpligt.hunne hulp in te roepen, terwijl zij ze in hun hart vcrwenschen. De Prelaten en Cardinalen zelve ontzien hen. Men ziet dikwijls vijftien of twintig Cardinaals-rijtuigen aan hunne poort staan en als de orde eene geestelijke bijeenkomst heeft, durven al zeer weinig Cairdi- nalen wegblijven. De Paus ziet en hoort alleen door hen. Hij legt onophou delijk bezoeken bij de orde af, en zijne toegenegenheid voor haar gaat tot geest drift. Als de Waardigheden hem naar zijn rijtuig teruggeleiden vergenoegt hij zich niet om ze te groeten, maar zend ze handkussen toe, zoo als de kinde ren doen. Zoo de Jesuiten geliefd zijn bij den Paus zoo zijn zij daarentegen zonder ling gehaat hij het volk, inzonderheid bij een groot gedeelte der geestelijk heid en bij andere godsdienstige orden. Maar niemand durft zijnen afkeer te luid te kennen geven want het kasteel Santo-Angelo staat daar. Tusschen den Cardinaal Lambruschini en den Zaakgelastigde van Spanje is den 26sten April eene overeenkomst geslotenwelke tot handleiding der verdere onderhandelingen dienen zal. De Paus wil evenwel niets hooren van het goedkeuren van den verkoop der Kerkelijke goederen, alleen zal hij niet terugkomen op hetgeen reeds geschied isdoch verlangt dat de geestelijkheid vergoeding voor hun geleden verlies ontvangen en in het vervolg ruim bezol digd zal worden. De Heer Brunelli zal tot Apostolisch Nuntius te Madrid worden benoemd doch omdat daartoe de rang van Bisschop vereischt wordtzal de Paus hem Bisschop in partibus injidelium maken. MILAAN, 6' Mei. Volgens brieven uit Romezou de beslissing der Jesuilenvraag in Frank rijkwanneer dezelve nadeelige gevolgen voor de orde na zich sleept, eene ernstige spanning tusschen den II. Stoel en de Fransche Regering veroorzaken. Reeds nu hebben de betrekkingen tusschen Rome en Parijs eene wending ge kregen, die niet geschikt is, om tot een' vreedzamen afloop te voeren. De klaarblijkelijke koelheid, waarmede de Heer Rossi niet alleen door de Curie, maar ook door de leden van het collegie van Cardinalen en zelfs door familien van invloed behandeld wordt, de minachting van alle voorslagen van het Fransche kabinet betreffende de Zwitsersche aangelegenheden en de inwendige kerkelijke vragen in Frankrijkbewijzen genoegzaam dat de vroegere be trekkingen zeer veranderd zijn. Van den anderen kant wint de kerkelijke beweging, zoo als die zich in DuitschïandFrankrijk en Zwitserland ver toont, ook in Italië meer en meer veld, en is hier des te gevaarlijker, omdat zich staatkundige hartslogtcn met dezelve paren. Daartegen laten ook de- kerkelijke partij en het met haar verbonden absolutismus niets onbeproefd om de vroegere magt tc behouden. De onverstandige ijver, waarmede hier en daar op den kanselin de scholen enz. gearbeid wordtis grcnzenloos. Alle personen van ecnig doorzigt komen daarin overeendat deze uitersten onmogelijk lang kunnen aanhouden, zonder tot eene omkecring te leiden NRott. Cour*

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2