LEYDSCHE COURANT. N°. 7o WOENSDAG, 21 MEI. BIN1NENLANDSCHE BEBIGTEN. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag-, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarg de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Mei. Z. M. heeft den Heer Jhr. J. C. Rcynst Vice-President van den Raad van Nederlandseh Indië en thans Gouverneur-Generaal ad interim benoemd tot Commandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuwals ook de Hecren A. Willink, A. W. Baron van Brienen van de Groote Lindt en A. van der Hoop; en tot Ridders de lleeren B. W. van Starckenborgh van Straten, E. L. Baron van Tuyl van Serooskerken en J. J. Roehussen. In den nacht van 9 op 10 dezer is er van de diligence van van Gend cn Loos, tusschen Rotterdam en Amsterdam, verloren een kistje, inhoudende Mexicaansche piasters, voor eenc waarde van ƒ10,000. Reeds in den vroegen morgen van den 10deD dezer werd het kistje op den straatweg bij Hillegom door een' arbeider gevonden, die het bij den Pastoor, den Eerw. Heer A. 11. Albert, hragt. Het is te hopen, dat de loffelijke handelwijze van den arbeider, zoowel door de diligence-ondernemersals door de eigenaars der piastersop prijs zal worden gesteld en men ware verdiensten behoorlijk zal weten te be- loonen. 'sGRAVENHAGE19 Mei. Heden heeft de Staats-Commissie, benoemd bij het Koninklijk besluit van den 25stcn April jl.N°. 50 tot het onderzoeken der Oost-Indische remise rekening van het jaar 1844, cencn aanvang gemaakt met hare werkzaam heden. Men verneemt, dat het algemeen verslag der Centrale Afdeeling, nopens de voorstellen tot herziening der Grondwet, reeds is opgemaakt, dat dit ver slag in de volgende week zal worden uilgehragt, en dat men de beraadsla gingen nopens dezelve alsdan weldra te gemoet zal kunnen zien. Men verzekert dat de leden der Kamer, hij het laatsle onderzoek over de voorstellen tot her zieningin hunne, over het algemeen afkeurende gevoelens over de voorge- dragene wijzigingenzijn blijven volhardenen dat het is toegeschenen dat eenc toenaderingdoor wcderzijdsche toegefelijkheid tot stand gebragtniet wel mogelijk was. Men stelde zich voor, hij de openbare beraadslagingen, de gevoelens breeder uiteen te zetten. De Heer Kirsch heeft de voorgenomenc luchtreize, ten gevolge van het ongunstige weder, heden niet kunnen volbrengen. Dezelve zal thans waar schijnlijk aanstaanden Donderdag plaats hebbenindien het weder dit veroor looft. Alle pogingen werden in het werk gesteld om den wind die het vul len van den halion belette, te boven te komen, doch het was vruchteloos. Bij herhaling brak het touwwerk, waaraan de ballon tijdelijk was vastge hecht. Het jongst uitgekomen N°. van den Kunstspiegel bevat de volgende voorloopige blik op de Tentoonstelling van Schilderijen cn Kunstwerken door levende Meesters, welke den 12dea dezer alhier geopend is: Twee honderd zeven cn vijftig Kunstenaars en Kunstenaressenzoo van bin nen als buiten 'slands, hebben tot deze tentoonstelling vooreerst 405 stukken bijgedragen. De voornaamste Nederlandsche Meesters zijn, ter handhaving van den nationalen schilderroem, hier waardiglijk door eenige tafereelen vertegen woordigd. Wij zagen er Walcrgezigten van Waldorp cn Schotel; een Visschers- dorp van Verveer; de Drie Koningen van Arie Scheffer; het de Profundis (Openb. XIV. 13.) van Schmidt, diens Portrait van Z. II. 11. den Prins van Oranje, en der Doorluchtige Gemalin van Z. R. II. door Pieneman den zoon (Pieneman de vader en Schelfhout exposeerden heiden dit jaar niet!) Bloem en Fruitstukken van van Os; de dood van Barends door Opzoomer; Watcr- tafcreelen van Meyer; een gewijd onderwerp (Joan. XI. 25.) door Lamme; een Italiaansche Herdersvoorstelling door Kruseman (te Rome); werk van de beide van Hove's (vader en zoon); een Wintergezigt van Hoppenbrouwer, door Ro- chussen gestoffeerd; Landschappen van Dubonrcq, van Lieste, van van den Berg, van Abels, van Roosenboom, van van de Sande Bakhuyzen, van Wcs- temberg, van Ravenswaay, van Koekkoek, van Breuhaus de Groot, van de Koningh en van Immerzeel; een stil water van DreiblioltzMaan- cn kaarslicht- effect door van Scheudel, Portraitgravurcs door Taurel en door Couwenberg; eene buste van Prins Willem I door Royer; Haarlems Bavo-Kerk door Bos boom; een Zinne- cn Minnebeeld van Vader Cats door Bles; eene Episode uit Bilderdyks Ondergang der eerste wareld door CalischGenrewerk van Mo- lynj der Wcduwe-armenklagt van Ehnlc; het aangaan cener Stads-school door Herman ten Kate; Salvator Rosa door van de Laer; eene Hertenjagt met nog twee tafereeltjes (een jagtonderwerp en een winterpartij op *t ijs) door Moeren hout; Portrait door de Poorter, enz. Van buiten de grenzen ontving de Haagsche Tentoonstelling talentwerk der Belgische en Fransche kunstenaars de Keyscr, Kremer, Eeckhout, Gaillait, Geerts, de Gcbrs. de Cuiper, (beeldhouwwerk) Braekkelaer, Gudin, Francia Genissonde Vigne, Jacquand, SebronWauters, Jacobs. Mevr. Geefs enz. Men zal wel van zelf gevoelen, dat het onmogelijk is, in deze aflevering reeds met eenige bestemdheid te spreken over wat de zoo even eerslgeopendc Tentoonstelling van 's Gravcnhage dit jaar in bijzonderheden belangrijkst ople vert; doch wat het geheel aangaat, zoo moeten wij in 'talgemeen toch reeds aanmerken, dat de eerste indruk door vele schilderijen in deze verza meling op ons tewecggebragtaangenaam is geweest, en wij er vermaak in scheppen, om het ontwikkeld verslag onzer denkbeelden, met betrekking tot de hier ten toon gestelde goede kunst in bet volgend nommcr meê te kun nen deelen. 20 Mei. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Centrale Afdeeling haar verslag gedaan nopens het Tarief en het voorstel betrekkelijk de Grondwet. De beraadslagingen over het Tarief zullen aanstaanden Vrijdag een aanvang nemen en na afloop derzelve die over de Grondwet. AMSTERDAM19 Mei. Zaturdag avond heeft bet Vorstelijk Gezin den Franschen Schouwburg be zocht. Zondag morgen de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk onder bet gehoor van Ds. van Voorst bijgewoonden des namiddags de Diergaarde bc- zigtigd. Des avonds is Z. M. weder naar 's Gravcnhage vertrokken, waarheen het Gezin van Prins Frederik reeds den vorigen dag vertrokken was. H. M. de Koningin is heden morgen naar 's Gravcnhage algereisd, cn Ilfl. KK- HH. de Prins en Prinses van Oranje naar het Loo, waar zij eenigen tijd zullen vertoeven. Den 15den dezer overleed alhier, in den ouderdom van 76 jaren, een onzer beroemdste stadgenooten Mr. Samuel Iperuszoon Wiselius, Ridder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Lid van het Koninklijk Nederlandseh Instituut en van de meest geachte Letterkundige Maatschappijen hier te lande. Zijn werkzaam leven en zijne onderscheidene betrekkingen tot den Staat, deze stad en de letteren zijn bekend. Als dichter, naar de vermaardste classici der Ouden gevormd, heeft hij zich een' onvcrwelkten roem verworven. Vurig van aard cn vol belangstelling voor het goede en schoone, handhaafde hij al wat daartoevolgens zijne beginselen en mccningleiden kon. Zijn naam vooral als beroemd Treurspel-dicbterwaarin hij bij uitnemendheid boven andere heeft uitgemunt, zal ook bij de late nakomelingschap met hoogen en welverdienden lof gemeld worden. VEREEXIKDE STATEST. De zeemagt van dit gemeenebest bestaat uit 11 linieschepen, 17 fregatten, 34 oorlogssloepen en 5 stoombooten, in het geheel 67 schepen; doch van deze zijn er verscheiden in aanbouw, zoodat behalve de kleine schepen, de zeemagt cigentlijk bestaat uit 7 linieschepen en 11 fregatten. De bodems voeren meer geschut dan opgegeven wordt. MEXICO. 9 April. Onze Regering beeft aan de Vereenigde Staten den oorlog nog wel niot verklaard, maar echter worden er maatregelen genomen, om dien spoedig te kunnen aanvangen. De havens en kusten worden reeds in staat van ver dediging gebragt. De dagbladen zetten bij aanhoudendheid de Regering tot den oorlog aanen vermanen baar vol te houden in haar protest tegen de aanecnhcchting van Texas met de Vereenigde Staten. De Minister van Buitenlandsche Zaken beeft in eene memorie aan het Congres gezegd, dat de Europesche Mogendheden hoezeer gezind om de onafhankelijkheid van Texas te erkennen zich echter tegen eene vergrooting van de bezittingen der Ver eenigde Staten zullen verzetten.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1