de willekeurige oplossende bewegingen die men bij. zekere planten waarneemt; terwijl de Vicnnet de Zitting niet de lezing van eenige onuitgegevene labelen besloot. Met allen mogelijkcn eerbied (zegt het Joum. des Débats), kunnen we niet nalaten het Instituut te doen opmerken dat het met weinig moeite stukken bad kunnen kiezen die beter voor eerie openbare zitting konden dienen. Wij hopen dat de leden het ons niet kwalijk zullen nemen, dat hun gehoor hen deze keer wat al te geleerd heeft gevonden. Al ware 'tmaar uit edelmoedig heid, moesten zij dan niet een weinig van de hoogte der wetenschap aldalen om zich onder het bereik van een publiek te stellen, dat grootendeels uit vrouwen bestaat; en zich erkentelijk toonen voor de toilet-kosten die dit schitterend gehoor voor hen gemaakt haddoor op hunne beurt slechts bloe men uit hunne geleerdheid aan te bieden Zouden zij er minder leden der Akademie om zijn, wanneer ze eens in het jaar wat meer lot de gewone men- schelijkheid afdaalden Ware de Heer Viennet niet door zijne geestige fa belen toejuichingen komen behalen en de plooijen der voorhoofden wegstrijken, de vijf afdeelingen van het Instituut zouden hebben kunnen scheiden met de gedachtedat het stilzwijgen van het volk een les is voor de Akademisten zoowel als voor de Koningen. Den 10dcn is hier in den ouderdom van 62 jaren gestorvende Hoog leeraar in de Ontleedkunde Breschet, lid van de Akademie der Wetenschap pen Geneesheer des Konings enz. Het Engelsch dagblad the Morning Chronicle deelt mededat er hier ecne maatschappij gevestigd is ter bevordering van het godsdienstig onderwijs der Engelsche arbeiders en hunne huisgezinnen, die aan de Fransche spoorwegen werken. Zij heeft thans vier scholen op den weg van Rouaan naar Havre. In den loop des vorigen jaars hebben meer dan 60 kinderen daar dagelijks kosteloos onderwijs gehad, in overeenstemming met de beginselen der Engel sche kerk. Onder de Inschrijvers telt men den Koning van Frankrijkde Ko ningin van Engeland, de Hertogin van Orleans, den Graaf van Parijs, den Aarts bisschop van Canterburry, den Lord-Bisschop van Winchester, enz. De gees telijke Montgomery, die onlangs Frankrijk heeft bezocht, heeft aangeboden de inschrijvingen aan te nemen, die ook tevens te Londen, te Liverpool, te Brightonte Parijs en te Rouaan geopend zijn. Deze Maatschappij zegt het Engelsche bladontvangt alleen Engelsche kinderen en zondert zich zorgvuldig af van de Fransche. Zij wordt er voor beloond door de vrienden en ondersteuning, die zij bij de Fransche geestelijk heid vindt. Onder hare beschermersKatholijken en Protestanten die hunne edelmoe dige pogingen tot dit goede werk vereenigenzien wij den Aartsbisschop van Canterburryden Koning van Frankrijk en andere voorname personen. Even wel doet de Maatschappij niet zoo zeer een beroep op zulke Vorstelijke be schermers als op de talrijke eigenaars der wegen die door den aanhoudenden arbeid der werklieden fortuin zoeken te maken van hen wacht en verdient zij medewerking en hulp. Zij kunnen een matig deel van hun vermogen "tot geen edeler doel aanwenden dan voor de zedelijke verbetering van het lot der kinderen van hunne werklieden. De ondernemer der werken voor den spoorweg heeft een Zieken- en Be grafenis-fonds opgerigt voor de werklieden. Ieder werkman moet 2 francs per maand storten, en ontvangt bij ziekte 10 frs. per week, en in geval van overlijden betaalt het fonds 60 frs. voor hem uit. Geen werkman wordt ge plaatst die niet in dit fonds wil deelnemen. HAVRE, 8 Mei. De Nederlandsche oorlogsstoomboot de Cycloop is heden morgen alhier aangekomende reis hebbende naar Rouaan, waar Z. H. de Hertog van Saxen- Weimar moest ontschepen. De loods meenende dat de boot te diep ging om de Seine op te varenis zij alzoo hier geblevende Hertog beeft zijn reis op de stoomboot la Normandie vervolgd. Het gevolg is over land gegaan. Men zegt dat de Cycloop voorwerpen van kunst in onze haven moet innemen. [Z. K. H. is den 12dea te Parijs aangekomen en aan het palcis Elysée- Bourbon afgestapt..] BELCIË. BRUSSEL, 13 Mei. Op de lijst van door Rome verbodene boekenstaat ook bet bij onze Uni versiteit bekroonde en op 'sLands kosten gedrukte werk, van den jeugdigen Belg M. G. Tiberghienten titel hebbendeEssai theorique sur la géne- ration des connaissatices humainesdans ses rapports avec la morale la politiquela religionetc. ANTWERPEN, 13 Mei. Van de 4 Afgevaardigden der stad Antwerpenhebben er 3 tegen de graanwet gestemd, namelijk de Heeren Cogels, Osy en Rogier. De vierde, J. Smits, was in dit beslissend oogenblik afwezig, Had hij bij voorraad pijn in den buik of was hij eene commissie gaan doen Wij weten het nietmaar dit weten wij, dat hij niet heeft medegestemd, zoo min als de Heer A. Dubus, Afgevaardigde van Turnhout. De ambtgenoot dezes laatsten, de Heer Dubus de oudste, heeft voor de noodlottige wet gestemdzoowel als de Afgevaar digden van Mechclen. De aanneming der wet heeft hier eenen smartelijken indruk teweeg gebragt. Te Brussel schijnt de indruk ruim even slecht te wezen, luidens het volgende schrijven, dat ons van eene geachte hand is toegekomen »Men mag stoutclijk voorzien en voorzeggen dat binnen eenige maanden, eer nog het jaar ten einde is, de graanprijzen onmatig hoog zullen stijgen. Men kont den staat der markten de binnenlandsche entrepots zijn ten naas« tenbij ledig, en die van het noorden zijn ten uiterste slecht voorzien. De Heeren Osy en Cogels zijn te dien aanzien in bijzonderheden getreden welke alle wijziging in de regten zouden hebben moeten doen uitstellen, ware het niet dat er een vast, onberaden, onvoorzigtig opzet hadde bestaan. Met angst ziet men de toekomst te gemoet; want velen zijn voor de openbare rust bekommerd. De redenen, op welke men zich vóór drie maanden beriep, om nieuwe wettelijke schikkingen te vragenzijn verdwenen; de daling der graanprijzen is geschorst en eene merkbare rijzing heeft zich geopenbaard de geuitte vrees voor eenen grooten invoer van vreemde granen is ongegrond bevonden, en niettemin weigert men op deze veranderingen in den toe stand der markten acht te geven; men volhardt blindelings en hardnek kig op het ingeslagen pad, ten einde over eenige electie-bazen en kiezings- menners beter te kunnen beschikken en de Regeringharen pligt van ver dediger der algemeene belangen miskennende, heeft er in bewilligd, om tot blind werktuig bij die schandelijke manoeuvres te verstrekken zij is er dus medepligtig aan Voor het overige kon men niets anders verwachten van een ministerie, dat, gelijk het tegenwoordigealle eer en zelfgevoel sinds lang heeft afgelegd Een Engelsch dagblad geeft te verstaan dat de handels-onderhandelin gen tusschen België en de Verecnigde Staten op niets zullen uilloopcnom de eenvoudige reden, dat de Amerikanen geene lintjes, strikjes of soortgelijke diplomatieke prullen uitdeelen. Hieruit zou blijkendat onze ministers slechts over traktaten onderhandelenom er decoration door te winnen. Gisteren is alhier in de kerk van St, Carol us Borromaeus een protcs- tantsch jongeling gedoopt geworden. AKI 8» Ell I E-\ 1KH.: 1VS LEYDSCHE HOOÜESCIIOOL. Naauwelijks is in de ledige plaats in het collegic van Curatoren dezer Hoogc- school, die door het afsterven van den Baron van Lijnden van Hemmen was ontstaandoor de benoeming van Z. Exe. den Minister van Staat Baron van Doorn van Wcstcapelle, bij Z. M. besluit van 10 Mei II., voorzien, of zij heeft weder een zeer belangrijk verlies te betreuren, door den dood van harenhoogge- schatten Curator Mr. Hendrik Baron Collot d'Escury, Heer van Hcinenoord, die de belangen der Iloogeschool gedurende een tijdvak van dertig jaren met. ijver behartigde, en in de geleerde wereld als een barer uitstekende voormalige kweekelingcn bekend stond, waarvan zijn doorwrocht werk: Hollands roem in kunsten en wetenschappen zijne Latijnsche poëzij ca de proeven zijner welsprekendheidiri zijne staalkundige loopbaan bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zulke uitnemende bewijzen opleverden. Hij bereikte den ouder dom van 72 jaren. Mogt ook zijne plaats door een' opvolger worden vervuld, die met niet minder belangstelling en ijver den bloei tracht te bevorderen eener Iloogeschool, wier invloed van zoo onberekenbaar nut is voor de wetenschap pelijke vorming van het opkomend geslacht, en alzoo voor het heil des Va derlands. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE IIOOGESCflOOE. Den 9Jen Mei de Heer M. J. L. Taets van Amerongen van Renswoude, uit Utrecht, in de Regten, op Theses. PROGRAMMA. De Akademie van Beeldende Kunsten, Bouw-, Toegepaste Werktuig- en Zeevaartkunde, onder den naam van MINERVA, te Groningen, looft voor de mededinging van Binnenlandsche Kunstoefenaren, over 1845, de volgende prijzen uit: 1°. Een Getuigschrift en Twintig Vijf guldenstukken, voor de waardig gekeurde Schilderij, hoog 7 en breed 5 palmen, voorstellende: een boeren- binnenhuis, waarin eene moeder een tien- of twaalfjarig kind met Iraaije kleederen opschikt, terwijl een jonger kind in de kamer speelt, met een openstaand venster en verdere eigenaardige stoffaadje. 2°. Een Getuigschrift en Vijf Vijf guldenstukken, voor de waardig ge keurde Teekening in kleuren, hoog 4 en breed 5 palmen, voorstellende: een landschap in den winter; op den voorgrond, links van den aanschouwer, een molen, en regts twee mannen bezig met eene bijt in bet ijs te kappen, met schaatsenrijders en verdere stolfaadje. Alle Binnenlandsche Kunstoefenaars worden tot de mededinging uitgenoo- digd. De stukken zullen moeten geteekend zijn met eene zinspreuk, welke, door eene andere hand dan die van den Vervaardiger van het stuk geschre ven is, ook zal moeten worden gesteld, op een bijgevoegd verzegeld briefje, in houdende naam en woonplaats van den maker en, voor zoo veel de gevraagde Schilderij betreft, den prijs, waarvoor men dezelve aan de Akademie wil afstaan. De stukken zullen, vóór of op den 15den November 1845, behoorlijk met lijst of pakrand voorzien, vrachtvrij moeten bezorgd worden aan het lokaal der Akademie (Oude Kijk-in-'t.Jatstraat), tegen een door den Secretaris van het Bestuur geteekend bewijs van ontvangst. De behaalde prijzen zullen in de jaarlijksche Vergadering van Januarij 1846 worden uitgereikt, en de on bekroonde Stukken, binnen eene inaand na den afloop dier Vergadering, dooi de eigenaars, op vertoon van het afgegeven bewijs, moeten worden terug ge haald. De bekroonde Teekening wordt het eigendom der Akademie; de be-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3