Macao van liare reis naar de noordelijke havens van China ternggekecrden lag, volgens de laatste tijdingen, te Macao gereed om de terugreis naar Batavia aan te nemen. Berigten uit Samarang melden dat cene der loodsen van het zijde eta blissement van den Heer Leyssiusgelegen in die Residentie, dooreenen orkaan uit het N. O. is omvergeworpenwaardoor behalve de inboedel der loods600,000 wormenwaarvan een groot gedeelte reeds aan het spinnen was, benevens 200,000 tonnetjes of poppen, zijn verloren gegaan. KAAP DE GOEDE HOOP. 14 Maart. De Luitenant-Gouvernenr is den 3den van Fort Beaufort teruggekeerdal waar hij eene bijeenkomst met de Gaika-Opperhoofden heeft gehadnopens een nieuw traktaat met hen. Zij hebben het getcekend, doch hadden alleen tegen art. 20waarbij wordt bepaalddat er hoven van appel zullen wor den gevestigd. Aan het eiland Malagas lagen 65 vaartuigenom Guano (vogelmest) te laden. In de Tafelbaai zijn in 1843 binnengeloopen 467 vaartuigen, en in 1844, 597, dus 130 meer dan in het vorige jaar. Te Somerset had een zware hagelstorm gewoed, waardoor van eene kudde schapen van den Heer Barher alleen 130 door de hagelsteenen waren gedood. Dezelve hadden de grootte van hoendereijeren en waren tot eene hoogte van 5 voet gevallen, ALGEKIE. ALGIERS, 1 Mei. Den 27stcn April zijn hier merkbare schokken van aardbeving gevoeld. De sprinkhanen die in den omtrek van Bongia alles kaal gegetenen voor namelijk de Kabylen van hunnen oogst hebben beroofdzijn ook op andere punten gezien. Zij zijn geel, een' vinger lang en vliegen als vogels. Te Constantine duurde hun overtogt 24 uren. Een zeekapitein had op groo- ten afstand van Philippeville een geweldige menigte geziendie naar het noorden trok. MEXICO. 3 April. Het gansche land is in eénen staat van volkomene verwarring. Ten op- zigte van Santa-Anna is nog niets beslist. Hij blijft nog immer opgesloten in de vesting van Perote. Als er geen krachtiger bestuur aan het hoofd komt, acht men een' nieuwen burgeroorlog overmijdelijk. Men heeft eene za- menzwering onder de troepen ten voordeele van Santa-Anna en van een bond genootschappelijk bestuur ontdekt, die voor het oogenblik is verijdeld. Het algemeen gevoelen is dat hij ter dood zal worden veroordeeldmaar dat het vonnis in levenslange verbanning zal worden veranderd. Al zijne goederen zijn door de Regering in geregtelijke bewaring gesteld, behalve een eigendom dat zijnen kinderen uit zijn eerste huwelijk toebehoorde. Gomes Farias, oud Voorzitter, die sedert eenige jaren was verbannen, is hier teruggekeerd, en zal waarschijnlijk in plaats van den te hoog bejaar den Herrera tot Voorzitter worden benoemd. ZWEDEN. STOKHOLM, 30 April. De grondslagen voor het nieuwe lijfstraffelijke regt zijn door den adel-, den burger- en den boerenstand aangenomen. De beraadslagingen van den adel stand hebben van 9 ure 's morgens tot half 9 's avonds geduurdzonder eenige tusschenpozing. De studenten van Upsal zullen dezen zomer den reeds in het vorige jaar bepaalden togt naar Kopenhagen doen, en hebben eene stoombootdie 150 reizigers kan bevattentegen den 18den of 20steB Junij voor die reis gehuurd. ZWITSERLAND. IX'CERN7 Mei. Er is een vrij levendig verschil ontstaan tusschen onze Regering en die van Uri en Unterwaldenwegens de verdeeling der geldenwelke ons kanton als losprijs voor de gevangenen ontvangen heeft, daar genoemde kantons bewe ren dat zijdoor wier hulp vooral de pogingen der vrijcorpsen mislukt zijn ook het regt hebben om een gedeelte dier gelden te ontvangen. Onze Rege ring weigert echter aan hun verzoek te voldoen. Sedert de gevangenen vrijgekocht en naar hunne haardsteden terugge keerd zijn heerscht er overal rust. De krijgsmagt van ons kanton is den 7deB ook afgedanktmet uitzon dering van een bataillon. PRUISSEN. BERLIJN, 9 Mei. Gisteren avond heeft hier de eerste Vergadering van leden der Joodsche ge meente plaats gehad, die eene met den tijd overeenkomende hervorming van het Jodendom willen invoeren. Er waren ruim 300 leden tegenwoordig en er is een bewindvoerder gekozen. Deze bijeenkomst heeft echter nog geen bepaalden uitslag opgeleverd. R E IJ E R EN. MUNCHEN, 4 Mei. Z. M. heeft het volgend bevelschrift aan den Minister van Oorlog ge zonden De bepaling van 28 Augustus 1844betreffende de verpligting waarin zich niet-Katholijke lotelingen bevonden, om de militaire eerbewijzen aan het hoogwaardige te doenzal zich voortaan tot alle niet-Katholijke linie soldaten uitstrekken. Dadelijk zal hiervan mondelinge mededeeling aan de Chefs gedaan worden. De Hoogeschool te Wurzhurg heeft een van hare beroemdste Hoogleeraren in de Verloskunde verloren, Dr. d'Outrepont, die een' Europeschen naam had verkregen. Hij was in 1776 te Malmedy geboren. WURTEMBERG. STUTTGARDT, 6 Mei. De Koning heeft bepaalddatin aanmerking genomen de afgeloopen strenge en langdurige winter, en de daaruit ontstane nood voor de mindere volksklasse, aan alle die zich van 1 Januarij tot 31 Maart 11. aan diefstal van hout uit de bosschen van den Staat hebben schuldig gemaaktkwijt schelding van straf wordt verleend EN GELAND. LONDEN, 13 Mei. De begrooting van 184546 voor verschillende diensten in zeven hoofd stukken verdeeld, in het begin dezer parlcments-zitting aangeboden, bedraagt voor de verschillende uitgaven de som van 2,944,975 60,726 meer dan in 1844, zijnde aldus verdeeld: lste Hoofdstuk. Openbare werken en gebouwen313,609 2de Bezoldingen van Staatsambtenaren741,140 x> 3de Regtswezen 772,618 4de Opvoeding, kunsten en wetenschappen295,413 5de Koloniale en consulaire dienst 450,589 6de d Weldadigheid177,727 7de Bijzondere en tijdelijke uitgaven93,879 Onder het eerste hoofdstuk vindt men 24,661 voor openbare werken in Ierland. Onder het tweede onder anderen 52,770 aan de Commissarissen voor de armenwet, 10,967 aan de Inspecteurs der manufacturen, 6,464 voor het huis van den Onderkoning van Ierland. Onder het vierde: 75,000 voor het volksonderwijs in Engeland en Schot land, en even zoo veel voor dat van Ierland, 4900 voor bijzondere scholen, 52,020 voor de gebouwen van het Britsch Museum; 1500 voor de schil derijen-galerij, 8,850 voor het museum van aardkunde (geologie) 5,839 voor wetenschappelijke proeven en werken. Onder het vijfde hoofdstuk: 80,000 voor Hongkong en de Chinesche ha vens, en onder het zesde 782 voor het gezantschap in Frankrijk, 13,000 voor dat in Turkije, en 50,000 voor de stoomvaart in Indië. Een nog al aardig geval is in het Huis der Gemeenten gebeurd bij gelegenheid dat er over den bill van Maynooth gestemd werd. Men weet, dat zijdie niet mede willen stemmende zaal te voren moeten verlaten of tot het stemmen genoodzaakt worden. Nu was Lord Northland, die niet mede wilde stemmenin een gesprek met zijn' buurman verdiepttoen de beraadslagingen gesloten waren en had niet bemerkt dat het zijn tijd was weg te gaan. In de zaal geblevenrnoest hij medestemmendoch Lord Ar thur Lennox verbergde hem nog bij tijds in een kolenhok, dat in de zaal uit kwam. De Voorzitter evenwel op eene bedekte wijs hiervan kennis bekomen hebbende, liet den vlugteling, onder het schaterend gelach van het geheele Huis, uit het kolenhok halen, en de Lord nu tot het uiterste gebragt, stemde voor het ministerie. Het bijbelgenootschap heeft heden deszelfs jaarlijksche vergadering ge houden. De opbrengst van verkochte bijbels beliep 47,899 het geheele bedrag der ontvangsten was in 1844, 97,755 en der uitgaven 85,817 Het grootste gedeelte dezer som is aan het drukken en verspreiden van Protestantsche bijbels gebezigd; in dit jaar zijn 915,811 exemplaren rondge deeld waarvan 605,600 in Groot-Britannië. Sedert de stichting heeft het genootschap 17 millioen exemplaren verspreid. Het testament en bijgevoegd codicil van wijlen den Heer Miles, Ban kier te Bristol, is door het Doctor's Commons te Londen gelegaliseerd gewor den. De erfgenamen hebben onder cede bekenddat de eigendom van den overledene 1,000,000 (ƒ12,000,000) beliep, welke de grootste geldelijke bezitting is, waarvoor de belasting op de inkomsten is betaald. Onder de legaten waren er acht van 100.000 voor de acht zonen van den testateur, aan welke nog het overschot der erfenis zal komenna aftrek van andere le gaten en onkosten, die zeer groot zijn, te rekenen naar de waarde voor zegels betaald, die niet minder is dan 15,750 het testament besloeg 79 blad zijden. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Mei. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 237 tegen 2 stemmen aan het ministerie een crediet van 5,250,000 fr. verleendom de oude koperen munt door nieuwe te vervangen. Laatstleden Vrijdag had de openbare Zitting plaats der vijf Academiën. Daar het programma niet te voren was bekend gemaaktwas de vergadering vrij talrijk. Er werd een prijs behaald door Dr. Pott, Hoogleeraar te Halle, voor eene verhandeling over de Zigeuners of zwervende Heidenen in Frankrijk onder den naam van Bohémiens bekend. Vervolgens las de Heer Raoul llo- chetteeene verhandeling over de Akropolis te Athene, de Heer Naudet over het postwezen bij de Romeinen, de Heer Gcraud, over den invloed der aard rijkskundige ligging op de wetten van oud Griekenland en Dutrochetover

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2