woekerwinsten berekenden en dus onmatigen hoogen prijs te onteigenen. Onze Regering heeft anders gehandeld. Aan de concessie van den Overijssclschcn spoorweg zijn voorwaarden verbonden, die de Regering, de vertegenwoordigster van het algemeen belang, in staat stellen, om het eigenbelang binnen behoor lijke grenzen te houden. De aansluiting toch van nieuwe spoorwegende rigting der baan; de plans en bestekken der werken; de overneming voor bepaalden prijs, ingeval de werken niet vóór 1850 voltooid zijn, of na eene 50-jarige exploitatiede vaststelling der tusschenstations de klassen der rijtuigenhet aantal, de snelheid en de vertrek-uren der treinen; de vaststelling der tarieven naar een bepaalden maatstaf; dit alles is aan het goedvinden der Regering voorbehouden. Het departement van Binnenlandsche Zaken zal toezigt en be heer houden over den aanleg en de exploitatie; de ondernemers verbinden zich, om voor dat toezigt en beheer eene zekere som jaarlijks te betalen, en verder zich te onderwerpen aan de reglementen voor de spoorwegen bestaande ■of uit te vaardigen en aan de op diligences enz. rustende verpligtingen ten aanzien der posterijen. VLISSINGEN, 4 Mei. Zr. Ms. fregat Ajax, bestemd voor West-Indie, is den lstcn dezer in dienst gesteld; ook verneemt men dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, denkelijk met het alhier liggend fregat de Rijn, andermaal uit deze zeehaven cenen togt zal ondernemen. MIDDELBURG, 6 Mei. Bij voorloopig besluit van Z. M. is het bij de Regering ingediend voorstel om onze stads haven tot bij Vlissingen in de schelde door te trekken, in gun stige overweging genomenterwijl onze verdienstelijke stadgenoot de Heer D. Dronkers, eene concessie bij Z. M. heeft aangevraagd tot den aanleg van cenen Spoorweg, ter vereeniging van Zeeland met Noord-Braband en Limburg. De bemoedigende uitzigten schijnen zich alzoo voor onze stad te zullen ver- wezentlijken. - BUI TEN L ANDSC HE BE RIG TEN KUST YM «VINEA. SIERRA LEONE, 30 Maart. Het Spaansche negerschiphetwelk de sloep van de stoomkorvet Growler heeft terug geslagen, is in de golf van Benin door de stoomkorvet Hydra zon der slag of stoot genomen. Het had 70 slaven aan boorden moest er te Gallines nog meer opnemen. Behalve dit negerschip, el Huracan (de Orkaan) genaamd heeft de Hydra nog eenen anderen niet minder beruchten Spaan- schen slavenhaler, de Pepita, buit gemaakt. Dit laatste vaartuig had 300 negers aan boord, en ware door deszelfs snelheid bijna ontkomen; maar de kogels, welke de Hydra het nazond, beschadigde zoodanig het tuig, dat het niet mocijelijk viel het in te halen. OOST-INDIK. BOMBAY, 1 April. Erigelsch Oost-Indië is in rust, de troepen liggen aan de grenzen. In Punjab heeft de Rajah Goulab-Sing eene overwinning behaald op de Seiks, die op hem waren afgekomen in de hoop van zijne ontzaggelijke rijkdommen meester te worden. Nadat de Rajah deze plunderaars had afgeslagen is hij te Jum- bour, zijn ontoegankelijk verblijf, teruggekomen. YEREENIGDE STATEN. Het besluit om Texas bij onze Staten in te lijven trekt de aandacht ten aanzien van dit land, waarom wij hier een en ander omtrent deszells land bouw en handel ontleenen uit het werk van den Heer Bourgeois d'Orvanne Documens sur le Commerce exterieur. Texas is een uitgestrekt land van 60 millioen bunders, nog 8 millioen meer dan Frankrijkdoor Mexico en de Vereenigde Staten ingesloten. De luchtstreek is er door de ligging tusschen de golf van Mexico en de stille Zuidzee gematigd. De bevolking wordt bij de gissing geschat op 600,000 welke geringe bevolking deze uitgebreide landstreek, tot hiertoe, bijkans woest heeft gelaten; zij verdeelt zich in twee soorten: blanken en zwarten, uitma kende 20 a 30,000 slaven en 15,000 Indianen. De Indianen zijn een droevig overschot der oorspronkelijke bevolkingleven nog als wilden van jagt en visscherij tot dat de pelterij-handel met de Euro peanen hen met de beschaving in aanraking brengt. De landbouw is nog in eenen armzaligen toestand, bij de traagheid en kort- zigtigheid van het slavenras. De inwoner van Texas is van den Spaanschen geest doortrokkenvergenoegt zich gedachteloos met hetgeen de grond zonder moeite oplevert. De katoen is de voornaamste teelt, de zijde is er lijn, taai, sterk en zeer witmaar weinig gezuiverdde werktuigen die men er toe be zigt meestal slecht. De suiker cn de tabak is er ook goed't hapert slechts aan de veredeling, bij de gebrekkige kweeking der onkundige planters. Granen komen er wei nig voort, maar de wijnstok wast op sommige plaatsen welig en geeft wijn als die van Porto. Er zijn geweldige eikenbosschen doch de voornaamste rijkdom maken de weilanden uiten de overvloed van ossenbuffels en damherten. Voorts bevat de grond rijke nog niet ontgonnen kolen-, zout-, ijzer-, en lood- mijncn tot wier bewerking nog kapitalen en handen ontbreken. De geheele handel is bijna alleen met de Vereenigde Staten, werwaarts Texas jaarlijks 100 tot 150,000 balen katoen, leder, huiden, pelterijen cn timmerhout zendt in ruiling tegen Europesche fabrijkwarendie te New- York of New-Orleans in magazijnen liggen. Galveston is de voornaamste haven en handelstad, op de Amerikaansche wijze, met breede straten luch tig en regthoekig, van houten, netjes beschilderde huizen gebouwd. Er wonen veel Fransehen en hunne taal is er vrij algemeen. De reizigers vinden er al het noodigede hitte wordt door den zeewind gematigd en de plaats is zeer gezond. Na Galveston, komen Houston, digt bewoond maar minder ge zond, en de hoofdstad Austin aan de Coloradoin aanmerkingwelke laatste bij meerdere gemeenschap de eerste stapelplaats voor den handel van Mexico kan worden. Zonder, zoo als makelaars in landverhuizing beweren, dat Texas een land is dat overvloeit van melk en honig en een verblijf van gelukzaligheid zonder zelfs in de overdrevcne verwachting omtrent de toekomst van Texas te deelen, moet men toch erkennen dat het door zijne gelukkige ligging tusschen de twee zeeënin het hart van den VVest-lndischen handeldoor zijne vrucht baarheid en rivieren eenmaal eene schoone parel kan worden aan de kroon der Vereenigde Staten. Vooral zal het voor de zuidelijke eene vermeerdering van krachten geven in den strijd tegen de noordelijke. Alles moet er, om zoo te zeggen, nog geschapen worden maar de scheppende geest der Vereenigde Sta ten zullen 'Texas wel handen en geld bezorgen en gemakkelijk uit dezen tot hiertoe slecht bewerkten grond rijkdommen doen ontspruiten die er bevol king zal vestigen, en vreemden koophandel en zeevaart aanlokken. ALGERIE. ALGIERS, 30 April. Bij het vertrek van de stoomboot Charlemagne liep het gerucht dat in de Dehara een nieuwen opstand van Arabieren was uitgebrokenen dat deze het vertrek van een bataillon van hier had gevorderd. Eene convooi is tusschen Ténès en Orléans-stad overvallen. Ongeveer 80 man der onzen zouden buiten het gevecht zijn gesteld. De Maarschalk is op het vernemen dier tijding onmid- delijlc met al de troepen, die hij kon vereenigen, opgerukt, om de aanvallers te kastijden en de opgestane stammen tot gehoorzaamheid te brengen. Er blijft nog altijd plan bestaan tot eene uitrusting tegen de Kabylen. Te gelijk met de troepen die oostwaarts waren vertrokkenwaren anderen naar Bougia gezonden. EGYPTE. ALEXANDRIE, 22 April. Mehemet Ali is zeer verstoord dat hij nog geen berigt heeft van een verdrag met Engeland betrekkelijk de posterijen, en dreigt, zoo die zaak niet bin nen eene maand is geregeldden vaartuigen der Engelsche Maatschappij de binnenlandsche vaart te verbieden. Reeds is een dier vaartuigen, welke onlangs voor de dienst tusschen Alexandric en Atfé, eene stad in Midden-Egypte, het oude Aphroditopolisniet op het kanaal toegelaten. arsLAND. PETERSBURG, 26 April. De Minister van openbaar onderwijs heeft den Keizer een verslag aangebo den over de Siberische expeditie van den Heer von Middendorff, voor de Aca demie van wetenschappen ondernomen. Deze expeditie had ten doel om nog nimmer bezochte landstreken, als: Taimyrland, tusschen de Pjaszina en de Chatanga gelegen, tot aan de Ijs-zee, den zuid-oostelijken rand van Siberië, de streek van Utzkoi, de Schantar-eilanden en de Chinesche Russische gren zen tot aan Nertschinsk te bereizen cn te onderzoeken. De moeijelijkheden en gevarenwaarmede de reizigers te kampen hebben gehadde verstan dige leiding dezer gevaarlijke onderneming en hare belangrijke gevolgen voor de wetenschappenhebben de opmerkzaamheid des Keizers tot zich ge trokken en Z. M. heeft den Hofraad von Middendorff de St. Wladimir orde 4dc klasse en eene jaarlijksche toelage van 400 zilveren roebels zoolang hij in staatsdienst blijftgeschonken. Zijn medereiziger de heer Branth heeft de St. Anna orde ontvangen. De Academie zal de beschrijving dezer reis, waar mede de Heer von Middendorff zich bezig houdtin bet licht geven. Men heeft vroeger gemeend, dat de thans bezochte landen niets dan ijs en sneeuw bevatten, en dat noch mensoh noch dier er konde leven. De beschrijving, welke de reiziger er van zal geven, zal welligt het tegendeel doen blijken. Zoo heeft men eens door de Noormannen Groenland en door de Hollanders en Engelschen Spitsbergen leeren kennen. Deze is de 14de wetenschappelijke ex peditie, welke de Academie in den tijd van 20 jaren heeft bekostigd. [Die nu bezochte streken zijn door onzen Nikolaas WitsenBurgemeester van Amsterdam, beroemd voorstander en beoefenaar der aardrijkskunde, be schreven in twee deelen in folio, onder den titel: Noord- en Oost-Tartarye enz. met vele afbeeldingen, waarvan de tweede druk in 1705 aldaar het licht zag; in welk werk vele merkwaardige bijzonderheden dier streken worden gevonden.] ZWEDEN. STOKIIOLM, 1 Mei. De erven van den Hoofdman von Baumann hebben hunne schuldvordering van 33,900 rthr. banco tegen de Zweedsche kroon, herkomstig van het jaar 1682, bij de regtbank aldaar mogen zien erkennen, ten gevolge waarvan de kroon veroordeeld is om hun aan kapitaal en renten dc som van 200,000 rthr. banco uit Te betalen. GRIEKENLAND. PATRAS, 20 April. Hier, gelijk in de hoofdstad, is het rustig. Onze Gouverneur heelt uit Missolunghi de kennisgeving ontvangen, dat in de wateren tusschen Patras

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2