LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 12 MEI. N 57 .U BINÏNEjNLAINDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Mei, Gisteren is alhier de 35ste verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen op de gewone wijze gevierd. Uit eenen vergelijkenden staat van op ultimo December 1843 en ultimo December 1844 in de vaart voorhanden zeeschepen en hunnen inhoudblijkt dat dit getal in 1843 bedroeg 1,795 met 180,578 lasten, en in 1844, 1815 met 181,819 lasten. In 1843 waren 2,478 Ncderlandsche schepen, met 363,805 lasten ingeklaard en in 18442,565 schepen met 375,532 lasten uitgeklaard in 1843, 1,778 Nederl. schepen met 279,187 lasten, in 1844, 1,942 met 282,787 lasten. Zoodat het getal koopvaardijschepen met 20 sche pen en eene belaadbare ruimte van 1,241 lasten was toegenomen, terwijl 89 schepen met 11,727 tonnen, meer waren ingeklaard en 144 schepen met 3,600 tonnen meer waren uitgeklaard. Bij de in- en uitklaring werden ook gerekend de schepen onder vreemde vlag. Door den Koning beslist geworden zijnde, dat in Suriname eene proeve van kolonisatie zou worden ondernomenhebben de daarop gevolgde onderzoe kingen den oever der rivier Saramacca aangewezen als het meest geschikte oord, om de kolonisten te vestigen. Aldaar is tot dat einde eene voldoende uitgestrektheid grondsbehoorende tot de vruchtbaarste der kolonieont gonnen en in bebouwbaren staat gebragt en zijn er woningen opgerigt gewor den voor 50 huisgezinnen. De ontvangst van het berigtdat deze voorberei dende werkzaamheden waren atgeloopen en dat de eerste kolonisten in dit voorjaar zouden kunnen worden uitgezonden, heeft geleid, in de eerste plaats tot het vaststellen van een reglement van orde en bestuur voor de bedoelde inrigting van kolonisatie, en voorts tot het bepaaldelijk aannemen van 50 buis gezinnen landbouwers van beroep, uit de plattelands-gemeenten alhier, met toevoeging van eenen genees-, heel- en verloskundige, van eenen onderwijzer, en van veertig ongehuwde jongens en meisjes ter verrigting van huiselijke diensten, tot verligting der gezinnen in de eerste tijden hunner aankomst. Een getal van 150 personen is dien ten gevolge Dingsdag te Amsterdam aan boord der schepen Susanna Maria en Noord-Holland ingescheeptom met den eersten goeden wind regtstreeks naar het oord der bestemming te vertrekken; zijnde 's Lands stoomschip Curacao bestemd, om de schepen de rivier Sa ramacca op te slepen of de passagiers over te nemen en ter bestemder plaatse te brengen zoodat men Paramaribo niet zal aandoen. Deze eerste uitzending, die onder de leiding staat van den predikant D. Copijn, zal dezer dagen worden gevolgd door de overige huisgezinnen, onder de leiding van den Predikant A. van den Brandhoff. Deze zullen bepaaldelijk met het bestuur der onderneming zijn belast; wordende de Heer J. II. Betting eerstdaags in het vaderland terug verwacht. De Heer Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot OldhuisPresident van de Arrondissements-Regtbank te Zwolle, heeft, op 's Konings verlangen, welwillend en belangeloos, op zich genomen, om het Departement van Koloniën behulpzaam te zijn in het aanwijzen en uitrusten van de Kolonisten, die later vertrekken zullen, wanneer lot het uitbreiden van de onderneming besloten wordt. 'sGRAVENHAGE9 Mei. Z. M. heeft tot den adelstand verheven met den titel van Jonkheer den Heer C. A. Rethaan Macaré, Wethouder der Stad Middelburg en Lid der Provinciale Staten van Zeelandde Heeren Ch. G. II., E. E. A. en J. A. van Bylandterkend wettig gesproten te zijn uit het oud Riddermatig geslacht van Van Bylandt, en hun toegekend den titel van Graaf; en den Ileer J. II. Turing te Rotterdamtoegelaten als Brilsch Consul voor Zuid-Holland en Zeeland. Bij Zr. Ms. besluit van den 25stcn April jl., is Jhr. J. C. Gevers, tot hiertoe Zaakgelastigde bij de Vereenigde Staten van Amerika, benoemd tot Minister-Resident bij de hoven van Baden, Bcijeren en Wurtemberg; zullende hij zijne vaste verblijiplaats te Stuttgart vestigen. De Heer Mr. F. M. W. Testa, tot hiertoe Raad van Legatie bij bet Gezantschap te Berlijn, benoemd tot Zaakgelastigde bij de Vereenigde Staten van Amerika. De Attaché bij het Departement van Buitenlandsche zaken Mr. W. II. Baron van der Duyn, in dezelfde betrekking van Attaché toegevoegd aan het Gezantschap te Brussel, ter vervanging van den Baron J. P. van Aerssen Beijeren van Voshol, aan wien een tweejarig verlof, met behoud van ancienneteit, is verleend. M'\ J. Graaf van Zuylcn van Nijevelt, als Attaché dienst doende bij het Gezantschap te Hannover, als zoodanig overgeplaatst bij de Legatie te Berlijn, ten einde al daar tijdelijk de werkzaamheden van Secretaris te verrigten. Bij Zr. Ms. besluit van den 6deu Mei 1845, is benoemd tot Kanton- Regter te Schagen (Noord-Holland) Mr. D. A. Camerling Helmolt, thans Ad vocaat te Haarlem. Tot Commissaris van Politie te Vlissingen, Balthazar Verwey, thans lste Luitenant bij de Dienstdoende Schutterij te Schiedam. Z. M. heelt, ten gevolge der door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag verleend aan den Heer .1. W. Musschenbrock, als Griffier van bet Kan- tongeregt te Alphen. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Donderdag (zie ons vorig nom- mer), is het wetsontwerp betrekkelijk den Landbouw met 28 tegen 24 stem men verworpen. De Vergadering is voor een' onbepaalden tijd gescheiden. 10 Mei. Volgens de in de Staats-Courant van den 10den dezer, door den In specteur van de geneeskundige dienst der landmagt gedane oproeping, is er weder gelegenheid voor Nederlandsche genees- en heelkundigen, om, onder de daarbij gestelde voorwaarden, als officier van gezondheid der 3de klasse voor de dienst der Nederlandsche Marine te worden aangesteld. AMSTERDAM, 9 Mei. Wij mogen het genoegen hebben, als vrij stellig mede te deelen dat het, wegens ongesteldheid van II. M. de Koningin vroeger uitgesteld bezoek van geheel het Koninklijk gezinthans bepaald is op Dingsdag na Pinksteren alleenlijk zal Z. K. II. de Erfgroothertog van Saksen-Weimar-Eisenachdie voor dit oogenblik een reisje naar Parijs doet, zich niet daarbij kunnen be vinden Mevrouw de Hertogin hoopt men er evenwel bij te zien. Heden is men begonnen eene schutting te plaatsen ter insluiting van de tegenwoordige gebouwen, behoorende aan de Fransche rijschool, in de Kerk straat achter het Werkhuisde oude getimmerten worden afgebroken en op dezelfde plaats eene schoone, geheel van steen gebouwde rijschool opgetrok ken sedert jaren hestond reeds het planmaar ontbrak hiertoe het noodige. Daar nu in November jl, de naast belendende gebouwenzijnde de schouw burg het Huis ten Bosch, en de Diamantslijperij, door een' feilen brand wer den vernietigd en hierdoor eene belangrijke aanwinst in terrein aan de rijschool kon worden toegevoegd, spoorde dit den Heer Proschdirecteur en eigenaar van de tegenwoordige rijschool aanom de uitvoering van dit wcnsche- Jijke plan te beproeven deze ondervond dadelijk eene krachtdadige onder steuning van zijne vrienden en begunstigers, die in weinig tijds fonds genoeg verkregentot den opbouw eener geschikte rijschool. Het Stedelijk Bestuur gaf goedgunstig een belangrijk gedeelte gronds van het slop achter den muur van het Werkhuis tot deze onderneming in huur; het werk zal worden ten uitvoer gebragt naar het ontwerp van en door den bij ons zoo voordcelig bekenden bouwmeester Moele; het beheer is opgedragen aan den Ileer van Outersterp. Men verzekert dat dezer dagen door eenige kapitalisten alhier, aan de Regering concessie gevraagd is lot het aanleggen van een atmospheri- schen spoorweg van 'sGravenhage naar Scheveningenen wel in dier voege, dat deze nieuwe tak in verband zou worden gebragt met den Hollandschen spoorweg, en dus met het thans bij de Residentie gevestigd station. Men kan met zekerheid melden, dat de in December te Padang plaats gehad hebbende onlustengeheel gedempt zijnden 26stcn was de staat van beleg, waarin Padang was gesteld, reeds opgeheven en alle verdeie militaire bewegingen gestaakt. ASSEN, 1 Mei. Een bezwaar tegen particuliere spoorweg-ondernemingen is, dat de onder nemers het belang van het algemeen aan hun eigenbelang opofferen. Dit be zwaar doet zich bij sommige Engelsche spoorwegen drukkend gevoelende ondernemers trekken van hun allengs onmisbaar geworden en tegen mededin ging beveiligd vervoermiddel grove winsten maar bekommeren zich weinig om de goede waarneming der dienst; eene spoorwegmaatschappij beeft, tot groot nadeel eener gehecle fabrijkstad, hare tarieven allengs verhoogd, en moet daartoe omgekocht zijn door eene vereeniging van elders gevestigde fa- brijkanten. De Engelsche Regering heeft bij het verlcenen der concession ver zuimd zich de magt voor te behouden, om zulke misbruiken te weren, en zij zal wel -moeten besluiten, om die spoorwegen tegen een naai' dc genoteu

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1