195ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. BERN, 30 April. De Groote Raad heeft besloten ecne algemeene kwijtschelding te verleenen aan die burgers, welke aan den togt naar Lucern deel genomen hadden, en tevens aan de Regering opgedragen, maatregelen te riemen, opdat der gelijke onwettigheden niet meer zonden kunnen plaats hebben. OOSTENRIJK. Volgens de Oostenrijkscbe Lloyds heeft de koophandel in 1843 een kapitaal omgezet van 215,534,813 fl. conventionale munt, te weten 111,420,858 voor invoer en 104,113,955 voor uitvoer. De Hertog van Leuchlenberg, Schoonzoon van den Keizer van Rusland, beeft zijne belangrijke vaste goederen in Italië verkocht, om er in Bohème en Hongarije andere voor te koopen. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 Mei, De geheele beschaafde wereld stelt een levendig belang in het laatst uitge komen werk van A. Humboldt, onder den titel: Kosmos (de wereld) en door hem aan onzen Koning opgedragen. Dit heerlijk tafereel van bet. heelal, door ecne waardige hand geschetst en dat den lezer geheel boeit, bevat tevens de letterkunde van alle volken, in bare meest verschillende takken met juiste oordeelkunde gadegeslagen. De voortbrengselen der oudheid zoowel als die van lateren tijd vinden er eene hunne waardige plaats. TRIER, 28 April. De oudheidkundigen zullen zekerlijk met belangstelling vernemen, dat men in de Romeinschc Basilika alhier, welke voor eene Protestantsche kerk wordt ingerigt, een toestel gevonden heeft, voor de plegtigheden der heidensche ceredicnst bestemd en bestaande in onderaardsche buizen, welke gemeenschap hebben met een waterbak buiten den tempel. Men heeft ook een' fraaije vloer van raosaïk gevonden vier voet onder den grond, bij de deur van We berback. [De Basilika's waren koninklijke gebouwen die bij de Romeinen voor koopmansbeurzen en geregtsboven tevens dienden. Zij bestonden uit twee lioufddeelen: eene langwerpige ruimte voor het publiek met zuilen-gan- gen in de rondte, en eene regtbank die er zich in de vorm van een halfrond J voor de zitplaatsen der regters aansloot. Hoe menigvuldig die gebouwen ook bij de Romeinen warenzijn er nog slechts weinigen in stand gebleven. De eerste Christen gemeenten namen deze Basilika tot voorbeeld voor hunne ker ken, en behielden den naam, tot aanduiding van een kerkgebouw.] BEIJEREN. MUNCHEN, 1 Mei. De Pol. Zeitung berigt, dat er acht Protestanten in de Theatinerkerk het Katholijk geloof hebben aangenomen. De inwijding van den Vorst-Bissch op von Diepenbrock zou den 18<len te Salzburg geschieden door den Kardinaal Aartsbisschop Vorst von Schwarzenberg. FRANKFORT. 30 April. De Hertogelijke Hessische Regering heeft zich ten gnnstc van de nieuwe Katholijke Gemeente verklaard. Op eene aanvraag van het Ministerie aan den Bisschop van Maintzof hij den Roomschen Pastoor te Offenbach wilde aanschrijven de kerkelijke handelingen voor de nieuwe gemeente te verrigte» heeft hij een ontkennend antwoord gegeven. Daarop heeft het Ministerie aan den Protestantschen Predikant te Offenbach volraagt gegeven om die hande lingen waar te nemen. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Mei. Den A"16" zijn de beraadslagingen in de Kamer begonnen over het ontwerp van wet betrekkelijk de wapening der vestingwerken van Parijs. Ofschoon vele leden er tegen zijn, meent men echter, dat het met eene geringe meer derheid zal worden aangenomen. Het dagblad le Globe brengt aldus zijn gevoelen uit omtrent de beraad slagingen, welke in de Kamer der Afgevaardigden over de Jesuiten gevoerd zijn: Na eene beraadslaging van twee dagen zijn de zaken bijna gebleven, waar zij waren. Men heeft toegestemd dat het bestaan van godsdienstige vereeni- gingen in strijd was met de wetten, doch iedereen wist het, en men berust er in om aan de Regering de zorg op te dragen die wetten te doen eerbiedigen /doch reeds had de Regering handen aan het werk geslagendoor met den Paus over het terugroepen der Jesuiten te onderhandelen. Thiers heeft gelijk ge had met te zeggen, dat, welke ook de beslissing van het hof van Rome te dien aanzien ware, de Fransche wetten niet te min moesten uitgevoerd wor den; doch Thiers kan voor zeker houden, dat het beste middel om de veree- niging van Jesuiten te ontbinden, is, te verkrijgen, dat de Paus tusschen beide komt; zonder het oppermagtig gezag, zouden onze wetten, hoe streng zij ook gehandhaafd wierden, ten slotte onuitgevoerd blijven. Overigens is het niemand in de gedachte gekomen de Jesuiten als indivi du's, als burgers te vervolgen. Het is de vereeniging van hen, welke onze wetten verbieden; maar zij sluiten niemand buiten het rijk, vooral niet we gens godsdienstige zaken. De vrijheid van eeredienst, de vrijheid van gehed wordt niet aangerand; slechts de vereeniging. Ten slotte behoeft niet te wor den opgemerkt, dat de Regering in dit geval van die gematigdheid zal ge bruik maken, welke het bewijs is van eene sterk gevestigde magt. Slechts de zwakheid neemt hare tocvlugt tot geweld. Het Journal des Débats in zijn nommer van 5 Mei tegen het dagblad l'Univers te veld trekkende, uit hoofde der hevige uitvallen tegen de genen die de zaak der kerk en van de geestelijkheid, van die der Jesuiten willen scheiden, beklaagt zich over bet stelsel, dat hardnekkig de Jesuiten met de godsdienst en de kerk verwart. Dat was ten allen tijde de aanmatiging dier orde, zij zijn de kerk, de geheele kerk. Die niet voor hen is, wereldlijke, priester, bisschop, ja zelfs de paus, die is tegen de kerk; is een ketter, een goddelooze en godverzaker, schuldig aan die zonden die niet vergeven kunnen worden, noch in deze noch in de toekomende wereld. De vriend der Orde is noodwendig een heilige en uitverkorene. Alles is hem geoorloofdalles past hem. Zoo streeft die orde en heeft het altijd gedaan, onder voorwendsel van de kerk te dienen, om dezelve geheel en al in zichzelve op te lossen. Zoo beneemt zij de kerk haar katholijk, dat is haar algemeen karakter, om haar in de belangen, de driften, het lot eener bijzondere orde te doen deelen. De katechismus zegt: de Katholijke, Apostolische en Roomsche kerk; maar niet de Jesuiten-kerk. De Courrier Francais meldtdat de zending van den Heer Rossi naar Rome geheel mislukt is; wel was hij aldaar beleefd ontvangen, maar met eene groote koelheiden had slechts een onderhoud met eenige mindere be ambten kunnen verkrijgeu. Dit moet daaraan worden toegeschrevendat de Jesuiten hem te Rome hadden afgeschilderd als een' vermomden Calvinist, omdat hij een groot vriend van Guizot isdie, zoo als men weet, tot de Pro testantsche Kerk behoort. Ondertusschen had de Minister Martin (du Nord) de keus van den Heer Rossi niet goedgekeurd hij had naar Rome een Kardi naal of Aartsbisschop willen zenden. Het feest des Konings is te Lyon noodlottig geweest. Terwijl een bataillon in sectien over eene brug [le pont du Changetrok, geraakten vele burgers in een verschrikkelijk gedrangook veroorzaakt door rijtuigen welke niet wilden terug blijven. Akelig was het geschreeuw van vrouwen die op den grond vielen en vertrapt werden. Men heeft 12 a 15 lijken en eene menigte gewonden naar het hospitaal gebragt. Onder de dooden vindt men moeders die verscheidene kinderen nalaten. VERNON, (Dep. van de Seine), 4 Mei. Waartoe een beschonken mensch in staat iskan het volgende geval doen zien. Zekere I..., schoenmaker alhier, beschonken te huis komen de, vindt zijn kind van 3 maanden in de wieg schreijende, terwijl zijne vrouw een oogenblik afwezig is. Wrevelig door den drank, wordt hij op bet kleine weerlooze schepsel vertoornd; bij wil het geschrei niet hooren. llij geeft het een slag in het aangezigt. Op het gekerm van het wichtje, en niet wetende wat hij doetneemt hij hetzelve bij den halsslaat het tegen den muuren werpt het bewusteloos weder in de wieg. Toen de moeder terug kwamvond zij het kind vermoord. De door den drank tot moordenaar van zijn eigen kind geworden vader, is handen der justitie. STARS BERIGT. In de maand April 1845, zijn binnen de Stad Leyden overleden 73 per sonen; als: 17 Mannen, 20 Vrouwen, 15 Zoons en 21 Dochters. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 113 kinderen, als: 54 Zoons en 59 Dochters; levenloos aangegeven 8. Trekking der Vijfde Klasse. 19Je Lijst. N". 61 een prijs van ƒ1,250. 20sle Geene. 21"e Geene. 22s,e N°. 17997 eene premie van ƒ1,250. ADVERTENTIE N. Getrouwd Leyden, 8 Mei 1845. J. P. J. PATERNOTTE, Weduwenaar van C. Person, en A. van BUNTEN. Eenige Kennisgeving. Heden overleed alhier onze waarde Vader en Behuwd-Vader de Heer HEN DRIK van RHEE, in den ouderdom van ruim 85 jaren. J. van RHEE, Leyden, S. M. HOUTKAMP, 4 Mei 1845. H. C. van RHEE, J. H. KANTEBEEN. Eenige Kennisgeving. Heden overleed tot mijne bittere droefheid mijn hartelijk geliefde Echtgenoot de Wel Ed. Gestr. Heer J. J. FISCHERGep. Kapiteinoud 49 jaren. Leyden, j- C. van der LAAN, 6 Mei 1845. Wed. Fischer. De uiterlijke teekenen van Rouw zullen alleen door mij worden gedragen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3