BUITEINLAINDSCHE BERIGTEN. vereenigen met liet gehcele stelsel der Regering ten aanzien van het genees kundig toevoorzigt. Ook zijn er vele bijzondere bedenkingen tegen het ontwerp in het midden gebragt. Men heeft bezwaar gevonden in de voorgestelde afschaffing der ste delijke heelmeesters. Men heeft zich niet kunnen vereenigen met de voorge stelde bepaling, dat op non-activiteit gestelde officieren van gezondheid, in alle gevallen, tot de uitoefening der burger-practijk bevoegd verklaard zouden kunnen worden. Men verlangde, dat ook ten aanzien van de op non-acti viteit gestelden het beginsel gehandhaafd wierd, dat zij eerst na volbragte 20-jarige dienst tot de uitoefening der burger-practijk toegelaten kunnen wor den. Men meende dat Commissiën, onder welke benaming dan ook, in den regel ongeschikt zijn om een waakzaam en krachtvol geneeskundig toezigt, waarbij het ophandelen aankomt, met goed gevolg te kunnen uitoefenen. Deze en een aantal andere bedenkingen hebben de opgemelde leden doen be sluiten tegen dit ontwerp te stemmen. De Heer Menso vond het beter het oude te behouden, dan een gebrekkig werk in te voeren. De Heer Telting betoogde, dat het beginsel, om de bijwoning der akademi- sche lessen te bevorderen, overdreven wordt. Hij kan de reden niet inzien, waarom de stand der stads-heeimeesters zou worden opgeheven? Hij vreesde ook dat er gebrek aan bekwame scheeps-artsen door zou ontstaan. De Beer van Gollstein deed zien, dat het onraadzaam en ontijdig was, dit ontwerp thans aan te nemen. De regeling van het openbaar onderwijs be hoort lot de wetgeving. Reeds eenmaal is eene inrigting van onderwijs, bui ten voorkennis der vertegenwoordiging tot stand gebragt. Ook nu schijnt men weder bedacht te zijn op de oprigting ecner bijzondere school voor de geneeskundigen. De verantwoordelijkheid van het geneeskundig toezigt op de uitoefening, zoo als het nu is voorgedragen, rust op al de leden der commis sie of eigentlijk gezegdop niemand. Onder de bijzondere bedenkingendie de Heer den Tex tegen deze voordragt had, behoorde die, dat de Minister verlof zal moeten geven aan onbevoegden tot den verkoop van geheime middelen. Vele aanmerkingen weerhouden hemdit ontwerp aan te nemen hij hoopt echter dat eerlang in de bestaande behoefte eener verbeterde wetgeving op dat stuk worde voorzien. De Heer Luzac acht het doelmatiger nog eenigen tijd met de vaststelling dezer wet te wachten, tot dat alle punten daarin zullen kunnen worden op genomen. Thans is het voorstel onvolledig. Gewagende van-de bepalingen, in het ontwerp voorkomendenopens de Tandmeesterszegt de Redenaar dat die bepaling, naar de ontvangene inlichtingen, wel aan de helft van de Natie de tanden kosten zal. De kwalen der tanden zijn beter te herstellen, dan door het eenvoudig trekken. Vooral in dit land waar het klimaat tot die kwalen veel aanleiding geeftis deze zaak van belang. Men zalop de voorgestelde wijze, veel spoediger tot bet trekken van kiezen en tanden over gaan, dan dikwerf zou gevorderd worden. Brugmans zeide eens, dat hij, die bet eerste uitgevonden bad om voor ligte ongesteldheden in den mond de kiezen of tanden uit te trekken, wel de poena proximo morti verdiend bad. Z. Exc. de Minister van Binnenlandschc Zaken heeft het ontwerp breedvoerig verdedigd. Het ontwerp is het uitvloeisel van de menigvuldige rapporten en schrifturen daaromtrent gewisseld. Eene geheele hervorming ten deze was noodzakelijk. Het belang der zaak verbood langer uitstel. Het. tegenwoordige voorstel verdiende wel degelijk andere maatregelen die er genomen dienen te worden, vooruit te gaan. Waartoe zou het dienen, veranderingen in het hooger onderwijs te brengen, die later bij eene goedkeuring van dit ontwerp, weder geheel zouden moeten worden veranderd. Het zou wenschelijk kunnen zijn het hooger onderwijs bij de wet te regelendoch verpligtend is dit niet. Het tegenwoordig ontwerp voldoet aan de doelmatige bestemming van hetzelve, de regeling, namelijk, van de uitoefening der geneeskunde. De examina's zijn thans reeds geregeld en zullen almede eene herziening behoeven. Er zijn punten, waarbij zich vragen van liet hoogste gewigt voordoen, waarvan de oplossing en regeling niet eensklaps geschieden kanalsof het bestaan van drie hoogescholen in ons Rijk niet te veel is, dan wel of de splitsing in vakken wenschelijk is, enz. De beantwoording en oplossing dezer vragen, zal mogelijk jaren achtereen duren en middelerwijl zou de regeling van de ge neeskundige wetgeving onbepaald worden uitgesteld. Z. Exc. bestrijdt de be denkingen tegen het ontwerp geopperd, en zegt ten slotte, dat de Regering het betreuren zou, dat, door afstemming, de tegenwoordige toestand, die vrij algemeen voor hoogst bedenkelijk gehouden wordt, zou worden bestendigd. De beraadslagingen gesloten zijnde, wordt het ontwerp in omvrage gebragt en verworpen met eene meerderheid van 44 tegen 6 stemmen. Voor hebben gestemd de Heeren Strens, Gouverneur, RommcCorneli Wichers en Modderman. Z. M. zal dienvolgens eerbiedig worden verzocht dit wets-ontwerp in na dere overweging te nemen. Ten ruim 5 ure wordt de Zitting opgeheven tot morgen. Wetenschappelijke bedenkingen in het algemeen verslag der Kamer, om trent het ontwerp van wet op bet Zout, door ongesteldheid van een' hoofd ambtenaar niet onderzocht hebbende kunnen wordenworden de beraadsla gingen deswegens nader uitgesteld. 8 Mei In de Zitting van de Tweede Kamer van heden is beraadslaagd over het ontwerpstrekkende tot verlenging der belasting voor het Fonds van den Landbouw, gedurende de jaren 1845 en 1846. Voor het ontwerp hebben het woord gevoerdde Heeren van Druyvesteyn van BleyswijkSchooncveldvan Dam van Isseltvan GoltsteinLuzac en van Rosenthal. Tegende Heeren van Heemstra, Michiels van VerduynenFaber van Riemsdijk, van I'anhuysBoreel van Hogelanden, Romme, van Sasse van Ysselt, Strens en Gevers. Bij het afzenden van dit berigtduurden de beraadslagingen nog voort. AMSTERDAM, 6 Mei. De Tentoonstelling van Kunstwerken van oude beroemde Meesters, vóór eenige dagen alhier geopendwekt algemeene belangstelling. Op deze wijze bijeengebragt en in een helder, van boven invallend licht geplaatst, vertoonen de schilderijen zich in hare juiste verdiensten en hooge waarde. Deze Ten toonstelling, voor het eerst zoodanig alhier tot stand gekomen, geeft bijzon der genoegenen te regt. Diep gevoel van eerbied en bewondering voor de wereld-beroemde meesterstukken onzer schilderschool, met leering voor velen, zijn het natuurlijk gevolg. Men juicht alzoo volmondig het denkbeeld toe van den Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten zoo gelukkig, onder goedkeuring van het Stedelijk Bestuur en door belang rijke bijdragen van Bestuurders van openbare gestichten en van bijzondere eigenaars, tot stand gekomen. Men verwacht dan ook met reden, dat het publick deze gegevene gelegenheid zal op prijs stellen en zich ten nutte maken. Niet alleen Nederlanders, maar ook vreemden, en bijzonder Engel- schenbetaigendat deze Tentoonstelling met dergelijke in andere landen in innerlijke en hooge waarde mag geacht worden allezins naar behooren te wedijveren. De Heer Mr. Lipman alhier, is door den Koning der Franscben benoemd tot Ridder van bet Legioen van Eer. NIJMEGEN, 6 Mei. Op Zondag den 4den Mei 1845 vierden alhier Johannes Puts en Theodora Willemsen bet 70ste jaar hunner echtvereeniging, als zijnde getrouwd op den 4dcn Nlei 1775. Johannes Puts werd te Nijmegen geboren op den 6den Fe bruary 1755 en bereikte dus den vollen ouderdom van 90 jaren op den 6<len February 1845; deze geniet nog eene zeer goede gezondheidwandelt dikwijls en maakt nog kleedingstukkenals hebbende vroeger het bedrijf van kleêrmaker uitgeoefendTheodora Willemsenzijne vrouwis in de streek, genaamd het Groene Woud, bij Nijmegen, op den 4den Mei 1744 geboren, en vierde dus Zondag, zoowel haar 7ü-jarig huwelijksfeest, als haren gosten verjaardag; deze geniet ook eene redelijke gezondheid. Van vele zijden heeft dit echtpaar belangstelling in deszelfs geluk ondervonden. GRONINGEN, 5 Mei. fn de vorige maand is alhier in den ouderdom van 86 jaren overleden Olcliert Jacobs Olcherts. Hij was ongehuwd en laat eene 92jarige zuster na, met wie hij in diepe armoede en bijna in stille afzondering een somber gebouw buiten het Kleine Poortje, bewoonde. Bij zijnen dood ontdekte men het afzig- telijkste .en ijzingwekkendste tooneel van morsigheid en ellende. Op eene ongeloofelijke wijze woedde hier het ongedierte; zijne 92jarige zuster, ver klaarde, na gereinigd te zijn nu weder te kunnen hooren en als in eene andere wereld te leven. Zij is thans gezond, doch hare geestvermogens zijn eenigzins gekrenkt. Opmerkelijk is het daarbij vooralen tevens een ramp zalig voorbeeld, hoe ver gierigheid en zelfzucht den mensch vervoeren kunnen dat in den kelder onder hunne woningin poltenaan gereed geld gevonden is de som van ƒ2,017, en dat, naar men zegt, deze lieden verscheidene dui zend guldens aan eigendommen bezitten. Beklagenswaardige menschendie geen beter, nuttiger gebruik van hun geld weten te maken! Op de veemarkt, den 2den Mei jl. te Mensingeweer gehouden, was meer dan drie honderd en vijftig stuks rundvee. De prijzen, die eerst vrij hoog stondenzoodat goede vaarmelken naar 10 cent per J Ned. ffi verkocht wer den, daalden op het laatst door overvloed van vee tot 8 a 7j cent: de meeste beesten zijn verkocht. 1EREEMGDE STATEN. De stoomboot Swallow, met 350 passagiers van Albany den 26sten Maart vertrokken, stootte gedurende den nacht tegen over Hudson op eene klip, met dat nootlottig gevolg, dat zij in tweeën barstte, en door aangebragte hulp slechts 204 personen zijn kunnen gered worden. ITALIË. NAPELS, 19 April. De boekcensuur is thans strenger dan ooit. Verscheidene agenten door jonge geestelijken geholpen zijn er mede belast. Onlangs hebben zij een Duitsch werk getiteld: Het vergulden door aanwending van het galvanismus als gevaarlijk voor Staat en Kerk, verboden. ZWITSERLAND. LUCERN, 1 Mei. Heden moesten de verkiezingen voor den Grooten Raad plaats hebbenen wel van 7 leden voor de hoofdstad. Tegen verwachting van velenzijn met eenparige stemmen mannen gekozendie de liberale partij zijn toegedaanen onder deze de Heer C. PfïjfFer, die vroeger zich zeer tegen de Jesuiten had uitgelatenen zijne pogingen tot bewaring van den vrede verijdeld ziende, het kanton had verlaten.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2