BEURSPRIJS van SCHULDBRIEVEN. kend, en nu is de vraag of zij in weerwil van de wet hier kunnen blijven, en als nu die staat van zaken slecht is en onwettig tevens, wat twijfelt men dan Hij voor zich houdt dit onwettig bestaan der Jesuiten voor eene slechte zaak. Ik zal, zegt hij, geen oude arresten ophalen, ze niet beschuldigen als verdedigers van koningsmoord en meineedals belijders van een losse zcdeleer, hiervan behoef ik niets te weten. Ik toon alleen aan dat ze ten allen tijde en overal met de gansche wereld zijn in strijd geweest, en door hunne instel ling tot onverdraagzaamheid aanleiding geven. Hij vraagt verder of men denkt dat de Jesuiten na 1830 het eens kunnen zijn met de vrijheid van godsdienst. Hij herinnert hoe vreedzaam alles was vóór tien jaren, en hoe hevig en heleedigend thans de ambtenaren worden aangevallen die de wetten handhaven. Hij beschouwt de Jesuiten als de gevaarlijkste en meest voortdu rende bestrijders der vrijheid, en door voorbedachte vermenging van hunne zaak met die van de godsdienst, hebben zij sommige lieden ongerust weten te maken voor de godsdienst, die hier de zaak niet is. Hij wijdt verder uit over de bestaande wetten en hare toepassing, en eindigt met deze woorden, die hij wenscht dat men in Frankrijk en elders wel versta: De wetten bestaan en zijn van kracht; de wijsheid raadt misschien aan om ze eenigen tijd te laten rusten, want vrede is beter dan oorlog, en overtuiging dan magt; maar als de vrede niet meer mogelijk zou zijn, de overtuiging krachteloos, dan bestaan de wetten en zij moeten ten uitvoer worden gelegd. (Algemeen goedkeuring). De Heer De Lamartine verklaart dat hij het volkomen eens is met den Heer Thiers, spreekt over het concordaat, maar zwijgt van de Jesuiten, waarop ver scheidene stemmen hem toeroepen: spreek toch eindelijk over de Jesuiten. Hierop hij verklaart dat hij ze naar het algemeen regt wil hebben behandeld, en niet bij uitzondering, eindigende met de voorlezing van een besluit van Washington over de vrijheid van godsdienstwaarop een algemeen geroep volgt om ter stemming over te gaan. De Voorzitter zegt dat de Heer Thiers hem het volgend voorstel heeft doen geworden De Kamer zicli ten aanzien van de zorg voor de uitvoering der wetten op de Regering verlatendegaat over tot de orde van den dagwelk voorstel na eenige woordewisseling, in welke de Heer Odilon Barrot krachtig aandringt op de uitvoering der wetten, met groote meerderheid wordt aan genomen. De Minister Guizot zal den zomer in het nabij Parijs gelegen dorp Passy doorbrengen zijne ongesteldheid schijnt eene chronische leverkwaal te zijndie voorzigtig behandeld moet worden en vooral ter genezing rust vordert. De Aartsbisschop heeft bevolen, dat er jaarlijks in 12 kerken op den 5<len [Vleigen dag van Napoleons dood, zielmissen voor hem zullen gelezen worden. Op bevel der Regering van Parijs zal de onderaardsche gangwelke Keizer Napoleon van het binnenste van het paleis der Tuileriën, tot aan het begin van het terras aan het water, had laten graven, hersteld en verder afgemaakt worden, onder het terras heen tot aan den eersten trap, op welken men een groot standbeeld van Cleopatra zal plaatsenin welks voetstuk de uitgang zal wezen. Hier langs zullen de jonge Prinsen gaanwanneer zij zich bij winterweder in den tuin van de Tuilleriën willen vermaken. Zoodat de geruchten vervallen, door eenige dagbladen vermeld, dat er eene electrieke telegraaph uit het kabinet des Konings tot aan de Kamer der Afgevaardigden zou vervaardigd worden. Er zal hier weder eenmaal per week een nieuw dagblad uitkomen, onder den titel la Semainehet grootste dat nog bekend isbeslaande 32 bladzijden in folio ieder afzonderlijk nommer zal voor 35 centimes te ver krijgen zijn en elke jaargang 104 boekdeelen bevatten. Het dagblad la Reforme neemt het den Heer Allard, lid van de Kamer van Afgevaardigden, zeer kwalijk, dat hij in zijne toespraak aan den Koning, bij gelegenheid zijner verjaardag op den lsten Mei, hem Souverein genoemd heeft. De Heer Allard, zegt dit blad, zou ten minste hebben moeten wach ten tot de bastilles (de vestingwerken) gewapend waren. Dan zou die titel den Koning toekomen. Tot zoo lang protesteren wij tegen deze nieuwe Sou- vereiniteit. Er kunnen geen twee Souvereins in één land zijn, en de consti tutie van 1830 is gegrondvest op de Souvereiniteit van het volk. BELGIE. BRUSSEL, 4 Mei. De Correctionele Regtbank alhier heeft twee dorps-pastoors tot eene gevan genis van 3 maanden veroordeeldomdat zij zich veroorloofd hadden van den kansel de daden van den Gemeenteraad hunner woonplaats te gispen. Het geheel der concept-wet tot het aanleggen eener zijvaart langs de Maas is gisteren met 38 tegen 10 stemmen doorgegaan 6 leden hadden zich van de stemming onthouden. Het eind van April is op onderscheiden punten van ons werelddeel door onweders gekenmerkt geworden. Den 23slen is een landman te Quernes, in bet Fransche departement Pas-de-Calais, terwijl hij op het open veld werkte, zoodanig door den bliksem getroffen, dat hem alle kleederen, zijne hembds- mouwen en de zolen zijner schoenen uitgezonderdvan het lijf gerukt zijn en hij zelf zoodanig gekwetst isdat hij het des nachts is bestorven. Zondag laatstleden omtrent middernacht, zijn twee beschonken boeren knapen die reeds van in den vooravond aldaar gedronken haddenin de her berg den Leeuwgemeente Zedelghem op den steenweg van Brugge naar Thouroutmet geweld willen binnen gelaten worden. De zoon en de knecht van den huize, die reeds slapende waren, komen uit hun bed en langs de achterdeur bij de geweldmakers; den knecht herkent hen, en zegt tegen den zoonHet is dezen van den druppel." Naauwelijks had hij deze woorden uitgesproken, of hij ontvangt twee messteken in den rug en ecnen derde achter het oor, dat het mes langs den mond uitkwam. Dadelijk namen de beide aanranders de vlugten alle mogelijke hulp werd den gekwetste toe- gebragt. Zijne toestand is zeer akelig; den moordenaar is te Brugge in de gevangenis gebragt. Tc Vicsville bij Gosselies(Henegouwen) heeft men eenen versteenden visch gevonden; denzei ven is zoo gaaf bewaard, dat men tot de schubben van den buik en de vin van den rug kan waarnemen. Uit eene door den Minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz. aangebodene nominatie, tot vervulling der Predikantsplaats in de hervormde gemeente van de Willemstad, zijnde eene Koninklijke collatie, heeft Zijne Majesteit benoemd den lieer H. Bakker, Predikant te Noordwijk aan Zee. 's HERTOGENBOSCH1 Mei. De groote Kerkeraad der Hervormde Ge meente alhierheeft heden uit het vroeger medegedeelde drietal beroepen den Wel-Eerw. Zeer Geleerden Heer L. van Haaften Predikant te Goes. ?-■« Onlangs kwam ons in handen het Naam- en Dagregister van de Heercn CapiteinenLuitenanten en verdere Officieren van de acht vaandelen Burgeren der stad Leyden in den jarc 1761in welk stuk ook de toen gebruikelijke commando's voor de handgrepen met het geweer voorkomen. Bij gelegenheid van den aanvang der Zomer-Exercitiën van de Schutterij, achten wij het niet ongepast de schutters van onzen tijd de gelegenheid te stellen om eens te zien, hoe de voorvaderen hunne commando's gaven, boven welke de thans gebruikelijke door mindere omslagtigheid en woordenrijk heid almede van den vooruitgang ook in dit vak getuigenis geven. 1 De regterhaud aan de Snaphaan. 2 Hoog de Snaphaan. 3 Bejegent de Snaphaan met de linkerhand. 4 Spant den haan. 5 Leg aan. 6 Geef vuur. 7 Set af. 8 Hersteld den haan. 9 Blaast de pan uit. 10 Vat u kruithoorn. 11. Kruit op de pan. 12. Sluit de pan. 13 Swenkt de Snap haan om te laden. 14 Vat u patroon. 15 Opend u patroon. 16 Patroon in de loop. 17 Laadstok uit. 18 De laadstok om hoog. 19 Kort de laad stok. 20 De laadstok in de loop. 21 Set aan de lading. 22 De laadstok uit. 23 De laadstok om hoog. 24 Kort de laadstok. 25 Steek in de laad stok. 26 De regterhand onder den haan. 27 Hoog de Snaphaan. 28 De Snaphaan op schouder. 29 Presenteert u Snaphaan. 30 De Snaphaan aan de voet. 31 Legt neder u Snaphaan. 32 Neemt op u Snaphaan. 33 Pre senteert u Snaphaan. 34 U Snaphaan verkeert op schouder. 35 Presenteert u Snaphaan. 36 U Snaphaan op schouder. 37 Geef agt om u in drie Commandementen gereet te maken, 1 Maak u gereed. 2 Leg aan. 3 Geef vuur. MAANDAG 5 MEI. Gebleven. 64t' 152 i 9T Laagst, koers. Hoogst, koers. Nederland, Werkelijke Schuld. 91 pCt. 64 A 64 3 Tl? 3 78 78r\ Dito dito 4 100 100A 0. I. Leening 4 994 99)4 44 994 99)4 34 ii 94 4 A 152) 152| 5 i> Aandeelen Rijn-Spoorweg 44 1134 114 Aand. Holl. Spoorweg Maatschap. s 125 Belgie Certificaten 24 u 44 11 97 97i Dito. bij Rothschild 24 11 584 68,sff Spanje, Leen. hij Ardoin van 85 5 27A 274 Dito bij dito, onbep. stukken. 5 254 26 A Dito ...............ii 3 41J Coupons Ardoins 11 274 28 Portugal, te Londen 3 11 68rV 68J Rusland, Obl. Hope 1798 en 1816 5 11 108 Dito dito 1828 en 1829 5 107» Cert. bij dito 1831 en 1833 5 11 ÏOOJ Dito bij Hope 4 11 934 92)4 Dito bij Stieglitz C° 4 92| 92)4 Certificaten te Hamburg 5 Inschrijving in Assigni> 6 1) 75 Certificaten van dito 6 11 764 Polen, Certificaten 4 874 Dito Aandeelen met Loting fl. 300 Dito dito 500 ii Pruissen, Aandeelen Negot. 1832 d Oostenrijk, Oblig. WeenerBank. 5 pCt. Idemii 4 li Oblig. Metalliek 5 111A lUS Idemii 24 ii Aandeelen 28 Mei 1834 500 Idem 1 April 1839 250 Napels, C'ertif. bij Lam. en Bouw. a 5 pCt. 974 Brazilië, van 100 5 92)4 924 5 6 Dito Bankactiën 5 4 ff 74 5 35 35» 68;

Leydse Courant | 1845 | | pagina 4