BUITEWLANDSCHE BERIGTEN. OOST-IN I9IK. De Staals-Courant van 5 Mei het berigt van eene botsing in Padang (zie ons vorig nommer) mededeelende, welke zij echter niet als verontrustend voor stelt, voegt er nog de volgende tijdingen bij onder dagteekenining van 24 Dec.: Uit officiële berigten blijkt, dat de rust zich in het zuidelijk gedeelte van Sumatra meer en meer bevestigde. Nadat te Palembang reeds vroeger eenige befaamde aanvoerders van binnenlandsche rooverbende in onderwerping waren gekomen, bad in September jl.toen de Resident zich te Tebing Tingi be vond, ook de Pangerang Abdul Moenieng van Loeboe Podding en zijn geheele aanhang, zich aan bet Nederlandsche Gouvernement onderworpen, en den eed van trouw aan hetzelve op de gebruikelijke wijze afgelegd. Deze laatste gebeurtenis wordt als gewigtig beschouwd voor de handhaving van ons gezag en de rust in de districten Ampat-lawang, Passumah en Redjang. Door de hulp van den Sultan van Tidorewas op den 5(len September te Ternate aangekomen de gezagvoerder van de Engelsche bark Hydrus, genaamd William Bond, welk vaartuig ten handel voer tusschen Sidney en China en op den 24slon Mei bij de Admiralitcits-eilanden is verongelukt. Volgens het verhaal van W. Bond, was de lste stuurman met 11 matrozen, aan den waldoor de inboorlingen vermoedelijk vermoord gewordenterwijl cene poging, door hem met het overig gedeelte der equipagie gedaan om te landen, door de inlanders was verijdeld bij welke gelegenheid een matroos door eenen vergiftigden pijl was gewonden aan de gevolgen overleden. Na ter naauwernood met zijn vaartuig aan de vervolging der inlanders te zijn ontkomen, was bij op den 3den .lunij door het Eogelseh vaartuig Marian opgenomen hetwelk hem te Geby aan den wal had gezeten van waar bij over Gelolo, Ternata bad bereikt. Op Java en de verdere buitenbezittingen heerschte in het laatst van De cember 11. rust en vrede. MAROKKO. De broeder van Abdel-Kader, Sidi Saïd is op bevel van den Keizer te Fez onthoofd. Hij was door Abdel-Kader naar die stad gezonden, om verzach ting te erlangen der tegen hem uitgevaardigde bevelen en aan bet Hof des Keizers zeer goed ontvangenmaar er werd ontdektdat bij eene zamen- zwering smeedde, en daarom onthoofd. Abdel-Kader is sedert dieper bet gebergte ingetrokken. TÏSSK1K. KONSTANTINOPEL17 April. Volgens een besluit van de Porie zijn commissiën benoemd tot bet bezoe ken der binnenlandsche provinciën, ten einde berigten in te winnen aan gaande de behoeften en middelen van bestaan van elke stadop de plaats zelve alle ophelderingen te verzamelen en aldus het Bestuur in staat te stellen, doelmatige maatregelen te treffen tot verbetering van den toestand des lands en zijne inwonersnieuwe middelen van gemeenschap te openen en den landbouw, handel en nijverheid aan te moedigen. De Pauselijke legaat in Bosnië, Barissitschbeschuldigd van hoog ver raad tegen de Porieis tot verantwoording naar Konstantinopel opgezonden. Het door Rusland in Georgie, zonder de medewerking van Rome aan gestelde geestelijk opperhoofd, de Armenische Katholijke priester Schakulovi, bad zijn ainbt reeds aanvaard. De Katholijken, die weigerden hem te er kennen zouden met eene zware geldboete geslagen worden. RtüL A A 1». PETERSBURG, 15 April. Z. M. de Keizer zal binnen eenige weken eene groote inspectie-reis naar het binnenste des rijks ondernemen, welke zich echter slechts bepalen zal tot de Nieuw-Russische provinciën en Odessa, zoodat bet gerucht, door sommige buitenlandsche bladen medegedeeldals zou Z. M. den Kaukasus en Tiflis be zoeken, onjuist was. Men verwachtte den Keizer op bet laatst van Junij terug. De Keizerin en de overige Kciz. familie zullen gedurende de afwezig- beid des Keizers op de lustsloten nabij de residentie hun verblijf houden. De Grootvorstin Michael met bare beide dochters, Prins Peter van Oldenburg met zijne gemalin, die in den afgeloopen winter steeds ziekelijk was, doch nu weder hersteld is, zullen zich in de eerstvolgende weken naar Duitschland begeven en daar den zomer doorbrengen. Van eene buitenlandsche reis der overige leden van het keizerlijk huis verneemt men niets. Na de terugkomst des Keizers in Julij zullen in de nabijheid der residentie groote manoeuvres plaats hebben. Sedert het begin van Januarij is de stad Schemacha, in de transkaukasische provincie Kaspie gelegen, het tooneel van hevige aardbevin gen, die zich niet zelden meermalen op een dag herbalen; daarbij heerschte gedurende de laatste weken aldaar eene aanhoudende strenge koude, dagelijks tot 8° R. (14° Fahrenheit); een zeldzaam verschijnsel in eerie provincie, die 3200 wersten ten zuiden van Moskou ligt. Over het algemeen moet deze stad in den loop van vroegere eeuwen meermalen aan geweldige omkeeringen, het gevolg van aardbevingen, onderworpen zijn geweest. Men ontwaart dit duidelijk nog tegenwoordig, zoo dikwijls er, bij bet leggen van fondamenten als anderzins eenigzins diep gegraven wordt, als wanneer men vaak op de overblijfselen van geheele reijen buizen stoot, zoo als ze slechts llcrculanum en Pompeji kunnen aanwijzen. SPAKJE. Te Cordova is een picador, of slierenbevechler in den ouderdom van 105 jaren gestorven. Hij was een Arragonees, op de grenzen van Spanje en Frankrijk geboren, had al de vlugheid van zijne jeugd bewaard en was met éénen sprong op het paard. Hij is ten gevolge van den hoefslag van een paard overleden. ITALIË. ROME, 21 April. De Paus heeft heden een geheim Consistorie gehouden, waarin, na eene korte aanspraak 4 Kardinalen en 12 Artsbisschoppen en Bisschoppen zijn be noemd; onder de eersten behoort de bekende Capaccini. De verschillen met Rusland zijn nog niet uit den weg geruimd, vooral sedert de Regering van dat land weet, dat de uitgeweken Polen door Rome zeer begunstigd en zelfs eenige tot geestelijken zijn aangesteld geworden. De Paus beeft verklaard den R.ussischen Gezant niet meer tot zich te kun nen toelaten als vertegenwoordiger van den Keizer van Ruslandmaar alleen van den Koning van Polenwelken titelzoo als bekend isde Keizer voert. FERRARA, 20 April. De Aartsbisschop dezer stad heeft aan de genees- en heelmeesters eene be kendmaking doen toekomen, welke aldus begint: Wij herinneren den H. II. Genees- en Heelkundigen van onze stad en kerspel, dat zij, overeenkomstig de Apostolische bepalingen, verpligt zijn bij een eerste bezoek hunne zieken bekend te maken (wanneer de ziekte hevig en de uitslag gevaarlijk is), dat zij moeten biechten, opdat een maal de ziel genezen zijnde men met meer vrucht de genezing van het Jig- chaam knnne ondernemen." De bepalingen van den Aartbisschop bevatten, dat de genees- en heelkun digen bij een tweede bezoek, zoo de zieke dan nog niet gebiecht heeft, hunne waarschuwing moeten herbalen; en indien bij een derde bezoek, de biecht nog niet is afgenomen, zij geheel moeten wegblijven. De bekendmaking eindigt aldus »De genees- en heelkundigen, welke zich naar dat voorschrift niet gedra gen, zullen gestraft worden volgens de II. Canons en de Apostolische bepalin gen, als ook andere willekeurige straffen ondergaan, die bet ons goed zal dunken hen op te leggen." OOSTENRIJK. WEENEN23 April. Gisteren is een hevig onweder vergezeld van zwaren plasregen over deze stad uitgebarsten, welke bel westelijk deel der stad benevens de omstreken onder water gezet, groote schade aangerigt cn aan eenige menschen het leven gekost heeft. De overwelfde grachten waren in één oogenblik in snelle wa- terstroomen veranderd, die vloeren, balken en deurposten met zich voerden. De bliksem is ook eenige malen ingeslagen, doch slechts eens brand verwekt, die echter spoedig gebluscht werd. PRUIÜgEN. BRESLAU, 1 Mei. Onze Minister der Eercdienst heeft thans op de aanvraag van bet Evange lisch Consistorie verklaarddat de nieuwe Duilsch Katholijke kerk onder diegenen, welke in bet Rijk geduld worden, is opgenomen. Diensvolgens verkrijgen hare kerkelijke handelingen en de hierover ingediende getuigenissen kracht van wet en geldigheid, en dc Staat heeft ook tegelijk volgens de be palingen van bet algemeen landregt, dit kerkgenootschap als eene zoodanige erkendwier leerbegrippen en grondstellingen eerbied jegens de Godheid, gehoorzaamheid aan de wet, trouw jegens den staat en liefde jegens den naasten inboezemen. Daarentegen wordt aan de nieuwe gemeenten nog niet het regt toegekend om grondeigendommen te verwerven kerken met torens en klokken te bouwen of te koopen, kerkelijke plegtigheden buiten de mu ren hunner tot godsdienstoefening aangewezen plaatsen te verrigten, klokken te luiden, en de personen, welke kerkelijke ambten waarnemen, hebben als zoodanig nog niet de regten van Staatsbeambten. In Saksen heeft op aan vraag van den Minister aan den Apostolischen vicaris, in hoever de Roomsch- Katholijke geestelijkheid bereid zou zijn bij de nieuwe geloofsgenooten, den doop, de huwelijksinzegening en begrafenis te voltrekken of bij te wonen, deze in de tegenwoordige omstandigheden iedere priesterlijke verrigting afge keurd en de inschrijving in de kerkboeken van Katholijke pastorijen gewei gerd. De Minister zou daarop aan de kreitsdircctie in Leipsig verzocht heb ben dat de Protestantsche geestelijkheid ook de acten van de nieuwe ge meenten bij de herderlijke pligtenmet uitsluiting van de biecht en het avondmaal, in de daartoe bestemde kerkboeken der Evangelische kerspelen zou opnemen. {Allg. Augsb. Zeil.) WU®TEMS3EKG. STUTTGARDT, 30 April. De glaswerker Simon, in het fabrijkstadje Göppingen, is op het denkbeeld gekomen, om meubelen van glas te vervaardigen. Hij heelt er eenige proe ven van alhier ten toon gestelddie zeer fraai waren en duurzaam kunnen zijn, daar zij door de dikte van bet glas geen gevaar hebben van te breken; de prijs is minder dan van de gewone meubelen uit hout, doch de kleuren van deze laatste, als ook van bet marmer zijn zeer keurig nagemaakt.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2