LEYDSCHE COURANT, fm N°. 55. v WOENSDAG, 7 MEI. '-r> >\,j Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL, hetwelk Gratis wordt uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. f V-ik De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 Mei. Morden hoopt D. van der Reyden, Timmerman alhier, zijnen Gouden Brui loft te vieren. Hij zou er van blijdschap wel eene advertentie van in de Cou rant willen zetten, bevond zijne beurs zich maar niet in cenen glad tegen- overgcstelden toestand met de soort van zijn' bruiloft. Hij woont, of 't iemand weten wilde, op de Heerengracht Wijk VIII. N°. 782. Z. M. heeft tot Substituut-Officier bij de Arrondissements-Regtbank alhier benoemd Mr. E. de Wendtthans in die betrekking te Sneek. In de maand April zijn op den Hollandschen Spoorweg vervoerd 43,173 personen, hetgeen met het getal der drie vorige maanden maakt 146,844; en is ontvangen ƒ47,178.85)- Totaal der vier eerste maanden van dit jaar ƒ167,552.22. Van deze stad waren vervoerd 7,189 van 'sGravenhage 10,549, van Haarlem 8,868, van Amsterdam 14,210 personen, de overige aan de verschillende stations opgenomen. 'sGRAVENHAGE5 Mei. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ingekomen eene missive van HH. Excc. de Ministers van Justitie en Buiten- landsche Zaken, houdende kennisgeving, dat het de begeerte van Z. M. is, dat het ontwerp, nopens de akten van den Burgerlijken Stand, worde be schouwd als te zijn ingetrokken, zich voorbehoudende, om, des geraden oor- deelcnde, ter gelegener tijd daarop terug komen. De Centrale Afdeeling doet verslag nopens de ontwerpen van wet, 1°. tot uitoefening van de verschillende takken der geneeskunde; 2°. de voordragt van wet nopens den accijns op het zout; en 3°. het fonds voor den landbouw. Daarna wordt de Zitting tot aanstaanden Woensdag opgeheven. AMSTERDAM, 3 Mei. Het verslag dat de Amsterdamsche Courant geeft van het examen der Volks-Zangschoolopgerigt door de Amsterdamsche Departementen der Maat schappij: tot Nut van 'tAlgemeen, behelst het volgende: De Voorzitter, de Heer A. ten Cate J. Az., hield eene redevoering over den belangrijken in vloed van het volks-zang-onderwijs op het volks-geluk." Een driestemmig lied der kinderen verving den spreker en werd opgevolgd door het verslag van den SecretarisDr, J. P. Heije. Dat verslag ontvouwde eerst de denk beelden waarop het volks-zang-onderwijs berustde gronden waarvan het uit gaat en het doel waarheen het streeft." Ieder dier punten (zoo ging de spre ker voort) was behartigd en uitgedrukt in de leerwijze zelve: de zangkunst moest niet eene van buiten af opgedwongene kunstzij moest natuurlijke ontwikkeling zijn van den inwendig en zin voor toonen en gezangwelke (even als de zin voor spraak en taal) in iederen mensch sluimert." Die leer wijze was dan ook met den gelukkigsten uitslag bekroond; zoo zelfs dat Be stuurders niets dringender hadden geacht dan den bekwamen en ijverigen Directeur der volks-zangschoolden Heer W. Smits aan te sporendie leer wijze ten papiere te stellen en door den druk gemeen te maken. Spoedig zou deze in het licht komen, en de spreker hoopte en verwachtte die weldra in alle scholen onzes Vaderlands ingevoerd te zien. Dan meende hijzoude de gezegende werking van dat onderwijs op het volksleven niet uitblijven. De school was dit jaar des winters gedurende vier, des zomers gedurende zes uren 's weeks gehouden en door 292 leerlingen bezocht. Omstreeks 150 hadden zich reeds voor den nieuwen cursus vrijwillig aangeboden. Eene Burger-zangschool door de Departementen alleen voor de kinderen der leden, opgerigt, droeg aanvankelijk reeds goede vruchten en men mogt verwachten, dat daarvan in het volgend schooljaar een uitgebreid gebruik zou worden ge maakt. En thans" zoo eindigde de spreker: thans, kinderen-liefis het uwe beurt. Beter dan ik zult ge kunnen bewijzen, of ge goed, met lust en met vrucht hebt geleerd. Meer dan mijne woorden zal uw volgend leven moeten bewijzen, of onze liefde tot u zich misrekend heeft, toen ze, door het onder wijs, wat we u verschaften, u tot beter en gelukkiger menschcn dacht te vor men. Ons hebt ge in de school, door uwe leerzaamheid, ijver en dankbaar heid menig aangenaam uur doen doorbrengen en het was ons een lust dik wijls in uw midden te zijn. Moge het dit thans voor allen wezen die hier te zamen gekomen zijnmogt het aan allen blijkendat wij u niet ten on- regte lief hebben. Welaan danverheft uwe zoete stemmen zingt rein van toon en met een vrolijk hart, opdat het liefelijk klinke in aller ooren en liefe lijk weergalme in aller gemoed!" En waarlijk dat deed het. Bewondering over de voortreffelijke uitkomsten der eenvoudige leerwijzeinnige overtuiging van de groote weldaad door die kunst aan het volk geschonkenen een levendig medegevoel voor de kinder lijke dartelheid en kinderlijke gemoedelijkheidwelke in de liedjes en koren uitblonk en door de kinderen begrepen en gedeeld werd, bielden al de toe hoorders in voortdurende opgetogenheid en wij hebben niet alleen tranen in de oogen der schoone toehoorderessen gezien maar zelfs menig ernstig man wien het moeijelijk viel zijne aandoening te bedwingen. Een liefelijk koor waarvan (even als van al het overige gezongene) de tekst van Dr. J. P. Heije en de compositie van den Heer Smits wasen onderschei dene dankbetuigingen van den Voorzitter, bepaaldelijk ook aan den talentvol len Directeur en aan de bekwame Hulp-Onderwijzers Meijer, BijlStom en Auf der Heijde, besloten dit Kinderfeest. Mogt er weldra geen stad in ons Vaderland zijn waar zulke, hart en geest verkwikkende jaarlijksche feesten ontbreken. Mogt het iederdie nog geen lid der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenis, nopen zulks te worden. Den kinderen wachtte nog eene verrassing, toen ze in geregelde orde weder naar het gebouw der Departementen teruggekeerd op lange tafels versnaperin gen gereed vonden, hun door eene waardige vrouw toebeschikt; en het zich, als een kostelijk besluit van »dat dagje van plezier" onder gejuich en gezang wel lieten smaken. Sedert korten lijd is alhier eene nieuwe fabrijk gevestigd van vervoerbaar niet zamengeperst gaz, op het Roeters-Eilandvan den IIH. F. Droinet en C°. te Leydeneen paar fabrijken en eenige bijzondere woningen worden reeds door dit gaz verlicht, hetgeen reeds in 'sGraverihage, Leyden, Delft en Utrecht met het beste gevolg was ingevoerd. Heden morgen is het huis van den Schilder F. E. de Groot, in het Klooster in de Kalverstraat, door spoedig toegenomen brand, van binnen ge heel vernield. De oorzaak van den brand moet aan onvoorzigtigheid worden toegeschreven. Men verneemt dat de verzoeken oin gratie, ingediend door S. van Praag, J. C. Citroen, A. J. Sluizer, H. Pezaro, W. Ypenburg, en J. M. Leip- pert, alle veroordeeld tot geeseling, met den strop orn den hals, aan de galg vastgemaakt, tot het brandmerk en tot een tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien jaren, ter zake van het snoeijen en van misdadige deelneming van het in omloop brengen van gesnoeide muntspeciëntot welke straffen de opgemelde personen door het Prov. Hof van Noord-Hol land zijn veroordeeld, zijn gewezen van de hand; zijnde het dertienjarig dochtertje van Pezaro in vrijheid gesteld. ARNHEM, 1 Mei. Z. M. heeft magtiging verleend tot het aanvaarden van het legaat van al de regtsgeleerde werken, door wijlen Jhr. Mr. H. A. vari Rappard, gewezen Procureur-Crimineel, aan het Provinciaal Geregtshof van Gelderland vermaakt. •s HERTOGENBOSCH, 1 Mei. In de gemeente Hill en St. Hubert, is eergisteren avond na het afloopen der paardenmarkt een zekere H. Barten vermoord. De schuldigen worden opge spoord en twee personen zijn reeds gevat, als de vermoedelijke daders. MAASTRICHT, 30 April. Onze stad is met een kunststuk verrijkt geworden, hetwelk aan de fraaije kerk van S'. Servaas eenen nieuwen luister bijzet en de bewondering verwekt van eiken kunstminnaardie het aanschouwthet is het standbeeld van Keizer Karei den Grootedoor den verdienstelijken William Geelseen1 der bekwaamste Belgische beeldhouwers, uit Franschen steen gehouwen, 12 voeten hoog en op een marmeren voetstuk geplaatsthetwelk gisteren in de onlangs heropende kapel dier kerk is opgerigt.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1