LEES H 3Es EHo BEURSPRIJS VAN SCHULDBRIEVEN. de gebreken in ieder vak van wetenschap aan te wijzen, tegen te gaan en te verbeteren, ook wanneer ze elders grooter en talrijker zijn, wie zal liet ont kennen Dat is de heilige roeping van allen, die er toe in staat zijn, en geschiede langs wegen, door middelen en op cene wijze, waarvan de degelijke, ceht wetenschappelijke man in zaken als deze zich bedienen moet. Maar het is niet de taak van hen, die onder het voorwendsel van zich met Ilooger Onderwijs bezig te houden, in een pamflet van ruiin 30 bladzijden de onbe- scheidenste en belagchelijkste onwaarheden uitkramennoch van hendie door hunne vragen geheel onbekend toonen te zijn met hetgeen hier te lande over 't Hooger Onderwijs geschreven is. Ook is het geen onderwerp voor eenige couranten-artikels, Mijnheer! Weet gij, wie vooral in couranten hunne stem tegen het Ilooger Onderwijs hooren laten Het zijn óf dezulkendie voor hun academisch examen onbestand waren, hunne studiën uit gemis aan geschikt heid voor eene geregelde en grondige beoefening, niet hebben voortgezet, en zich door het lezen van eenige Fransche Romanschrijvers, die kennis hebben verworven, die gevorderd wordt, om met hetgeen heilig is te spotten, en personen en zaken te schenden; óf dezulken, wier smeekschriften, om als privaat-docenten te worden aangesteld, ter zijde zijn gelegd, dewijl zij naar het oordeel der bevoegde auctoriteit, de vereischte bekwaamheid misten; óf dezulken, die het Christendom noch kennen noch belijden, zich aan de radi calen aansluiten en om deze genoegen te geven, te velde trekken tegen ge leerden die tot nog toe het w&rrr-liberalisme niet vereeren en dienenóf ein delijk jeugdige ultramontanen, voor wie de geschiedenis der Leidsche Hooge- school en het Hooger Onderwijs een doorn in het vleesch is, en die het niet verdragen kunnen, dat de regering tot nog toe dit onderwijs niet in de han den van Jesuiten heeft overgegeven. Mislukte pogingen en onvervulde wen- schen spelen bij die allen eene groote rol en zij hebben als gezworen, ieder op zijne wijze zich te wreken en alzoo logen en laster te verspreiden. Waarlijk van de zoodanigen, door eigenbelang of de zucht, om vooruit te komen langs welken weg dan ook, gedreven, kunnen noch goede wenken noch reine wen- schen ter verbetering en uitbreiding van het Hooger Onderwijs verwacht wor den. Van het oogenblik, waarop die ongelukkige menschen geplaatst zijn, of hunne bijzondere bedoelingen bereikt zien, zal alles uitnemend, onverbe terlijk en op de hoogte van den tijd zijn! Vergun mij, Mijnheer!, niet minder in Uw welbegrepen belang dan in dat der Hoogeschool en der wetenschap, te eindigen met den wensch of raad, dat gij U van iedere bemoeijenis met het Hooger Onderwijs onthoudt, zoolang gij niet door meerder onderwijs en beter geest daartoe zijt in staat gesteld. Leyden d. 27 April 45. N. N. Naschrift van d. 30 April. Op 'toogenblik zie ik, dat ook de Courant van Utrecht hare kolommen geopend heeft voor een' brief uit deze stad, waarin Uwe geroemde brochure eene aaneenschakeling van onkunde en on waarheid genoemd en van den verfoeijelijken toeleg beticht wordtom door eene teeks van logenaclitige lerigten den goeden naam dezer Hooge school in verdenking te brengen. En daar de regtvaardiging der brochure (zoo als gij te regt geschreven hebt) die uwer aanprijzing noodwendig met zich brengt, zoo fiat conelnsio! tlaii de Redactie dec heydsche Coucunt. Voortdurend schijnt hetgeen in Leyden voorvalt of hetgeen Leyden betreft, den gedienstigen berigtgever in het Handelsblad gelegenheid te verschaffen, om hetgeen goed is, in een bespottelijk daglicht te stellen, of hetgeen bijna door ieder wordt afgekeurd ten hemel toe te verheffen. Een berigt in genoemd blad opgenomen (zie HB. 28 April 1845) is de reden waarom ik U wilde verzoeken een plaatsje aan deze weinige regels af te staan. Ik zeide zoo even, dat daar hetgeen goed was in een bespottelijk daglicht gesteld werd. Of is tiet zoo niet, wanneer men van eene daad, die niet gedaan werd om opzien te haren, in zulke bewoordingen en zulk een' stijl ziet verslag doen? Wekt het ieders lachlust niet op dat daar gezegd wordt, dat iemand, die zoo zonder groote beweging een' drenkeling zal redden zich onder de schreeu wenden begeeft AVelke gedachte wekt het bij U op, wanneer gij daar leest, dat de met redden bezige, diep gezonken genoemd wordt? Wanneer ik het geheele berigt met U wilde nagaan, zou, zoo ik er al het elcndige van wilde aantoonen, mijn verzoek ter plaatsing van deze teregtwij- zing niet kunnen worden ingewilligd. Ik ken den Heer A. Loudon genoeg, om te weten, dat zoo veel beweging over de edele daad die hij verrigtte, niet de belooning is, die hij daarvoor wenscht. Doch aan de regte waardering der zaak meende ik verpligt te zijn, deze weinige woorden te schrijven. Ik eindig met den wensch dat, of het HB. in het vervolg liever over Leyden zwijge of eene betere bron opzoeke, om zijne berigten uit onze stad uit te putten. Ik heb de eer enz. 195ste KONINKLIJKE NELERLAEDSCHE LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Lijst. N". 20891 en 17873 ieder een prijs van ƒ1,000. 14de N°. 1759 een prijs van ƒ1,000. N°. 14925 een premie van ƒ1,000. ADVERTENTIES!. Tot voorkoming van misverstand, geven de Ondergeteekende mede-kweekelirigen op de School van het Genootschap Scien- tiarum Genilrixen mede-teekenaars naar de Groote Medaille, uitgereikt op de prijsuitdeeling van gepasseerde Woensdag, de daar op lettende te ken nen dat hun bij missive van HH. Besluurderen van voornoemd Genoot schap is hekend gemaaktdat zij op die Algemeene Vergadering niet zoude worden toegelatenen verstoken zoude zijn van eene voorgenomene bekroo ning, en zulks ten gevolge van een door hun Ondergeteekende aan hetzelve ingezonden geschrift, bevattende onder anderen dringende en ontegenzeggelijke verzekering van het ten onzen onregte uitreiken der Medaille aan den Zoon van den Heer S. MEERBURG alhier, alsmede het afscheid van de Onderge- teekenden van de genoemde Schoolwaarvan de inhoud eerlang zal blijken waar zulks behoort. De waarheidslievende Kweekelingen LeydenC. BLANSJAAR. 2 Mei 1845. LI. van ROMBURGH. De Ondergeteekende heeft de eer het geëerde Publiek alhier kennis te geven, dat met den lsten Mei aanstaande deszelfs KOFFEFIIUIS, genaamd Welgelegeneven buiten de Wittepoort, op nieuw geopend zal worden. A. II. SELJÉE. Leyden 29 April 1845. Kojfjhuishouder. De Ondergeteekende heeft de eer het geachte Publiek te berigtendat hij zijne Affaire in KRUIDENIERS- en GRUTTERSWAREN, alsmede in beste BOTER en RAAS heeft geopend op heden den 2dcD Mei 1845; hopende door eene zindelijke, prompte en civiele bediening zich het vertrouwen waardig te maken, waartoe hij zich in ieders gunst aan beveelt. F. BECK op de Mare, het 3dc huis van de Oude Vest, Wijk VI. N°. 1163, waar tevens TE HUUR zijn twee extra mooije Boven-Kamers met Alcove, de Huurprijs van 100 Gulden niet te hoven gaande. De Ondergeteekende berigt zijne geëerde Begunstigers, dat hij van Parijs ontvangen heeft een net Assortiment PARASOLS en DOUAIRIÈRES, van 3 tot 8; POMPADOERS en CHI- NOISES, van 4 tot 10, in alle kleuren en naar den laatstcn smaak; ook overtrektruilt en herstelt hij dezelve voor zeer lage prijzen. M. YRONDY, Maarsemansteeg, Wijk IV. N°. 85. DINGSDAG 29 APRIL. Nederland, Werkelijke Schuld. Dito dito Dito dito O. I. Leening Amortisatie Syndicaat Dito dito Handel-Maatschappij Haarlemmermeer Aandeelen Rijn-Spoorweg Aand. Holl. Spoorweg Maatschap. Belgie Certificaten Dito Dito Dito. bij Rothschild Spanje, Leen. hij Ardoin van 85 Dito bij dito, onbep. stukken. Dito Coupons Ardoins Portugal, te Londen Rusland, Obl. Hope 1798 en 1316 Dito dito 1828 en 1829 Cert. bij dito 1831 en 1833 Dito bij Hope Dito bij Stieglitz C°. Certificaten te Hamburg. Inschrijving in Assign. Certificaten van dito Polen, Certificaten Dito Aandeelen met Loting Dito dito Pruissen, Aandeelen Negot. 1832 Oostenrijk, Oblig. Weeuer flank. Idem Oblig. Metalliek Idem Aandeelen 28 Mei 1834 Idem 1 April 1839 Napels, Certif. bij Lam. en Bouw. Brazilië, van 100 Amerika, Dito Dito Bankactiën Mexico, Laagst.koers Hoogst, koers Gebleven. a 2) pCt. M rV 64) 64 1 T tJ" 3 78 73/, 4 99- 99) 99)) 4 99) 99- a 4) 99 99- 3 93) 93) 4). 151» 151) 151) B 5 B B 4) B 114 114) 114 B B 127). 128 B 2( B B 4.) B 97) 97) B 2) B 58/, B 5 B 24 H 24) B 5 B 23/, 24) B 3 B 41) 41) B B 27) 28 B 3 B 66) B 5 B 108 B 5 B 107) B 5 B 100) B 4 B 93) B 4 B 92)) 92.) 92)) B 5 B B 6 B B 6 B B 4 B II. 300 f B 500 B B B B B 5 pCt. 1 B 4 B B 5 B 111'! B 2) B 64) 500 250 a 5 pCt. B 5 B 92) B 5 B B 6 B B 5 B 7 i B 5 B Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 4