LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 2 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. RUI EN L A M)SC 11E BERIG TEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 April. Morgen zal met den eersten Spoortrein naar Amsterdam vertrekken, liet sedert twee jaren alhier in garnizoen gelegen hebbende lste Bataillon van het 3de Regeinent Infanterie, onder bevel van den Majoor de Vree, en zal alsdan vervangen worden door het 2de Bataillon van hetzelfde Regcmentonder bevel van den Majoor H. J. W. Pisuissekomende met den eersten Spoortrein van Amsterdam. De gelden door de Tweede Kamer der Staten-Generaal gestemd voor het maken der onkosten, welke de hermunting zal aanbrengen, zijn: 1". cene som som van 726,751.141 voor den aankoop van gebouwen en andere uitgaven; 2°. eene som van 3,300,676.37welke op het IXde hoofdstuk der be grooting van 1845 zal gebragt worden en bestemd is om de verliezen te dekkenontstaan door bet snoeijen der oude munt en de overige on kosten, welke het vervaardigen van de de nieuwe munt zal te weeg brengen, te zamen 7,033,427.51}. 'sGRAVENHAGE30 April. Z. M. de Koning isvergezeld van Z. K. II. den Erfgroothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, heden morgen van Hoogstdeszelfs uitstap naar Amsterdam, in deze Residentie teruggekeerd. In de Zitting der Tweede Kamér van heden, is er, ten gevolge van een ingekomen adres, eene discussie ontstaan over de geruchten van den dag, betrekkelijk den overgang van den MS«SSi-StPOOMMWKG, aan bijzon dere personen. De Heer de Kempenaer stelde voor, een ingezonden adres, hij afschrift aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzenden, ten einde de verwezenlijking van het bedoelde plan, op dezen misschien nood- lot.tigen dag te verhoeden. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat dit geen effect meer kon opleveren, daar de concessie van den Overijsselschen Spoor weg reeds verleend, en het eigendom en het beheer van den Rijn Spoorweg, bereids aan eene particuliere maatschappij overgegaan, doch dat zulks geschied is op voorwaarden, die de Regering in het belang des Lands heeft vermeend te moeten stellen. De Heer de Kempenaer beschouwde ditr'als eene onvoorzigtige daad en be treurde de mededeeling. De Regering had meesteresse moeten blijven van het eigendom en het beheer van den bedoelden weg. Hij vreest dat men den dag zal betreuren waarop men tot dat besluit is gekomen. De Regering, had in het belang van den handel en de nijverheid, den weg moeten behouden, om des noods daarvan de nadoelen te lijden. De Minister heeft geantwoord dat hij vermeende geene 75 millioenen op de Natie te kunnen leggen, om een geheel stelsel van spoorwegen hier te lande tot stand te brengen. Particulieren zullen dezelve thans in het alge meen belang daarstellen. De Heer de Kempenaer verklaartalleen verlangd te hebbendat deze spoorweg aan het Rijk zou hebben blijven behooren. De Heer Luzac heeft diep betreurddat Neêrlands Vertegenwoordiging in deze zaak geheel onkundig is gehouden. Aangezien het belang der verzending vervallen is, zoo heeft de Heer Kem penaer zijn daartoe strekkend voorstel ingetrokken. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp van wettot onteigening ten nlgemeenen nutte. De Heeren de Backer, de Man, van Heemstra, Menso, Scheers van Haren- carspel, Modderman en van Panhuys hebben zich tegen dat ontwerp ver klaard. De Heer UytwerlF Sterling, heeft hetzelve verdedigd. Bij het sluiten dezes, is de Heer van Panhuys aan het woord. AMSTERDAM, 29 April. Z. M. de Koning en II. D. Schoonzoon, Z. K. II. de Erfgroothertog van Saxen-Weimar-Eisenachhebben gisteren avond de voorstelling in den Iiol- landschen schouwburg bijgewoond. De zaal was over het algemeen wel bezet, en zoo bij het komen als vertrekkenontving Z. M. wederom in ruime mate al die blijken van huldemet welke II. D. gewoon is in de hoofdstad zijns Rijks ontvangen te worden, welke blijken, ook weder als naar gewoonte, op het minzaamst beantwoord werden. De voorstelling omstreeks half acht ure aangevangen, is ten tien ure geëindigd. Heden morgen is door Z. M. eerst aan de Militaire en daarna aan de bur gerlijke Autoriteiten en Collegiën gehoor verleendhetzelve heeft geduurd van 10 tot 2 ure. Z. K. H. de Erfgroothertog van Saxen-Weimar-Eisenach is heden morgen de stad gaan hezigtigen, en heeft onder anderen ook de thans geopende Ten toonstelling van schilderstukken van Oude Meesters bezocht. GRONINGEN, 28 April. Wij vernemen dat op den 22stcn dezer de publieke Aanbesteding heeft plaats gehad van het aanleggen der Aardebaan en het bepuinen en daarover begrin- den des wegs van de grensscheiding van Hanover tot Winschoten dat dit werk in massa is aangenomen door J. Arntz Comp.te Millingen(prov. Gelderland), voor eene som van f 68,500, en dat, zoodra hierop de ver- ciscbte goedkeuring zal zijn verkregen met de uitvoering een aanvang zal worden gemaakt. Door het dagblad de Overijssel en in navolging door het Handelsblad wordt melding gemaakt van eene bijeenkomst te Assen op den 26slcn dezer van de Heeren Gouverneurs der provintiën VrieslandGroningen, Drenthe en Overijssel om te beraadslagen over de aangelegenheden van het leggen der onderscheidene spoorwegen in genoemde gewesten. Dit berigt komt ons voor voorbarig te zijnalthans wij weten met zeker heid dat dergelijke bijeenkomst niet door den lieer StaatsraadGouverneur onzer provincieis bijgewoond. Er is echter wel sprake van zoodanige za- menkomst, die eerstdaags te Assen zou worden gehouden. EGYPTE. D AMI ATE, 21 Maart. Alhier heeft een ontzettend voorval plaats gehadhetwelk slechts in tijden der gruwzaamste Christenvervolgingen zijn gelijke heeft. Een nieuw bewijs van den voortgang der beschaving alhieren men geloove niet dat alleen hier die haat tegen de Christenen heerschtin het gansche land wordt de bevol king slechts door vrees voor straf teruggehouden. Op aanklagten der Christen- Consuls te Alexandrië, heeft de Onder-Koning Achmet-Pacha herwaarts ge zonden en inmiddels den Gouverneur tot vijf jaren gevangenis op de vesting Ahoukiren 5,000 piasters boeten ten voordeele van de bloedverwanten van het slagtoffer veroordeeld. De Turksche bevolkingdweepzieker dan ergens elders in Egypte en vier a vijfmaal zoo sterk als de Christenenergeren zich aan de welvaart van de voornaamsten en wreken dit op de geringen en tal- looze mishandelingen en kwellingen zijn aan de orde van den dag. Het geval dat nu plaats had was het volgende: Een oude, arme Kopt arbeidde in eene rijstpellerijen geraakte in twist met een' ezeldrijverdie zich daarop naar den Gouverneur begeeft en den Kopt over bespotting van de Godsdienst en den Profeet aanklaagt. Deze laat hem voor een zoogenaamde regtbank brengen, die den ezeldrijver, met eenen getuige hij hem, verhoort en den Kopt voorloopig 500 stokslagen laat geven. Daarop wordt de arme grijsaart in den kerker geworpen. Gisteren op den geboortedag van den profeet werd er in geheimen raad besloten den ongeluk kige nog 1000 stokslagen te geven, en dan verkeerd op een buffel te binden met twee ter zijden vastgebonden honden en zoo door de stad te voeren. Na het ontvangen der stokslagen op rug en voetzooien, bond men den ontvleeschde op het dier, met een houten kruis op den rug en een opschrift op de borst met zijn vonnis en bedreigingen tegen de Christenen, en zöo ging de optogt on der het woedend geschreeuw van het steeds aangrocijend schuim der bevolking door het Christen-kwartier en al de hoofdstraten der stad. Wat de ongeluk kige gedurende dien optogt, die zes uren duurde, te lijden had, laat zich niet beschrijven. De woeste menigte wedijverde om hem den smadclijksten hooh aan

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1