De gevangennemingen in de P.omagna duren nog voort. Vele personen verlaten hunne woonplaats, omdat het minst vermoeden van aan ccnigc staat kundige verandering deel te nemen, genoegzaam is om gevat te worden. De verbittering echter tegen de Regering neemt door die handelwijze toe. ZWITÜÜSLA1SD. LUCERN, 9 April. Dat er mishandelingen aan de gevangenen alhier gepleegd zijn, bewijst de volgende dagorder, door den Lucernschen Generaal Sonnenherg uitge vaardigd Herhaaldelijk is aan den Opperbevel hebber ter kennisse gebragt dat er ge vangenen mishandeld worden. De Opperbevelhebber gelast hierbij alle chefs van troepen-corpsen ten stelligste te zorgen dat de gevangenen met mensch- lievendheid behandeld worden, daar de Christenpligt gebiedt ook jegens vijan den liefde te oefenen en het vooral de pligt eens krijgsruans isgevangenen tegen iedere mishandeling te beschermen. ZURICH, 11 April. De Landdag heeft thans met eene meerderheid van 12 Kantons besloten, cene dringende uitnoodiging aan Lncern te rigten, tot het uitvaardigen eener kwijtschelding voor de gevangenen. Men weet nu uit officiële opgaaf, dat hun getal 1741 te Lucern bedraagt, behalve die nog op andere plaatsen van dat kanton in hechtenis zijn, zoodat het ligt 2000 zal heloopen. Het getal der gesneuvelden bedraagt in het geheel iets meer dan 100. Het grootste ge tal vrijwilligers was uit Aargau, namelijk ruim 670, uitgewekenen uit Lu cern nog geen 200. PRVI8SEK. BERLIJN, 11 April. De provinciale administratie alhier heeft een nieuw ontwerp voor een wees huis aangenomen. Het zal ten platte lande worden gebouwd; waar tevens eene landbouwende volkplanting en een groot aantal leerplaatsen voor am bachten zullen worden ingerigt. De kinderen zullen een bedrijf kunnen kiezen naar bannen aanleg. Zij zullen in tientallen worden afgedeeld en over ieder tiental zal een meester zijn. Dit gebouw zal 750.000 florijnen kosten. DUSSELDORP, 12 April. Voorname Joden hebben eene oproeping aan hunne medebelijdcrs in Duitsch- land gedaanom hen uit te noodigen tot eene hijeenroeping van eene alge. mcene Synode, die de Mosaische eeredienst zou wijzigen om ze in overeenstem ming te brengen met de beschaving en den geest des tijds. Men weet reeds van een' anderen kant, dat al de provinciale Stenden van Prnissen dit jaar voor de Joden de vrije oefening der staatkundige regten hebben gevraagd. Dit zijn gelukkige en betcekcnisvolle verschijnsels. SA AR LOUIS, 12 April. Een groot getal gezinnen dezer stad hebben het voornemen om zich van de Roomsche kerk te scheiden. De geestelijkheid heeft zich over die voornemens zeer verontrust en vele pogingen aangewend om ze in den schoot der kerk te houden. Eenigen hebben toegegeven, maar het grootste getal volhardt bij zijn besluit van scheiding. Volgens de Elberfeldsche Courant hebben meer dan 180 gezinnen uit de hoogste kringen te Keuleneene verklaring geteekend om eene nieuwe Duitsch-Kath. gemeente te stichten, en hebben het voornemen om de kerk der Minderbroeders te koopen, ter viering van hunne eeredienst. 1IA1NBUR». 11 April. Volgens officiële opgave bedraagt de geheele som der giften welke bij ge legenheid van den brand van den 5dcn Mei 1842 zijn ingekomen met inbe grip van bijzondere giften voor de kerken 6,089,756 marktot welke het Koningrijk der Nederlanden 262,425 mark heeft bijgedragen. HANOVER. HANOVER, 7 April. Twee broeders uit deze stad van eene jagtpartij komende, bezochten vóór zij hierheen terugkeerden, eene herberg en dronken veel brandewijn. Schijn baar vredelievend verlieten zij de herberg, doch op weg heeft tie cene broe der den andere twee verraderlijke schoten in den rug gegevende doodelijk gewonde werd korten tijd daarna gevonden en stierf den volgenden morgen; de broedermoorder is gevat. Zij voerden tegen elkander een proces. ENCELANO. LONDEN, 14 April. Op den spoorweg van Londen naar Liverpool, 200 mijlen lang, zal voortaan een sneltrein rijden die den afstand in 6 uren zal afleggen. Op het oogenblik dat het collegie van Mainooth zoo zeer de openbare aandacht trekt, moet een kort overzigt van de geschiedenis dier inrigting met cenige belangstelling worden gelezen. Het ligt in het graafschap Kildare, in Ierland, waar nog een andere inrigting van dien aard is. Het werd in 1795 nit kracht eene akte van het Icrsche Parlement ingesteld. P> kunnen 450 stu denten worden geplaatst250 worden door de Bisschoppen aangewezen. Deze betalen slechts eenmaal gedurende hunne studie acht gninjes bij hunne in trede, dat is alles. De overigen betalen behalve 4 guinjes voor intrede. 21 guinjes in het jaar, halve kostgangers de helft. Het onderwijs loopt over den bijbel, de dogmatiek, de moraal, de wijsbegeerte, de letteren, het Ile- breeuwsch Grieksch, Latijn en Fransch en over de Engelsche en Iersehe wel sprekendheid. De Studenten moeten te half zes opstaan en zich te half negen ter rust begeven. Zij moeten er vijfjaren blijven: twee jaren voor de voorbereidende wetenschappen en drie voor de Godgeleerdheid. Het is een groot gebouw met ruime vleugels, en heeft behalve de laatste vergroolingen 32,000 M gekost. Ook is er een tuingrond aan van 44 morgen. De jaarlijksche toelage van den Staat bij stemming in het Parlementwas tot hiertoe 8,928 hij de laatste stemming werd zij tot 28,000 gebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 15 April. De Kamer der Pairs heeft de wet omtrent de Fransclie koloniën met 103 tegen 59 stemmen aangenomen. Deze wet bevat vooral gunstige bepalingen voor de slaven, ten opzigte van hunne voeding, den van hen te vergen ar beid, hunne godsdienstige opleiding, de door hen te sluiten huwelijken, hunne regten ten aanzien van het bebouwen van eigene stukjes land van het vormen eener spaarkasvan de overeenkomstendie zij met hunne meesters kunnen sluitenvan de beschikking over hun eigendomenz. De wet heeft de kennelijke strekking eensdeels om de slaven tegen alle mishandeling te vrijwaren, anderdeels om hun het koopen hunner vrijheid zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Men meent echter, dat de uitvoering der wet in de koloniën niet welge vallig zal wezen, omdat de planter thans door dezelve te veel verbonden is en zij hem de gelegenheid tot alle willekeurige handelingen beneemt, daar er bovendien onafhankelijke regters in de koloniale gcregtshoven zullen zitten, die de meerderheid boven de als gezworenen optredende planters zullen uit maken. Te Mion een dorp in het Departement van de monden van de Rhone leeft een grijsaart van Honderd en Veertig jaren met name La Noix. Hij gaat Zondags geregeld ter kerk op een' afstand van drie Ned. mijlen van zijne woning. Hij heeft nooit sterken drank gedronken en gelooft dat hij nooit wijn gedronken heeft. Al zijn drank bestaat uit water met roggemeel ge mengd. Ilij is slechts eens ziek geweest, dat nu 117 jaren geleden is, toen hij zijne vrouw verloor. Hij had twee zonende een viel bij de in neming der Bastille, de ander in den oorlog. Hij leeft van een rente van 150 fr. De National verzekert dat de fleer Glandezdie eerst bestemd was om voor het Openbaar Ministerie in de zaak van Affenaer op te treden, aan den Procureur-Generaal Hebcrt zijn bepaald voornemen had verklaard om de wet in te roepen die de Jesuiten uit Frankrijk sluit. De Minister van Justitie van dit besluit verwittigd, zou bevel gegeven hebben de zaak aan een ander lid van het parquet op te dragendie zoo zeer ten gunste der Jesuiten was gestemd, dat de Heer Hebert hem heeft moeten aanbevelen om zeer voorzigtig en terughoudend in zijne uitdrukkingen te zijn. De Gazette de France maakt hierbij de aanmerkingdat de omwenteling wel zeer verwonderd moet zijn over al wat hier gebeurt. Tegen de Jesuiten en tegen de bastilles gerigtis zij thans van bastilles omgevenen ziet de Jesuiten opentlijk noemen en verdedigen. Het schijnt dat Affenaer hijua was vrijgesproken, het heeft slechts aan cene stem gehaperd. De verzachtende omstandigheden zijn een zeer merkwaardig verschijnsel. Zoo is liet dan cene verzachtende omstandigheid om de Jesuiten te hebben bestolen! Men leest verder in de Gazette de FranceDie uitspraak van Bossuet Voor het heil der Christenheid moet Rome zijn ultramonlanisme her vormen is een Profetisch woordwaarvan wij nu de wijsheid inzien. Hetgeen in Pruissen, Spanje, Portugal, Zwitserland en Frankrijk voorvalt, moet alle Katholijken de oogen openen omtrent den gang der zaken. BELGIË. BRUSSEL, 15 April. De Minister voor de openbare werken heelt den 14leD April in de Kamer van Vertegenwoordigers vier wets-ontwerpen ingediend, alle strekkende om concessie te verleenen tot het aanleggen van ijzeren spoorwegen door tusschcn- komst van bijzondere maatschappijen. De liniën, welke het daarbij geldt, zullen van Leuven naar de Sambrc, van Luik naar Namen, van de zooge naamde steenkolenmijnen van het centrum naar Bergen in Henegouwen, van Ath naar Dendermonde en Gend, van Korlrijk naar IJperen, van Brugge naar Thielt en Rousselaere en van Rousselaere naar IJperen loopen. Naar het schijnt, zijn het vooral Engelsche kapitalisten, die aan het hoofd dezer onder nemingen staan. De spoorwegen hebben de 3 eerste maanden van dit jaar opgebragt 2,358,113 fr. zijnde 265,171 meer, dan in dezelfde maanden van 1844. De P recurseureen blad te Antwerpen uitgegeven, beklaagt zich zeer over de nadeelen, .welke de bekende wet omtrent de differentiële regten nu reeds voor den handel dier stad na zich sleept. Te Nobiessart in Luxemburg, hebben eenige moedwillige menschen een 8-jarig kind met geweld jenever in de keel gegoten. Het ongelukkig kind is kort daarna met ijselijkc stuipen bevangen geweest en heeft na eenige uren lijdens den geest gegeven.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3