BUITE1NLAJNDSCHE BERIGTEN. 'sHERTOGENBOSCH, 8 April. Gisteren avond is de bouwmans-woning van A. van Rooy, te St. Michiels- Gestelmet al het aanwezige huisraad, gereedschappen, granen, beesten voeder, twee koeijen, twee kalveren en een varken door brand vernield. Men schat de schade op ruim 6,000niets was tegen brandschade ver zekerd. ALGERIE. ALGIERS, 4 April. Van Oran wordt het volgende van den 16den gemeld Abd-el-Kader is heden te Bou-Beida met 1,000 ruiters. Hij bedreigt de naburige stammen anderen opruijende om hem te volgen. De Colonel Gery is ter zijner vervolging opgetrokken. Een renbode is aan den Generaal Lamo- ricière opgezonden, die thans te Sidi-bel-Abbès staat. De geheele provincie is in beweging. De overheid te Algiers is gewaarschuwd. Men schrijft die be weging van Abd-el-Kader toe aan het besluitdoor den Keizer van Marokko genomenom hem zijn grondgebied te doen verlaten. De Maarschalk Bugeaud die den 31sten Maart te Algiers was aangekomenis van daar naar Oran vertrokken. De Sheik van de Oase van Ouareglaop de grenzenheeft zich onderwor pen. Zijn zoon is te Constantine met zijne voorstellen gekomen. Eene dier voorstellen, geheel naar de zeden van het land, is het aanbod eener jaarlijk- sche schatting van 25 jonge negerinnen voor den Harem van den Gouverneur der provincie Constantine. Het is gelukt om tusschen Oran en Sig, op den weg naar Mascara, op eene diepte van 11 Ned. ellen water te vinden, dat 1 el en 6 palmen hoog springt. Dit is van groot belang; de Mooren behielpen zich met de stammen van Ghabara de verpligting op te leggen om 20 zakken van bokkenvel in het bosch aan een geweldig grooten wilden olijf hangende, van water te voorzien. De Arabieren van Biskara hebben, bij het vernemen van die putboring, 6,000 francs aangebodenom zulks in de woestijn Sahara voort te zetten. Zoo geven de zwervende volken zelve de middelen aan de handom ze aan vaste woonplaatsen te verbinden. RUSLAND. Reeds sedert langen tijd hebben de Russische geleerden getracht te bewijzen dat de luchtsgesteldbeid van hun land langzamerhand van hare strengheid ver liest. De Akademie van Petersburg heeftom deze stelling te ondersteunen nieuwe daadzaken aangevoerd betrekkelijk winters in oostelijk Siberië, waar sinds 1830 de grootste koude die van 28 graden Reaumur, (15 onder nul Fahrenheit) niet te boven ging, terwijl te voren de koude de kwik zelfs deed bevriezen. Dit verschijnsel, hetgeen vóór 1820 lot drie achtereenvolgende dagen plaats had, heeft zich eindelijk niet meer vertoond dan in de koudste uren van den nacht, tot dat het in onze dagen in het geheel niet meer is waargenomen. SPANJE. MADRID, 3 April. De Senaat heeft zich den lsten met 76 tegen 4 stemmen vcreenigd met het door de Afgevaardigden aangenomen ontwerp van wetomtrent de teruggave der geestelijke goederen. Van de laatste zamenzweringwelke bier zou onldekt zijn, lekt nog niets uit; wel zijn een aantal personen gevangen genomen, maar velen hun ner ook wederom ontslagen. ITALIË. VENETIE27 Maart. Gewoonlijk begeven zich de visscherlieden van hier en van de tegenoverlig gende kustlanden van Islrie, enz., tegen het Paaschfeest naar de stad Chioggia', van waar zij afkomstig zijn, om er dien hoogtijd in den boezem hunner familiën te vieren. Ditmaal zijn zij op hunne vaart door een' geweldigen storm overval len en grootendeels eene prooi der golven géworden. Het getal der veronge lukten moet zeer aanmerkelijk geweest zijn, want reeds heeft men omstreeks 30 verbrijzelde visschers vaartuigen gevonden en behalve 50 lijkenettelijke 100 holsblokken opgevischt. ZWITSERLAND. De regering van het kanton Lucern vermeldt in een derde berigt de ne derlaag der vrijcorpsen, die zij op 8000 man begroot, hunne gevange nen op duizenden. Vele aanzienlijke lieden der radicale partij hebben er het leven bij ingeschoten. Dr. Steiger een der hoofdaanvoerders is gewond en gevangen. De radicale partij ligt in moedeloosheid verzonken echter is er te Zurich iets ten hunnen voordeele gebeurd. Er moesten daar den 2den April vijf nieuwe leden van den Regeringsraad verkozen worden. Vier der vijf keuzen zijn op radicalen gevallen. Alleen de Voorzitter van den Landdagde Heer Moussondie tot de gematigd-behoudende partij behoortis herkozendoch heeft zijn ontslag genomenen is toen mede door een radicaal vervangen. Dien ten gevolge bestaat de regeringsraad van het voorzittend kanton Zurich en dus het uitvoerend bewind der geheele republiek, thans eensklaps uit 8 radicalen en 5 mannen der behoudende partijen kan men dus verwachten dat de maatregelen van dat kanton van de gezindheid der meerderheid van den regeringsraad de kenteekenen zullen dragen. Werkelijk moeten reeds aan de op de been gebragtc bondgenootschappelijke troepen bevelen in den zin dier meerderheid gegeven zijn. Daar de Landdag echter reeds den 6den April bijeenkomtzal op het voortduren dezer veranderde staatkunde wel niet veel te rekenen vallen. Door den Grooten Raad van Lucern is een besluit van amnestie ontwor pen, doch waarin zoo vele uitzonderingen voorkomen, dat daardoor slechts zij vrijgesproken worden, die het buitendien reeds wezen zouden. Er zouden zich thans ruim 560 krijgsgevangenen te Lucern bevinden. OOSTENRIJK. AVEENEN, 1 April. Door den Prins von Esterhazij is hier een genootschap opgerigt, hetgeen reeds meer dan 2,000 leden telt en het eerste van dien aard in Duitschland isnamelijk om hendie uit de gevangenissen ontslagen zijnvoort te hel pen en hen weder tot nuttige leden der maatschappij te maken. BOHEME. De pogingen in ons land aangewend, om scheuring in de ltoomsche kerk te doen ontstaan, zijn nog zonder gevolg gebleven. De meerderheid der be volking is echter zeer tegen lievige maatregelen gestemdwelke eenige geeste lijken tot wering der nieuwe leer zouden willen aanwenden; hiervan is een adres getuige, hetgeen door een aantal ingezetenen der grensstad Trautenau aan den Bisschop van Königgratz is aangeboden- PRUISSEN. BERLIJN, 2 April. De zitting der Stenden van de Rhijn provincie is heden gesloten. Voor dat zij uiteen ging heeft de Vergadering met eene meerderheid van 55 tegen 16 stemmen een voorstel aangenomen, om aan Z. M. den wensch uit te druk ken, dat hij eene constitutie van nationale vertegenwoordiging verleene, welke als onmisbaar voor het geluk der provincie verlangd wordt. Ronge en Czerski hebhen onze stad wederom verlatenom naar Schnei- demiihl en Breslau terug te keeren. Zij werden in de kringen hunner aan hangers met groote geestdrift ontvangenhebben een bijzonder gehoor bij den Minister van Eeredienst, Eichhorn, gehad en zijn door hem op eene ver- eerende wijze ontvangen. Ronge is bovendien aan Z. K. II. den Prins van Pruissen voorgesteld en ook bij den Opper-Burgemeester dezer stad ont vangen. MAAGDENBURG, 2 April. Ter eere van Ronge, Czerski en andere afgevaardigden van de Duitsch— Katholijke gemeenten, is een maaltijd hier gegeven, waarop door Ronge de volgende feestdronk is ingesteld: Ik kom uit de hoofdstad. Gij zult ver langen te weten of ik hoop dan wel vrees van daar mede breng. Onze Ko ning, Mijnheeren, is gezind de vrijheid van het geloof, zoowel van het oude als van het nieuwe, te beschermen; daarom, uit volle borst: Leve de Koning, die de geloofsvrijheid beschermt.'" Er bestaan thans reeds op 89 plaatsen Duitsch-Katholijkc gemeenten, van welke die te Schneidemühl, den 19dcn October 1844, de eerste geweest is. HEILIGENSTADT, 26 Maart. Alhier heeft een volksoploop plaats gehad tegen zekeren Maring, een Rege ringsbeambte die zijn plan had bekend gemaakt om het volk «omtrent het tijdige der hervorming van de Katholijke kerk" in te lichten. De Katholijke Regering scheen den oploop rustig te willen aanzien, tot dat de Landraad met de Gendarmerie tusschen beide kwam en den bedreigde onder bedekking naar Nordhauscn liet brengen. De eerste aanleiding zou door twee predikatiën van een' geestelijke aldaar op de paaschdagen «over het regte geloof" zijn gegeven. BEIJEREN. MUNCHEN, 31 Maart. In deze streken waar men de waarde van de ontwikkeling van den geest en haren onmctelijken invloed op de welvaart des volks weet te schatten, baart het gedenkschrift over den toestand der Katholijke theologische faculteit aan de Hoogeschool te Breslau door den Hoogleeraar aldaar Dr. L. C. Movers uitgegeven, een ongemeen opzien. Het is wel niet te veel beweerd dat het door zijne merkwaardige openbaringen over het maar al te zigtbare streven, om der Silesische Katholijken onder voogdij van den geest te houden en het gevoel van zelfstandigheid des geestcs zoo mogelijk te verstikken, geroepen zal zijn om in de geschiedenis van de middelen ter vorming van het Duitsche volk blijvenden opgang te maken. De vraag hoe een Ronge en zijne gelijken zich vormden en zonder zich ergens aan te storen een aanhang konden verschaffen, is daardoor opgelost. Men begrijpt dat zulke schreeuwende handelingen als hier met alle verschooning en enkel in het belang der waarheid zijn bekend gemaakt, omstandigheden te voorschijn moeten roepen die alleen de uiterste kortzigtigheidniet als het bewijs van eene de natie verterende kanker kan beschouwen. Het is in het belang van alle geloofsbelijdenissen en alle Duitsche staten, dat wij het publiek op dit geschrift opmerkzaam maken, hetwelk in waarheid de hoofdpunten van het leven des geestes van ons volk omvat. SAKSEN. DRESDEN, 28 Maart. Zoo als voor eenigen tijd te Leipzig en te Freiberg, hebben ook hier sedert korten tijd verscheidene achtbare mannen zoo geestelijken als Jeeken, welke het welzijn der kerk ter harte gaatzich vercenigd en een ontwerp tot een verzoekschrift opgesteld, waarin de Regering verzocht wordt: een voor stel van wet wegens eene vrije vertegenwoordiging der kerk, door de invoe ring van ouderlingen en daaruit gevormde synoden aan de Stenden voor te

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2