dat district naar Rotterdam en andere havens begeven, ten einde zich naar Noord-Amerika in te schepen, met liet doel, om zich aldaar in de republiek der Vereenigde Staten te vestigen. Onder hen bevinden zich eeriige welgestelde lieden. BUITEN LAJNDSCHE BERIGTEN. KIKNOS-AIKK». 23 Januarij. Volgens een' brief van deze dagteekening beeft Rosas cene wet uitgevaar digd, welke aan iedereen, die de Godsdienst van den Staat (de Roomsch- Katholijke) niet belijdtverbiedt eene school in het gemeenebest te houden de Engelsche scholen, die alhier waren opgerigt, zijn daarom gesloten. Een ander besluit houdtdat alle kinderen van vreemdelingenin het land gebo ren als inlanders beschouwd worden. Men ducht ook eene wetwaarbij aan vreemdelingen verboden wordt, vaste bezittingen te hebben. Nadat Rosas berigt had ontvangen van de waarschijnlijke tnsschcnkomst van Frankrijk, Engeland en Brasilieheeft hij bevolen de blokkade van Montevideo nog strenger te handhaventen einde een voorwendsel te hebben om de bemidde ling te weigeren. ITALIË. ROME, 25 Maart. De Gravin van Nassau heeft 11. Zaturdag bij den Paus in het Vatikaan af scheid genomen en is naar Aken op reis gegaan. De Prelaat Cappacini is door de geneeshecren opgegeven. De bisschop van Luik is hier aangekomen, heeft een bijzonder gehoor bij den Paus gehad en wordt in de hoogste kringen zeer opgemerkt. Zijn oogmerk is om lang bier te blijven. (^Hg- Zeit.) De Bisschop van Luik, van Bommel, is hier aangekomen en heeft een bezoek afgelegd bij het hoofd der JesuitenRoothaanzijnen landgenoot. Zij zullen maatregelen beramen ter uitbreiding van het Jesuitismusvooral in bun vaderland. (Utrechtsche Cour.) ZWÏTSEBLAI®. ZURICH, 2 April. De onderneming door de vrijcorpsen gisteren tegen Lucern ondernomen is geheel mislukt. Na een verlies van meer dan 600 man aan dooden en vele gevangenen en gekwetsten, zijn zij op het grondgebied van Aargau terugge komen. Deze nederlaag is daaraan toe te schrijven, dat de hulptroepen, welke Lucern aan de naburige kantons gevraagd had, in tijds waren aangekomen, en deze met die Lucernsche soldaten vereenigd, de vrijcorpsen eerst tot Lucern hadden laten optrekken en toen in den rug gevallen waren, zoodat zij tusschen twee vuren stonden. Men vreest nu, dat de overwinnende Lucerners van hunnen kant een inval in Aargau zullen doen. Eene aanzienlijke magt trok uit Bern, Zurich en andere kantons op, om de vijandelijkheden te stuiten. Den 5dcn zou de Landdag weder bijeen komen. OOSTENRIJK. AVEENEN27 Maart. De lijfstraffelijke regtsplegirig zal hier eene groote verbetering ondergaan. De patrimoniale- en heerlijkheids-gerigten en die der kleine steden, welke in den eersten aanleg regt spraken en wier uitspraken bij gebrek van regtskennis niet zelden in hooger beroep moesten vernietigd wordenzullen worden alge- schaft, en reeds in eersten aanleg zal de behandeling aan van staatswege ingestelde regthanken worden opgedragen, zoo als hij alle andere regtsgedingen gebruikelijk is. Een tweede maatregel is het invoeren van gendarmerie vooreerst in de 4 kreitsen van Neder-Oostenrijk. Eene inrigting wier nut door de ondervinding is bewezen en aan welke dagelijks meer behoefte werd gevoeld. P R U I s E au. BERLIJN, 29 Maart. De kerkelijke scheuringen openbaren zich thans in Duitschland onder de leden van iedere belijdeniswant nevens de nieuwe Duitsch-Katholijke ge meente, ziet men eene worsteling ontstaan tusschen de Evangelische godgeleer den die het rationalismus zijn toegedaan en ben, die zich strikt aan de sym bolische boeken houden. De Israëlitcn blijven ook niet achterlijk in het werk der hervorming van hunne geloofsartikelen en godsdienstige gevoelens. In den morgen van den 28ston is een verbazend groot stuk rots van do Eh ren brei tstein losgescheurd en op het fort Helfenstein ncdergestorthet is er zeer door beschadigd en de toegang versperd. De op het fort liggende troepen waren gelukkig alle afwezig. Men vreesde dat er nog andere rotsklompen zouden nedervallcn. DUSSELDORP, 4 April. De Rhijn is dalende en met het afnemen van de walerhoogte vermindert ook de nooddoch de berigten die men nu allcrwege van de verwoestingen door het water aangerigtontvangt, zijn allertreurigst. Te Bremen is het getal huizen door het water in eene voorstad weggerukt, bijna 50 en vele menschen hebben er het leven verloren. In de Wczer en Elbe zijn dijkbreu ken gevallen. Dresden en Praag waren overstroomd. De hoogte van bet water ging de ondsle aanteekeningen van 1655 en 1784 nog ver te boven. Thans liggen de landerijen met zand overdekt en zijn deels voor altijd, deels voor langen tijd voor den landbouw ongeschikt. ENTREE A NT®. LONDEN, 5 April. In het Iloogerhuis heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken het gevoelen der Piegering omtrent het Oregon-gebied kenbaar gemaakt, en wel tegen de verklaring van den nieuwen President der Vereenigde Staten, die het volle regt van dat gemeenebest op die landstreek bad te kennen gegeven. De Mi nister zcide onder anderen Ik acht het een gebiedende pligt, van wege de regering Harer Majesteit te betuigenin de meest gematigdemaar tevens meest bepaalde taaldat wij met opzigt tot bet grondgebied van Oregon regten meenen te bezitten die duidelijk en onbetwistbaar zijn; dat wij nog vertrouwen tot eene voldoende schikking omtrent die aanspraken te zullen komen dat wij zulk eene schik king wenschen; maar dat als elke poging om daartoe te geraken zal zijn uitgeputen onze regten worden aangerandwij besloten en voorbereid zijn om die te handhaven. Nimmer heeft de arbeidende klasse in eenen beteren toestand verkeerd, zoowel ten gevolge van overvloed van werk, als door den lagen prijs der le vensmiddelen. Uit Java zijn naar Londen in 1844 overgebragt 16,598 zakken koffij 6,067 zakken, 1,313 kisten en 5,969 manden suiker; 57,111 zakken rijst; 7,288 stuks huiden; 46 kisten thee; 3,982 bladen tin; 1,269 zakken kur kuma; 43 kisten indigo; 79 balen en 20 zakken kruiderijen; 10.517 zak ken peper; en onderscheiden bezendingen gom, hout, biezen, gom-elastiek en 3,341 hoornen. Van Java zijn te Londen aangekomen 14 Britsche schepen en 1 Nedcrlandschterwijl naar Java 4 schepen met katoenen goederen ge zeild zijn. De eerste verkoop van Javasuiker, met betaling van de gewijzigde be lasting, heeft te Londen den 2den dezer plaats gehad. De verkoop ging goed, doch de prijzen waren te hoog in vergelijking van die voor Engelsche koloniale suiker besleed. Do middelprijs is 54 sh. 6 d. per quintaal geweest. Door Engeland is in 1844 naar het buitenland uitgevoerd voor eene waarde van 50,615,265 waaronder aan katoenen goederen voor 18,823,402 Aan inkomende en uitgaande regten is betaald 23.989,677 waarbij 169,494 voor premien enz. niet gerekend zijn. De tijdingen uit het noorden van Europa spreken van groote schaarschte van koren. Brieven uit RigaMemel en andere steden, komen daarin overeen, dat het jaar voor de landbouwers onder zeer treurige voortcekenen begint. Een brief uit Riga meldt, dat, in plaats van koren uit het binnenland tot uitvoer te ontvangen, men genoodzaakt is het naar het binnenland te vervoeren, zoodat vóór dat het weder veroorlooft de scheepvaart te openen, alle magazijnen uitge put zullen zijn. De prijzen zijn insgelijks in de middeijjprovinciën van Tuisland gestegen en men vervoert, wegens de langdurige vorst, groote hoeveelheden graan met sleden. Bij gevolg is een gedeelte gerst voor het verbruik te Riga en omstreken bestemdnaar elders moeten gezonden wordenen wegens de slechte hoedanigheid van het zaad en de aanhoudenheid van de vorst, is het jonge gewas in eenen treurigen toestand. Hetzelfde is in Pruisseri het geval, waar de rogge eene aanzienlijke verhoo ging heeft ondergaan. In Holland wordt de voorraad, die weinig voldoende is, langzaam uitgeput en de prijs stijgt. In den omtrek van Riga kondigt alles aan dat de rogge slecht zal wezen. De Landdag van Livonie (aan de Baltische Zee) heeft een crediel. van 1,250,000 toegestaan om gerst gedeel telijk ook in het buitenland op te koopen. De tijdingen uit Memel melden, dat de Regering maatregelen zal moeten nemen en men verwacht het verlof van vrijen invoer van granen in geheel Pruissen, ten einde de verschrikkelijke gevolgen van cene dreigende schaarschte te voorkomen. STABS BERIGTEN. KENNISGEVING.- Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad LEYDENontvangen heb bende van den Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521Provincie Zuid-Holland, eene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militie-Raads voor deze Stadzal gehouden worden in de Sint-.loris Doelen te Goudaop Maandag en Dinysdag den 14de" en 15dcn April 1845, des morgens ten 10 ure ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lotelingen dezer Stad zullen verlangen te geven; alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingenwier zaak tot deze Zitting is geadjourneerd brengen zulks bij deze ter kennisse van de belangheb bendenmet informatie, dat het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Stad, op Donderdag den I0dcn April aanstaande, 'smorgens ten 10 ure, alwaar zij tevens de noodige infor mation zoo omtrent het opmaken dezer certificatenals ten aanzien der ver- eischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wetmoeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden of wel derzelver ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke, onder den naam van Commissionairs, somwijlen dezelve misleiden, zoo door met ben krachteloozc overeenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaats vervangers verlangen te geven, onder voorwending van alles voor hen te zul len bezorgen, een aantal onnoodige kosten te doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe henoodigd dadelijk in eens, of in kort op elkander volgende termijnen te moeten ontvangen, hun voor bet vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de lotelingen ten behoeve der Plaatsvervangers te gevenvolgens art. 98 der Wet van 8 Januarij 1817, nimmer meer dan een vijfde aan denzelven mag worden uit-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2