LEYDSCHE COURANT. N°. 41. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. VRIJDAG, 4 APRIL. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. REVIVED LAJNDSCHE BERIGTEJV. LEYDEN, 3 April. Het deed den vrienden onzer Hoogeschool geen gering genoegen, in de Hal- lische Allgemeine Literalurzeitung van Jannarij 11., een' brief geplaatst te zien van Prof. Preller (van Jena) aan Prof. Meier (te Ilalle), betreffende onzen jeugdigen, maar reeds beroemden Cobet: en de Redactie der Konst- en Letter bode heeft wel gedaan, met de plaatsing eener vertaling van dien brief, in haar blad van 28 Maart II. De brief behelst niets nieuws voor hen die den Heer Cobet sints lang kennen maar het is treffend dat de trotschheid en minachting, waarmede Duitschland ons in zoo vele opzigten behandelt, ontwapend zijn door de uitstekende talenten van een kweekeling der Eeiilsche Hoogeschool, aan wiens hulp reeds zoo vele geleerden in Europa dank ver schuldigd zijn, en die iederen geleerden reiziger, welke hem in Italië aantreft, met bewondering voor zijne zeldzame bekwaamhedenen niet minder met ingenomenheid voor zijne persoonlijke hoedanigheden vervult. Zóó handhaaft de Heer Cobet, op eene schitterende wijze, Hollands naam en eer buitenslands. Zal het Vaderland hem daarvoor dankbaar zijn Uit de heden ontvangen rivierherigten blijkt dat de was van het water gisteren allerwege nog aanhield, en dat de dijken op vele plaatsen hij de laatste stormen door golfslag geleden hadden. Bij den aanhoudenden was, bleef de toestand van den Rhijndijk bij Lienden en Ingen zorgelijk en ging men met inspanning van alle krachten voort, noodige middelen tot versterking daarvan in het werk te stellen. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld, dat de opgeworpen keerkade in den bo- venmond van den Beerschen Overlaat den 29sten en de keerkade in den hoven- mond van den Baardwijkschen Overlaat, den 30stcn Maart bezweken zijn, al «mede dat in den Empelschen dijk in den avond van den 30ste" Maart, zes dijkbreuken zijn gevallen, waarvan een GO a 70 ellen wijd was. De Provinciale en Slads-Courani van Utrecht bevat het volgend aan de Redactie ingezonden artikel Het trof onlangs bijzonder mijne aandachtdat in liet Handelsblad eene aankondiging was opgenomen, waarbij eene zeer aanzienlijke som (ƒ5,000) werd uitgeloofd, voor het bezorgen eener betrekking. Reeds meermalen wer den er soortgelijke, hoewel niet zoo aanmerkelijke aanbiedingen gedaan; zij hebben zoo wel binnen als huiten 'slands opmerking gebaard en aanleiding gegeven tot beschuldigingendie voor ons nationaal eergevoel grievend zijn. Men veronderstelt dat dergelijke aanbiedingen niet zouden geschieden indien zij niet soms met goeden uitslag werden bekroond. Die veronderstelling geef ik wel niet toe, maar bet komt mij alsnog waarschijnlijk voor, dat althans h et bloote voorbeeldal is de uitslag onbekend geblevengenoegzaam kan zijn, om ook anderen uit te lokken, tot het beproeven van hetzelfde middel: men denke aan de menigvuldige buwelijksaanvragenwaarvan wel niet te zeggen valt of zij door huwelijken achtervolgd zijn. Hoe het echter biermede ook zij, zeker is het, dat die aanbiedingen op zichzelven genoegzaam zijn, om een blaam te werpen op ons volkskarakter, vermits het niet kan worden ontkend, dat zij veronderstellen omkoopbaarheid; terwijl zij, indien ook al die veronderstelling geheel ongegrond ware, ten minste het bewijs leveren dat er menschen onder ons zijnlaag genoeg om tot het middel van omkoo ping de toevlugt te nemen. Ieder weldenkend mcnsch en burger, ieder vaderlandlievend Nederlander, moet wenschen dat dit schandelijk bedrijf ophoude, en het is dus pligt le beproeven om het tegen te gaan. Met dat oogmerk schreef ik u deze rege len. Ik verkeer niet in den waan het middel gevonden te hebben om alle omkooping uit onze maatschappij te verbannen, maar ik wensehle een middel te beproeven op welke wijze de omkooping, langs den hier aangewezen teegzoude kunnen worden voorgekomen. Dat middel ligt mijns inziens voor de hand, namelijk: »dat alle uitgevers van dagbladen zich voortaan zorgvuldig onthouden, om ad verten tien van den hierboven bedoelden aard op te nemen, en dat elk boekhandelaar, of welk ander persoon, wcigere zijn adres te verleenen aan hendie zoodanige aanbiedingen doen." Ik meen mij te mogen vleijen dat dit beroep op de vaderlandsliefde en eerlijkheid niet vruchteloos zal zijn, en dat zij, die tot dus verre, zeker zon der nadenken, hun blad ol tusschenkomst hebben geleend aan dergelijke po gingen, zullen bedenken, dat zij in den grond der zaak, deelgenooten en medepligtigen zouden worden aan eene daad, die en de wet en de zedelijk heid verbiedt. 'sGRAVENHAGE2 April. Z. M. heeft benoemd tot Consul te Galveston, in Texas, den Heer E. Kauff- mann, en tot Consul te Nieuw-Orleans en voor de Staten Louisiana en Missi- sippiden Heer M. Ward, in plaats van den .Heer H. C. Gildemeester, op verzoek eervol ontslagen. Het Provinciaal Geregtsliof van Zuid-Holland heeft eergisteren eene lijst van zes Candidaten opgemaaktter mededeeling aan de Staten der provincie bij de verkiezing van drie Candidaten. Men verzekert dat op die lijst zijn geplaatstde Iltl.1°. Mr. S. SchmolckProcureur bij den Hoogen Raad 2°. Mr. J. Crans, Advocaat bij de Arr.-Regtb. te Dordrecht; 3°. Mr. J. L. G. Gregory, Referendaris bij het Departement van Justitie; 4°. Mr. J. G. A. Clant, Procureur bij den Hoogen Raad; 5°. Mr, L. Asser, Regter in de Arr.- Regtb. te 's Gravenhageen 6°. Mr. J. H. van der Sande, Regter in de Arr.- Regtb. te Leyden. Men verneemt dat de Staten van Zuid-Holland weldra zullen vergaderen tot het opmaken van de lijst van Candidaten, ter vervulling van de drie open gevallene betrekkingen van Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof. Men verneemt, dat bij de Regering het voornemen bestaat een nader besluit te nemen omtrent de uitvoering der wet van 18 Maart 1845 op het stuk der doorvoerregten, waarbij, uit aanmerking dat de Koninklijke Fransche Regering vrijdom van scheepvaartsregten verleent, voor den afstand tusschen de grensscheiding tusschen Frankrijk en Beijeren, en de groote Rhijnbrug te Straatsburg, mitsgaders vrijdom van doorvoerregt ook aan de goederen, welke uit Nederland komendeover het Fransche grondgebied worden doorgevoerd en uit aanmerking dat de goederen uit Frankrijk langs den Rhijn herwaarts aangevoerd, bereids vrijdom van het geheele en die, welke uit Nederland Rhijnopwaarts worden vervoerd, vrijdom van het halve scheepvaartsregt genie ten, wordt bepaald, dat ook aan goederen langs den Rhijn uit Nederland naar Fransche havensof uit Fransche havens langs den Rhijn naar Nedcrlandsche aangebragt, vrijdom van het halve scheepvaartsregt of van het vaste regt zal worden verleend. NIJMEGEN, 1 April. Sedert ons laatste berigt van den stand der rivier vóór onze stadis bet water steeds wassende gebleven zoodat het den 29sleD Maart stond ter hoogte van 5 el 64 duim den 30stcn Maart, G el 6 duim gisteren, 6 el 52 duim en heden, 6 el 62 duim. Sedert heden morgen valt het water aanzienlijk, hetwelk doet vermoeden dat benedenwaarts een doorbraak moet plaats hebben gehad. Het lage gedeelte der stad staat dus onder water; langs de Haven en de Lage Markt wordt hetzelve nog door dammen gekeerd. Na langdurige vruchlelooze pogingen oin het onderloopen van den polder deOoy, te verhinde ren heeft men het water niet langer kunnen keeren en is het 11. Zondag over de beide overlaten van den Ooysche-dijk binnengedrongen. Laatstleden Zaturdag zijn twee stoombooten der Nedcrlandsche Stoomboot- Maatschappij van Dusseldorf en Keulen alhier aangekomen. Zondag morgen en gisteren zijn deze naar Rotterdam vertrokken. De Nijmeegsche Schippers- lioot de Koningin, is ook II. Zondag van Rotterdam aangekomen, en gisteren weder derwaarts vertrokken. De aankomst van twee kolen- en gruis-schepeu op 11. Zaturdag vervulde aanvankelijk eene groote behoefte, daar alle gruis- pakhuizen alhier ledig waren. ZWOLLE, 31 Maart. Wij zijn van goederhand onderrigtdat het Z. M. behaagd heeftaan de Heeren G. en II. Salomonson en L. R. Bischoffsheim concessie te doen verlee nen tot den aanleg van de ontworpene spoorwegen ter verbinding van Neder land met Noord- en West-Duitschland. Slechts 9 weken geleden werd het bedoelde plan aan de gecommitteerden uit de verschillende kamers van koophandel en fabrieken in dit gewest door den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie voorgelegd. Thans zijn de benoo- digde gelden aanwezig en de concessie is verleend. Op 11. Zaturdag heeft de Gouverneur met den fungerenden Hoofd-Ingenieur van der Kun en den Ingenieur Baron van Reede van Outshoornzich naar Kampen, begeven, om aldaar in overleg te treden over de plaatsing van bet station-gebouw en de van daar aan den weg naar Zwolle te geven rigting.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1