en onderdrukking zou wordenen wat het buitenland aangaat al de voor waarden zou wegnemen, op welke die 22 kantons hunne plaats in bet groote Europesche Statenstelsel bekleeden. Voorts wordt het bestaan der vrijcorpsen scherp afgekeurd en gezegd, dat eene Regering, niet in staat om hare onder- hoorigen te beletten, om gewapenderhand moord en plundering op het gebied van eenen vreedzamen nabuur te verspreitienden naam van Regering niet waardig is dat zulk eene wanorde met den wortel moet uitgeroeid worden dat het niet langer mogelijk moet zijn, dat een kanton belegerd door gewa pende benden, maanden lang onder de wapenen gehouden en gedwongen worde om de middelen en het geduld zijner bevolking uil te putleu. Dat de eenstemmigheid van al de Mogendheden, ten aanzien van de alge meene beginselen en de verklaringen welke men van alle kanten aan Zwit serland gegeven heeft, aan dat land twee dingen moet bewezen hebben: voor eerst, dat alle Mogendheden met vriendschap en belangstelling jegens bet Eedgenootschap bezield zijn; ten tweede, dat zij alle vari betzelfde standpunt uitgaande daardoor ook geacht mogen worden de waarheid op hare zijde te hebben. De naaste toekomstzoo eindigt de notazal leeren of en in hoever de lasthebbers van het Zwitsersche volk hun vaderland zullen hebben weten te beveiligen voor de onberekenbare rampen waarin hetzelve onvermijdelijk zou worden gedompeldindien aan de thans zoo opgewonden hartstogtcn een vrije teugel mogt gevierd worden. HONGARIJE. De Baron Wcis van llornstensteindie onder de Keizerin Maria Theresia en de Keizers .Joseph, Leopold, Frans en Ferdinand gediend heeft, is dezer dagen in den ouderdom van 91 jaren, op zijn kasteel te Neudorf, overleden. PRUIS§EN. BERLIJN, 22 Maart. Een gewigtig vraagstuk heelt eene oneenigheid gemaakt tusschen de beide Ministers van Justitie, von Savigny en Uhden de een belast met het wet gevend, de andere met bet besturend gedeelte van het ministerie. Ziet hier de zaak. Het gebeurt menigmaal dat Protestantsche leeraars, zich grondende op eenige plaatsen van de H. Schrift, de kerkelijke inzegening weigeren te verleenen aan hen, die, na echtscheiding, een nieuw huwelijk willen aangaanhetgeen hun bij de burgerlijke wet geoorloofd is. De Con- stistoriënaan de leeraars het inzegenen dier huwelijken bevelendebepa len zich alleen daartoe, dat zij van de nieuw gehuwden cischendat zij zich uit de gemeente verwijderenwelke zij vóór de echtscheiding bewoond heb ben. Onlangs nu hebben twee leeraars stellig de kerkelijke inzegening aan een dergelijk huwelijk geweigerdde zaak is voor den Minister van Ecredienst gebragt, deze heeft haar |aan den Minister van Justitie opgedragen. Von Savigny heeft beweerd, dat de leeraar, die de inzegening weigerde, geregtclijk moest vervolgd worden, wegens ongehoorzaamheid aan de wet; Uhden heeft daaren tegen verklaard, dat een leeraar, die geloofde tegen zijn geweten te handelen, door een huwelijk van gescheidenen in te zegenen het regt had om het te weigeren. De Minister van Eeredienst beeft de zaak aan de uitspraak der Con- sistoriën van het Koningrijk onderworpenhunne uitspraak zal tot grondslag dienen eencr wetdie den terugkeer van dergelijke conflicten zal voorkomen. Tot hiertoe was het niet geoorloofd collecten te doen voor de nieuwe Katholijke kerken noch dezelve in de dagbladen te vermelden. De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft thans te dien aanzien zijne toestemming verleend. SILEZIE, 15 Maart. Er is in Neder-Silezië zoo geweldig veel sueeuw gevallendat men thans hier overal per slede reist. In de schaapskooijen heerscht veel ziekte; er komt gebrek aan voeder, dat nog wel klimmen zal, daar het nog meer dan een maand zal aanloopen eer men aan opene weiden zal kunnen denken. Men houdt zich overtuigd dat de schering zeer weinig zal opleveren. Met de wollen-garen en katoenspinnerij te Eisersdorf in het Graafschap Glatz gaat het sedert twee jaren zeer goed. Zij houdt een groot aantal menschen in het werk en doet voordeelige zaken. Onder anderen verspint men sedert een jaar eene groote hoeveelheid Alapaca-wol, welk spinsel goeden aftrek vindt. BEIJERESi. MUNCHEN, 25 Maart. De beroemde verzameling van versteeningen van Zuid-Duitschland is op bevel van Z. M. den Koning voor de som van 35,000 fl. aangekocht. Zoo heeft deze maatregel des Konings eene onschatbare verzameling voor den Staat aangewonnenaan wier bijeenbrenging de beroemde Graaf von Miinster te Bayreuth met zeldzaam bekwaamheid en geluk, zoowel als met onvermoeiden ijver zijn gansche leven heeft gearbeid. De Koning heeft uit zijne bijzondere fondsen 800 fl. geschonken tot voltooijing van het kerkgebouw der Protestantsche gemeente te Schneyin Oberfranken. ENGEL AID. LONDEN, 29 Maart. Er bestaan hier te landezoo als men weetnog eenige gewoontenwelke uit de tijden der grootste barbaarschheid zijn overgebleven en door de wet of -den volkswil gehandhaafd wordeneene dergelijke geeft te Liverpool het ver meende regt om op Paasch-Maandag de zich op straat bevindende vrouwen te Moedigenhetgeen echter alleen door lieden van de lagere klasse wordt uit geoefend. De policie zich II. Paasch-Maandag tegen die gewoonte willende ver zetten, is met steenen geworpen en genoodzaakt geworden te vlugten, doch meerdere magt verzameld hebbende, is het haar, schoon gewond en bebloed, gelukt eenige der belhamels gevangen te nemen, die tot tuchthuisstraf ver oordeeld zijn. O'ConnelI heeft te Kilkenny aan zijne voormalige medegevangenen cencn eeremaaltijd gegeven, bij welke gelegenheid hij verklaard heeft, dat hij de bewegingen tot herroeping der Unie wederom zou doen aanvangen. De groote bijval van het volk zal echter waarschijnlijk gemist worden, omdat de hooge Katholijke geestelijkheid in Ierland zich meer en meer aan die bewegin gen onttrekt. Dezer dagen is alhier eene klok gegoten voor de hoofdkerk van York welke de grootste is die in Engeland bestaat, zijnde 7 voet 7 duim hoog en 8 voet 4 duim middellijn; zij heeft 2,000 gekost en weegt 16 ton. De Koning van Hanover heeft aan den Hertog van Cambridge gemeld dat de gemalin van zijnen zoon zich in gezegende omstandigheden bevond. Volgens de meest authentique staten bedraagt de bevolking van Ierland thans 8 milloenwaarvan 6'- Katholijken en I J milliocn Protestanten. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Maart. De aanvraag der credietcn tot verdere versterking dezer hoofdstad (zie ons vorig nommer), heeft alhier groote bevreemding en misnoegen verwekt. On derscheiden dagbladen sporen de burgers aan, om petitiën er tegen te tecke- nenhetgeen waarschijnlijk door eenige duizenden zal gedaan worden. Men zegt dat vooral de Koning het doorzetten van die wet zou aangeraden hebben. De beweegreden door het Ministerie opgegeven tot verdediging van bet ont werp van wet ter verdere wapening van de wallen van Parijs, bestaat daarin, dat er genoeg materiëel moet voorhanden zijn om indien de stad door den vijand ingesloten wierd, zijn geschut in minder aantal zou aanwezig zijn dan op de wallen der stad. De casematteu zijn in staat om al de krijgsbe hoeften naar behooren te bergen. Het geschut zou ondertusschen vooreerst te Bourges blij yen. Bij het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken zijn vele planten en zaden ontvangen uit de verschillende landen, welke de Chinesche zending heeft door- loopen. Men vindt er onder anderen monsters thee en rijst, en vijf verschil lende soorten van suiker en koflij bij. Eene der verscheidenheden van dat laatste gewas van Bongrinop het schiereilandwas den Europeschen Kruid kenners nog onbekend; de boon is klein, bijna blank en zeer guerig van smaak. De andere landen waar die zaden zijn verzameld, zijn Java, Manille, China en Cochinchina. De toezending is uit Macao gedaanen men bcelt nog eene ruimere beloofd. De Deken der grijsaarts, de Heer Noël des Quezsonnières, stierf lieden te Ncuilly in den ouderdom van ruim honderd zestien jaren. Eene telcgraphische depêche uit Algerie meldt, dat de overeenkomst ter bepaling der grenzen met Marokko gelcekend was. BORDEAUX, 22 Maart. -1 Acht Priesters van de buitenlandscbe zendingen zijn naar China ingescheept,,' vier zullen te Singapore aan wal stappen, de anderen gaan naar Macaó. De vier eersten zijn voor de zending van Siam en Malacca. Van de anderen is er een voor Tongking bestemd, de drie overigen zijn ter beschikking van het opperhoofd der Fransche zendingen te Macao. Alhier is een Spaansche reus geweest, die de bewondering der aan- schouwers tot zich trok. Hij is 23 jaren, baardeloos, 2 Ned. ellen en 22 duimen lang, en weegt 175 Ned. BAYONNE22 Maart. In de armenbus van het gasthuis Saint-Léou alhier, is eene inschrijving op het Grootboek gevonden van 410,000 fr., rentende 4,600 fr.met-een naamloos briefje, dat het een gift was aan dat gesticht. GRANVILLE, 22 Maart. Er worden bier jaarlijks tot de oestervisscberij 80 vaartuigen gebezigd, bemand met ruim 700 man. Daarenboven zijn er dagelijks 25 a 30 wagens en een duizendtal mannen, vrouwen en kinderen aan het werk. De opbrengst schat men op 500,000 fr. In 1844 heeft men van hier naar Parijs en elders 19,265,830 oesters afgezonden, en men kan er nog anderhalf millioen bij voegen, voor die welke op de plaats zelf en in den omtrek worden verbruikt, hetgeen de oestervisscherij op bijna 21 millioen oesters in bet jaar brengt. De prijs der oesters die voor 50 jaren I J fr. wasen voor 2 a 3 jaren 12 a 14 fr.heeft voorleden jaar 20 a 22 fr. opgebragt. BELGIË. BRUSSEL, 30 Maart. Er zou werkelijk reeds eene compagnie bestaan, die met de Belgische en Nederlandsche Regeringen in onderhandeling zou zijn over den aanleg van eenen spoorweg van Antwerpen over Breda naar Rotterdam, waarvoor reeds in Ne derland voor 7,000,000 zou zijn ingeschreven. Door Z. M. isbij besluit van den 19déa Maart jl., goedgekeurd het uitge- bragt beroep van een Predikant door den kerkeraad der Hervormdé Gemeente van Slochterenonder de classis van Appingadamop A. RutgersPredikant te Feerwerd. Naar men verneemt, heeft de Wel-Eerw. Zeer Geleerde Heer II. L. Oort, Predikant te Hoornhet beroep tot Herder en Leeraar bij de Hervormde Ge meente van Delft, aangenomen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3