LEYDSCHE COURANT. N°. 40. WOENSDAG, 2 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 1 April. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. D. F. van Al phen, als lsten Luitenant bij de dienstdoende Schutterij alhier, in zijne plaats benoemd den 2den Luitenant Dr. P. M. Mess, en tot 2den Luitenant Mr. C. W. Hnbrecht. Aanstaanden Vrijdag, den 4den April, hoopt de Wed. Batteljee, blijkens hare doop-akte geboren den 4den April 1745, wonende op de Kortelange- gracht, Wijk V. N°. 724 ten huize van Kerkvliet, haren honderdsten verjaardag te vieren. Weduwe sedert 61 jaren, hield zij van zeven kinderen nog slechts eene dochter, welke mede reeds Weduwe is van 61 jaar, overig. Van twee dezer kinderen heeft zij 17 kindskinderenen van deze zijn 31 achter- kindskinderen in leven. Zij is nog in het volle bezit van hare vermogens en zintuigen en zou, indien ze niet, nu vier jaren geleden, door een' val het heupbeen had ontwrichtnog kunnen gaan. Tot voor weinige jaren ging zij nit schoonmaken en verkeert thans in geene ruime omstandigheden. Volgens de laatst ontvangen berigten, was het ijs op de verschillende rivie ren allerwege losgegaan en opgeruimden alzoo het gevaarwat den ijsgang betreftgeweken. De Rhijndijk tusschen Ingen en Lienden had door den in onze vorige vermelden overloop zeer veel geleden en er schijnt op dat punt zelfs groote vrees voor eene doorbraak te hebben bestaanechter was men met inspanning van alle krachten er in geslaagd om denzelven te behoudenen ging men gisteren morgen voort dien te versterken en de veroorzaakte schade te herstellen. Het water bleef wassende. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn bevracht de navolgende schepen; voor Amsterdam: Twee Cornelissen, S. Veenstra; Drie Vrienden, H. de Wijn; Alida Willemina, K. Latjes; Louisa Maria, B. C. Jaski; Urania, C. Abrahamsz Jr.; Diligence, L. Smit; Wilhelmina LuciaJ. P. Carst; Hol land R. DekkerOost-India PaketB. Bakker Gz.Jacob Roggeveen, H. RolfF; Jan Hendrik, H. W. Eickelberg. Voor Rotterdam: Batavia, J. A. Pronk; Stad SchiedamJ. P. AndriessenJan Carel Josephus van SpeykII. Noltée Hoop van AlblasserdamA. Pronk; Factorij, M. W. ZwartGérardina, M. J. Wilsch; Sara Lydia, B. van der Tak; Neêrlands Koning, C. Schoewerf. Voor Dordrecht: Abel Tasman, L. v. Haften; Stad Dordrecht, J. v. Nassau. Voor Middelburg ZeepaardJ. Giltjes. - De fungerende Hoofdingenieur van den Waterstaat, L. J. A. van der Kun, heeft een verslag nilgebragt, wegens het beheer over den aanleg en de exploitatie van den rihijnspoorweg gedurende 1844. Uit hetzelve blijkt, dat in den loop van genoemd jaar de aardebaan tot Arnhem geheel voltooid is de weg van Amsterdam tot Utrecht was den 28sten December 1843 openge steld, van Utrecht tot Driebergen, den 17den Julij 1844 en van daar tot de Klomp den 15den Maart 1845. Er zijn tot het aanleggen van den weg 2,546,000 kubiek ellen moeten verwerkt worden, welke door groote krachtinspanning met wagons over hulpsporentot aanzienlijke afstanden van 2 a 3,000 elzijn vervoerd. De kosten tot aanleg van den geheelcn weg zal per strekkende el ƒ100,06 bedragen, hetgeen in vergelijking met andere spoorwegen, in België, Frankrijk en Duitschland, vrij matig is daar er belangrijke doorgravingen gedaan moesten worden; in Belgie bedroegen de onkosten per strekkende cl ƒ152, in Frankrijk ƒ172 en op sommige spoorwegen in Duitschland ƒ100.36; 107.72J-ƒ199 - zelfs een enkele ƒ320. Gedurende 1844 hebben 2440 gewone treinengemiddeld bestaande uit 7 a 8 rijtuigen, 93,464 Ncd. mijlen afgelegd, en zijn vervoerd 294,727 reizigers en 2210 militairen, bovendien 2,220,089 Ned. ponden goederen, 5 paarden en 37 rijtuigen; het vervoer van koopmansgoederen is eerst 16 December 1844 in werking gekomen. De ontvangsten bedroegen te zamen 299,386.95^. (de ontvangst van Januarij en February van dit jaar 39,751.36hetgeen eene aanzienlijke aanwinst oplevert in vergelijking dierzelfde maanden in 1844). De opbrengst per Ned. mijl kan dus op 7,392 gerekend worden of indien de spoorweg tot Arnhem zal voltooid zijn op nog grooter bedraghetgeen dan gelijk zal staan met de opbrengst van den Hollandschen spoorweg, zijnde ƒ9,660 per Ned. mijlen met die der Belgische spoorwegen. De kosten van exploitatie van Amsterdam tot Driebergen hebben bedragen ^56,959.10idus ruim 52 ten honderd der bruto ontvangsten, gelijk staande met die in België; hetgeen 3,875 per Ned. mijl geeft, zijnde veel geringer dan op de Belgische spoorwegen, waar het in 1841 ƒ6,300 en in 1844 nog ƒ4,860 per mijl bedroeg. De snelheid der treinen is van 3235 Ned. mijlen per uurgelijk aan die van den Hollandschen Spoorweg en der Belgische. Ongelukken zijn er niet gebeurd, alleenzijn een wachter en een conducteur de slagtoffers van hunne on- voorzigtigheid geworden. De vervaardiging van coke geschiedt thans alleen in twee ovens bij Utrecht, welke gedurende de wintermaanden 6,000 mudden zullen opleveren die op ruim 9 centen per mud te staan komen gemiddeld worden ruim 13 Ned. ponden per mijl gebruikt. Bij den spoorweg zijn voorhanden 6 locomotieven die in Engeland, en 4 die in Nederland vervaardigd zijn(6 zijn nog bij de Fabrijkanten Paul van Vlis- singen en Dudok van Heel in aanmaak), benevens 14 rijtuigen van de l8te, 16 van de 2de, 40 van de 3de klasse; 7 bagajie-, 20 goederen-, 3 paarden-, 5 vee-, en 6 rijtuigwagens. Het verslag eindigt met deze woorden: »Zoo het eerste jaar der exploitatie met betrekking tot het materieel en tot de finantiele uitkomsten als zeer voor- deelig is aan te merken, zoo moet zulks grootendeels worden toegeschreven aan de onvermoeide zorgen van den zaakkundigen ingenieur-werktuigkundige H. A. Bake, aan de ijverige pogingen van den adjunct-ingenieur J. W. Bake en van den hoofd-opzigter W. C. Timmermanaan de met zoo veel bedaard heid als zaakkennis uitgeoefende directie in de werkplaatsen door den werk meester Schanze, en in één woord aan de krachtige ondersteuning, die tot het volbrengen hunner taak bij al de ambtenaren van den spoorweg is on dervonden. De geldelijke uitkomsten, die de exploitatie reeds in het eerste jaar heeft opgeleverd, overtreft de verwachting, die men aanvankelijk, opgrond der vroegere ondervinding bij den spoorweg van Amsterdam tot 's Gravenhage omtrent den Rhijnspoorweg heeft gehad, en zoo de weg tot Arnhem met de verlenging en aansluiting aan de Pruissische Spoorbaan in gelijke mate aan zijne bestemming voldoet, dan mag men met grond de hoop voeden dat deze onderneming binnen weinige jaren zeer voordeelige resultaten zal opleveren." 'sGRAVENHAGE1 April. Z. M. heeft den Heer F. Rendorp benoemd tot Mede-Directeur van de Ned. Bank. Het gewone bezoek van de hoofdstad Amsterdam, door HH. MM. den Koning en de Koningin zal dit jaar eerst tegen het einde der maand April plaats hebben. Z. M. de Koning is gisteren morgen zeer vroegtijdig, uit deze Residentie naar Tilburg vertrokkenvan waar Hoogstdezelve vóór het einde dezer weck terug verwacht wordt. Thans is de beantwoording van Regeringswege ingekomen op het vóor- loopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaalnopens het tarief op den in-, uit- en doorvoer, waarbij gevoegd zijn: 1. eene nota van wijzigin gen in het ontwerp van wet; 2. eene nota van wijzigingen in het tarief; 3. eene nota van wijzigingen in de renvooijen 4. een staat der in-, uit- en doorgevoerde goederen waren en koopmanschappen, gedurende de drie jaren 183941 gemiddeld, en in de jaren 1842 en 1843 ieder afzonderlijk, naar de aangegeven waarde of hoeveelheden; 5. een staat van belaste goederen en waarden, enz.; 6. een staat van in-, uit- en doorgevoerde granen7. eene lijst van handels- en scheepvaart-tractaten tusschen Nederland en andere Landen en Rijken, en eindelijk, 8. de resolutie van den Minister van Finantien van 13 Januarij 1836, houdende instructie voor de plaatselijke commissien, ter opneming en bepaling der middelprijzen van binnenlandsche granen, volgens de wet van 29 Dec. 1835. De beantwoording is gesplitst in drie onderdeden, en betreft: de voorloopige algemeene beschouwingenhet ontwerp van weten het tarief zelf. DEN HELDER, 28 Maart. De onderstaande schepen worden in dienst gesteld, als: met 1 April de schooner de Wesp, Luit. ter zee lsle klasse C. T. van der Brugghen, met 3 stukken en 36 koppen, thans te Hellevoetsluis, bestemd naar West Indien; met 1 Mei de brik Meermin, Kapt.-I,uit. J. A. Zoutman, met 18 stukken en 100 koppen, thans te Nienwediep, bestemd naar West-Indiën de brik Courrier, Kapt.-Luit. J. P. Wouters, met 18 stukken en 100 koppen, thans te Hellevoetsluis, bestemd naar Oost-Indiën; de schooner Banka, Luit. ter zee lste klasse N. J. C. van Vosmet 5 stukken en 45 koppenthans te

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1