BU1TE3NLAINDSCHE BERIGTEN. CHINA. HONG KONG30 November. De Franscbe Gezant bij het Chineesche Hot" is met zijne echtgenoot en verder gevolo- door den Engelschen bevelhebber alhier luisterrijk ontvangen. Ter hunner ecre is er een prachtige maaltijd gegeven en 's avonds is er eene bijeenkomst geweestwaarop al de aanzienlijken van de kolonie waren genoo- digd. 's Maandags heeft de Gezant met zijne vrouw een' togt naar Schuch- chou gedaan op de Engelsche stoomboot Proserpine en hebben vervolgens we der een maaltijd bijgewoond aan boord van het Fransche schip Cleopatra, waar zeer vele aanzienlijke Engelschen waren genoodigd. Den 3deD Decem ber hebben zij de kolonie verlaten. Deze kolonie zal weldra bij geheele han delsvrijheid even zoo bloeijen als Singapore thans bloeit en als Macao zou doen, hetwelk zich weldra van zijn verval zou herstellen als bet Porl ugeesche be wind maar kon begrijpen dat voor den handelde vrijgevigste staatkunde de beste is; maar de regeringen van Spanje en Portugal worden door éénen geest beheerscht. Hun gezigt strekt niet verder dan de opbrengst der inkomende regten voor middelijk voordeel, voor de welvaart die daaruit spruiten zou zijn zij blind. Macao is nog in het bezit van den meesten Chineschen handel. De schepen van bijna alle volken komen daar aan en vertrekken van daar; het bezit als stapelplaats voordeelen, die zelfs in weerwil der gierigheid of ver blinding van dcszelfs Gouverneurs nog niet geheel verloren zijn. Eene geheele vrijstelling zou den huurprijs der gebouwen en werven doen stijgen, geld in omloop brengen en de stad zou baren ouden bloei herkrijgen; maar nu zullen de dwaze besluiten van den Senaat de Amerikanen verjagen en de ellende der Porlugesche bevolking zal klimmen, tot Macao een puinhoop zal zijn. Eene kolonie die geen uitvoer heelt en wier bevolking slechts weinig in- voer-artikelen gebruiktmoet den handel eenig voordeel aanbieden om dien aan te lokkenen wat heeft nu de Portugeesche Raad in hare wijsheid be sloten 1°. Dat de haven vrij zal zijn onder voorwaarde van toepassing barer fis cale wetten. 2°. Dat ieder schip 5 maces (ongeveer ƒ2.per ton voor ankergeld zal betalen. 3". Dat alle koopwaren in entrepot zullen ontvangen worden tegen 1 ten honderd van de waarde volgens tarief. 4". En zulks op voorwaarden dat de manufacturen er 6de katoen er 3 maanden zal kunnen blijvenna welken tijd zij de volle invoer- regten zullen moeten voldoen, met vrijheid om zonder verder regt te worden uitgevoerd. De Nederlandsche Consul Mr. J. Senn van Baselis den 17lle" October behouden te Macao aangekomen. TURKTE. KONST.4NTINOPEL26 Februarij. De Porte beeft zich, op de uitvoering na, beijverd de vertegenwoordigers der vijf groote Mogendhedenmet eene duidelijke en de officiële nota-wisseling besluitende schriftelijke verklaring gerust testellen, ten opzigtc der wezenlijke bedingen, van welke zij hare toestemming afhankelijk bad gemaakt, tot nieuw- lings genomen besluiten ter oplossing van den strijd over de regtsmagt, in de gemengde landstreken van den Libanon zoodat de Pacha van Saïda alleen in zulke strijdige gevallen als scheidsregter tusschen Druzen en Maroniten kan worden geroepenwelke zich op geen andere wijze laten beslechten dat de aan beide volken toegestane voorregten getrouw zullen worden gehouden ver der dat de schadevergoeding, die den Maroniten in den afgeloopen herfst waren toegezegd, spoedig en naauwkeurig te verwachten is. De Grootvisier heeft de provinciale besturen aangeschreven om uit ieder gewest twee inet de plaatselijke aangelegenheden bekende vaderlandlievende mannen, uit de Turksche en Christen-bevolking, herwaarts te zenden, om in den rijksraad over landbouw, handelen nijverheid inlichtingen te kunnen geven. De zendeling Dr. Wolff is met zijnen Bochariotischen geleider hier aan gekomen. De wederwaardigheden van dien uitstekenden grootmoedigen man op zijne reis uitgestaan, hebben zigtbaar op zijn uiterlijk voorkomen gewerkt. RUiLAN». PETERSBURG, 5 Maart. Onder de sneeuw- en ijs-lagen van Siberië vindt men, volgens een Russisch blad, sedert een reeks van jaren zulk een' overvloed van voortreffelijk ivoor, welks aanwezen men van voor den Zondvloed schat, dat het opzoeken daarvan een belangrijke bezigheid is geworden die rijke winst aanbrengt. Enkele handelshuizen voeren soms jaarlijks 16,000 ffi van dit artikel uit, waaronder dikwijls stukken van meer dan 200 ffi voorkomen. ZWEDEN. De bewoners van onze kust aan de oostzijde van den Sond hebben in den avond van den 3den Maart, aan hunne Deensche overburen op de westzijde, in plegtigen optogt bij fakkellicht en met een corps muzijkanton voorop, een bezoek gebragt. Te Elseneur zijn zij door de inwoners verwelkomd en naar een lokaal geleiddat met vlaggen en de portretten der Koningen van Zweden en Denemarken, Oscar en Christiaan VIIIversierd waren. Na het onthaal keerden zij voor den nacht op dezelfde wijs over den Sond terug. ITALIË. ROME, 9 Maart. De Inquisitie beeft onlangs de volgende boeken voor de gansche Katholijke Christenheid als veroordeelingswaardig verboden 1° Apologia Catholica de las Observaciones pacilicas del Arzobiscopo de Palmyra, Don Felix Umat, sobre la potcstad Eclesiastica y sus relacioncs con la civil. [Een geschrift over de betrekking der kerkelijke magt met die van den Staat.] 2° Doctrine religieuse et philosophique Ibndée sur le témoignage de la conscience, par E. Hanolin. 3» Porte Royal, par Sainte-Beuve, en 4" De l'union de Ia philosophic avec la morale, par C. Bozelli. ZWITSERLAND. ZURICH, 14 Maart. De Zitting van den Landdag is geschorst tot de uitslag der werkzaamheden van de Commissie bekend zal zijn; aan die Commissie is opgedragen te onder zoeken de aangelegenheden der Jesuiten het wapenen van vrijcorpsen en de amnestie door Lucern te verleenen. Uit Walliserland wordt gemeld, dat de Regering van dit kanton 2,000 man heeft verzameld om op Neder-AVallis aan te rukken. Den 2den Maart waren zij te Sion en in aantogt op Martigny. Bij de nadering dezer troepen, zijn eene menigte burgers, men zegt wel 500, in het Waadkanton gevlugt. In het ongelukkige Lucern groeit de verhuizing van gegoede huisge zinnen, die zich met het aldaar heerschende stelsel niet willen vereenigen, van dag tot dag aan; zij haasten zich zoo zeer, dit kanton en voornamelijk de hoofdstad Lucern te verlaten, dat huizen en goederen tot ware spotprijzen verkocht worden. De kantonnale Regering vervolgt intusschen hare wapen rustingen, en er wordt b. v. onder de Eminerbrug, bet gewigtigste punt van verkeering in het kanton, eene mijn aangelegd. OOSTENRIJK. AVEENEN, 6 Maart. Hoezeer de invloed van den vrede op de bevolking onzer Keizersstad en den welstand harer bewoners sedert ongeveer twintig jaren zich vertoont, blijkt het beste uit een vergelijkend overzigt der opgaven van 18201843 ten opzigte der vaste eigendommen in de stad met hare voorsteden. Het getal huizen be draagt nu 8690, en is alzoo sedert 1820 met 1130 vermeerderd. Naar de laatste telling van 1843 bevatte de binnenstad en hare voorsteden met inbe grip der vrije gronden binnen de linien van AVeenen (zonder het krijgsvolk) 375,834 inwoners en alzoo 113,614 meer dan in 1820. Van deze woonden er 56.828 in de binnenstadde overigen in de vier voorsteden. De mijnen van bet Keizerrijkwelke behalve platina in overvloed alle metalen opleveren, en dit land ten dien aanzien het rijkste van geheel Europa doen zijn, zijn natuurlijk van groot belang voor de fabrijken, waarin metaal- zamenstellingen bereid worden. Alen houdt er zich, zoo als bekendis, bezig, met de bereiding van geel koper, spinsbek, bladloodvermiljoen, salmo- niac vitriool, smalt, zwavel, tin, zink, staal, onderscheiden soorten van ijzer, rattenkruid, spiesglans, lood, kwikzilver, zilver- of goudschuim sterk water en andere chemische voortbrengselen. De verkoop er van is onder het opzigt eener bijzondere commissie geplaatstdie zich te AVeenen ophoudt. Daar het onderhoud der fabrijken zeer kostbaar isis het voordeeldat de Slaat van de mijnen trektniet zeer groot; het minst leveren zij den Staat 300,000 en het meest 600,000 fl. op. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Maart. Dezer dagen hebben eenige liefhebbersmeest studenten, in de concertzaal van den Koninklijken Schouwburg alhier het blijspel de Menaechmi van Plau- tus in het Latijn vertoond. Tusschen de bedrijven en op het einde heeft een talrijk koor van jonge lieden vier oden van Horatius in het Latijn opgezongenbegeleid door muzijk van blaasinstrumentenharpen en cymbalen. De Koning, de Prins en bet geheele voorname geletterde publiek, alsmede een zeer klein getal Dames, waren er bij tegenwoordig. Uit Rugenwalde, aan de kust van Pommeren, wordt onder dagteekening van den ll<ten dezer gemeld, dat men er den 28slcn, ongeveer IJ mijl ver in zeetwee schepen in het ijs zag zitten. Negentien schippersgasten waagden het, deze vaartuigen over het ijs te naderen. Het eene, de Sylphide, had eerie lading haring in, maar niemand aan boord. Op het andere, de Johanna, was slechts de Kapitein Brubndie echter zijn schip niet wilde verlaten. Toen men van de toedragt der zaken te Rugenwalde berigt kreegbeijverde zich terstond een aantal dagloonersom de lading der Sylphide op kleine handsleden te bergen. In den loop der volgende dagen, tot den 8stcn dezer, werden werkelijk 180 tonnen haring aan wal gebragt, en tevens ook een anker en kabelketting geborgen. Kapitein Bruhnwien men hiertoe om eenig ge reedschap verzocht en die hetzelve welwillend geleend had, begaf zich, toen hij het niet terug ontvingnaar walom aldaar navraag te houden. Deze gelegenheid nam een aantal slechtaards waar, om den proviand, dien Bruhn aan boord had, te stelen, waardoor zij hem dus bloot stelden aan het gevaar om van honger te sterven. Gelukkig is het oogenblikkelijk aan den trouwen Kapitein door kooplieden en andere burgers van Rugenwalde vergoed gewor den want den 9den zijn de beide schepen door het omloopen van den wind naar zee gedreven. De onmenschelijke roovers zijn door eene vreeselijke straf, het oniniddclijk gevolg hunner daad, achterhaald geworden. In den duiste ren avond, dien zij, om niet bemerkt te worden, tot hunnen diefstal geko- i zen hadden zijn zij in een wak geloopen en jammerlijk verdronken.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2