LEYDSCHE COURANT 1845. \:r/v. ve. 35. VRIJDAG, 21 MAART. RUNJSEINLANDSCHE BER1GTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Zaturdag avond vit. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is J 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Maart. Bij vernieuwde aanschrijving aan de chefs der verschillende korpsen van het wapen der infanterie is kennelijk gemaakt, dat de lste en 2'Jc Luitenants der infanterie, welke genegen mogten zijn van een onbepaald verlof gebruik te maken, dit, voor zooverre de dienst zulks toelaat, kunnen erlangen tegen een genot van een verlofstractement van ƒ600 'sjaars; terwijl mede is be paald, dat de officiers der cavalleric, welke mede van gemeld verlof willen gebruik maken, 720 per jaar zullen genieten, benevens fourage voor één paard, onder voorbehoud, dat zij van dit laatste werkelijk voorzien zijn, waartoe zij ecnc verklaring zullen moeten afleggen. 's GRAVEN1IAGE, 19 Maart. Bij besluit van den 15dcn dezer heeft Z. M. goedgevonden te bepalendat in de stad Breda zal worden opgerigt eene kamer van Koophandel en Fabrij- ken, welke zal bestaan nit 9 leden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich in hare Zitting van gisteren vereenigd met het haar door de Tweede Kamer toegezonden ontwerp van wet tot wijzigingin het belang des handels, van de doorvoerregten mitsgaders van het vaste regt en van bet scheepvaartsregtgeheven naar aan leiding van de overeenkomst van 31 Maart 1831. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de eerste dagen van de maand April hare werkzaamheden zal hervatten. Men ver neemt dat het voorloopig verslag der Centrale Afdeeling, nopens het voorstel betrekkelijk de grondwetsherziening, eerlang zal zijn opgemaakt en bekend worden. Ook kunnen weldra te gemoet gezien worden de antwoorden der Regering op de bedenkingenin de Afdeelingen der Kamer gemaaktten aanzien van het ontwerp van wethoudende het nieuwe tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. De Centrale Afdeeling heeft dezer dagen opgemaakt haar voorloopig ver slag nopens het wets-ontwerp, betrekkelijk de invordering van 's Rijks directe belastingen. Daaruit blijktonder anderendatofschoon de voordragt betrekkelijk de invordering der directe belastigen en den voorrang van 's Rijks schatkist te dier zake, in sommige van hare bepalingen minderen bijval heeft gevonden als te streng jegens de schatpligtigen of te hard ten aanzien van derdenechter óver het algemeen rnet genoegen ontvangen is. De Hooge RaadKamer van Strafzakenheeft gisteren onder anderen uitspraak gedaan in de zaak van de Gazette du duché du Limhourgcn het beroep in cassatie, door den Heer Qoesne ingesteld, verworpen. Gisteren middag is, na eene kortstondige ziekte, in deze Residentie overledende Edel Groot Achtbare Heer Mr. D. Graaf van HogendorpLid van de Ridderschap en het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland. Dit is thans de derde vacature, welke in dat hof ontstaan is. De staat van onderscheidene gebouwen, bestemd ten gebruike voor de Protestantsche eeredienst alhierwas van zoodanigen aarddat er laatstelijk eene collecte gehouden iswaarvan het bedrag bestemd is tot het herstel der kerken, welke zulks mogten vorderen. De tot dat einde benoodigde gelden bedroegen 20,000. Men verneemt dat de Koning, uit Hoogstdeszelfs bijzon dere fondsen, eene som van ƒ6,000 daartoe heeft bijgedragen. SCHIEDAM, 17 Maart. De buitengewone Voorjaars-Collecte, ten behoeve der Diakonie-Armen, heeft gisteren hier opgebragt de som van ƒ1,331.50; welke som te aanzienlijker mag geschat wordenals men bedenktdal. bij den aanvang van den winter reeds ruim 1,200 is ingezameld en de omstandighedenwaarin de stad ver keert, niet gunstig zijn. AMSTERDAM, 20 Maart. De nieuwe gevangenis, waarvan de aanleg of funderingen eerlang op het bolwerk Schinkel, bij de Leydsche Poort, hier ter stede, wordt te gemoet gezien, is bestemd om te dienen tot een vereenigd huis van arrest en justitie, en als zoodanig ter vervanging van het thans bestaande op den Heiligen Weg, flat door den mingunstigen toestand des gebouws, en de ondoelmatige inrig tingreeds lang eene voorziening heeft wenschelijk gemaakt. Dit geheel nieuw op te trekken gebouw zal worden ingerigt volgens het stelsel van afzonderlijke opsluiting waarbij het den aangeklaagden be schuldigden of veroordeelden ten eenemale verhinderd wordt eenige onderlinge verstandhouding of gemeenschap te hebbenof met elkander in aanraking te komen doch waarbij het ontvangen van bezoeken en toespraak van geëmploi- jeerden of met het moreel en administratief beheer in verband staande per sonen, ja zelfs, onder de noodige voorzorgen, van hnnne vrienden of nabe staanden, aan de gevangenen wordt verleend en toegestaan. Hetzelve is bestemd om ruim 200 personen te kunnen bevatten van beiderlei seksen waarvan de plaatsing genoegzaam van elkander gescheiden zal zijnen zal hoofdzakelijk uit drie afdeelingen bestaan, namelijk: een ingangsgebouw, een administra tiegebouw en de eigenlijke gevangenis, die, uit drie vleugels bestaande, met de tweede afdeeling eene kruisvormige gedaante daarstelt, waarvan het mid den eene centrale zaal vormt, waaruit het geheele binnenruim kan worden ;rzien. Het ingangsgebouw tot woning van den cipiereen tweetal gevangen-be waarders en den portier bestemdzal bevatten de hoofdpoortdie den toe gang op het binnenplein verleent, waarop de ingang van het administratie gebouw en de toegangen tot de kelderverdieping gevonden zullen worden. Dit administratiegebouw is bestemd voor alles, wat met het beheer over, en de huishoudelijke dienst van het gesticht, in verband staat, alsmede voor de noodige werkzaamheden van de regterlijke magt. Hieruit zal eene binnendeur geleiden tot de eigentlijke gevangeniswaarvan devoor de opsluiting be stemde cellenop drie verdiepingen ter wederzijde van open corridorsin het midden van eiken zullen worden aangetroffen. Iedere cel zal voorzien zijn van een vastdoor water te zuiveren privaateen waschbekkeneen stoel en tafeltje, een hangmat en verdere kleine benoodigdhedenalsmede van een scheltrekkeropdat ieder gevangene in de gelegenheid zij te kennen te geven wanneer hij het een of ander mogt verlangen, en waarvan de inrigting zoo danig zal zijndat de gevangenbewaarders in een oogwenk kunnen weten in welke cel hunne tegenwoordigheid verlangd wordt. Ter bevordering van de gezondheid der gevangenen zal het geheele gebouw, of iedere cel afzonderlijkbehoorlijk van verschein den winter tevens ver warmde luchtworden voorzienwaartoe de noodige toestellen in de kelder verdieping zullen worden geplaatst en aangebragt, terwijl de vcreischtc zorg zal worden gedragen om de onderlinge verstandhouding door middel van de luehtkanalen geheel te voorkomen. Het geheele gebouw zal worden omgeven door cenen ringmuur, waar bin nen de wandelplaatsen zullen gemaakt wordendie eene zoodanige inrigting zullen bekomen dat onder behoorlijk toezigt verscheidene gevangenen gelijk tijdig beweging in de open lucht kunnen nemen, zonder dat het hun mogelijk zij elkander te zien of te herkennen. Deze wandelplaatsen liggen daartoe rondom een gemeenschappelijk middendeelwaaruit een bewaarder alle ge vangenen kan gadeslaan en zijn onderling door muren als stralen op het middenpunt uitloopende, gescheiden, terwijl aan de beide einden van iedere wandelplaats de luchtdoor opene ijzeren hekkenvrijen toegang geeft. Door een en ander zal er voor het ligchamelijk welzijn van den gevangene de noodige zorg gedragen worden in zijne cel kan hij zich met lektuur of andere bezigheid onledig houden, of handenarbeid verrigten. Het gebouw zul worden ingerigt volgens de laatste Engclsche voorbeelden, waardoor de inepste bezwaren worden uit den weg geruimd, die tegen het stelsel van afzonderlijke opsluiting, uit gebrek aan genoegzame zaakkennis, worden aangevoerd. Alleen zulk eene gevangenis, kan aan al vereischten voldoen, die zich laten zamen- vatten in drie hoofdpunten, namelijk: 1°. dat het gebouw zekerheid bevatte tegen ontvlugting, 2°. dat de gevangenen op eene mcnschelijkc wijze kunnen behandeld worden, 3°. dat geen misdadiger, of vaak onschuldig bevonden gearresteerde, de gevangenis slechter verlate dan hij er ingekomen is. UTRECHT, 17 Maart. De Palm-paardenmarkt, welke alhier altijd druk bezocht wordt, was he den door het. ongunstige weder niet zoo ievendig als anders. In het geheel zijn 722 paarden op de markt gebragt. Fransche kooplieden hebben echter door vele opkoopen den handel eenige levendigheid bijgezet; vele paarden zijn door hen gekocht en naar Frankrijk vervoerd. •sHERTOGENBOSCH, 16 Maart Gisteren avond is hier ten voordeele der Armen een Vocaal- cn Instrumen taal Concert gegeven hetgeen zniver heeft opgebragt de belangrijke souj van 625.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1