dering nog aanzienlijker zou geweest zijn indien niet door het vroeg invallen van den winter, de scheepvaart reeds in het laatst van November was moeten gestaakt worden. SAKSEN. THURINGEN25 February. De sneeuw, die in den tegen woord igen winter gevallen is, heeft niet alleen in het Juragcbcrgte en in de Vogcsenmaar ook in bet Thuringsche woud gebergte eene hoogte bereikt, welke die der laatste jaren nog verre overtreft. Reeds buiten Ilmenau ligt de sneeuw hier en daar zoo hoog op de straten, dat zwaar beladen transportwagens zijn blijven steken, hoewel honderdc men- schen dagelijks onledig zijndc sneeuw weg te ruimen. Doch hoe hooger men komt, des te overvloediger wordt de sneeuw; vele dorpen zijn in dezelve zoodanig begraven, dat slechts de schoorstcencu en de nokken der daken te zien zijn. Men gaat van bet eene huis naar bet andere door een soort van tunnel, door welk middel de gemeenschap nog eenigermate onderhouden wordt. Daarbij dringt bet grof en klein wild bij geheele scharen, uit gebrek aan voedselin de dorpen. Deze afgematte dieren zijn minder schuw dan anders en nemen niet zelden voeder uit de handen der menschen aan. Even zoo gaat het met de vogelen, van welke men er velen hier en daar ziet dood liggendie verhongerd of bevroren zijn. In Weimar viel dezer dagen een vlugt patrijzen in du straten der stad neder; zij waren zoo algematdat zij zich geduldig onder den zakdoek lieten vangen. BADEN-. In dit gewest, met name te Constanz, begint men onder de Katbolijken de begeerte op te merken, om zich van Rome af te scheiden, doch echter niet in den zin der Duitscb-Kalholijke kerk, daar men meent, dat die te ver gaat, door zelfs datgcen te verwerpenwat kerkvaders en kerkvergade ringen vastgesteld hebben, 'l'e Constanz wilde men of eene doortastende ver betering en reiniging der gezamentlijke Roomsch-Katbolijke kerk, of de vor ming van eene algcmccne Christelijke kerk. HANOVER. De Hamburger Correspondent berigt van daar dat dc Bisschop van Hil- deshcim (die, gelijk onlangs gemeld werd, den ouden katechismus van zeke ren Pater Camsius met voorbijgang der censuur had doen herdrukken en het gebruik daarvan in de scholen van zijn bisdom bad voorgeschreven) niet ge aarzeld heelt de dienaangaande door de regering gegeven bevelen te gehoorza menen niet alleen bij eene aanschrijving zijnen vrocgeren last om genoemden katechismus op dc scholen in te voeren, weder ingetrokken, maar ook uit eigen beweging, degenen welke zich ingevolge dien last het hoekje reeds aan geschaft hadden, daarvoor beeft doen schadeloos stellen. Men verheugde zich, dat deze onaangename zaak op die wijze was bijgelegd geworden. ENGELAND, LONDEN, 6 Maart. De Geologische Maatschappij alhier, heeft uit Calcutta (Oost-lndië) het volledig versteend geraamte van een monsterachtigen schildpad ontvangen met het schild er bij, van die soort welke een groote rol speelt in de fabelkunde der Hiudous. Dit geraamte is gevonden aan den voet van den hcmclhoogcn Himalaya in een kleilaag die ook nog versteende overblijfselen van gebeenten van rivierpaarden en rhinocerossen bevatte. De lengte van dien versteenden schildpad is ruim drie en een half Ned. el; uitgenomen de geweldige grootte, heeft deze schildpad groote overeenkomst met den gewonen Indischcn land schildpad van dezen tijd. De Maatschappij zal deze soort den naam van colosso chelus (monsterschildpad) geven. De gazometer te Barnsley is met zoo veel geweld gesprongendat de inwoners meenden dat er een aardbeving was ontstaan. Men heeft op verschei dene schreden afstands het lijk van den man gevonden die zeker een licht te na bij den gazomeier heeft gehouden. Men schat de hoeveelheid ontplofte gar op 12,000 vierk. Eng. voetenen op een schade van ruim 300 De schok is ruim een half uur ver gevoeld. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Maart. De Constitutionnel meentdat de tegenwoordige Minister van Openbaar Onderwijs, de Salvandy, zich veel zwakker tegen over de geestelijkheid betoont dan zijn voorganger Villemain. Deze toch bad aanhoudend aan den Bisschop van Marseille geweigerd zijne toestemming te geven tot het oprigten van eene kerkelijke kostschool te Ciotalin Provencedoch Salvandy heeft hem het verlof tot oprigling reeds verleend. Het laatstelijk door den Heer Dupin uitgegeven boekwerk: Manuel du droit public ecclesiastique Francais etc waarvan reeds dc tweede druk het licht zietheeft bij de geestelijkheid eene vrij sterke oppositie opgewekt. De Aartsbisschop van I.yon beeft er een mandement tegen uitgegeven waarop bij door den Raad van State aangeklaagd is, als zijne magt te hebben te buiten gegaan doch onderscheiden andere prelaten hebben zich met de afkeuring van genoemden Aartsbisschop opentlijk en bij geschrifte vereenigd. liet man dement tegen bet werk door den Aartsbisschop van Reims uitgevaardigd is in deze bewoordingen vervat: »Na zelt onderzocht en door twee kanunniken te hebbenn doen onder zoeken het werk van den Heer DupinDoctor in de RcgtenProcureur- Generaal bij het Hot van CassatieAfgevaardigde van het departement de la Nièvre, enz., enz. »Na Godes heiligen naam aangeroepen en de gebeden verzocht te hebben der vrome personen in onze Aartsbisschoppelijke stad; jjN'a daarover geraadpleegd te hebben met onze eerwaarde broeders, de dig nitarissen kanunniken en het kapittel onzer metropolitaanschc kerk; Hebben wij veroordeeld, gelijk wij veroordcelen bij deze, gezegd werk, als bevattende leerstellingen, geschikt om de ware vrijheden der kerk te ondermijnen en schandelijke slavernij in derzelver plaats te stellen om grond regelen veld te doen winnen strijdig met de aloude kanonsom de hiërar chieke orde te storen den eerbied aan den Apostolischen zetel verschuldigd, te verzakende oefening der kerkelijke regtsbevoegdheid te belemmeren scheuring en keltcrij te begunstigen, en als bevattende voorstellen, alle en elk valsch ketteisch en hernieuwende dwalingen, door de conciliën en de van den Heiligen Stoel uitgegane constitution veroordeeld." Den 5dcn heeft de Staatsraad met 44 tegen 3 stemmen besloten, dat er van den kant van den Aartsbisschop van Lyonmisbruik van rnagt ten aan zien van alle punten van zijn mandement bestaat. Te Nantes is den 25slc" February des morgens om 4 ure eene aardbe ving waargenomenwelke zich ook in de omstreken heeft doen gevoelen zonder echter eenige schade te weeg te brengen de hemel was toen bijzon der helder. In het Katholijk blad VAmi de la Religion leest men het volgende: De dagbladen van Parijs deelen sedert eenige dagen een gewigtig nieuws mede, dat hun van Rorne zou geworden zijn. Met pauselijk hof zou namelijk, op verzoek van eene der Groote Mogendheden van Europa tusschenbeide geko men zijn, om te verhinderen, dat de Jesuitcn zich te Lucrrn vestigden en hunne terugroeping uit de overige kantons te verkrijgen. Wij kunnen verzekeren, dat dit berigt zonder grond is. Een bijzondere brief, welken wij uit Rome ontvangen hebben van een hooggeplaatst en zeer goed onderrigt persoon, meldt ons, dat het gedrag van dc pauselijke regering in de zaak der Jesuitcn van Lucem, geheel lijdelijk geweest is. De Paus heeft nimmer aan de regering van Lucern gevraagd, noch aangeraden, het seminarium van dat kanton onder het bestuur der Jesuitcn te plaatsen; hij zal ook niet vragen, dat zij ze verwijdere. De kantonnale overheid zal te dien opzigte doen, hetgeen zij overeenkomstig hare regten, of nuttig voor bare belangen meenter zal gcene interventie zijn van den kant van het hof te Rome. De inscheping van troepen naar Algerie gaat te Toulon steeds voort. Den 15den dezer zullen alle afdeelingen, door de depóts geleverd, derwaarts zijn overgebragt, omdat vóór den lslen April de regimenten hunne versterkin gen moeten ontvangen hebbendewijl de voorjaars-operatiën alsdan beginnen. TARBES, (Hooge Pyrenéen) 25 February. Eergisteren is dicht bij bet stadje Luz een landbouwer, die bezig was de sneeuw weg te doendoor een grooten beer overvallen. De boer die alleen zijn schop hij de hand had, trachtte te vergeefs zich te verweeren. In een oogen- blik was zijn hoofd en armen, in 'tgezigt van zijn wanhopig huisgezin, dat den ongelukkige geen hulp kon toebrengen verslonden. IBEEGïE. BRUGGE, 4 Maart. Eergisteren zagen wij hier een uitstekend voorbeeld van edelmoedige zelf opoffering. Op het binnenijs namelijk waren vier kinderen bezig zich te ver maken, toen het plotseling brak en zij in liet water stortten; hunne moeder, zelve in zwangeren staat, vliegt bun dadelijk te hulp, doch ook zij valt door het ijs. De Heer Poupacrt, geëmployeerde aan het octrooi, ziet dit, aarzelt niet zich op het ijs te. begeven, haalt eerst de moeder nit bet water, die echter weder door het ijs valt, doch die hij het geluk heelt nogmaals te red den, vervolgens redt bij alle vier de kinderen, van welke echter een levenloos scheen, doch die door hem naar het wachthuisje gebragt, onder aanwending van alle mogelijke middelen in het leven is teruggeroepen. De Heer Poupaert is zelf vader van zeven kinderen. AKABEMIE-NIEITWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 8st<!n Maart de Heer M. P. A. Costervan Amsterdam in de Regten met Theses. Dienzelfden dag de Heer J. H. Coster, van Amsterdam, in de Regten, met Theses. UTRECHTSCHE IIOOGESCIIOOL. De theologische faculteit aan deze lloogeschoolheeft dezer dagen het motto van de 3dc bij baar ingekomene prijsverhandelingen openbaar gemaaktmet verzoek aan den schrijver om zijnen naam aan de faculteit op te geven, ten einde hij, als accessit, eene loffelijke melding zou ontvangen. Aan deze uit- noodiging is thans voldaan en heeft zich als schrijver bekend gemaakt de Heer T. W. B. van BellTheoJ. Student te Leyden. ADYERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, C. J. C. LEEMBRUGGEN, Echtgenoot van Rotterdam, 5 Maart 1845. J. A. PLUYGERS. Eenige Kennisgeving. Heden overleed na eene langdurige sukkeling mijn Echtgenoot BALTHAZAR ESSING, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Leyden, 7 Maart 1845. ADRIANA HENK ES.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3