LEYDSCHE COURANT. \1?M RU 1TENLANDSCHE BERJGTEN. 1845. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 5 MAART. N® ■MP* W 71 txrjSE De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B INNEN LAJNDSCH E BERIGTEN LEYDEN, 4 Maart. De gewone Voorjaars Collecte ten behoeve van de Diaconie der Nederd. Hervormde gemeente alhier, die voorleden voorjaar had opgebragt de som van ƒ1,536.59, heeft thans 2,895.95] bedragen, dus meerder 1,359.40. Omtrent den toestand der rivieren wordt het volgende gemeld: Op de Waal heeft het ijs zich na een zwaren ijsgang, in den nacht van den lsterl op den 2den dezer gezeten werd den 2de" te Nijmegen te voet gepasseerd. De Rhijn ging den 2den voor Arnhem met eenig langzaam drijvend ijs. Op de Waal en den Rhijn was het water wassende. Ook op den IJssel is het ijs den lslcn dezer op sommige plaatsen in beweging geweest, doch had zich spoedig weder gezet. Te Westervoort was de passagie met rijtuig gestremd. Op de Maas, de Mcrwede en in de Killen, was het ijs den 2d<:,1 dezer nog vast. Den 2den heeft het ijs in de Maas zich voor Rotterdam gezel; het ligt echter zeer ongelijk zoodat het slechts op enkele punten zonder groote moeite kan gepasseerd worden. In den loop dezer en der volgende week zal te Amsterdam het 500- jarig jubilé worden gevierd van 'tmirakel waarmede God die stad in 1345 heeft vereerd en verheven. Over dit wonderwerk sla men de Jaarboeken van Amsterdam na; 'tgeschiedkundig verhaal er van zag dezer dagen 'tlieht bij van Langerihuizen in den Haag. Om den luister van dit vijfhonderdjarige leest te verhoogen en vele tot ware deelneming aan hetzelve op te wekken heeft de H. Vader Paus Grcgo- rius XVI, goedgunstig de schatten der II. Kerk willen openen, en heeft hij bij een besluit van 23 Junij des vorigen jaars, eenen vollen aflaat hij wijze van Jubilé verleend, en zulks met de volgende bepalingen: 1. Dat de lijd van het Jubilé eenen aanvang zal nemen daags te voren met de eerste Vesper van het Hoogfeest (hetwelk valt op den 5dcl1 Maart) en duren zal tot het einde van het Octaaf; 2. Dat gedurende dien tijd de Aflaat van het Jubilé slechts éénmaal zal kunnen verdiend worden 3. Dat tot het verkrijgen van dien Aflaat vereischt wordt, waardig biechten en communiceren; en de kerk van het Begijnhof, alwaar voornamelijk de feestelijke gedachtenis van het Mirakel gehouden wordt, godvruchtig bezoeken, om aldaar eenigen tijd voor de uitbreiding van het geloof gebeden te storten 4. Dat ook de kinderen, die hunne eerste II. Communie nog niet gedaan hebben, aan het Jubilé kunnen deelachtig worden, mits volbrengende het een of ander godvruchtig werk dat hun door hunnen Biechtvader, in vergoeding van het gemis van de H. Communie, zal worden opgelegd 5. Dat zij die op reis of door ziekte of zwakte huiten staat zijn om de kerk van het Begijnhof binnen den voorschreven tijd te bezoekenbinnen den tijd van ééne maand na hunne terugkomst of na het herstel van hunne ge zondheid den Aflaat kunnen verdienen. Zij die door gedurige ongesteldheid bestendig het huis moeten houden, en daardoor bovengenoemde kerk volstrekt niet kunnen bezoeken, zullen dit bezoek kunnen vergoeden door het volbren gen van het een of ander goed werk, hun door hunnen Biechtvader op te leggen. Kamper Courant 's GRAVENIIAGE, 3 Maart. Z. M. de Koning heeft van den jeugdigen schilder A. Pleysier Tz. ecne fraaije schilderij aangekocht, voorstellende: eene stormachtige zee met eenige schepen nabij de rotsachtige kusten van Hitland door hem geschetst op zijne jongste reize langs de Engelsche kusten tevens kunnen wij berigten dat genoemde schilder een groot doek voor de aanstaande Tentoonstelling alhier, onder handen beeft. De afdcelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich beden bezig gehouden met het onderzoek van het wets-ontwerp nopens de onteigening ten algemcenen nutte en met dat wegens de invordering der directe belastingen. Morgen zullen zij voortgaan met het onderzoek van de laatstgemelde voor- dragt van wet, benevens van het ontwerp ten aanzien van den Landbouw. De kunstgraveur Erin Corr, die door keur en tal van voortbrengselen zijner graveerstift beroemd isProfessor der graveerschool aan de Akade- mie te Antwerpen, heeft, naar de schilderij van Antony van Dyck, in het Antwerpsch Museum voorhanden en Christus aan het kruis voorstellende. een koperen plaat gesneden die den hoogsten lof waardig is. De afdruk is te zien bij den kunsthandelaar Weimar (Noordeinde) alhier. Hare Ma jesteit onze Koningin heeft voor een proefdruk-exemplaar op groot formaat doen teekenen. ROTTERDAM, 3 Maart. Wij verheugen ons in staat te zijn, aan onze lezers de zegepraal te kunnen mededeelen die de goede zaak van den gezagvoerder van het schip de Vrouw Johanna op de logen en laster behaald heeft, welke zijne eigene Jandgenooten zich niet ontzagen, zooveel mogelijk te doen verspreiden. Onze correspondent te Marseille meldt ons, dat de Consul van Barcelona aan den Kapiteen, in naam van onzen Gezant te Madridheeft medegedeelddat de Spaansche Regering aan Z. Exc. kennis had gegeven dat hij spoedig met zijn schip en geheele lading, ook de in beslag genomene geweren, zou kunnen vertrekken; dat hij de som, welke hij voor schadevergoeding eischtezou opgeven, en procuratie aan iemand aldaar latenom ze voor hem te vragenen dat ein delijk voor schadevergoeding en herstel van eer zou gezorgd worden. Onmid- dclijknadat de Kapitein opgave had gedaan en procuratie gegevenwerd zijn schip ontzegeld, cn vrolijk wapperden de Nederlandsche vlaggen, van het nu van ieder onteerend vermoeden bevrijde Nederlandsche schip. Het schip, schrijft men onszal eerstdaags naar Marseille onder zeil gaan. Wij hopen en vertrouwen, dat onze Gezant te Madrid, die tot nu toe zooveel ijver aan deze zaak heeft besteedook zorgen zal voor eene ruime schadevergoeding en voor een herstel van eer, die, zoo men ons reeds vroeger verzekerde, schit terend zal zijn. [Ti. R. C.) UTRECHT, 2 Maart. Men verneemtdat de in de afgeloopene weck plaats gehad hebbende inza melingen van liefdegaven, ter voorziening in de behoeften van de noodlijden den, gedurende de aanhoudende strenge koude, hebben opgebragt eene som van ƒ3,688.774. DEN HELDER, 27 Februarij. Heden is te Texel aangekomen de Plancius, Kapt.] S. J. Rotgans, van China. Als eene bijzonderheid kan men aanmerken, dat dit schip de reis naar Batavia en China en terug, binnen den korten tijd van ruim elf maanden heeft volbragt. VERE, 27 Februarij. Het schip Neèrlands KoninginKapt. Bonegeladen met snikerkoffij en specerijen, komende van Java, den 14sten Februarij met storm, hooge zee en duisternis op den Banjaard vast geraakt, hetgeen men in den morgen van den 25sten van deze plaats nog met volle zeilen op de bank zag zittenwas heden morgen al geheel door de zee verzwolgen. OT A HEITEL 6 October. De Fransche bezetting is alhier in eenen vrij hagchclijken toestand. De aan de Franschen vijandige, gewapende inboorlingen hebben eene betere rege ling aan hunne magt gegeven, cn drie verschanste legerplaatsen gevormd, waardoor zij Papéiti cn de overige punten, waar Fransche troepen gevestigd warenzoo goed als geblokkeerd hielden en den toevoer van levensmiddelen daarheen belettedcn. De Fransche bevelhebber Kapitein Bruat, wachtte met ongeduld de hem toegezegde versterkingen in manschap, krijgs- en mond behoeften af; doch, naar tijdingen uit Valparaiso te oordeelen, kunnen de Fransche oorlogschependie een en ander moeten aanbrengen en op een van welke zich ook de nieuwe Fransche bevelhebber in de Zuidzee, Admiraal Hamelinbevindteerst verscheidene weken later hier aangekomen zijn. TEREEAICfDE STATEN. Een der besluiten in de laatste Zitting der Afgevaardigden van New-York aangenomen en in de tegenwoordige van kracht verklaard is de bepaling dat een lid der Kamer geene redevoering mag uitspreken die langer dan een uur duurt. Een dagblad merkt op, dat deze bepaling strikt wordt nageko men tot groot voordcel van de mannen van talentmaar tot groote teleur stelling van hen, die zich verbeelden, dat de waarde van hunne redevoerin gen toenemen naar gelang van hare uitgebreidheid.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1